Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2998
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

vždy som rozmýšlal o kazetách ako o strašne nedokonalom vynáleze a čudoval sa ako pri tak malej posuvnej rýchlosti môže zahrať také frekvencie. Nikdy mi to nik nevysvetli spôsobom, ktorý by som pochopil :(

Ja rozmýšlam systémom "šírka štrbiny hlavy krát 18 000 = :mrgreen: "
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

AdmineR napísal: Piatok, 12. Januára 2024, 06:41 vždy som rozmýšlal o kazetách ako o strašne nedokonalom vynáleze a čudoval sa ako pri tak malej posuvnej rýchlosti môže zahrať také frekvencie. Nikdy mi to nik nevysvetli spôsobom, ktorý by som pochopil :(

Ja rozmýšlam systémom "šírka štrbiny hlavy krát 18 000 = :mrgreen: "
keď to sa proste nedá stiahnuť tie vedomosti ako súbory na mp3jku, ak máš záujem tak čítaj, študuj, poznávaj súvislosti. Premýšľaj nad tým, vráť sa znova a čítaj aj niekoľko krát to isté. Literatúra tu bola linkovaná aj sme veľa tu hovorili o všeličom.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

Však taky nemůže :D :D . Jeden z důvodů může být i ten, že tvůrci normy podle které se měří byli výrobci magnetofonů , respektive výrobci magnetofonů s malou posuvnou rychlostí. Tak si tu normu napsali tak, aby se na ty výsledky dobře dívalo. A protože jsme tomu náboženství uvěřili ( ano je to otázka víry) nastala doba temna.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: a čo tá posledná C120?

tie SKC sú napríklad ale zvukovo o dosť lepšie ako tá Čínska mliečna C120 čo si nahrával naposledy, len ide o to lepenie stále :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

K tej GX120, mne sa ten dizajn páči, a ten pás sa ukazuje ako slušný, nahral by som jednu stranu na Pioneer a druhú na AZ7 a možno aj s tou kalibráciou po predošlej kazete ale asi ani Sony to nedojekazil. Takže by som to kľudne použil a asi skúsil jej výdrž v aute.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Petr »

AdmineR napísal: Piatok, 12. Januára 2024, 06:41 ....vždy som rozmýšlal o kazetách ako o strašne nedokonalom vynáleze...
Někde jsem objevil takové malé okénko do historie kazet a pochopil jsem z toho, že už na samotném začátku se vědělo o nedokonalosti tohoto média. Ale tenkrát šlo primárně o to vymyslet něco menšího, co by bylo lehce přenosné. Proto taky název Compact Cassette. Na opravdové hifi tady byly kotoučáky. S kazetou se zřejmě uvažovalo na méně náročné aplikace. Ale i přes svou nedokonalost si kazeta pomocí různých vylepšení (dolby NR, HX-Pro a jiných) do opravdového hifi cestu našla. A já jsem rád a spokojen, na kotoučák doma nemám místo. Jestli to je nebo není podle normy hifi či hajend neřeším, slyším 40Hz - 14kHz. Ale co mě dokáže naštvat (a co slyším velmi dobře a jsem na to alergický) je dynamika 4-6 dB dnešní produkce (a prodá se to klidně i jako HiRes, hlavně že to má astronomický bitrate a samplerate) :D
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

Komprimovaná dynamika je výhodná pro většinového posluchače, kterému dělá muzika podkres v autě, nebo do sluchátek na ulici. Vysoká dynamika by ho mohla polekat a ještě by ( blbec) způsobil nějaké neštěstí.
To je neštěstí komerce - je krutě komerční.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

sme tu kúsok offtopic ale a už sa to preberalo viackrát v tej hudbe netreba schopnosť nahrávať všetky kmitočty v plnej úrovni, veľmi vysoké frekvencie sú často aj 30dB pod nulou, to postrehnúť v gitarovom rífe a za doprovodu búchania bicích ...to, že na digitále to niekto zmrší a vytiahne dohora je vec druhá, pekne to ale znieť nebude asi

EDIT, ako znejú nahrávky bez kalibrácie na Tvojich Technicsoch?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: neviem či to bolo na mňa, ale všetky popisy bez kalibrácie tam sú
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Hej na Teba ale napísal som blbosť... takto keď vezmeš kazetu (asi SA?), ktorá hrá na všetkých Technicsoch a nebudeš kalibrovať hrajú všetky rovnako? Alebo nemajú žiadnu spoločnú kazetu, ktorá by hrala na všetkých dobre?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Rovnako nie, či technics, alebo akai, tak SA som napríklad skúšal a len malá časť z nich dosahovala pôvodnej požadovanej kvality napríklad bias 0 predpísaný len pre Akai na TDK SA a TDK MA reálne ten bias fungoval len na malej časti, ostatné mali väčší, alebo menší pokles výšok
univerzálna kazeta pre všetky decky? hmm možno sú také čo hrajú všade dobre, ale väčšinou to budú nejaké tie osvedčené typy ferro základnej kvality ako Maxell UR, TDK D, Sony HF, to hralo vždy dobre, si teraz z hlavy nevybavím, ale prejdi znovu nejaké tie odkazy na testy TDK D a pod.
ten vek a skladovanie dorazí každú kazetu
preto ignorujem všetky tie veci ohľadne rekalibrácie strojov, pretože keď nehrá ako za mlada je to vždy chyba starej pásky, ak by nehrali nažiadnej kazete dobre, tak potom je to chyba decku
ale to som napísal veľmi zjednodušene a problematika je podstatne zložitejšia, je potreba sa každému kusu audiokazety venovať extra a venovať jej extra kalibračnú trpezlivosť, a nemyslím extra model, ale extra každý jeden kus, tie čo majú viac rokov za sebou
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

A co takhle použít novou kazetu ???
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"