Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: díky moc za reakciu
ale myslím si že to nebude práve ten azimut, nakoľko by som očakával aj ďalšie poruchy vo vedení a stabilite pásky

Ale jav s ktorým sa stretávam bežne aj u prémiových pásov, že výrobný proces pásky je v jednom smere, ale používajú sa na nahrávku oba smery, teda jeden je proti srsti, aj u kaziet ako UX-Pro a mnoho ďalších starších modelov som zaznamenal problémy a poruchy na strane A, ale druhá strana úplne v poriadku
len to pre mňa nie je dostatočné vysvetlenie a potreboval by som vedieť viac prečo sa to deje

no ale vidíš aspoň tie extrémne rozdieli medzi verziami pásov SKC, tá staršia LX má predsa len mimoriadne vysoký pokles výkon :D
a to som chcel nahrať cez víkend ešte jednu kazetu, ale nestihol som, dáme zase ďalší víkend, aspoň oddýchneš s očami
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

U tej LX z prvej polovice 90 tych rokov to naozaj prehnali s potlačou.
Hneď som nalistoval stereo s testom. Odtiaľ si ju pamätám. Aj tam veskrze priemerná. TDK D a Sony HF dopadli o čosi lepšie.
Veru neviem či som ju videl naživo. Aj pod vplyvom tých dobových testov som SKC,Raks, Saehan nikdy nekúpil.
Inak zaujímavé čítanie. Pripájam sa k Nstarovi.
,
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vidíš, SKC audio testy som nejak nevedel nikde nájsť, nechceš to odfotiť? :D
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Dávall som ich k tym scanom. Pozri. Sú z roku 94.
Ak nemas niekefy to sfotim
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nec: díky, pozrel som, naozaj u tej LX 1990 s prehnanou potlačou je aj u nich podstatne slabší výstup ako na mojej, GX to tam mala oveľa lepšie.
LX novej verzie sa tam našla dokonca v dvoch testoch, asi je naozaj z rokov 1996-1999, no dopadla nadmieru dobre, aj keď iné kazety, asi všetky ju strčia do vrecka :D
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nec »

No však to. Korejci si strážili aby nevytŕčali. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ale pozerám že ich Saehan dosť pokoril v testoch, min model LX.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

SKC SE 60min ročník cca 2001 Made in China

V mojom megateste SKM sa bude jednať o zatiaľ posledný kus pod značkou SKC, nakoľko ich veľa bolo dočasne odložených kvôli zlému spojivu, rovnako aj tento model SE som mal určený pre nahrávky aj ako C60 aj C90, ale C90 je na tom totálne zle, trochu porovnania stavu a vzhľadu pásky ďalej v texte a na fotkách medzi oboma dĺžkami.
Pri SKM ale v ďalšom teste zostávame a presedláme na značku Smat.

Najprv k tomu, že som sa rozhodol uprostred týždňa urobiť novú nahrávku, je to pretože cez víkend si odpustím nahrávky a rozsiahlejšie príspevky úplne, aby som sa mohol venovať updatu na web, balíky kaziet, ktoré mám už dva týždne doma a okrem prezentačnej foto som nespravil nič, kedysi som zvykol aj cez týždeň urobiť každý deň aspoň malý postup práce, ale jeden proces ako oskenovanie celej várky len zabalených kaziet bez úprav zaberie asi 2-3hodiny podľa množstva kaziet v balíku, preto som to mal často za obeť nedostatku spánku a deliť jednu úlohu nechcem na viac krát, potom sa mi extrémne ťažko pokračuje, takže sa mi nechce ani začínať, keď viem že to nestihnem dokončiť, potom to tak vyzerá že sa updaty na web ťahajú aj vyše mesiaca, pretože víkend s dvoma dňami je tak neskutočne krátky. Ak to spočítam že 2-3hodky na balík na každý proces, čo zahŕňa fotky kaziet, skenovanie kaziet zabalených, odbalenie, skenovanie odbalených, skenovanie bookletov, úprava, roztriedenie do zložiek, príprava html pre web a nakoniec plnenie html obrázkami a upload, kontrola, opravy. Pri množstve 20-30 kaziet to je cca práca bez iných činností od soboty rána do neskorej noci z nedele na pondelok, to už sa mi posledné roky nechce tak veľmi ako kedysi. Preto teraz kratší čas radšej využijem na nahrávku C60 kazety a cez víkend budem v tomto akože „ticho“

Model SKC SE:
Toto je základný ferro model značky SKC, výrobcu Sunkyong Limited z novšej produkcie cca 2001, možno 2000-2002, nie sú presné materiály k tomu, kazeta z Čínskej pobočky firmy, páska je pravdepodobne Kórejská a možno nie, nie je to uvedené, len u verzie „Daiso“ som to videl uvedené. (nie je uvedená krajina pôvodu, takže teoreticky by to mohla byť aj Kórea)
Ak model naozaj patril do tak neskorého obdobia, tak je to v poslednej generácii kaziet značky SKC a je možné, že chceli zaujať niečím extra pre deti zrejme ohľadne dizajnu, aj keď takých počinov mali viac, len nie sú tak známe.
Pod značkou Smat je to v tomto období uvedený rovnaký model s rovnakým dizajnom.
Viem len o dvoch dĺžkach a to 60 a 90min, pod Smat je aj dĺžka 40min, ale na SKC SE som sa nevedel na google dovolať pravdy, nakoľko našlo len nezmysly a len moju stránku, čo ma vždy celkom irituje, ak hľadám nutne nejaké informácie a google nájde len môj web, to je akoby som si na to odpovedal sám či sú aj iné dĺžky a pritom vedel že nemám pravdu :D

Balenie:
Slim zaoblená krabička klasického dizajnu SKC ako v predošlých kazetách, teda bez loga v svetlej, čírej farbe s vrúbkovaním po obvode a trojitými stredovkami.
Fólia je o niečo jednoduchšia, jednoliaty modrý farebný podklad s veľkým nápisom modelu SE a jednoduchou 3D postavičkou. Zdá sa že celá séria je robená ako futbal edícia, kde je na každej dĺžke postava v inej póze a podklad a farba textu je odlišná, aj keď môžete vidieť len dve dĺžky na odkaze ku mne vyššie, alebo tri dĺžky u Smat verzie na vintagecassettes.
Na prednej strane fólie sa nedozvieme žiadne technické údaje, len to že sa jedná o normal position, no a dĺžku pásu samozrejme.
Zadná strana má ten priezor na kazetu s nejakým textom, ale už žiadne grafy, texty len zase hovoria aká je to super páska, ale inak sa nedozvieme nič podstatné, čo tiež ukazuje, že je tento model braný vlažnejšie a skôr je pre deti, alebo nádejných futbalistov?
Booklet je krátky typ J s oboma stranami s riadkami na popis, celý tlačený v takom modrofialovom odtieni, postavička je aj na vrchu a ako siluety na zadnej strane, kde sú postavy hneď tri. Čím možno chceli naznačiť že sú tri dĺžky a tri verzie postáv na obaloch ako na príklade Smat SE, aj fakt že booklet je pre všetky dĺžky totožný.
Nálepky sú tie ako minule na LX bielo sivé inšpirované u väčších značiek.

Kazeta:
Klasicky z číreho priehľadného plastu so striebornými skrutkami, telo s hrubými rovnými stenami druhej verzie, ako som spomínal s čírou plochou v priestore pre hlavu. Cievky klasické v sivej farbe aj so sivými kladkami, cievky majú tie modrosivé svorky, farby aké používali pre Fuji prevažne.
Potlač kazety výnimočne nie je na trecích fóliách, ale priamo na tele kazety v matnej zlatej a modrej farbe, príde mi to také nevýrazné, ale aspoň to veľmi neruší pri sledovaní pohybu a stavu pásky, postava je tam ako silueta na bočnej strane, aspoň tu dodržali motív podľa fólie, pre každú dĺžku extra.
Zavádzacia páska je matná s dvojicou šikmých čiar v červenej farbe pre C60 a modrej pre C90, začiatok zrejme u Čínskych verzií nemá pri svorke šrafovanie, ale čierne plochy aj na spoji zavádzačky sa nachádzajú.
Rovnako tak kratšia forma sériového čísla sa zvykla dávať na Čínske verzie kaziet, ale nie vždy, ako minulá LX mala uvedená Made in Korea, ale mala v týchto detailoch všetky prvky Čínskej pobočky.

Páska:
Tu sa trošku pozastavím, pozrieme sa aj na fotkách na obe verzie, C60 aj C90. Obe sú približne stredne hnedé ferro pásky, ale pri bližšom pohľade zistíme dva podstatné rozdiely, C60 má viac hrdzavý, železitý odtieň, ale C90 je bledšia, odtieňom ťahá viac do sivej bledej farby.
Druhý problém, že C60 je krásna, lesklá a čistá, tak C90 má jemný matný štruktúrovaný povlak, čo je na niektorých fotkách aj pomerne dosť viditeľné. Takže ak získate takúto pásku, je jasné že môže tam byť problém so spojivom.
Tu by som chcel dôrazne varovať pred jednou vecou, kazety SKC GX prvých dvoch generácií, ktoré som nahrával na začiatku tohto veľkého SKC textu mali krásne čisté lesklé pásky a napriek tomu nefungovali, takže záruka krásneho optického stavu, neznamená automaticky že je pás v poriadku. Na druhú stranu je veľa pásov, ktoré majú povlak (platí hlavne pre iných výrobcov než SKM) a fungujú!
Ďalšia zvláštnosť je použitie tak odlišných pásov, neverím že rozdiel farby spôsobilo zlé, či rozdielne skladovanie, ale ten povlak áno, ale to mohla byť aj horšia kvalita, či iné zloženie pri výrobe.
Taktiež neverím že takto rozdielne pásky vo farbe sú len kvôli dĺžke, takže SKC ferro páska na tisíc spôsobov!

Kazetu som získal v balíku z Česka v 01/2019, za 270KČ, čo je už trošku viac, hlavne asi kvôli tej akože prémiovosti, alebo extra verzii modelu a obalu?

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 20.1.2019:
+4db bias -12
Výkon veľmi na hrane, ale výškovo dosť schopné, občas nejaký nepatrný drop, a celkový chod pásky cez hlavy mi príde veľmi nekľudný, stabilita je neistá, výkon a zvuk je lepší než na predošlých testovaných LX a GX, podľa mňa je tam rovnako lacná páska ako v tých ostatných modeloch, ale rozdiely robí hrúbka C60.
Graf na konci galérie, urobený koncom roku 2023 už na plnom dual capstane, hodnoty veľmi približne odčítané z grafu:
160Hz -2,5dB
10kHz -15dB
20kHz – 20dB
Nevybočuje veľmi z rád klasických ferro SKC. Ale predošlá LX 60 bola o niečo lepšia.

Pioneer CT-S550S, 13.12.2023:
+2db z pásky pri vstupe +4db do decku, výškovo skoro ako na zdroji, ale zvuk jemne slabší pochopiteľne
BLE XD:
+1db ale nie je to celkom dobré, výrazne ostrejší zvuk a ťahá priestor nejak doľava, takže nič z toho

Technics RS-AZ7, 10.12.2023:
+2db, výšky tlmenejšie
ATC:
-2db, aj to skresľuje, výšky skoro dobré, trochu viac zadropované, hlavne ľavý kanál, takže nie len Pioneer mal s tou stranou problém, takže tu tiež nieeeeeee

Technics RS-TR979, dvojhlava, vstup na +4db, 26.11.2023:

+2db, taký zvláštnejší zvuk, výšky slabšie, stredy ukričané
ATC:
+2db, výšky sú zase šialene famózne, takže zvukovo veľmi dobré a rozhodne použiteľné

Technics RS-TR575MII, dvojhlava, vstup na +4db:
+4db v špičkách v poriadku, výškovo stredne kvalitné, bez porúch a kolísania

Aiwa CS-W320, rádiokazeťák s magnetom, 17.12.2023:
Dosť dobrý zvuk v rámci možností stroja, výšky sú len nepatrne tlmenejšie
Mazanie sa zdá úplné

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S s dolby C NR
Kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / bias na minimum +2
L: -6 / malý level na maximum +3
Hodnoty bez a s maximálnym rozsahom vyšli presne totožné ako na predošlej nahrávanej LX 60 1996, napriek tomu v testoch sa zdá, že tu použitá páska je riadna divočina s rôznymi problémami
Nastaviť to šlo opäť tak že na displeji bias 0 a level +1 s tým že potenciometer bias je na minime a malý level štvrtinu nižšie od maxima.
Zvukovo je to ale pomerne silné vo výkone, skresľovať začína až pri +6db, nahrávka klasicky medzi +2 až +4db, to mi tu postačí.
Výškovo je to takmer ako zdroj, pokles je veľmi malý, zvuk dosť schopný, občas pri horších skladbách je menší až väčší nábeh na sykavky.
Dynamika a basovosť je tu už geneticky predurčená páskou aj deckom.
Problémy s kolísaním strán ako na niektorých strojoch v testoch sa nevyskytli, ani dropy, ani tremolo, takže spojivo je dobré.
Strana B výnimočne nemala lepšie hodnoty kalibrácie, aj keď pri ostrej nahrávke sa mi zdala mierne lepšia od strany A.
Celkovo prekvapila aj nízka miera porúch na začiatku a konci strán, žiadne veľké výpadky na konci strany A neboli.

Záverom:
Toto je viac menej zberateľská verzia kazety SKC, akože taký extra model mimo hierarchie, ale so základnou páskou.
S čistým svedomím neodporúčam na nahrávky, kvôli spojivu, jedna kazeta je v poriadku, ďalšia je úplne nepoužiteľná atď.
Ak predsa, tak moja verzia C60 bola náročnejšia a vyberavejšia na správnu kalibráciu a použitý stroj, na niektorých deckoch sa objavili zvláštne neduhy s nestabilitou azimutu na ľavej strane, na decku Sony napríklad ani v náznaku taký problém nebol.

Dodatky:
Čas počítadla na decku po jednej strane 32:32
Oter: opäť len veľmi jemný náznak na okrajoch hláv a kladke, že sa hralo.
Otlaky: na oboch koncoch boli len mierne, zvlnenie pásu bolo väčšie a strane B, napriek tomu boli len mierne poruchy prvých 30-60sekúnd od začiatku nahrávky na oboch stranách, ale na koncoch strán žiadne poruchy ani kolísanie, asi sa im lepšie podarilo vylisovať cievky :)
Spojivo sa zdá v poriadku, bez náznaku jediného zakolísania, ani v testoch na iných strojoch.
Zdroj: Technics SL-PG570A
CD-RA Maxell XLII Music Audio, Taiwan by Ritek 97:15.17
Interné poznámky: CC 1541, CD 1017
Prílohy
IMAG01.JPG
IMAG01.JPG (95.78 KiB) 1336 zobrazení
IMAG002.JPG
IMAG002.JPG (107.92 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0001.JPG
IMAG0001.JPG (124.23 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0002.JPG
IMAG0002.JPG (106.19 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0003.JPG
IMAG0003.JPG (126.1 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0004.JPG
IMAG0004.JPG (119.52 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0005.JPG
IMAG0005.JPG (113.21 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0006.JPG
IMAG0006.JPG (98.85 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0007.JPG
IMAG0007.JPG (98.39 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0008.JPG
IMAG0008.JPG (117.95 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0009.JPG
IMAG0009.JPG (106.57 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0010.JPG
IMAG0010.JPG (64.49 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0011.JPG
IMAG0011.JPG (71.13 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0012.JPG
IMAG0012.JPG (66.32 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0013.JPG
IMAG0013.JPG (96.75 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0014.JPG
IMAG0014.JPG (80.97 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0015.JPG
IMAG0015.JPG (74.31 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0016.JPG
IMAG0016.JPG (117.49 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0017.JPG
IMAG0017.JPG (87.1 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0018.JPG
IMAG0018.JPG (95.29 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0019.JPG
IMAG0019.JPG (84.94 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0020.JPG
IMAG0020.JPG (78.07 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0021.JPG
IMAG0021.JPG (43.8 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0022.JPG
IMAG0022.JPG (60.85 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0023.JPG
IMAG0023.JPG (40.34 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0024.JPG
IMAG0024.JPG (136.92 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0025.JPG
IMAG0025.JPG (111.97 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0026.JPG
IMAG0026.JPG (81.19 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0027.JPG
IMAG0027.JPG (80.02 KiB) 1336 zobrazení
IMAG0028.JPG
IMAG0028.JPG (103.53 KiB) 1336 zobrazení
skc_se6001.png
skc_se6001s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

SKC SE 60min ročník cca 2001
tieto kazety majú pre mňa jednu spoločnú vec a to, že vôbec sa v nich nevyznám. Tie ich názvy nič nehovoria o hierarchii, sú nezapamätateľné, pôsobia nahodile.

krabička a booklet ujdú, fólia mi príde fajn, isto lepšia ako ten bicyklista, nemôžem sa ubrániť dojmu, že zpredu sa snažili upútať pozornosť menej skúseného zákaznika prekrytím SE názvu loptou tak aby to vyzeralo ako SF, nálepky sú ok.
Neviem prečo mi tá kazeta pripomína všeličo

u pásov si myslím, že si narazil na kombináciu rozdielneho skladovania a uniformity
Nahral by som to tiež na Sony alebo 979
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: díky
no som si ani neuvedomil ten zakrytý názov loptou, ale u verzie C90 sa situácia mení
Obrázok

No ten Technics 979 si fakt budem musieť šetriť pre tie horšie pásky, to je fakt delo :D
Kam sa hrabú trojhlaváky :D

Alebo SE - Second Edition :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak to už príliš konspirujem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Smat SH-X 60min ročník 1988 Made in Korea
Po menšej prestávke, zase nahrávam, takže po značke SKC prichádza ďalšia domovská značka výrobcu Sunkyoung a to SMAT, alebo smrad? :D Pod Smat mám vybratých a pripravených na nahrávky len 4kusy kaziet, z toho som si istý že niektoré asi nebudú funkčné kvôli spojivu, ale necháme sa prekvapiť.
Značka existuje od začiatku výroby audiokaziet vo firme Sunkyong a SKC prišiel až podstatne neskôr, má teda podchytené viaceré a rozsiahlejšie modelové rady a ako je na tom kvalita? Alebo aký je poriadok v modelovej hierarchii a predajných trhoch a cieľových krajín určenia? Tak to je všetko vždy veľká záhada, aspoň čiastočne si na niektoré tieto otázky odpovieme.
Ja som sa trošku snažil hierarchiu Smat ukazovať v porovnaní so SKC pri ich prezentáciách, ale nebolo to vždy práve jednoduché a teraz to nebude lepšie.
Stále najlepší prehľad, aj keď nie vždy s presnými tokmi má web Vintagecassettes, takže tam sa môžete pohrabať.
Kde vidíte že web uvádza začiatok už v roku 1974 a koniec v roku 2012, čo je asi raz tak veľký výber než u známej SKC značky.
Taktiež odporúčam výborný web Agfabasf.com
Moja zbierka Smat nie je ani z ďaleka tak rozsiahla, ale postupne ako črepiny skla sa to dáva dokopy, aj keď to asi nikdy nebude kompletné pre tú rozsiahlosť a nedostatok času na jeden život, či financií, alebo priestoru na skladovanie.
Skúsime si teda znovu pozrieť hierarchiu modelov pre ročník 1988 typu normal:
Ak nepočítam extra dizajnovky, tak tu máme podľa webu vintagecassettes tri modely typu I normal.
SH-X sa zdá byť hierarchicky základná, aj keď v minulosti sa základné pásky volali u Smat inak.
SK by mala byť superferro, niečo ako SKC AX?
CD-I podľa popisu je vraj novšie značenie SK-X, to je potom čo? :D
V staršom ročníku dokonca boli štyri kazety typu I a to SH, SD, SK, SK-X.
Zrejme SK-X pribudol až v roku 1984, dovtedy boli len SH, SD a SK, v prvej generácii namiesto SH bola LN, teda Low Noise.
Takže SH-X môže byť naozaj len honosnejší názov pre základnú ferro kazetu značky Smat.
No zase v budúcnosti sa to zase premieša a pribudnú aj modely ako SF a SE, takže guláš je hotový, stačí ochutnať :D

Dnešná kazeta, balenie:

Hranatá, hrubá, svetlá, číra krabička s plusovými stredovkami, vrúbkovaním po obvode a bez loga, teda identická ako všetky hranaté obaly ktoré poznáme zo značky SKC.
Musím priznať že fólia sa mi páči pre istú dávku kreativity a farebnosti, kde je akoby rozdelená do štyroch blokov, kde je spodok v odtieňoch sivej a pravá najväčšia plocha je červená s priehľadnými číslami dĺžky a ľavá plne priehľadná, ak nepočítam detaily, tak vidíte na to akú kazetu nám SKM pripravilo, myslím tým dizajn, komponenty a farebné prevedenie cievok a svorky.
Tie krúžka, alebo guličky čo prechádzajú do oblúku cez tie plochy, sú zaujímavým spestrením, len sa mi nepáči tá ružová tam :D
Červená bublinka hovorí o novom vylepšenom niečom, neviem či mysleli kazetu, alebo pásku.
Zadná strana ukazuje graf, ktorý je viacmenej plochý, s poklesmi na začiatku a konci, čo presne zodpovedá základnej ferro páske, ale z minulosti vieme u SKC že prehrbené grafy boli aj na základných modeloch a potom to opravili, takže zase neviem či je vhodné tomu veriť.
No a popis celej kazety je Portugalsky, žeby tak konkrétny trh vybrali a bolo toto balenie len pre Portugalsko, alebo existovalo viacero jazykových verzii tohto balenia? Ale aspoň som sa dozvedel že kazeta je označená ako model len triedy FERRO.
A keď už som zisťoval ten jazyk z obalu, tak sem môžem vložiť prepis z prekladača.
„Vďaka špičkovej technológii a vysokému výkonu sa SH-X odporúča najmä na nahrávanie ústneho prejavu, rozhovorov a čítania.
Precízne príslušenstvo SMAT zabezpečuje dokonalú mechanickú stabilitu, čo prispieva k odolnosti pásky.“
Takže špičková technológia a vysoký výkon len na ústny prejav, rozhovory a čítanie? Zaujímavéééé.
No asi by som to spravil tak že SH model by bol na ústny prejav a SH-X aj na agresívnejší ústny prejav s kričaním :D
Booklet je krátky typ J, obe strany s riadkami na popis, predná strana na vrchu je vo farbách a grafike obalu, ale bez tej červenej, ale máte tam tie farebné krúžka...
Nálepky sa nedodávajú, pretože ich sami polepili vo fabrike pred zabalením, čo je celkom vtipné.

Kazeta a komponenty:
Opäť a zase sa jedná o svetlé a číre prevedenie tela kazety, rovné hrubé steny, povrchová úprava je s tým prerušovaným vrúbkovaním po obvode, kde je číra plocha v priestore hláv. Použité strieborné skrutky.
Klasické trojdierkové SKC cievky s C svorkou v štandardných farbách bielej a červenej. Podľa zberateľských webov, konkrétne na AgfaBasf.com môžete vidieť aj verziu tohto balenia s čiernou kazetou s malým oknom, aby ste vedeli že u značky Smat bola dizajnová konzistentnosť o dosť menšia než u SKC.
Čo ale vďaka dobrej fólii hneď poznáte aj pri nákupe na internete.
Potlač kazety je zase riešená na trecích fóliách, kde je biely text a tie farebné guličky, kde teraz tá ružová naozaj preráža, ale aspoň nie je potlač tak agresívna ako u niektorých modelov SKC, v celku zaujímavá kazeta.
No s tými predlepenými nálepkami je to zvláštne, na priehľadné kazety s vlastnou potlačou na fóliách je to asi jedna z mála výnimiek kde to tak je a tie nálepky sú pritom úplne štandardné, ktoré by správne mali byť ako sada priložená do balenia ako u iných kaziet, toto je maximálne zvláštne.
Zavádzacia páska je podľa zavedených štandardov SKM, matná s priečnymi červenými čiarami, kde je tá červená nie veľmi presvedčivá, začiatok je šrafovaný ako je u starších SKM zvykom.
Sériové číslo na kazete je razené, keby platilo čo som si vo fantázii vymyslel ohľadne detekcie roku výroby SKM, tak by táto kazeta bola vyrobená v roku 1991, ale forma čísla má aj Maxellovskú štylizáciu, čo by zase hovorilo že bola vyrobená v roku 1993, lenže nie všetky SKM čo majú formu Maxell sú podľa neho aj dekódovateľné, takže taký hrubý odhad, že je kazeta vyrobená v rokoch 1988-1993 :D

Páska:
Povedal by som stredne až viac tmavá hnedá, stredne priesvitná, málo železitá, ale asi nie až tak tmavá ako niektoré GX verzie, ale rozhodne ani nie tak svetlá ako prvé SKC GX verzie a popravde už si všetky tie odtiene hnedej u týchto kaziet nepamätám tak dobre, ale rozhodne prekvapila, že kalibrácia vyšla mierne odlišne od štandardov SKC kaziet v predošlých testoch, ale na superferro je to zase málo.
Stav je dobrý, nahrávka bola úspešná. Rozklad spojiva sa zatiaľ nekoná.

Kazetu som dostal v balíku z Česka v 06/2019 za 350KČ čo je už viac zberateľská cena.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 20.6.2019:
+4db bias -8
Výstup úrovne pásky je ako na zdroji, ale....
Parametre sú dobré na bežnú kazetu typu I, ale ľavý kanál je zlý, slabší o 4db, takmer bez výšok a chrčí ako silne pokrčená páska, takže nepoužiteľné, aspoň nie v tomto decku.
Graf na konci galérie spravený koncom minulého roku už na nových kladkách, zdá sa že problém s kanálmi tam nie je, hodnoty orientačne odpísané z grafu:
160Hz -1dB
10kHz -15dB
20kHz -19dB
V priemere je mierne lepšia než väčšina SKC ferro kaziet.

Pioneer CT-S550S, 13.12.2023:
+2db z pásky pri vstupe +5db do decku, výšky ale horšie, skreslené a objavuje sa tremolo v ťahu, akoby zanášala a lepila zároveň
BLE XD:
+4db, výškovo to hrá ako zdroj, celkovo veľmi dobrý zvuk až na to tremolo, ale nezhoršuje sa to, ani nevypína, no čo nie je môže byť...
Keďže sa v iných testoch nič nestalo a kazetu som nahral celú, zatiaľ nechávam na webe zelenú, ale problém s Pioneer tam bude uvedený.

Technics RS-AZ7, 10.12.2023:
+8db veľmi zľahka, výšky sú o tretinu slabšie, viac sa zvýrazňuje pravá strana
ATC:
+4db len v špičkách, výškovo dobré, myslím že je skoro použiteľná, ale pri viac basovej hudbe to asi nebude celkom ono, napriek tomu je cítiť oproti iným SKC trochu zlepšenie na tomto decku

Technics RS-TR979, dvojhlava, vstup na +4db, 26.11.2023:
+4db, výšky stredné, ale ľavý kanál celý tlmenejší o 2dB, na Akai bol až o 4dB
ATC bola úspešná až na druhú stranu:
+4db s jemným skreslením, výškovo veľmi dobré, ale ľavý kanál nejako pláva v priestore a nehrá konzistentnou úrovňou signálu, takže naozaj je tu nejaký problém s páskou, možno aj s odliatkom kazety

Technics RS-TR575MII, dvojhlava, vstup na +4dB:
+4db len v špičkách, výškovo o niečo slabšie, ale žiadne poruchy ani kolísanie sa neprejavilo

Aiwa CS-W320, rádiokazeťák s magnetom, 17.12.2023:
Mierne slabší zvuk, aj výšky, skoro dobré.
Mazanie sa zdá úplne.

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S s dolby C NR.
Kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / bias na minimum +1
L: -3 / malý level na maximum +5
Tu je mierny rozdiel medzi inými SKC, že výkon je podstatne väčší než u kaziet SKC GX a LX, ale výškovo je to takmer podobná bieda.
Nastavovať menej som sa už ani nepokúšal, nakoľko ubrať Level, tak bias klesne hlboko dole, nemá to zmysel.
No dobre ten level mali niektoré prvé SKC GX podobné, tie ale mali extra svetlú pásku a lepili, ostatné mali takmer vždy horšie parametre výkonu.
Zvukovo to bezpečne hralo do +5dB, potom už bolo cítiť skreslenie na basoch, na výškach to ja žiaľ neviem sluchom poznať, až na to slintanie ak sa objaví. Teda presykávanie som mal občas dojem že tam je len v náznaku, celkom dobre to ustála.
Nahrávať budem teda medzi +2 až +4db, čo na tomto decku funguje dobre na väčšine týchto ferro kaziet.
Výškovo bola skoro ako zdroj, niečo málo chýbalo, na strane B zase bola sviežejšia, aj kalibrácia tam ukázala pri minimálnom biase až +3dieliky, čo je o dve viac než na prvej strane.
Problém s kanálmi, alebo kolísaním azimutu a priestoru sa nevyskytol, vlastne bol zvuk na SKC dosť slušný, len zase prebasovaný neskutočne.
Čo do porúch, začiatok strany A bol bez jediného náznaku, koniec strany asi 30sekúnd zreteľnejšie výpadky. Začiatok B v poriadku aj koniec B v poriadku.
Oter len náznak že niečo prešlo kladkou, hlavy čisté. Lepivosť pásu sa nepotvrdila, počas celej nahrávky nebol jediný náznak zakolísania, u Pioneer to bola jediná výnimka, ktorá svedčí aj niečo o stave hláv, ale v prvom rade je to ako detektor že pás v skoršej, alebo neskoršej dobe doslúži a nebude sa dať prehrať na žiadnom stroji.

Záverom:
Zberateľská áno, na nahrávky, zase pre riziko zlého spojiva ju nebudem odporúčať. Na nahrávky zase potrebuje správnu kalibráciu, ale proste aj pás sám mal problémy na väčšine strojov so správnym vyvážením balancu, priestoru, u jedného aj s tremolom, takže naozaj je to stále len základný ferro pás, ktorý by sa dal prirovnať k SKC GX, zase podľa šarže a zloženia pásky, ktoré je už ixtý v poradí rôznych výrobných šarží pásov tejto firmy.

Dodatky:
Čas počítadla decku po jednej strane 31:24
Oter len v náznaku na kladke, hlavy čisté opticky.
Otlaky, strana A len veľmi malé, bez zvlnenia pásu, strana B výrazné otlaky a stredné zvlnenie pásky čo sa prejavilo na konci A.
Spojivo, skoro dobré, len Pioneer mal námietky.
Zdroj: Technics SL-PG570A
CD-RA Maxell Music XLII Taiwan by Ritek 97:15.17
CD-R Verbatim Color 2013 Taiwan by CMC Magnetics 97:26.66, Audio Maxell som vyčerpal z caku 25, prešiel som na nový cake 25 Verbatim, ktorý som pridával na web nedávno, už sa jedná o generálov, čo znamená CD-R na všeobecné použitie, teda nie sú určené pre stolné CD rekordéry.
Interné poznámky: CC 1692, CD 1017, 1018
Prílohy
IMAG0072.JPG
IMAG0072.JPG (106.89 KiB) 919 zobrazení
IMAG0073.JPG
IMAG0073.JPG (124.71 KiB) 919 zobrazení
IMAG0114.JPG
IMAG0114.JPG (127.41 KiB) 919 zobrazení
IMAG0115.JPG
IMAG0115.JPG (86.36 KiB) 919 zobrazení
IMAG0116.JPG
IMAG0116.JPG (129.54 KiB) 919 zobrazení
IMAG0117.JPG
IMAG0117.JPG (114.94 KiB) 919 zobrazení
IMAG0118.JPG
IMAG0118.JPG (109.06 KiB) 919 zobrazení
IMAG0119.JPG
IMAG0119.JPG (104.35 KiB) 919 zobrazení
IMAG0120.JPG
IMAG0120.JPG (87.6 KiB) 919 zobrazení
IMAG0121.JPG
IMAG0121.JPG (68.17 KiB) 919 zobrazení
IMAG0122.JPG
IMAG0122.JPG (81.57 KiB) 919 zobrazení
IMAG0123.JPG
IMAG0123.JPG (111.19 KiB) 919 zobrazení
IMAG0124.JPG
IMAG0124.JPG (86.09 KiB) 919 zobrazení
IMAG0125.JPG
IMAG0125.JPG (86.16 KiB) 919 zobrazení
IMAG0126.JPG
IMAG0126.JPG (48.71 KiB) 919 zobrazení
IMAG0127.JPG
IMAG0127.JPG (70.34 KiB) 919 zobrazení
IMAG0128.JPG
IMAG0128.JPG (45.72 KiB) 919 zobrazení
IMAG0129.JPG
IMAG0129.JPG (127.25 KiB) 919 zobrazení
IMAG0130.JPG
IMAG0130.JPG (77.87 KiB) 919 zobrazení
IMAG0131.JPG
IMAG0131.JPG (116.41 KiB) 919 zobrazení
IMAG0132.JPG
IMAG0132.JPG (72.42 KiB) 919 zobrazení
IMAG0133.JPG
IMAG0133.JPG (94.99 KiB) 919 zobrazení
smat_shx6088.png
smat_shx6088s.png
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"