Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Pokud nelze kladku koupit, ještě stále zbývá možnost jí vyrobit. Zvláště pokud potřebujeme jenom gumové obložení.
Mi se kdysi osvědčilo opotřebenou kladku povrchově přebrousit. Momentálně nemám fortunku, ale vzhledem ke stavu mých přístrojů je její pořízení ( výroba) stále aktuálnější.
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Troska by som to tu uviedol na spravnu mieru. Orhore, myslim ze si pouzil nespravne slovo "na cistenie".
Na cistenie by som to urcite nepouzival. Je to chemia ktora reaguje s gumou a rozklada ju. Po par takych "cisteniach" uz nebude mat kladka prilnavost, ale lepivost. A postupne sa to zacne rozkladat.
Pokial ale kladka je uz stvrdnuta, tak je mozne tento drasticky sposob pouzit na ozivenie. Ved uz aj tak nie je co stratit. A moze to pomoct na nejaky cas.
Na cistenie odporucam IPA. Mam s tym vzdy dobre vysledky a je to neskodne na vacsinu materialov. Vacsinou sa kladky robili z NBR, EPDM, Neoprenu alebo prirodnej gumy. Niektore R2R kladky sa vsak robili z polyuretanu - tu IPA netreba v ziadnom pripade pouzivat!
Nemam to z vlastnej hlavy. Staci nakuknut do tejto tabulky

https://www.phelpsgaskets.com/useful-re ... elastomers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa jhradec »

Díky za odkaz. Super :thumbup: :thumbup:
Z polyuretanu jsem našel i kladku u kazetofonu. Nazelenalá průsvitná.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Pokud to byla poznámka na ten foam cleanser 30, tak na novou čistou kladku to nemá žádný vliv - bez otěru při čištění. Na ztvrdlou lesklou rovněž žádný vliv. Sundává to akorát nečistoty z běžně znečištěné kladky. Lepivost jsem nezjistil žádnou po použití. Uvidíme časem :). Zatím testováno jen na jedné kladce v rámci jednoho decku.
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Jasne, ked to nereaguje s gumou ale iba odstranuje necistoty, tak je to super. Lenze nikto netusi ze ktory z tych gumenych materialov je v konkretnej klake pouzity. A tak radsej stavim na istotu.
Z tej tabulky je zrejme, ze polyuretan sa velmi zle znasa aj s pivom. Na ostatne druhy gumy je pivo neskodne. To ja len keby ste chceli manzelke vysvetlit za naco potrebujete tolko piva :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dobre tak znovu, som tu bol viac krát konfrontovaný s tým že IPA spôsobuje tvrdnutie kladiek, že mám používať lieh, tak už s tým môžem teda prestať? :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Použij co chceš. Už jsem to psal, někdo používá IPA, někdo líh a někdo na to sere :) . Vše je o dlouhodobém používání a jak se vlastně projeví. Já budu používat "zatím" foam cleanser 30: http://www.elchemco.cz/userfiles/BL/CRC ... R%2030.pdf
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej, čítal som tento týždeň :D

Nemať to svoje prehnané zberateľstvo, tak by som tiež čistil len raz za čas, takto pri tých niektorých stavov pásov sa to musí takmer po každom použití.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa Nstar »

je to dosť vidieť, ako má Moniatko svoje kazety a počúva ich stále dookola, tak aj keď nahrá kilometre pásu na Walkmane, tak očista stačí raz za mesiac
ale dostal sa mi do rúk Walkman aj od človeka čo na to serie a nebudem menovať Kazetowicha, ale to keď došlo ja som myslel, že to je celé hrdzavé
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

V momentě kdy čištění a běžná údržba přestane bavit, tak uživatel přejde na přehrávání digitálního záznamu. Tam už nic řešit nemusí :) .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Podľa mňa aj Datky a DCC zanášajú ak sú v zlom stave :P
A predpokladám že tam bude prístup ku kladkám podstatne horší než v klasickom decku :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Hele, DATky a DCC jsem určitě neměl na mysli :!: To je snad horší než používat analogové kazety a to nemám na mysli jen běžnou údržbu.

Ještě k tomu čištění přítlačných kladek. Zde je vlákno na tapeheads: https://www.tapeheads.net/threads/rubbe ... ing.78945/

Google určitě pomůže s překladem. Je to fakt výživné téma a jsou tam představeny daleko exotičtější přípravky na čištění než zde.

Mezi jinýma mě zaujal tip na přípravek pro čištění gumových válců AF Platenclene: https://www.tipoffice.cz/Cistici-sprej- ... d61691.htm

V bezpečnostním listu mě zaujala věta: "Při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt." :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"