Československá hudba

alebo čo počúvate, objavili ste, máte radi

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10268
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa EZ647 »

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa orhore »

Také jsem to včera četl. Příliš mladá na to aby umřela.

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ono hodne toho hlavne okolo konca 60-tok sa aj fyzicky mastre pásy likvidovali na pokyn KSČ funkcionárov čo sa im neľúbili texty,tvorba,neverím že s niekdajších pracovníkov v Supraphon,Panton,Opus si neodnieslo niečo domov.To sa teprv toho dohľadať.
No ale všeobecne ako je možné že malé single trebars edícii Supraphon na bielych vignetách Bob seria rebríčku CS muziky priebežne v predaji bolo,horšie potom nastalo ak uspešná kapela išla vydať prvý debutový album.
Konkretne a to z poznatkov môjho nebohého otca čo sme o tom mali vždy aj po facke dlhé diskusie:
Debut album Olympic,samo je na svete po obnovení v 90-tych rokoch v rámci edicie Trezor opre súčasnosť,čo tým komoušom vadilo na úvodnej sklatbe Krásná neznámá v texte:chci si hrát a nestačí ti málo,ďalej vraj odpudzujúca bustrovaná gitara Jandu že pripomína západný Hard scénu a poburuje mládež,nič čo dodať,edicia v zástupoch po vydaní ľudí pred predajňou,nič,tovar neprišiel a album bol zastavený v distribucii,kde skončili tia EL péčka už vylysované?
Druhý príklad:vydanie debut album v Opus kapely PRÚDY,pár kusov LP sa predalo,ostatok bol stiahnutý z obehu predaja,vadilo im text zvonky prineste nám krajší zajtrajšok a svet...,nerozumiem,vraj poburujúce pre mládež tej doby.
Som uchyl na Golden Kids-Kubišová,Neckář,Vondráčková,popočúvané čo otec ešte zhrával na Sonet duo z rozhlasu,niektoré veci-skladby dodnes ani v edicii na stránke Supraphon nie sú,nehovoriac o nešťastnom tiež likvidovaní a stiahnutí z predaja albumu Micro magic cirkus,výborný album,ak by sa naspievalo Anglicky tak možno uspech aj vo svete,mám doma originál vydanie.Ale neviem sa dopátrať singla čo mám len na starom páse ani názov skladby nepoznám len text:nad střechamy černej mrak po obloze běží...ta má hlava ubohá...vraj to bolo vydané ešte v edicii vo francuzku počas yájazdov kapely s tým programom Micro Magic-neviem,takého by som sa chcel dopátrať a získať v podobe kvality vydania,mastru nahrávky.
Kubišová si potom ortiel smrti v hudbe a záverečnou podpísala singlom Nechte zvony znít,hotovo,LP album debutový až zasa prevydaný v Trezor edícii.
Ďalšie pekne vydaný a vlastním v podobe mono vinyl Druhý CS beat festival live,za to mala zákaz učinkovania aj nebohá Hanka Zagorová čo predviedla remake v angličtine s kapelou tušim Mefisto...neviem,musel by somsa kuknúť.
Ale kde je a vraj bol pripravený na lisovanie aj album prvého Beat festivalu,o tom Supraphon dodnes nič nedáva,kde ten pásový master je.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ten Golden Kids čo ma baví,pred pár rokmi v ČT bol odvysielaný ČB dokument-relácia s nimi čo a ako tvoria,pripravenýzájazd do Francie a tak na rýchlo v studiu točené klipy s rôznymi skladbami,riadne hrajúc,tušim aj niake texty v angličtine,Neckář tam skákal medzi babami jak splašený v tých klipoch,ale sklatby ani jednu som oficial nepočul,alebo že by boli vydané,inak kapela sprievodná,neviem kto to hrala že normálny rock,beat tej doby,tiež sa nedá dopátrať,pome hladať,určite mastre pásy sú niekde zložené,neverím že sa do nenávratna stratili,odmazali,spálili v spalovni za socíku.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa jhradec »

V roce 1969 shořel v Praze Karlíně Národní dům. Musel shořet. Kromě studia v něm měl Rozhlas archiv.
Tak začala normalizace.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

To ako myslíš,že sa nedochovali niektoré záznamy Master či Filmu alebo audio ?Určite inde v archívoch niake kopie pre vysielanie rozhlasu,podklady pre relácie v telke a pod.určite existovať musia,len sa po tom nikto nepýdi a nehrabe,len stačí niakehoiniciativ maniaka zamestnanca teraz vychytitiť podla mňa doskúmame sa,evidencia teda neviem ako v čechách ale v Sl rozhlase a televízii sa riadna v katalogoch na metre v policiach robila.
jhradec napísal: Pondelok, 4. Decembra 2023, 16:46 V roce 1969 shořel v Praze Karlíně Národní dům. Musel shořet. Kromě studia v něm měl Rozhlas archiv.
Tak začala normalizace.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Sa mi zdá že dopátrať sa muziky a interpretov čias minulých od trebars prelomu 50-70-tych rokov na tzv západe je ľahšie ako u Nás v týchto dobách.
Napr Anglicko ale hlavne USA pri produkovaní či filmov alebo audio produkcii odkladali a archovovali ku kapelám nie len mastery pre vydanie,ale aj skúšobky,vo filme aj nepoužité zábery v audio aj základ nahrávok aj nevydaných v tej dobe,proste všetko čo sa okolo mlelo,dnes toho kopec vychádza ako doteraz nevydané niektoré track alen a len nie len audio ale aj skúšky a iné z televizia a podobne.Amerika má aj uloženky takmer od 30-tych rokov v archívoch.
U nás,nepotrebný material,neviem či aj stráženiu bezpečnosti ktorý nebol potrebný pre koncové dielo či audio alebo film sa premazával,filmy na kopce záberov ktoré sa nepoužili sa zo strižní v krabiciach posielali do spalovne,nehovorím nerealne,v rámci filmovej tvorby to riadne poznám ak ma tatko zobral na Kolibu v Blave a poslal ma napr.na strihove oddelenie,kde v strižni po nakrútení relácie filmu srihači hádzali do krabíc nepotrebné vystrihané zábery aj s rúchovým prepisom zvuku čo režiser nechcel použiť,v mladosti som mal po knihách záložky z týchto filmov,ostatok putoval do spalovne.Aj audio v Opus a tak ak len ostré na vydanie nahrávky,všetky nepodarené nástrihy,neupravené záznamy putovali pokial pás bol nový do mazaciej pece a bolo,na ďalšie použitie...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Československá hudba

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak v Karlíně hořela jen část rozhlasového archivu( zbytek byl na Vinohradech ). Rozhodně se to netýkalo filmu, televize, gramoprůmyslu. Je otázkou, co a komu vadilo v karlínském archivu. O požáru se totiž nezmiňuje žádný z webů o Sakařově budově. Já to mám v paměti jen proto, že jsem chodil na základku na Lyčkovo náměstí.
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1365
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Československá hudba / MC erik a Barbara

Príspevok od používateľa Teslák »

Kdo by chtěl shlédnout, zde je celý pořad, který byl na RTVS odvysílaný.
https://youtu.be/F3mnRZ_vR28?feature=shared
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Napísať odpoveď

Návrat na "Tipy na dobrú muziku"