vplyv súčiastok na zvuk

všetky materiály čo by mohli pomôcť pri údržbe, alebo servise vintage hifi

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa AdmineR »

už sme tu mali vplyv kondenzátorov na zvuk,
tu viewtopic.php?t=3580

Dnes opa aj kondíky
Prílohy
Screenshot_20240329_051607_com.android.chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa AdmineR »

napríklad tie kondíky okolo TDA zvykli meniť za vyššiu kapacitu. Tu dokonca sú ultimátne MKT s najvyššou kapacitou o ktorej som čítal že sa použila na tejto pozícii.
Prílohy
Screenshot_20240329_082553_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20240329_083048_com.android.chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa orhore »

Tak každý má své woodoo postupy za lepším zvukem, někdy to je cesta přínosná a někdy slepá :) .
Jen takovou poznámku. Poslední dobou je tu spousta jen screenshotů z mobilu což není nic moc. Nemůžeš sem hodit aspoň link na konkrétní stránku? Dík

Na stereonet.com se mi to nepodařilo dohledat. Navíc mě stránky vyfakovaly hned po druhém pokusu něco najít. Srandovní je, že celé fórum stereonet lze prolézat bez problému jen s google překladačem :)
stereonet.com.jpg
stereonet.com.jpg (38.13 KiB) 316 zobrazení
Ten druhý jsem našel: http://www.lampizator.eu/lampizator/TDA ... A1541.html
Naposledy upravil/-a orhore v Piatok, 29. Marca 2024, 11:15, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa AdmineR »

preto som dal skrínšoty, lebo v telefone mi to rovno prekladá - potom je to pre vela ludí jednoduchšie čítať už v SK ...
Väčšinou dávam linky, niekedy zabudnem priložiť. Tak skúsim dať vždy.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 216
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa Petr »

orhore napísal: Piatok, 29. Marca 2024, 10:57 ...Tak každý má své woodoo postupy za lepším zvukem...
Někdy je to opravdu duchařina hraničící s woodoo, ale najdou se i racionální důvody. Řeší se to i na jiných fórech a názory nejsou jednotné. Třeba kondenzátory - vadný se musí vyměnit, to je jasné. Ale vyměnit rovnou všechny (tzv. total recap) za novější typy? Já si myslím, že to není nutné, protože naprostá většina těch starých, které jsem měřil, měla perfektní hodnoty. Zajímavější by mohlo být srovnání zvuku s různými kondenzátory v signálové cestě - normální elektrolyt vs bipolár vs fóliový. Já se přiznám, že rozdíl neslyším. Ale chtělo by to dva stejné komponenty (u mě přicházejí v úvahu jedině decky), jeden upravený, jeden v původním stavu, stejné nahrávky a přepínat na zesilovači deck A/B.
A taky jsem si v servisních manuálech všiml , že některé dvouhlavé decky mají ošizené filtrační kapacity proti tříhlavým sourozencům. Tak tady by bylo zvýšení určitě na místě. Nebo levnější vs dražší decky - ty dražší mívají filtrační kondíky větších kapacit nebo mívají napájení citlivých obvodů řešeno samostatně. Podobné to jistě bude nejen u decků, ale i jiných hraček.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: vplyv súčiastok na zvuk

Príspevok od používateľa AdmineR »

tak ja som tu už raz niekde písal že som dal vymeniť konddenzátory na Sansui 331 v miestnom bežnom servise - vtedy som netušil že to je zásadná zmena prístroja.
Ale platil som tam vtedy 10-15€ --- super nie. Ale zapojil som to doma a zvuk ako bakelitové rádio.
Kukol som aké kondíky tam dal majster - najlacnejšia korea shit.
Predtým hral ten receiver krásne, len mal nejakú vadu.
Tak som to dal do opatery miestnemu kamošovi - ktorý vedel čo treba ... trvalo to, ale Sansui spieval ako predtým.
A zmena? Niektoré (pomerne dosť) pôvodné kondíky ktoré boli ok, sa vrátili (pre istotu som ich vzal z toho lacného servisu) + nové poriadne, kvalitné ... áno Petr má pravdu - kondíky netreba meniť bezhlavo automaticky všetky hrrr bum bác !!! Treba ich pomerať lebo staré kondíky (kvalitné Nichicon, Elna, Rubycon) netreba väčšinou meniť lebo aj po 40 rokoch majú hodnoty v tolerancii - vďaka tomu, že voľakedy sa dávali s hodnotami do plusu - takže aj keď niečo časom stratili, stále sú v tolerancii.
Neplatí to ale pre nekvalitné (napr. v sabe z 1968 odišli Frako / Germany ...) - kuk napr sem viewtopic.php?p=1923#p1923
Napísať odpoveď

Návrat na "Návody, servisné manuály či schémy a pod."