Vzdialená italia,špagety ála bolognese na domáci spôsob.

život nie je len o hifi ... ale aj o jedle, pití - spomínate si ešte ako chutili potraviny alebo nápoje v minulom storočí? Akú ste mali radi kozmetiku? Máte osvedčený recept?

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1959
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Vzdialená italia,špagety ála bolognese na domáci spôsob.

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak ma napadlo v domácom výseku mäsiarstva o dve dediny po ceste a mali,dali a pomleli mi pre základ tak 30deko pliecka a plus k tomu hovädzinky za 10 deko.Proste spolu okolo 450gramm.
Dnes vyložil vraj si idem spraviť správne špagietky,samo vysvetlovať postup a štandard varenia cestovín tu hádam nemusím.
Tak správne na olivovom oleji smáhnutý púrek o strednej veľkosti,po osmahnutí pridávam mäsko,na zvýšenom plameni smáhnem do biela,pučťa šťavičku a akonáhle začne chytať v hrnci podlievam horucou vodou tak 4-4 decko,pridávam soľ,riadne na jemne priesvitné prúžky cesnaku,preváram,pridávam Magyar sladkú papriku,predtým v vo potravin.folii a utierke rozbúchaných pár guličiek čierneho a nového korenia,postupne doplňam čo už na dvore bolo-čerstvá pažítka,pár listov nasekaných bazalky,z usušeného po troche rozmarínu.
Varí sa a po dome vôňa neskutočná,v polovici varenia po ca.30 min pridávam v rámci mojej lenivosti konzervu rajčín pretlaku/Patentka/a konzerva predvarenej fazuľky,nechcel som deň predtým namáčať fazuľku a moc sa mi tentokrát nechcelo ani sparovať rajčiny a ľúpať ich a cediť cez sito.
Po všetkom asi za do hoďky na nízkom plameni odokrývam a zvyšujem teplotu a tzv.redukujem na správnu hustotu.počas ešte zisťujem že málo slané tak do pol ližičky soli pridávam,redukujem až po hutnú kašovitú zmes.
Dobre medzitým napustená voda v hrnci,dve ližičky soli a počas hriania a rozpustenia za ližicu oleja,čakám na zovretie a varím špagáty 5-8 min podľa výrobcu,cedím a prelievam horúcou vodou a nechám odkvapkať.
No čo poviem sežral som sa ako divá sviňa po dvoch tanieroch a čerstvo posypaným nad tanierom strúhaným čedar syrom.
Prílohy
IMG_20240224_145926.jpg
IMG_20240224_145941.jpg
IMG_20240224_145951.jpg
IMG_20240224_150024.jpg
IMG_20240224_151410.jpg
IMG_20240224_162551.jpg
IMG_20240224_162609.jpg
IMG_20240224_164046.jpg
IMG_20240224_164100.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Vzdialená italia,špagety ála bolognese na domáci spôsob.

Príspevok od používateľa AdmineR »

no nádhera aj fotodokumentácia .... toto hrozí pribratím. Ale keby bolo aj fyzického výdaja vo forme pohybu, tak krása. Aké cestoviny používaš?
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1959
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Vzdialená italia,špagety ála bolognese na domáci spôsob.

Príspevok od používateľa daniel00421 »

AdmineR napísal: Nedeľa, 25. Februára 2024, 08:25 no nádhera aj fotodokumentácia .... toto hrozí pribratím. Ale keby bolo aj fyzického výdaja vo forme pohybu, tak krása. Aké cestoviny používaš?
Podravka TURUM.Osvedčili sa ak stojíte pri tom tak za otvoreného hrnca varenia a kontrolovania na nízkom bublaní tých 8-10 min od naloženia vody s lyžicou oleja a dvoch lyžičiek soli,riadne premiešať v studenej vode,zovrieť,prisypať špagietky,rozvinúť po obvode hrnca na vejár a postupne ako si sadajú do vody jemne bez tlaku vnárať,tým už nastupuje čas hlavne po 6 min.kontrolovať,vyťahovať chutnať,ja väčšinou do tej 8 min vypnem jemné vrenie a pominutke ešte kontrolujem ochutnaním mäkkosť,potom cedím do špaget cedníka čo mi presne sadá na hrniec,ľahko prelejem horúcou vodou,odkvapkám,do pôvod hrnca varenia nadno dám trocha vody a preložím sito s horúcimi špagetami na to a zavriem pokličkou,fantázia ak trafíte presne čas na minútu.Proste zvyk odhadom,ani po vychladnutí aj na ďalší deň sa špagáty netrhajú,nie sú rozvarené.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1959
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Vzdialená italia,špagety ála bolognese na domáci spôsob.

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ak ste si všimli tak na prvých foto nepodarok špagiet,vôbec neodporučam klasika Coop IDEAL špagáty pozornejší si všimli rozpad a to už po 5 min varenia,dnes som ich a vyhodil a zarobil tie nové od Podravka,kôli Vám som si dal prácu a aby Roman vedel o čo ide.Čuč nižšie a teraz fotené,mňam už sa zasa teším na neskorý obed.
Prílohy
IMG_20240226_140850.jpg
IMG_20240226_140907.jpg
IMG_20240226_141341.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nápoje, jedlo, recepty, vintage móda, kozmetika ..."