Hlavy - rozdiely v materiáloch

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2998
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa AdmineR »

aké sú rozdiely medzi
Ferro, sendust a skloferrit??
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Ferro hlavy neznám. Asi jsi myslel ferrit. Zapomněl jsi na permalloy. Každý má trošku odlišné fyzikální vlastnosti. Společné mají akorát to, že to jsou všechno magneticky měkké materiály s nízkou koercivitou. Ferity mohou být i magneticky tvrdé (magnety reproduktorů), záleží na technologii výroby.

Ze všech těch materiálů mi přijde nejzajímavější Sendust. Nevím proč se kdysi na tento materiál nepřešlo hromadně. Najdeme ho akorát na některých mazačkách v dualcapstanech a u některých značek i u R/P hlav. Vykazuje nulovou magnetostrikci - neumazává vysoké kmitočty jako feritové hlavy.

Ferrit je výborný pokud vám nevadí častá magnetostrikce a úmaz výšek. Je velmi tvrdý a také křehký. Vyštipuje se již na mikroskopické úrovni což je základ ke vzniku vířivých proudů, které pak mají na svědomí úmazy. Velmi špatné je, že všechny mazací hlavy v single capstanech jsou právě z tohoto materiálu.

Skloferrit je akorát jiný druh ferritu? Nevím přesně jaká je technologie výroby. Dle informací je použité sklo akorát okolo klasického feritu. Nevyštipuje se stejně jako klasický ferrit? Je háklivý na erozi (vylamování) okolo štěrbiny hlavy. Typická bolest Akai decků.
gx_head.jpg
gx_head.jpg (122.03 KiB) 369 zobrazení
Permalloy je klasika. Setkáváme se s ním nejčastěji, hlavně v levných hlavách. Je měkčí než výše zmíněné materiály, ale má téměř nulovou magnetostrikci.

Ostatní mohou doplnit či upravit moje informace ;)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja by som len doplnil to čo tu už viac krát bolo
http://tommm.cz/?dalsiInfo
je tam potrebné kliknúť na hlavy v menu vľavo
je tam najlepší popis s fotkami, aké som kedy videl
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Díky za další info. Ty fotky jsou možná převzaté od Nikitina. Zde: http://www.ant-audio.co.uk/Tape_Recordi ... index.html
Nejlíp vypadají hlavy ALps.

GX hlava od Akai. Vypadá to docela otřesně :)

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keď sa hovorilo, že drážky na hlavách GX Akai po páskach nie sú, tak je to pravda, tam sú vytrhané celé kusy a taktiež praskliny na skle :D
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa oneeeee »

gx hlavy nie su vhodné na prehrávanie vysokou rýchlosťou 19 a 38 u reel kotučakov . vysoké teplo pri trení a sklo sa vylupuje . ja ho mám 41 rokov . mazacia , feritová hlava je už chytená . ale u gx hláv je to ok . to asi preto , že používam výlučne základnú rýchlosť 9 . ďalšia príčina - miestne podmienky , vlhosť a podobne .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa Petr »

V dobových prospektech ke kazeťákům se Super GX hlavou (třeba GX-75, GX-95) se uvádělo, že hlava je věčná, tj. normálním provozem nezničitelná. Přesnou formulaci z toho prospektu už si nepamatuju, ale vyznělo to velkolepě fantasticky. Ta šílenost (díra, vydrolenina, či co to je), která je vidět z fotky A. Nikitina, je způsobená čím? Stářím, korozí, nebo jinými vlivy? Dá se tomu předejít?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja si myslím že prospekt nezahrňoval všetky formy degradácie používaním desiatky rokov, nikto to nemal veľmi ako vyskúšať, a keby aj na to prišli, asi by to zamlčali v reklame :D
Svojím spôsobom je nezničiteľná, takmer.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa jhradec »

Skloferitové hlavy nesnášejí cueing, automatické vyhledávání atd.

Já jsem si pořídil Akáje právě pro tu, řekněme dlouhověkost.

Jenom bych připomenul, že u hlavy není důležitý jen materiál. Mazací, nahrávací a reprodukční hlava mají každá úplně jiné vlastnosti a některé požadavky nejdou u kazety vůbec splnit ( opásání, linearizační štěrbina, crossfield..)

To že někdo použije permalloyovou nahrávací a sendustovou reprodukční hlavu není proto, že by potřeboval další kšeft až hlavy odejdou, ale prostě proto, že ty materiály jsou v téhle kombinaci nejlepší.

BTW je někde uvedeno kolik toho ten který materiál vydrží? Samozřejmě záleží i na provedení hlavy- kolik je kolem štěrbiny “masa”.
Já mám naměřeno výdrž měkkého permalloye u Tesly B73 - 1200 km pásku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

keď pásky v kazetách sú tak rôznorodé že sa vôbec nedá povedať koľko vydržia hlavy, v niektorých prípadoch by to nebolo ani 100metrov :D
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa Petr »

Četl jsem si tady ty příspěvky o hlavách a proklikal jsem se i ke starším tématům zdejšího fóra, jako je částečné umazávání výšek během přehrávání. Těch příčin může být víc a jako nejvíc logická mi přijde ta varianta, že mazací hlava zůstala částečně zmagnetizovaná po předchozím nahrávání (problém elektroniky, náhlé vypnutí oscilátoru). Ale všechno může být jinak a mnohem vážnější, řešilo se to na tapeheads fóru, třeba tady:
https://www.tapeheads.net/threads/ferri ... ct.100993/
Jen ve zkratce - ve většině magnetofonů je jako mazací hlava použita feritová se dvěma štěrbinami. Ale její povrch je po letech "erodovaný", narušený, není hladký. A teď přijde to, co je pro mě skoro voodoo - průchodem pásku přes tuto hrbolatou hlavu se prý generují vířivé proudy (eddy currents), což v konečném důsledku způsobí slabé ale postupné mazání výšek, zejména na normalkách. Elektrický problém decků tam vyloučili tím, že jev se projevoval i na hlavě odpojené od elektroniky decku.
Řešení
1. přelepit mazací hlavu, pokud používám stroj jen na playback (může mít vliv na posuv, horší W/F)
2. lapovat mazací hlavu (vyřeší problém, ale je to prý celkem problematické)
3. nepřehrávat na takovém stroji cenné nahrávky na type I páskách
V odkazech na tapeheads jsou uvedeny decky tímto jevem postižené, ale i ty bezpečné - jsou to decky se sendust mazací hlavou, ale těch je podstatně méně. Z 2 hlavých by měly být bezpečné Nakamichi, ale mně přijde ta hlava úplně obyčejná (až na logo), tak nevím.
Je pravda, že většina starých nahrávek na normalkách už mi nezní úplně top, zejména na výškách, ale jestli je to opravdu tímto jevem? Kdo ví.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Petr - to jsou známé věci včetně toho odkazu na tapeheads. Třeba včera jsem se dozvěděl od kolegy, že obvykle stačí pár krát přehrát metal kazetu a poté přestane feritová mazačka umazávat výšky. Nemám vyzkoušeno, takže nevím zda tomu mám věřit. To že vypadá nějaká hlava obyčejně, neznamená, že je automaticky nic moc. Chce to vzít pod mikroskop.

Já prováděl testy feritových mazacích hlav vícekrát. Hlava odpojená od elektroniky, řádně odmagnetovaná a přesto měřitelně umazávala výšky již na 10kHz. Přelepením čela hlavy lepící páskou efekt zcela zmizel. Ideální je nepoužívat feritové hlavy vůbec. Prý nejlepší feritky dělal Alps, ale také nemám ověřeno.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"