Hlavy - rozdiely v materiáloch

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: to je zaujímavé, ale nechápem princíp a dôvod prečo by to metalka zachránila
mimochodom, inde som zase čítal, že stačí raz prehrať metalku a vďaka jej remanencii sa hlava okamžite tak zmagnetizuje, že bez demagnetizácie tam nemôžeš ani len vložiť ďalšiu kazetu, aby jej to pri hraní neublížilo :D
Neviem koľko ľudí to tak reálne aj dodržovalo, že demagnetizovať po každej metalke

máš doma nejaké metalky?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Já ten způsob nepropaguju. Jen uvádím co lidi donutí dělat s tím problémem. S tou metalkou to berte jako další možnost když se budete moc nudit. Já mám celkem jasno. Žádný ferit a nebo mít určité decky jen na nahrávání a jiné (s vyjmutou mazačkou) jen na přehrávání.

Mám doma metalky, proč bych neměl? Zkoušet se mi to fakt nechce. A v decku mám stejně na mazačce Sendust.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja som bol len zvedavý aké máš metalky a ako si s nimi spokojný, ale to samozrejme patrí asi do iného vlákna
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3003
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa AdmineR »

ja netuším aké mám v sony hlavy. Ako to zistím?
Pioneer to má napísané že sendust.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

zvykli to písať v technických údajoch v návode, alebo servisnom manuále
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa Petr »

Třeba v servisním manuálu ke Kenwoodu KX-1100HX (ten má sendust) je problém popsaný i s nějakými grafy. Z toho vyplývá, že výrobci o tomto jevu věděli. Přesto ty feritové hlavy bez sendust vrstvy používali ve většině decků dál. Ale Akai třeba i u top modelů GX-75, 95. O kolik mohla být sendust hlava dražší? Vážně uvažuju, že z decku, který používám jen na playback (single capstan s ferit mazačkou), mazací hlavu vymontuju. Problém je ta vodící vidlička, která je součástí mazací hlavy, páskové dráhy a podílí se na vedení pásku. To chce ještě domyslet. Jinak o tomto jevu jsem se dočetl teprve nedávno. Úbytek výšek u starých kazet normal jsem bral tak, že jsou prostě ohrané :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

A co je tam presne napísané v tom manuáli?

Keby len vodiaca vidlička, ale aj prítlak na pás sa podieľa celkovo na správnom ťahu a napnutiu pásky v celej dráhe.
Rovnako ako keď sa odstráni prítlačný vankúš u single capstanov, tak je veľmi veľká šanca že kvôli chýbajúcemu tlaku pôjde pás z kladky dole, alebo bokom.

Moje všeobecné múdro je, že čím kvalitnejší záznam na pás, tým horšie pre naše uši a stres, pretože čim vyššia kvalita, tým skôr si všimneme neduhy, výpadky, úmazy a pod, čo na horších nahrávkach to srdce tak nebolí a ucho nevníma :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Vidlička na hlavách se nepodílí na vedení pásku. To by musela mít zcela jiný fyzický tvar. A právě naopak, během transportu by se pásek té vidličky neměl dotýkat. Vidlička je tam jen na to, aby při přitlačení hlav k pásku (do výlisku kazety) se tento pásek neocitl mimo hlavu. Ale hlavně, zejména u R/P hlav (mazací obvykle nemá stavěcí šrouby) má ta vidlička i další význam. Pomocí kalibru pro nastavení páskové dráhy se tím dostavuje správná výška hlavy.

Obrázok

Obrázok
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa Petr »

No jo, ale když mazací hlavu u single capstanu demontuju, tak potom nalevo od R/P hlavy už nebude nic, co by "usměrňovalo" pásek. U dual capstan je jiná situace, tam je důležité vodítko součástí ramene s levým rollerem a tudíž na mazací hlavě nic být nemusí. Ke Kenwoodu - nejde mi vybrat text a vložit do překladače, tak vkládám sken, kdo chce, ať si přeloží.
Prílohy
Kenwood.jpg
Kenwood.jpg (77.57 KiB) 234 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: čo mi pripomína keď som skladal moju rádiokazetovú Aiwu, vtedy sa k tomu nikto nevyjadril, že na jednej mechanike šla páska správne a na druhej sa deformovala jemne na vidličke hlavy, pritom sa jednalo o výrobné nastavenia hláv
viewtopic.php?p=45619#p45619

Petr:
to je masaker, teda ak som to správne pochopil, bez prekladu, výrobca sa chváli že jeho hlavy tým netrpia? Ak by trpeli, tak by to tam v papieroch nebolo? :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa orhore »

Petr - pásek je v míste té vidličky hlavy stejně v luftě. A držák levé kladky dualcapstanu má plošku s vedením což je jiná věc. Ještě jedna možnost je pokud tomu nevěříš. Vyzkoušet přelepit čelo hlavy lepící páskou. Ale ne PVC. Dobrá je izolační samolepící páska do vinutí transformátorů. Teplotně i mechanicky velmi odolná.

EZ647 - buď ti ujížděl pásek na kladce a nebo byla pásková dráha (hlava) špatně seřízena. Ta vidlička se na vedení pásku nepodílí. Pokud ano, tak by se ten pásek v místě dotyku neprohýbal, ale ujel do správného místa. Zkuste nad tím přemýšlet aspoň chvilku!
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 6. Januára 2024, 18:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10270
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlavy - rozdiely v materiáloch

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: asi skôr ten druhý prípad, výrobná chyba, kladky boli vtedy tie nové a páska šla dokonalo presne, len nie cez hlavu, asi nedali správnu výšku, alebo je zle navarená vidlička, lebo zdá sa že odkrytá plocha u oboch jadier pod páskou je rovnaká
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"