Krabica z Japonska

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

V inych castiach fora som uz spominal, ze som kupil velku krabicu pouzitych kaziet z Japonska, dohromady 800 kusov.
Kupil som ich aby som ziskal na nahravanie kalibracnych tonov na kalibraciu rychlosti. Tie kazety sa predavaju ako teple rozky. Len dnes som ich predal 6. Nie vsetky ale pouzijem na nahravanie. Niektore, krajsie kusky si necham. Je tu aj vela 120 minutovych. Tie sa snazim aspon symbolicky predat aby mi tu nezavadzali. A vela som aj vyhodil.
Uz som ich minul skoro dve tretiny.
Aby som mal vecnu radost, tak som sa nepozrel ake su v tej krabici kazety. Kazdy den vyberiem zopar, podla toho kolko som ich predal - aby som doplnil zasoby kaziet na piskanie.
Rozhodol som sa ze tak ako ich budem vytahovat, tak ich budem fotit a umiestnovat do tohto vlakna.

.. a na ceste je dalsia krabica :)
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Vcera som mal (ne)stastie na Noname. Vlastne, maju meno

1. Pure Music Memory - neviem co je zac. Vo vnutri je pozdlzne pokrcena paska, tzv. railroading
IMG_1015.JPG
2. King Sonic - Paska v vnutri vyzera byt v dobrom stave. Ale je to taka hneda matna ako u Emgetonov
IMG_1016.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pre mňa pre web je vec jasná, ale tiež moja choroba všetko hrať na decku a mechanike, takže hlavy a kladky si to odnesú skôr či neskôr, zatiaľ mám jedine rešpekt pred niektorými Mexickými chrome, to je tak celé :D
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Dnes som vytiahol dalsie dve

1. Maxell UR 60. Takych som tu uz mal asi 100. Je to najcastejsia kazeta v krabici. Vsetky su v dobrom stave, dlzka prevazne 60 minut. Ako stvorene na nahravanie piskania. Ani s jednou som nikdy nemal problem. Ziadne dropouty, pekne drzia uroven. Vybuditelnost je troska horsia ako u drahsich pasok ale stale je velmi dobra. Popisane su iba ceruzkou a krasne sa daju vygumovat.
IMG_1017.JPG
2. TDK AR 90. Vo velmi dobrom stave, paska nepokrcena, ziaden railroading. Skoda je pouzit ju na nahravanie piskania, necham si ju. Pre mna su TDK-AR top kazety. Mam ich radsej ako drahsie chromky. Ziadnu chromku neviem vybudit tak ako superferic kazety. Ani pseudochromky. Rozdiel je par decibelov, aj ked papierovo by mali mat podobne MOL. Ze by nam pomaly degradovali nie len prave chromky ale aj tie na baze cobaltu?
IMG_1018.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej, aj ferro kobaltové pásky degradujú aj typy I, ale je to menej znateľné, čas totálne zabíja naše hobby
na druhej strane, skladovanie a podmienky počas uplynulých rokov vedia zázraky, že občas aj pravý chromdioxid zahrá veľmi pekne a niekedy je to totálne naopak
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

EZ647 napísal: Streda, 3. Januára 2024, 22:30 Pre mňa pre web je vec jasná, ale tiež moja choroba všetko hrať na decku a mechanike, takže hlavy a kladky si to odnesú skôr či neskôr, zatiaľ mám jedine rešpekt pred niektorými Mexickými chrome, to je tak celé :D
Jasne. Odkladam to pre Teba. A pozriem aj na nejake stare kazety ktore mi bolo luto vyhodit. Postupne ich pridam do prispevku.
Ja sa tiez nebojim prehravat nezname kazety - pri najhorsom precistim kladky a hlavu. Tiez zatial viem iba o tych Mexickych , ze robia problem. A tym sa vyhybam :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako tvrdí sa že aj SKC type II sú nebezpečné, ale zatiaľ sa objavilo len málo prípadov, a zatiaľ ma to tak netrápi, ale uvidíme
a hlavne Ďakujem

No ale dneska každá kazeta dokáže prefarbiť kladky na hnedo, alebo bielo a potom je ten jav so zvýraznením okrajov
už za doby keď boli pásky nové, tak pri častom hraní bez čistenia boli kladky hnedé vo VHS zase chrómové lesklé :D
Sa proste pásky otierajú asi vždy viac alebo menej bezohľadu na stav a vek, len dneska je to samozrejme v takom pokročilom rozklade, že niekedy stačí jedna kazeta a je vymaľované
Ako som prechádzal tú tašku na vyhodenie pred rokmi, to je masaker
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

EZ647 napísal: Streda, 3. Januára 2024, 22:40 Hej, aj ferro kobaltové pásky degradujú aj typy I, ale je to menej znateľné, čas totálne zabíja naše hobby
na druhej strane, skladovanie a podmienky počas uplynulých rokov vedia zázraky, že občas aj pravý chromdioxid zahrá veľmi pekne a niekedy je to totálne naopak
Je to tak. Prave pocuvam pasku Sony z roku 1973, nahratu na Aiwa AD-F800.. a som uneseny tym krasnym makkym analogovym zvukom. To nema chybu.
A zaujimave je, ze aj napriek tomu ze tie prave chromky dobre skladovane neviem vybudit na viac ako -4 dB voci dolby urovni, mojim usiam zneju fantasticky - najanalogovejsie :) Taky prijemny zvuk maju.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa EZ647 »

U niektorých starých Japonských LN, aj keď zahrajú, je tam problém nahnať výšky, asi som moc náročný, ale niekomu taký zvuk vyhovuje.

U chrómu v dobrom stave sa občas podarí 0db, výnimočne aj +2db, ale to skôr v tých lepších kusoch, napríklad Basf z rokov 1990-1994 s veľmi dobrým stavom pásky.
Mal som napríklad zaujímave výsledky na Basf Chrome Super II, kde som mal dve rovnaké verzie jednu C90 a jednu C100 rovnaký ročník, ale jedna zahrala ako väčšina a jedna extrémne prekvapila, ale u oboch mám uvedené +4dB, čo je zaujímavé, po rokoch keď som získal verziu C60, tam už mám len -2dB
Jedná sa o ročník 1992 v tých čiernych fóliach
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

EZ647 napísal: Streda, 3. Januára 2024, 22:55 U niektorých starých Japonských LN, aj keď zahrajú, je tam problém nahnať výšky, asi som moc náročný, ale niekomu taký zvuk vyhovuje.

U chrómu v dobrom stave sa občas podarí 0db, výnimočne aj +2db, ale to skôr v tých lepších kusoch, napríklad Basf z rokov 1990-1994 s veľmi dobrým stavom pásky.
Mal som napríklad zaujímave výsledky na Basf Chrome Super II, kde som mal dve rovnaké verzie jednu C90 a jednu C100 rovnaký ročník, ale jedna zahrala ako väčšina a jedna extrémne prekvapila, ale u oboch mám uvedené +4dB, čo je zaujímavé, po rokoch keď som získal verziu C60, tam už mám len -2dB
Jedná sa o ročník 1992 v tých čiernych fóliach
Zaijimave je to s tymi chromkami. Ja som take stastie nemal. Najlepsie co sa mi podarilo bolo -2 dB ale zasa tak vela som ich neskusal. No a tie starsie zo zaciatku 80tych rokov su uplna katastrofa. Takze caka to vsetky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je to celkovo taká alchýmia, niektorí nedajú na chromky dopustiť a tvrdia že hrajú úžasne, ako som nedávno nahrával Basf chromdioxid 1977, tak veľa zberateľov ju chváli, u mňa dopadla na väčšine deckov katastrofálne, Sony ju vedel ako tak nahrať
ale občas sa stretávam s kazetami v rôznom stave a na páske to vôbec nevidieť, žeby bol nejaký problém
ako som mal TDK SA 1979 a bola zvukovo nepoužiteľná, TDK SA 1975 hrala podstatne lepšie, takže skladovanie bude asi jediný možný logický záver
a deje sa to aj s novými kazetami pomerne často
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Krabica z Japonska

Príspevok od používateľa Petr »

Mě překvapila tato BASFka. Nahrávka na Dolby level, špičky i +2. Úžasný zvuk. Proti tomu většina starších CR-SII končí 4dB pod Dolby a víc tam narvat nejde. Socimag nebo Tudor se dá taky nahrát kolem Dolby level.
Prílohy
Basf.jpg
Basf.jpg (73.19 KiB) 1127 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"