Chromdioxid

ako a prečo vznikli MC, či CC - čo ste možno nevedeli
Vintage Audio Cassettes - history
Vintage Audio Cassettes - history

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3003
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Chromdioxid

Príspevok od používateľa AdmineR »

vôňa chromdioxidových zlatých basfiek sa mi spája s mladosťou, doslova detstvom ..

nova-mc-kazeta-basf-cr-m-ii-90-123882593.jpeg
Čosi o vzniku:

Chromdioxid
CrO2 prvýkrát pripravil Friedrich Wöhler rozkladom chromylchloridu. Ihličkovitý oxid chromitý prvýkrát syntetizoval v roku 1956 Norman L. Cox, chemik z EI DuPont.
Magnetický kryštál, ktorý sa tvorí, je dlhá, štíhla tyčinka podobná sklu, ktorá je ideálna ako magnetický pigment na nahrávaciu pásku. Keď sa koncom 60. rokov 20. storočia komercializovalo ako záznamové médium, spoločnosť DuPont mu priradila obchodný názov Magtrieve.
Na rozdiel od hubovito vyzerajúcich oxidov železa používaných v bežných páskach
boli kryštály oxidu chromitého dokonale vytvorené a mohli byť rovnomerne a husto rozptýlené v magnetickom povlaku; a to
viedlo k bezkonkurenčne nízkemu šumu na audio páskach. Chrómové pásky si však vyžadovali novú generáciu audiokazetových rekordérov vybavených vyššou schopnosťou predpätia prúdu (zhruba o 50 % väčšou),
ako používa oxid železa na správnu magnetizáciu častíc pásky.
Predstavená bola aj nová ekvalizácia (70 µs), ktorá vymenila časť rozšírenej vysokofrekvenčnej odozvy za nižší šum, čo viedlo k zlepšeniu pomeru signálu k šumu o 5–6 dB oproti zvukovým páskam s oxidom železitým. Spoločnosť DuPont udelila začiatkom 70. rokov licenciu na tento produkt spoločnostiam Sony v Japonsku a BASF v Nemecku na regionálnu výrobu a distribúciu. Chromdioxidové kazety majú v porovnaní s nízkošumovými kazetami s oxidom železitým nasledujúce výhody : - Podstatne zlepšená vysokofrekvenčná odozva. Odozva je o 6 až 10 dB vyššia pri 10 KHz a o 8 až 12 dB vyššia pri 15 KHz. - Neskreslený výstup pri nízkych frekvenciách je o 1 až 3 dB lepší. Priepustnosť tlače je o 4 až 8 dB nižšia a stabilita vysokofrekvenčných signálov je zaistená. - Častice oxidu chromitého sú také malé ako najmenšie častice oxidu železitého s nízkou hlučnosťou, ale podstatne viac ihličkovité . - Častice sú skôr monokryštály než z mnohých kryštálov, ako je to v prípade oxidu železitého. Tiež neobsahujú chyby spoločné pre všetky oxidy železa. ako je pórovitosť a tvorba vetiev.
Prílohy
Advent-CrO2.jpg
Advent-CrO2.jpg (103.69 KiB) 257 zobrazení
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 216
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Chromdioxid

Príspevok od používateľa Petr »

Tak konečně trochu chápu, proč chromdioxid pásky téměř nešumí. Ale mám dotaz - na staré BASF CR-S II se mi špatně nahrává, citlivost pásku je hodně nízká. Kazeta je jinak jako nová. Na jiných webech a diskuzích jsem objevil informací, že chromdioxid pásek časem degraduje. Máte někdo podobnou zkušenost? A dotaz č.2 - jsou pásky v kazetách Tudor a Socimag opravdu chromdioxid? Vzhledově bych řekl, že ano. Ale proti starým BASFkám se na ně nahrává mnohem lépe.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Chromdioxid

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je to pravda, chromdioxid naozaj starne veľmi odlišne než iné kazety, ale extrémne záleží na skladovaní, dve úplne totožné kazety s rovnakým rokom výroby, zabalené môžu mať úplne rozdielne výsledky po rokoch aj keď boli v jednej krabici, ale najčastejšie to býva od rôznych predajcov a to neplatí len pre chromdioxid, od nepoužiteľných kusov až po slušne nahrateľné.

Mám pocit, že dvojvrstvové chromdioxidy ako Basf CR-S sú na tieto zmeny vekom citlivejšie, aj keď tuším na zahraničných fórach sa tvrdil opak, ale tam na webe Tapeheads.net sa o tom písalo asi najviac.

Tudor a Socimag sú zrejme naozaj pravé chromdioxidy, ale si to vyrábali sami v Španielsku zrejme.

Lepšie je dneska porovnávať Basf CR-E a CR-S, aj medzi jednotlivými kusmi som často dosiahol extrémne odlišné výsledky.

Najväčší problém chrómu je typický pokles úrovne signálu, oni aj tak nešli nikdy budiť veľmi veľa vraj, v čom ešte nemám jasno, pretože mám aj niektoré chromdioxidy, ktoré šli na +4db v poriadku, ale je ich len zopár.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 216
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Chromdioxid

Príspevok od používateľa Petr »

Díky za vysvětlení. Celkem to vystihuje i moje skromné poznatky. Výsledky při nahrávání se liší kus od kusu. S těmi Cr-S II (rok 86,87) mám asi největší problém. Ale pak jsem ze zvědavosti zkusil novější Chrome Super II (88) a to bylo úplně jiné kafe. Špičky v plusových hodnotách bez problému, celkově skvělý zvuk. CR-E jsem ještě nezkoušel, mám jen pár zabalených. Ale asi neodolám 😀
Napísať odpoveď

Návrat na "Z histórie kaziet"