Premazanie pásky silikónom ?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Díky, pozriem
ako som sa tu včera hrabal, asi skúsim ten prípravok čo ukazoval Roman, alebo ten silikónový prvý čo si tu mal Ty
ale neviem či tento mesiac, alebo či tento rok :D
a rovno dostane tie najhoršie pásky, SKC, Forward, Ampex :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Až teraz som sa pozrel na tie odkazy :)
Teda ak vypustím väčšinu príspevkov, kde sa tam riešia číčoviny, dohady či ten problém vôbec existuje a že či nie je chyba v konštrukcií a poškodení kazetového výlisku, alebo či to má vôbec zmysel riešiť, tak sa potom objavia aj zaujímavejšie veci a pokusy.
Ako sa zistilo oleje, chemikálie, WD40 a pod veci na pásku nepatria.
Na poslednom odkaze už boli aj relevantnejšie informácie aj o zložení pásov, výrobných patentov a výpisu niektorých chemických látok v páskach.
Takže vo výsledku do spojiva pásky sa naozaj pridávajú silikónové oleje ako jedna z mnohých zložiek.

Veľmi sa mi páčila teória o tom že pri každom hraní pásky sa pod tlakom kladky, hláv a ďalších komponentov v páskovej dráhe časť spojiva vytláča a absorbuje späť do pásky, ale proste zvyšky na kladkách a hlavách po častom hraní ostávajú, to znamená hnedý či tmavý, alebo strieborný povlak na kladkách po dlhej dobe prevádzky bez čistenia.
No a nakoniec až sa páska vyčerpá, tak začnú problémy, čo po rokoch neznámeho alebo nevhodného skladovania urýchli procesy v spojive.
Písalo sa aj o tom že proces je bežne veľmi pomalý, ako u ktorého výrobcu.

No priznajme si, že málokto čistil magnetofóny podľa predpísaných prevádzkových hodín, a u strojov s nedostupnou mechanikou, ako sú autorádiá, niektoré Hifi veže so šachtou na tento štýl, alebo takmer všetky VHS a video prístroje, to odradilo od čistenia aj tých skúsenejších.
Preto všetky magentofóny mali hnedý povlak na kladke, VHS zase chromdioxidový čierno strieborný :)
Ale niektoré veci dávajú zmysel a pekne do seba zapadajú.

No trochu ma znepokojuje, ako sa tam hovorilo, že externé pridanie lubrikantu už nie je proste ako súčasť výrobného procesu a je to len núdzové riešenie, nie trvalé, určené na digitalizáciu záznamov, tak uvidíme. Verím že tento rok nejaké pokusy vykonám.
Zatiaľ toľko k problému rozkladu spojiva.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Chcel by som sa vrátiť k tomu suchému silikonovému spreju
https://www.tech-lit.sk/suche-mazadlo-s ... #bookmarks

v technickom liste je uvedené že obsahuje minerálny olej, to asi nebude v poriadku že?

https://www.tech-lit.sk/admin/files/Mod ... 023-sk.pdf
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"