EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa jhradec »

U které???
To kdybych si pamatoval- tuším to byla nějaká německá nahrávka.
Ta statika se mi nějak nezdá - to by znamenalo, že když to přehraju hned znova- statika odstraněna výbojem tak to tam není?? To u mne neplatí. Ale připouštím, že mohou existovat oba důvody. Někdy jsou magnetické částečky i na zaváděčce mimo slepku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keď chýbala zavádzačka u niektorých použitých kaziet tu, tak najskôr majiteľ odstránil pri servise kazety, videl som to mnoho krát, že sa páska zničila na začiatku tak to pripli bez zavádzačky rovno do cievky, robilo to tak strašne veľa ľudí.
Výrobne sa to mohlo kvôli šetreniu, alebo u niektorých Karaoke kaziet, dátových kaziet, kaziet pre diktafóny. Resp. u tých posledných dvoch zmienených sa zvykla dávať magnetická zavádzačka ako som prezentoval napríklad tu viewtopic.php?p=32080#p32080

Kvôli reversu sa väčšinou len skracovali, že nepokryli ani obvod plnej cievky, ostatné bola asi výrobná chyba.
Mal som TDK SF, kde jeden koniec mal príliš veľa a druhý nedosiahol ani mazacej hlavy.
viewtopic.php?p=7050#p7050

K tej statike, k tomu množstvu prehraných kaziet u mňa, toto má trochu odlišný charakter, ale dám vedieť či a ako sa to prejaví na iných deckoch, niekedy, treba mi časom pripomínať :D
prípadne urobím ukážku ak sa to prejaví aj na veľkom decku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

3.2.2024 diel 02/2024

Druhé tohoročné počúvanie sa už preklenulo do februára, čas ide neúprosne rýchlo. No a dneska už samozrejme klasický týždeň s piatimi kazetami, nie ako minule, ale samozrejme najradšej by som to počúval každý deň, ale časovo by to nevychádzalo.

1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 47/89 so Sennheiser HD555
Heino ‎– Seine Großen Erfolge 5 /1975/
Kazeta používa veľmi úzke okno, ale je biela, takže čo to bolo vidieť, konštrukčne sú cievky naozaj lepšie s hrubými stenami, ale stav kazety bol veľmi zlý, bol odlomený celý roh a mnoho častí tela kazety bolo zlomených, alebo prasknutých čo som potom lepil. Chod bol veľmi nekľudný so šúchavými zvukmi.
Zvukovo pri kontrolnom hraní na Akai pred rokmi max -10dB, najviac prekvapilo že chýbali typické magnetické ozveny a poklesy úrovne boli mierne až žiadne, zvuk mal aj nejaké výšky, v celku sa to dalo počúvať, ale pás samotný veľmi poničený, opotrebovaný, pri prvom hraní to v Akai nechalo strašne veľa bordelu všade, pri druhom hraní na mechanike len jemne svetlejšiu kladku a výrazný jeden biely prstenec na kladke, po všetkých týchto kazetách z tašky na vyhodenie potom čistím hlavy aj kladky.
Titul je niečo medzi ľudovkami a dobovou popovou hudbou, na popis štýlov som absolútne nekompetentný, takže si podľa názvu dohľadajte detaily, alebo videá na nete, keď zadáte do hľadania nejaké to hejno :D
Presný čas na stranu je 28min.
IMAG0049.JPG
IMAG0049.JPG (84.01 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0051.JPG
IMAG0051.JPG (60.2 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0052.JPG
IMAG0052.JPG (56.68 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0053.JPG
IMAG0053.JPG (40.5 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0054.JPG
IMAG0054.JPG (78.24 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0055.JPG
IMAG0055.JPG (89.92 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0056.JPG
IMAG0056.JPG (73.25 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0057.JPG
IMAG0057.JPG (77.8 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0058.JPG
IMAG0058.JPG (60.09 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0059.JPG
IMAG0059.JPG (44.87 KiB) 1094 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
TDK MA 110min ročník 1988 Made in W.Germany
Na odkaze sa jedná o konkrétny kus na obrázku, alebo prehľad na fóre ako C110.
Konkrétny kus vyrobený v roku 1990, teda asi z posledných sérií, doba keď už nastupoval modernejší dizajn.
Takže v druhom počúvaní budú teraz samé zaujímavé kazety, kým sa dostaneme do nejakého bežného stereotypu základných modelov.
Táto metalka je z balíka troch použitých metaliek z aukra, moje prvé použité kazety typu IV, ako som spomínal v prehľade C110 na odkaze vyššie, nikdy som do tej doby nemal metalku nahratú od tretej osoby, takže som bol aj zvedavý, ale aj tak začínalo moje nové zberateľstvo kaziet cez internet, zo začiatku to bolo niekoľko aj použitých balíkov a u metaliek, alebo iných kvalitných kaziet to vôbec neľutujem.
Získanie:
Nebudem menovať predajcu, ale mal som tam celkom trapas, ale najprv k cenám, vydražil som tri použité metalky v samostatných aukciách, táto TDK MA 110 vyšla na 84KČ s tým že sme sa o ňu bili dvaja.
Aukcia prebehla v januári roku 2008, to som už mal doma dva Technicsy 575 a 979, ale nič viac, na prehrávanie to bohate stačilo.
Trapas nastal v tom, že celá aukcia aj s poštou vyšla na necelé štyri stovky KČ, ale ja vtedy mladý a hlúpy (dneska už ani mladý nie :D ) som nemal ani tušenia ako fungujú poštové služby, ale dojednali sme sa na poslanie hotovosti v obálke, aj keď som ešte zo základnej školy vedel že sa to tak nemá, ale čítal som že to tak robí veľa ľudí :D Neviem či to bolo prvý, alebo druhý krát čo som to spravil, ale rozhodne aj naposledy, pán mi kazety poslal predom a potom sa hneval, že mu v obálke prišlo len 100KČ, nevedel som ako je to možné, či si vymýšľa, alebo to kradnú na pošte, ospravedlnil som sa a poslal to prvýkrát ako peňažnú poukážku, čo bolo náročnejšie v tom vypisovaní tlačiva aj cenovo, ale zase bezpečné (čo sa tiež raz pokašľalo, ale o tom inokedy)
O nejaký ten rok neskôr som videl/čítal v správach, že zadržali nejakú skupinku ľudí, zrejme priamo od pošty, čo vykrádali hotovosť zo zásielok, takže môžem byť rád že mu neprišla prázdna obálka a mal v nej aspoň 100KČ :D Tak sa priznajte, kto z vás to bol? Ja tu mám mail aj meno, aj celé správy, ale nebudem zverejňovať, možno tu dotyčná osoba ani nie je.
Nakoniec sme sa slušne dojednali bez nejakých problémov aj s pozitívnymi komentármi na aukru, ale proste poslať prachy fyzicky v obálke je veľká hlúposť, ale trebalo vyskúšať že :D
Balík dorazil na poštu práve keď som bol na pohrebe tety, čo je síce smutné, ale aspoň trochu ma to utešovalo, že sú na pošte kazety a hlavná pošta u nás mala cez pracovné dni otvorené pomerne dlho až do siedmej hodiny večer, ešte cestou z karu som to vyzdvihol a večer počúval na Technicse cez slúchadlá Technics ako inak vtedy.
Nahrávka a kvalita:
Vtedy na Technicse to doslova vyrazilo dych, jednalo sa o dva albumy Bad Boys Blue, jeden klasický a jeden remixový, s vysokou dynamikou a neskutočne nadupanými výškami, dolby C v pohode, kazetu som neskôr hral na všetkých strojoch, walkmanoch a všade excelovala, aj môj tenký slim Panasonic RQ-SX41 s ňou nemal žiadne problémy, po stránke zvuku ani po stránke čistoty výšok.
Mechanicky je kazeta výborne spracovaná, s veľmi hladkým chodom.
Na kazete je vypísaný len štítok s titulmi tlačenou formou, ale zvyšok bookletu a nálepky nepoužité, namiesto toho vložené dva papieriky s vytlačeným zoznamom skladieb do obalu.
Stav pásky a biely prášok na metalkách TDK:
Toto je kapitola sama o sebe, ale stav pásky bol veľmi dobrý a táto páska ani teraz po toľkých prehratiach na všetkých mojich strojoch v rátane tejto rituálnej mechaniky netrpí ani náznakom pozdĺžnych čiar. U problémových kaziet sa teda naozaj asi bude jednať viacmenej o konštrukčnú či generickú TDK závadu podľa série, než o horší stav hláv a mechaniky prístroja.
Biely prášok v tej dobe bol ešte len málo známym problémom, ale nevedel som o tom, takže som tomu nevenoval žiadnu pozornosť, keď som sa dozvedel, skontroloval som a bolo to v poriadku.
Napriek tomu teraz po rokoch, už keď som tú kazetu hral znovu na decku Sony a teraz už mala stopy bieleho prášku, napriek tomu že som ju veľa používal a odstála si len niekoľko posledných rokov, tak sa na nej objavujú stopy, ale na páske nie, len po hraní na hlavách v malom množstve. Naozaj TDK MA sú špičkové pásky ak by nemali ten prášok, sú zvukovo na veľmi vysokej úrovni.
Po hraní na mechanike sa malý zhluk bielej hmoty objavil minimálne v jednom rohu hlavy, ale až po druhej strane. Zvukovo na mechanike boli výšky možno až príliš ostré, že to chcelo zmierniť, zvuk famózny, jemné poklesy výšok sa objavili v posledných minútach strany A, začiatku strany B. Kolísanie nebolo, resp. jemný dojem neistoty azimutu a priestoru sa vyskytol asi počas prvých 10minút hrania, potom sa to ustálilo, nahrávka ma stále extrémnu dynamiku a považujem to za jednu z najlepších nahrávok na metalky čo som počul.
Strana B mala asi 5minút prázdnych, ktoré som donahrával zrejme na jednom z tých dvoch Technicsov, ešte som vtedy neviedol záznamy, ale nehralo to zle, no na dynamiku a čistotu pôvodnej nahrávky to nesiahalo.
Mechanicky výborná, presvetlenie veľmi dobré, tento dizajn je priaznivý pre moju mechaniku, v minulosti som takú kazetu hral len raz, TDK SA 90 rovnakého ročníku, ktorá je v starších textoch tohto vlákna, ale aj v testoch a nahrávkach na fóre.
IMAG0061.JPG
IMAG0061.JPG (79.53 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0063.JPG
IMAG0063.JPG (97.1 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0064.JPG
IMAG0064.JPG (132.32 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0065.JPG
IMAG0065.JPG (148.4 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0066.JPG
IMAG0066.JPG (115.42 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0067.JPG
IMAG0067.JPG (89.33 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0068.JPG
IMAG0068.JPG (41.03 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0069.JPG
IMAG0069.JPG (51.39 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0070.JPG
IMAG0070.JPG (34.67 KiB) 1094 zobrazení
*

3. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC GX 60min ročník 1990 Made in Korea, verzia slim balenia
Na tieto kazety sa v počúvaní na mechanike celkom teším, keď nehrajú špičkovo, tak sa na nich bude dať dobre pozerať.
Presvetlenie tejto kazety je výborné, svetlý číry plast svieti takmer sám aj pri základných LED a s prídavnými je to už šupa, cievky dobre vidieť, modrý fliačik a sneženie na dizajne fólie tiež.
Chod pásky je skoro dobrý, cievka zvykne poskakovať kvôli voľnému odvíjaniu na každej kazete, ale tu poskakuje aj do strán, čo už je trochu nevhodné, inak všetko v poriadku.
Zvukovo nooo, takže ako som sa sťažoval na horšie výšky po nahrávke na Sony, tak tu síce tiež boli slabšie, ale boli tam, ako to len povedať, bolo cítiť že je to nová nahrávka s menšou intenzitou výšok a nie je to udupané vekom, poškodením, alebo veľmi zlým materiálom pásky, ktorý nepojme výšky vôbec, len ten bias pre správnu kalibráciu tejto pásky je položený pekelne hlboko kam väčšina deckov nedosiahne, alebo len za cenu veľkého skreslenia. No nájdu sa aj výnimky ako Technics 979, možno aj 575, kde druhá nahratá strana zahrala výškovo o dosť príjemnejšie, síce sa mi zdalo že to mohlo byť viac, že pri teste priamo na technicse to bolo sviežejšie, ale som mohol byť ešte otupený sluchom po tej predošlej TDK MA 110, ktorá mala výšky na rozdávanie.
Takže za mňa spokojnosť pre nenáročné skladby.
IMAG0072.JPG
IMAG0072.JPG (115.22 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0074.JPG
IMAG0074.JPG (100.12 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0075.JPG
IMAG0075.JPG (124.25 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0076.JPG
IMAG0076.JPG (73.42 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0077.JPG
IMAG0077.JPG (71.68 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0078.JPG
IMAG0078.JPG (59.48 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0079.JPG
IMAG0079.JPG (98.98 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0083.JPG
IMAG0083.JPG (92.1 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0084.JPG
IMAG0084.JPG (95.88 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0088.JPG
IMAG0088.JPG (110.09 KiB) 1094 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 48/89 so Sennheiser HD555
Various ‎– I Mecht Landen - Österreichische Topstars Zeigen Gefühl /1985/
Kazeta z tašky na vyhodenie, ale dopredu hovorím, toto je asi najlepší stav kazety z tejto várky čo len môže byť.
Kazeta bola v riadnej krabičke s bookletom, vyzerala veľmi zachovalo.
Jedná sa o chromdioxidový pás nahratý s EQ 120uS.
Stav:
Oter takmer žiadny, náznak že niečo prešlo kladkou, hlavy čisté, pri prvom hraní na Akai len v náznaku biele okraje hláv.
Pás mal jemne zvlnený jeden okraj, inak opticky všetko v poriadku.
Zvukovo, na Akai pri prvom hraní bez kolísania azimutu, bez magnetických ozvien, bez poklesov úrovne, vôbec nie je magneticky poškodená ani v náznaku na rozdiel od predošlých kaziet z tejto tašky. Akai ukazoval do -2dB, pokles chromdioxidu vekom.
Žiadne magnetické ozveny ani prekopírovanie medzi skladbami.
Žiadne poruchy ani výpadky, výšky sú stredne dobré až svieže, príjemné počúvanie. Mal som dojem na mechanike, že nahrávka veľmi šumela, myslím že je to veľmi veľkým poklesom úrovne nahrávky, že som veľmi tlačil volume hore a tak sa dosť zvýraznil aj šum elektroniky, ktorý je u tohto zapojenia veľmi veľký, ale u dynamických a nabudených nahrávok to nie je tak citeľné.
Druhá strana mala horší priestor a kolísanie azimuthu, práve tam kde bol ten zvlnený okraj, asi tam iste súvilosť.
Chod dobrý, presvetlenie mizerné ako býva zvykom u tohto dizajnu. Zdá sa že kazeta obsahuje tie veľko dierované cievky ako sú v kazetách FOX. V tej staršej dobe ten dizajn často používala Magna, niektorý Nemecký aj Poľský vydavatelia v originálkach.
Obsahovo je to niečo ako populárne ťahavé skladby, slaďáky tej doby, ale všetko po Nemecky, ale celkom by to šlo.
Presný čas na stranu je aj tu 28min.
IMAG0089.JPG
IMAG0089.JPG (69.67 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0091.JPG
IMAG0091.JPG (95.86 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0092.JPG
IMAG0092.JPG (118.9 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0093.JPG
IMAG0093.JPG (129.63 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0094.JPG
IMAG0094.JPG (105.99 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0095.JPG
IMAG0095.JPG (107.77 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0096.JPG
IMAG0096.JPG (139.72 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0097.JPG
IMAG0097.JPG (184.89 KiB) 1094 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
TDK MA 90min ročník 1990, Made in W.Germany
Konkrétny kus kazety v odkaze na obrázku, vyrobený v roku 1991.
Jedná sa o druhý kus metalky z aukcie zmienenej vyššie. Rovnaký balík, teda 01/2008, opäť dvaja prihadzujúci a výsledná cena 79KČ.
Takže tu mám novšie prevedenie metalky TDK s novým dizajnom, ale stále veľmi vysokou kvalitou vo všetkých ohľadoch.
Stav je zase výborný, pás je doteraz bez pozdĺžnych rýh, prišla bez bieleho prášku, ale rokmi sa aj na tejto kazete začal objavovať pri hraní na hlavách, ale na páske opticky ho nie je vidieť, je v trochu väčšom množstve než u predošlej metalky TDK MA 110.
Kazeta je úplne bez popisov, na booklete a tele kazety je niečo ako červená tlač, číslovanie kazety pôvodným majiteľom.
Nahrávka je opäť vysokej kvality, na prvej strane je album Vangelis, neviem ktorý a na druhej je úplne iný interpret, ktorého po hlase hneď nepoznám, ale skladby sú to veľmi príjemné. Takže kto šialene prahne po tej informácii, možno by som to časom dohľadal o čo sa jedná presne.
Aj tu je zopár voľných minút na konci strany donahrávaných u mňa na Technicse, tiež s kvalitou dobrou, ale nie dosť dobrej v porovnaní s pôvodnou nahrávkou.
Chod na mechanike výborný, ale viac sa objavovalo tremolo, u Vangelisu je to citlivá hudba, ale pri poskakovaní pri odvíjaní cievky skákal aj zvuk čo ma trochu fascinuje, pretože bežne sa tento jav nedeje, myslím mechanicky áno, ale neprenáša sa do zvuku. Pri miernom brzdení odvíjacej cievky ručne je všetko v poriadku.
Presvetlenie je stredné, úzky pás a cievky trochu vyniknú, ale vhodnejšie sú prídavné LED, aj na kontrolu stavu pásky. Kazety s týmto dizajnom sa tu ešte čas od času budú objavovať, bol pomerne zaužívaný.
Na hlavách ostal stredný biely oter po bielom prášku zo spojiva, aj keď sa to vo zvuku neprejavilo, mám pocit že chod mohol byť sťažený, preto aj to tremolo, ktoré napríklad nebolo u C110. Ale inak spokojnosť.
IMAG0100.JPG
IMAG0100.JPG (71.67 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0102.JPG
IMAG0102.JPG (75.29 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0103.JPG
IMAG0103.JPG (181.31 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0104.JPG
IMAG0104.JPG (186.5 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0105.JPG
IMAG0105.JPG (104.64 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0106.JPG
IMAG0106.JPG (88 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0107.JPG
IMAG0107.JPG (41.28 KiB) 1094 zobrazení
IMAG0108.JPG
IMAG0108.JPG (23.83 KiB) 1094 zobrazení
*

Druhý týždeň 2024, poriadie:
1. TDK MA 110 1988 za fascinujúci zvuk aj dizajn, aj hudbu
2. TDK MA 90 1990 za veľmi dobrý zvuk aj hudbu
3. Originálka s chromdioxidom a slaďákmi, vlastne nahrávka bola veľmi slušná aj výber, bez magnetického poškodenia sa to počúvalo veľmi dobre
4. SKC GX 60 1990 síce nová nahrávka a dobré sledovanie, ale výškovo až tak neoslnila, ale snaha bola
5. Heino origninálka, síce zhoršený stav, ale počúvateľné hudobne aj kvalitatívne nebola až tak poškodená, ale na lepšie miesto to nestačilo
No rozhodne som nemal vyslovene žiadny odpad, ktorý by som počúval s nechuťou, alebo nudou, takže celkom dobrý týždeň, hlavne kvôli tým metalkám a kazetám z tašky na vyhodenie v lepšom stave

Do ďalších dní, taška na vyhodenie je veľká, u origináliek som asi len v polovici, takže tam je vec jasná, u nových kaziet tak ako šli testy SKC tak to pôjde aj tu, u druhého počúvania ako som spomínal bude to asi najbližšie týždne najpestrejšie ako len môže byť, nechajme sa prekvapiť, ale tretia metalka z balíka z aukcie bude asi až v neskôr.
Takže asi o tie dva týždne zase.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

poradie asi nemám, prekvapili ma teda kazety z tašky na vyhodenie, tie sa vymkli priemeru a tentokrát zahrali. Je to vlastne dosť pestré počúvanie k tomuto vydaniu. Celkovo perfektný článok, atmosféra z fotiek, ako vždy nejaké nové ingrediencie v texte. Paráda, ja už som to písal ale toto by som si skutočne vedel predstaviť ako obrovskú drahú knihu v tom veľkom encyklopedickom formáte.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar napísal: Pondelok, 5. Februára 2024, 06:58 poradie asi nemám, prekvapili ma teda kazety z tašky na vyhodenie, tie sa vymkli priemeru a tentokrát zahrali. Je to vlastne dosť pestré počúvanie k tomuto vydaniu. Celkovo perfektný článok, atmosféra z fotiek, ako vždy nejaké nové ingrediencie v texte. Paráda, ja už som to písal ale toto by som si skutočne vedel predstaviť ako obrovskú drahú knihu v tom veľkom encyklopedickom formáte.
Ďakujem, ale mám obavy, že tých čo by ocenili takú knihu nebude viac než prstov na jednej ruke.
Väčšina to len nutene prehliada a časť to istotne neskutočne obťažuje že sa to tu nachádza :D
Predsa len písať o tom že počúvam kazety je zvláštne, ako písať o tom že jem každý deň rožky. Až na ten rozdiel že nejem rožky ale donuty a mám 2000druhov a občas sa nejaké opakujú, lebo sú lacné :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

17.2.2024 diel 03/2024

Tretie počúvanie nového roku prinieslo, opäť SKC a ďalšie významné značky zo sveta zabudnutia :D

1. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC GX 90min ročník 1990 Made in Korea, verzia slim boxu
Takže pokračovanie SKC, po minulej priehľadnej C60 s modrým fliačikom, teraz je C90 s červeným fliačikom a tiež sa na to pozeralo veľmi dobre a červená ladila k Ledkám. Priesvitnosť je extrémna, sledovanie maximálne.
Spokojnosť so zvukom porovnávam s tými dojmami počas nahrávky na Sony decku, ako je na odkaze vyššie, ale dalo sa to, výšky možno boli skromnejšie ale boli tam, druhá strana nahratá na Technics 979 bola o niečo sviežejšia, ale tiež svetoborný šok sa nekonal, počúvanie dobré, chod v poriadku, nemal som čo vytknúť, extra slohy k čerstvým nahrávam vždy na odkazoch vyššie z testov a nahrávok.
IMAG0188.JPG
IMAG0188.JPG (109.54 KiB) 855 zobrazení
IMAG0190.JPG
IMAG0190.JPG (90.73 KiB) 855 zobrazení
IMAG0191.JPG
IMAG0191.JPG (111.48 KiB) 855 zobrazení
IMAG0192.JPG
IMAG0192.JPG (63.21 KiB) 855 zobrazení
IMAG0193.JPG
IMAG0193.JPG (109.48 KiB) 855 zobrazení
IMAG0194.JPG
IMAG0194.JPG (91.57 KiB) 855 zobrazení
IMAG0195.JPG
IMAG0195.JPG (90.39 KiB) 855 zobrazení
IMAG0196.JPG
IMAG0196.JPG (105.25 KiB) 855 zobrazení
IMAG0198.JPG
IMAG0198.JPG (117.16 KiB) 855 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 49/89 so Sennheiser HD555
Karel Gott ‎– Bella Italia 1981
Toto je taká zvláštnosť, Kája vydaný v Nemeckom vydavateľstve, musel mať naozaj obrovské meno a úspech ďaleko za hranicami, ale ja som ho nikdy extra nepočúval, viacmenej okrajovo. Mám doma od tety aj dva jeho vinyly, ale to už sú samozrejme Supraphonky. No na tejto kazete spieva Nemecky, ako inak :)
Kazeta je zvláštna, je od Polydoru, očakávam že tam je pod podkrývkou kvality origináliek Philipsu, dizajn tela tomu zodpovedá, dokonca na boku kazety je razené sériové číslo ako na prázdnych kazetách Philips, čo som veľmi na originálkach nevidel, ale panebože, bez vodiacich kladiek? To akože vážne? Aj na fotkách je vidieť že tá páska z vodiacej časti výlisku, ide dolu ako na vodopáde, napriek tomu funguje dobre, vankúš je síce špongiový, ale penový, nerozpadol sa a taktiež funguje poriadne.
Presvetlenie kazety je tiež zaujímavé, aj keď má mizerné malé okno, tak celá presvitá a dobre vidieť kedy sa blíži koniec aj pri základných ledkách.
Stav bol tiež zaujímavý, síce bola len mierne ošúchaná, ale praskliny a poškodenia nálepky tam boli početné, na boku kazety je aj menšia diera.
No stav pásky nebol tak extrémne zlý, pri prvom hraní na Akai bola biela kladka, pri hraní na mechanike už len jemný náznak, hlavy OK.
Najviac ma fascinoval stav nahrávky, ani táto kazeta nevykazovala magnetické poruchy, žiadne poklesy úrovne, žiadne prekopírovanie, ani ozveny medzi skladbami.
Nahrávka +2db, ale asi niečo pokazili pri masteringu, nahrávka je skreslená v stredoch, vokály vrieskajú, ako keď pridáte zosilňovač príliš nahlas a vyslovene je to nepríjemné, ale naozaj prebudené sú len stredy.
Na stranu vychádza presne 19min pásky.
IMAG0199.JPG
IMAG0199.JPG (84.84 KiB) 855 zobrazení
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (45.36 KiB) 855 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (89.19 KiB) 855 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (76.64 KiB) 855 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (37.04 KiB) 855 zobrazení
IMAG0207.JPG
IMAG0207.JPG (39.35 KiB) 855 zobrazení
IMAG0209.JPG
IMAG0209.JPG (28.99 KiB) 855 zobrazení
IMAG0210.JPG
IMAG0210.JPG (27.79 KiB) 855 zobrazení
IMAG0211.JPG
IMAG0211.JPG (33.08 KiB) 855 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty 25TH Anniversary
Iton Chrom Super CR 60
Posledné články som spomínal že v tejto kategórii druhého počúvania budú nejakú dobu dosť pestré kazety, než len základné ferro stále dokola.
Minule sme načali dve metalky TDK z celkom zaujímavého balíka, tretiu metalku si necháme na budúci týždeň a teraz je tu moja prvá reel to reel audiokazeta, hneď chromdioxidová.
Počas môjho znovu zapáleného zberateľstva audiokaziet som si písal s istým hifistom z Brna od ktorého som behom niekoľkých rokov spravil niekoľko nákupov a taktiež mi pomáhal s nákupmi z aukra, kvôli jednotnému poštovnému.
Teda písať tu takto príbehy ku každej kazete okrem zverejňovania možno nie vždy vhodných informácií ma ešte jednu veľkú nevýhodu, a to že počúvanie je zoradené chaoticky podľa toho kedy akú kazetu som chcel nahrať, takže jednotlivé epizódy časovo nebudú a nemôžu tvoriť jeden celok, ale sú to náhodné kúsky skladačky z rôznych časových období.
Písal sa rok 2008, bol to rok kedy som získal aj tape deck Akai DX-57, ale táto konkrétna kazeta prišla od pána z Brna v balíku 04/2008, vtedy web ešte neexistoval a tape deck Akai som mal doma necelý mesiac.
Napriek tomu, toto je prvá RTR kazeta, je to prvá audiokazeta ktorú som nahral na vtedy pre mňa novom tape decku Akai. Dovtedy som len počúval, testoval, skúšal čo a ako funguje, mali sme aj menšie doriešenie technického stavu a doladenia s predajcom, ktorý je aj dobrý mechanik, ale stáva sa že nejaké veci podcenil, detaily o ktorých možno napíšem inde a inokedy.
Ale v danom balíku som napríklad získal aj kazetu TDK MA-XG novej verzie 1990, čo bola moja prvá taká kazeta doma, prvá DCC kazeta len čisto do zbierky, ale aj pack asi 15-20kusov použitých Sony HF-S, ktoré som neskôr potom zaraďoval aj do počúvania na mechanike, po tom ako som si ich prehral na Akai, tie sa do druhého počúvania dostanú tak o niekoľko mesiacov, alebo týždňov.
Mal som vtedy mobil Sony Ericson K610i, ktorým som robil fotky, takže hromadná fotka z balíka bude v galérií, ale kvalita je len veľmi orientačná :D Dávam to sem, pretože tie hromadné fotky sú výsadou aktualizácii kaziet na webe, ale v tej dobe to bola ešte mierne vzdialená budúcnosť, ani neviem kedy som tieto myšlienky realizácie mal, či dávno predtým, alebo až tesne predtým.
Samozrejme na fotkách sú aj Sony UX-Pro a TDK SA-X poslednej generácie, vtedy bol na aukru ošiaľ, že niekto nahadzoval do predaja celé krabice a kartóny uvedených kaziet za veľmi nízke ceny a vždy sa vydražili niekoľko násobne drahšie, ale nič v porovnaní ak by to bolo dnes :D
No ale späť k téme a našej Iton Chrome RTR kazete.
Od kúpy Akai DX-57 som zaviedol evidenciu nahrávok od PC, takže ku každej kazete mám poznačené detaily nahrávky.
Iton kazeta rtr označená ako Chrom Super CR má naozaj chromdioxidový pás, zrejme od Basf, napriek názvu neviem povedať či je tam trieda CEII alebo CSII, dĺžka je C60, ale hrúbka možno bude C90, ak nie menej, nakoľko do rtr sa to navíjalo s množstvom kompromisov.
Cena bola okolo 700KČ čo na rok 2008 bolo naozaj veľa, len za to rtr a za to že je to typ II k tomu, zdroj bol vraj nákup z Nemeckého ebay.
Nahrávka v špičkách na Akai do +2db, niektoré skladby sú mierne skreslené, iné akurát, s príchodom Akai som mal niekoľko ročné obdobie keď som na pás hnal výkon po totálne maximum až za roh skreslenia. V dobe Technics 575 som mal obdobie nahrávania podľa knižky na 0db pre typ I a II.
Bias -8, dolby C, zdroj bol discman Philips AX2101, zdroj CD-R Verbatim Made in Japan by Taiyo Yuden 97:24.01
Nahrávka 12.4.2008, teda necelý mesiac od kúpy Akai, poradie nahrávky na Akai: 1.
Spravil som si tam nejaký výber 80/90te roky, zdroj boli asi väčšinou mp3 rôznych bitratov, stále som to veľmi neriešil.
Zvukovo na Akai ma veľmi nahrávka oslovila, mal som pocit že bol zvuk nadmieru dobrý a živý a neskutočne príjemný, nešlo tak o kazetu, ale moje prvé skúsenosti s trojhlavou s možnosťou bias kalibrácie. Ešte mnoho kaziet potom ma zvukovo prekvapilo, než som začal byť „náročnejší“ Výkon na hrane, ale plné výšky, poruchy žiadne, žiadne tremolo, žiadne kolísanie. A to pripomínam pán mi vymenil len hlavnú kladku, druhá bola pôvodná, celkom lesklá, neriešil som to, len u kaziet Maxell XLII-S a MX-S to poškodzovalo pás a ešte pri niektorých menej kvalitných výliskoch.
Ako som neskôr pochopil, výmena len jednej kladky nebola nedbanlivosť, ale proste neboli diely, kdežto veľká hlavná kladka sa dala zohnať pomerne ľahko, tak tá menšia s vhodnými rozmermi vôbec, to trhové ticho prelomil až FixYourAudio, preto som po rokoch druhú kladku vybral a dlho som fungoval bez nej.
Zvuk pri počúvaní na mechanike bol tiež mimoriadne dobrý s plnými výškami, bez tremola, bez kolísania, proste veľmi dobrá, aj keď je kazeta v podstate no name, tak pás je naozaj kvalitný poctivý chromdioxid v použiteľnom stave.
Presvetlenie je veľmi epické, kazeta je jasná, všetko je veľmi dobre vidieť, cievky robia rôzne blikajúce efekty.
Chod pásky je horší, cievky v tesnom priestore kazety poškodzujú okraje pásu, kvôli čomu vznikne zvlnenie okrajov, pri častom používaní to samozrejme zhorší vlastnosti azimutu a priestoru nahrávky, preto sú tieto kazety a vždy budú len kozmetickou záležitosťou kde kvalita ide do kolien pod ťažkou váhou mnohých kompromisov.
Ďalej chod je veľmi hlučný, mechanické šúchanie cievok, pri hraní na mechanike sa občas odvíjacia cievka trhla s páskou, akoby bola páska zlepená, ale páska v chode a zvuku v poriadku, vyzerá to akoby zatrhávala o steny cievky.
Ešte mám k tomu čo povedať, ITON je vraj nejaké hudobné štúdio čo som počul, ale nehľadal som, kazeta je bez potlače, urobený je len obal a celé je to v priesvitnej fólii, aj keď musím povedať že z tých rtr kaziet patrí k veľmi pekným a efektným, žiadne zbytočné nápisy a farby, ako taký základ zbierky v tomto smere.
Napriek tomu je technicky zrejme totožná s touto kazetou Basf, ktorá je mimochodom údajne falošná
Kazeta má totožné telo aj cievky, tu som čítal nedávno menší príbeh od Wilhelma z Basf, že firma v dobe aktuálnosti naozaj dostala ponuky na výrobu a predaj priehľadných rtr kaziet, aj keď sa to Basfu páčilo, zavrhli ich kvôli práve mechanickým problémom a veľkým hodnotám kolísania wov and flutter.
Takže vo výsledku, oficiálne kazety Basf rtr neexistovali, kazeta na odkaze je podareným fejkom, ktorý možno tiež vyrobilo nejaké malé štúdio, alebo menšia firma, či jednotlivec, neviem.
Ale použité telo a cievky v mojej Iton sú pomerne bežné a s tých slušnejších v rtr kazetách, totožné mal napríklad aj National, ktorú som prezentoval v krátkych dĺžkach kaziet.
Teac (asi v spolupráci) mal aj rtr kazety s lepším uložením rtr cievok a konštrukciou všeobecne, ale detaily až keď budem mať nejaké fyzicky a nemyslím tým teraz Open Cassette od Teacu, ale klasickú priehľadnú kazetu.
No a potom sú ešte rtr s nízkou kvalitou kazety a veľmi zlým chodom, na čínsky spôsob, ako boli napríklad kazety Eagle C15 dlhú dobu na aukru.
DSC01967.JPG
DSC01967.JPG (140.46 KiB) 855 zobrazení
IMAG0213.JPG
IMAG0213.JPG (111.7 KiB) 855 zobrazení
IMAG0215.JPG
IMAG0215.JPG (99.54 KiB) 855 zobrazení
IMAG0216.JPG
IMAG0216.JPG (100.5 KiB) 855 zobrazení
IMAG0222.JPG
IMAG0222.JPG (91.83 KiB) 855 zobrazení
IMAG0223.JPG
IMAG0223.JPG (84.36 KiB) 855 zobrazení
IMAG0224.JPG
IMAG0224.JPG (88.71 KiB) 855 zobrazení
IMAG0225.JPG
IMAG0225.JPG (77.49 KiB) 855 zobrazení
IMAG0226.JPG
IMAG0226.JPG (108.95 KiB) 855 zobrazení
*

4. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok, v rámci SKC veľkého testu, nahrávka zo začiatku tohto roku (Sennheiser HD 555)
SKC GX 90min ročník 1990 Made in Korea, staršie prevedenie
Aj keď by sa dalo povedať že kazeta je totožná, aspoň na sledovanie od tej prvej na začiatku článku, pre mňa na začiatku týždňa v pondelok, tak skoro je to pravda, jasná a priehľadná s červeným fliačikom, ale cievky mali len bielu svorku, ale zase boli dierkované, takže to bolo mierne odlišné a možno aj výraznejšie.
Zvukovo ale bola omnoho lepšia, tak ako v teste dopadla dobre, s lepšou páskou, tak aj tu boli výšky mimoriadne príjemné, akoby som počúval nejakú kvalitnú Japonskú kazetu. Keby si SKC držala nejaký kvalitatívny a výrobný štandard a napríklad by shitné random pásky dávala len do rozpočtových modelov, mohli mať lepšie meno medzi zákazníkmi. Ale toto vyšlo a bol som spokojný, možno až na vyšší šum.
Chod výborný, presvetlenie výborné.
IMAG0233.JPG
IMAG0233.JPG (115.05 KiB) 855 zobrazení
IMAG0235.JPG
IMAG0235.JPG (82.22 KiB) 855 zobrazení
IMAG0236.JPG
IMAG0236.JPG (113.16 KiB) 855 zobrazení
IMAG0237.JPG
IMAG0237.JPG (113.61 KiB) 855 zobrazení
IMAG0238.JPG
IMAG0238.JPG (60.19 KiB) 855 zobrazení
IMAG0239.JPG
IMAG0239.JPG (73.9 KiB) 855 zobrazení
IMAG0240.JPG
IMAG0240.JPG (95.1 KiB) 855 zobrazení
IMAG0242.JPG
IMAG0242.JPG (107.79 KiB) 855 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 50/89 so Sennheiser HD555
Lawrence Carls - Volker Zöbelin ‎– Avalon
Toto je pomerne zaujímavý titul z kategórie relaxačnej hudby, prvá strana, povedzme že ma skoro bavila, ale druhá strana bola pecka a bol som mimoriadne spokojný, považoval by som to za najlepší titul zo všetkých kaziet z tašky na vyhodenie, paradoxne druhá relaxačná kazeta, ktorú budem počúvať neskôr je to najhoršie čo som kedy počul, takže sranda musí byť.
Kazeta je v klasickom dizajne typu Philips, výroba aj keď píšu Made in Germany, vyzerá to ako veľmi stará ICM, bez skrutiek, ale pás je chromdioxidový.
Presvetlenie takmer nulové, trecie fólie sú nejaké matné že tam ani pri priamom svetle toho nie je veľa vidieť, ale chod je dobrý.
Nahrávka je celkom kvalitná, zase žiadne poruchy, ani kolísanie, ani magnetické poškodenie sa tu neprejavilo, ani ozveny, ani nič podobné, stav je až nadmieru dobrý.
Pri hraní na Akai mám napísané, nízky šum aj keď nahrávka šla najviac na -6db, ale dopísané, že niektoré pasáže dosiahli -2db.
Pri hraní na Akai, minimálny oter na hlavách, stav je až podozrivo dobrý, zvuk dynamický a živý aj na výškach, občas prekvapil.
Presný čas podľa hodiniek (nie decku) je 24min 35sek. na jednu stranu.
IMAG0243.JPG
IMAG0243.JPG (72.3 KiB) 855 zobrazení
IMAG0245.JPG
IMAG0245.JPG (112.32 KiB) 855 zobrazení
IMAG0246.JPG
IMAG0246.JPG (118.21 KiB) 855 zobrazení
IMAG0248.JPG
IMAG0248.JPG (64.15 KiB) 855 zobrazení
*

Tretí týždeň 2024, poradie:
1. Myslím že Iton Chrome mala najlepší zvuk aj dobrý výber, neopozeraný vzhľad, ktorý je celkom vzácny kvôli vysokým cenám rtr.
2. SKC GX 90 1990 druhej verzie s bielymi svorkami, výborný zvuk
3. SKC GX 90 1990 slim verzie, dobrý zvuk, nová nahrávka
4. Avalon, chromdioxid s bledomodrým polepom na čiernej kazete, výborný titul, obstojný stav
5. Karel Gott po Nemecky, dalo sa to, pretože nahrávka nebola poškodená, ale mastering bol mizerný, na to ako si Polydor dával záležať na kvalite.

S týždňom som spokojný, aj keď sa trochu opakovali tie SKC, ale nabudúce to bude u SKC pestrejšie, z druhého počúvania bude That´s TX čo sa teším šialene, Sony Metal XR sa teším stredne a u origináliek z tašky na vyhodenie, budú nejaké detské tituly po Nemecky, čo sa neteším vôbec, takže o dva týždne zdar.


Interné poznámky: CC 1537, 2054, 217, 2451, 2055
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa jhradec »

Když si to tady čtu- připadá mi to vždycky tak trochu “ujeté”. Připadám si jak šmírák :D :D . Nejen když to tady čtu, ale i když si sám přehrávám cizí nahrávky.
Ale je to vlastně mnohem normálnější, než sbírání zabalenek. Vždyť kazety jsou od toho, aby se hrály.
Tak díky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ono to tak trochu aj je, píšem sem viac než by som mal, ale zase nie úplne všetko :D

Čo sa týka cudzích nahrávok, ak je to komerčná či podobná hudba, alebo vysielanie rádia, Tv je to ako tak v poriadku,.
Ale dostali sa ku mne aj kazety z telefónneho záznamníku, alebo kazety čo si niekto nahrával cez mikrák doma.

Ako jedna baba volala staršiemu pánovi, vyjadrovala obavy že len pretože sa poznajú a dobre vychádzajú, tak si ich ľudia doberajú že majú niečo spolu :D
No ktovie ako sa im dneska darí, ak je kazeta zo 70tych rokov, ale pochybujem že už tu vtedy boli záznamníky :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ďakujem za ďalšie výborné čítanie. Je to proste relax a veľmi dobre sa to konzumuje.
Poradie asi zasa nemám ale SKC na fotkách sa mi veľmi páčia, tá jedna foto dokonca pripomína tú zvláštnu "silikónovú" AXIU. Najviac ma ale zaujala tá ezoterika, to mohlo byť celkom prekvapenie. R2R kazety, ja neviem proste neviem...Karel, ja neviem..
čo ale viem, že už teraz sa teším na tie nemecké pre najmenších, to by si mohol snáď livestream na jutube ako to budeš počúvať
Ja sa už teším na ďalšie číslo a normálne by mohla vyjsť zberateľská limitovaná edícia vydanie všetkých zväzkov v spoločnej krabici, obrovské ťažké knihy so super kvalitnými fotkami, na kriedovom papieri.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: myslíš nejakú mliečnu Axiu? :D
No neviem to s tými knihami preháňaš, asi by sa uživilo len jedno vydanie myslím jedna kópia :D

Čo vlastne hovoríš na kazetu Karla v tom že nemá vodiace kladky? ako je na fotkách na odkaze do sekcie origináliek?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Axia HD Master, latexova nie silikónová...
Kazeta bez rolniciek nie je nič tak zvláštne pretože v praveku keď som vyrastal tak to bolo celkom bežné aj keď vždy mi to prišlo ako podradné riešenie
Kniha si myslím že by sa ujala a že neprehanam. Vieš koľko kníh kochacich existuje. O automobiloch, motorkách, cestovaní, lodiach, je toho veľa a o takejto ešte neviem. Dat to aj do angličtiny a nemčiny a slovenčina samozrejme... Ja myslím že by...no a ešte audio kniha z toho s obrovským foto katalogom.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: hej vidíš tie som tiež chcel nahrávať prednostne, ale tak skoro to už asi nedám.
Aj tak je ten latexový okraj, akoby čiastočne priesvitný.

Kazety bez kladiek som poznal, len keď sa to niekomu pokazilo, ja stále niesom zmierený s tým že to bolo kedysi pomerne bežné.
Ale tie Scotch staršej výroby USA, majú kladky, ale neotáčajú sa. Niečo ako okrúhle, pevné, kovové.

Toto ak by si niekto prekladal do iných jazykov, to musí byť masaker, ako sa tu strašne držím nekorektného jazyka :D
Minimálne žiadny automatický preklad.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"