Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

HDXPRO by sa mi páčila, Sony V Excellence mám len tú asi poslednú verziu z predaja, ako sme sa kedysi bavili že či je naozaj vidieť rozdiel medzi obyčajnou a Hifi kazetou, tak u Basf viacerí vtedy písali že áno, ktovie či aj u Sony :D
Ako som pozeral aj tie testy zo Stereo časopisov, tak najdrahšia VHS na svete Sony PRO mala o dosť horší výsledok než väčšina Hifi VHS v tej dobe a najlepšia asi bola BASF :D

Čistiaci valček som z videí už dávno vyhodil.
A to medzikolo v Mitsubishi SVHS má gumené obloženie a prešmykuje, je aj prasknuté, ako som našiel taký diel na ebay za veľa prachov, ešte pôvodný v originálnom obale, na fotke bol tiež prasknutý tak neviem.
Podľa mňa S-VHS má vždy zmysel, na to sa ešte ako tak dá aj pozerať, inak VHS asi len na HIFI audio, inak neviem.

Inak na január by som mal dostať Axia Hello Kitty VHS :D
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Petr »

Další zajímavé téma, které jsem tady dnes objevil. Ale nevím, jestli je tady nějaký jednoznačný závěr.
Nedávno jsem si všiml bílého nánosu na celé páskové dráze v decku. Viníka jsem brzy odhalil - čerstvě vybalená BASF LH-EI. Bílý nános byl jak v decku, ve kterém jsem ji nahrál, tak i v decku, kde jsem následně přehrával. Při dalším přehrávání se už ale nános na hlavách neobjevil. Nevím, jak moc může být používání takové kazety pro deck škodlivé. Nános z hlav i kladek šel lehce odstranit isoprophylem. Používali byste takovou kazetu dál? Žádné jiné zvláštnosti jsem nezaznamenal, ani vrzání nebo skřípání. Hraje taky celkem slušně. Pozoruhodné je, že jiná, jedna z mých prvních BASF LH-EI za sebou má hodně náročný život, včetně několika let v autě, a žádným uvolňováním bílého prášku netrpí.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

V šerých dobách dávnověku minulého tisíciletí se magnetický pásek používal jako paměť sálových počítačů. I když záznam má k audiu daleko je jistě každému jasné, že dropouty vlivem opotřebení byly velmi nežádoucí. Aby se použitelnost pásků prodloužila- pásky se servisovaly - profesionálně čistily.
U nás se tomu věnoval podnik Kancelářské stroje. Měli na to mašinku od firmy CORE. Pásek se protáhl přes ostrou hranu( korund) a následně se očistil - něčím mezi papírem a netkanou textilií.
Následovala kontrola na dropouty a smazání. Pokud pásek neprošel kontrolou- vyřadil se. Zajímavé je, že se pásky nezkracovaly. Většina defektů byla přitom na prvních několika metrech kilometrového pásku- kde se zapisoval TOC.
Principiálně podobnou čističku páskuměl i polský komerční magnetofon M2405.
Nestálo by za to čistit před použitím- nahrávkou i pásek v kazetě??
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Petr: to je taká relatívna záležitoť, niekto hovorí o veľkom ničení hláv a niekto ich používa ďalej, ako ja
vyslovene ničenie hláv boli len na vybraných páskach, ktoré sa zistilo len posledné roky, hlavne sa týka pásov Aurex Mexico používaných v kazetách Sony v rokoch cca 1998 až do konca, podľa vybraných modelov, na webe ku každej kazete aj u Sony by som mal mať uvedené aký pás obsahujú a postupne od tohto mesiaca pridávam aj status o rozklade a životnosti pásky do popisov na web
inak k nahrávkam ak robím na web nejaké testíky a dojmy, tak píšem o stave pásky celkom obshiahle, naposledy
viewtopic.php?p=47610#p47610

ale rozhodne kontrolovať hlavy a kladky po každej prehranej kazete, hlavne u tých kde je neznámy stav, po odbalení aj zančkové pri prvom prechode môžu nechať biely prášok, alebo povlak, isoprohypl pomáha
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Petr »

Přesně jak píšeš. Od doby, co jsem zpozoroval bílý nános v mechanice, tak po každé neznámé kazetě kontroluju páskovou dráhu. Ale stejně mě ta BASFka překvapila, byla zabalená, čistá, na pohled žádné stopy po bílém prášku. Pásek taky parádní. Přesto nepatrný bílý nános pořád zanechává. Dnes jsem ji znovu zkoušel. Mazací hlava měla bílý povlak, dál to bylo čisté. Ale záznam i reprodukce jsou OK. A ještě k jiné problematické kazetě - jedna starší AGFA mi nehrála v žádném decku. Jakoby ji mechanika nemohla utáhnout, přitom cívky se točily volně. Dál jsem po příčině nepátral, byl to jediný takový případ, tak jsem kazetu schoval do skříně. A až tady na fóru jsem zjistil, že je to taky stárnutím pásku. Člověk se pořád učí :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10273
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Prášok zo spojiva, prípadne plesne, dneska je potreba naozaj kontrolovať pásky, tie odležané čo boli zabalené majú na to práve častejší nábeh, než zabehnutá dobová kazeta často používaná.
Asi sa to bude ďalej len zhoršovať, prípady keď páska lepí, stratí klzné vlastnosti, sa stále množia, potom páska neprejde hlavami, zastaví sa, prilepí sa aj keď samotné cievky sa otáčajú ľahko

Ale s týmto problémom sa tu rozvíja postupne medzi používateľmi aj nová téma dodatočnej lubrikácie pásov, len nájsť vhodný prípravok a spôsob nanášania, zatiaľ to vyzerá sľubne.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Petr - tak to je logické, že ten bílý prášek díky rozkladu směsi se bude tvořit zejména u nepoužíváných - nerozbalených kazet. Nejsou uzavřené hermeticky a vzdušná vlhkost udělá svoje. Takže používat častěji v přístrojích. Já do určité doby nadával na Technics mechaniky, které se v prostoru s páskou dost zahřívají. Teď jenom děkuji za toto odpadní teplo. Do určité míry dokáže vysušit pásek a zabránit rozkladu.

To co popisuje jhradec je fajn u R2R. U kazet je to čištění pásku daleko obtížnějíší. Navíc odstranění toho bílého prášku je jen kosmetika. Lepší je následná lubrikace. Jenže to chce upravený deck. Pokud budeš pásek z kazety protahovat přes cokoliv co by mohlo pásek vyčistit, tak se zvedne odpor při převíjení. Motory decků nejsou na tohle cvičení dimenzované a posuv se bude zastavovat. Musel jsem zvednou napětí na motoru, aby měl vyšší tah a mohl vyčistit + nalubrikovat pásek.

EZ647 byl o fous rychlejší :)
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Petr »

Ta myšlenka lubrikace pásku je zajímavá, ale nemůže to potom zase prokluzovat mezi hnací hřídelí (capstan) a kladkou (rollerem)? No a pokud pomůže zahřívání (vysoušení) během používání, tak to abych rychle zapojil RS-B555 :) Každopádně díky chlapi, jste borci.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Záleží čím a jak moc to "namažeš". Musí toho být jen tolik, aby se to vsáklo do vrstvy a nezůstalo nic na povrchu.

1. Ideální "vodička" na pásky existuje zde: https://thelastfactory.com/
Ceny jsou astronomické a nikdo si to zřejmě nekoupí. Jenže dle nezávislých uživatelů je to ta správná chemie. Neobsahuje ani organická rozpouštědla. A hlavně funguje časově neomezeně.

2. Zbytek použije "kdejaké" mazadlo. Já se nejvíce přikláním k suchému silikonu. Zde je celé vlákno o tom + nějaký závěr (nebudu duplikovat vlákna): viewtopic.php?t=306
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Petr »

Díky za vysvětlení a za odkazy. Jsem tady na fóru teprve druhý den a zatím nebyl čas pořádně to tady prozkoumat. Tak teď už vím, že problematika starých a problematických pásků se tady už nějaký čas řeší. Naštěstí jich moc nemám, ale každopádně jsem rád, že řešení na záchranu existuje.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Dnes jsou už všechny kazety-pásky staré i když jsou zalepené ve fólii. Akorát kazety FOX, které se teď vyrábějí se dají označit za nové. Jenže to je zoufale málo, protože ta páska je jen obyčejný Fe₂O₃. Zvukově se mi nelíbí.
Dnes můžeme zapomenout i na přídavek kobaltu, který by vylepšil vlastnosti. Ten se už skoro nepoužívá ani v bateriích pro auta. Je to určitý politický důvod. Ale to už jsem odbočil, tak se toho nechytejte a neřešte!
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3003
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

ten kobalt ma zaujal .... mohol by si viac oné k tomu
- a pásky Tudor a Socimag a niektoré (nenapadne mi) - to by mohlo byť tiež nové nie ? Ale v tomto by mohol niekto znalejší
Založím vlákno ... pre nové kazety - teda dnes vyrábané
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"