Maxell UDII a jeho hybridy

Vintage Cassettes MAXELL

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže ďalšie zistenia k problémom s novou Maxell UD2 40 2000 Japan, ako kolísali podobné pásky u Moniatka, mne táto na teste na Technics Az7, tak po teste na Pioneer CT-S550S je to vyslovene katastrofa
niekoľko sekúnd hrá dobre a potom dlho extrémne tremolo
premýšľal som prečo nepočuť mechanické škrípanie ako u Basf a pod. pásov, ale nakoniec som jemne počul niečo ako vrčanie a také divné mechanické kolísavé zvuky nerovnomerného pohybu mechanizmu, snažil som sa na vybratom kryte hláv Pioneer odpozorovať nejaký neštandardný pohyb páske v dráhe, ale nič sa neudialo, myslím že ani u priehľadnej kazety nebudem múdrejší
Podozrieval som aj efekt na kladke, ale nepotvrdilo sa, zdá sa že pás drhne o konkrétny typ a opotrebovanie hláv len vo vybraných tape deckoch, keď som posunul kladku dole, mala sa reprodukcia zrýchliť, nakoľko by ju pretlačil ťah navijaka, ale ono sa to zastavilo úplne, čo značí problém podobný lepeniu na hlavách
dokonca podozrievam mazaciu hlavu, ak som celú kazetu nadvihol jemne na ľavej strane smerom hore, že sa zmenšil tlak na hlavy, sa to mierne zlepšilo, ale nezmizlo to
Pioneer ma klasickú veľkú čiernu mazaciu hlavu v plastovom obale, rovnako ako Technics AZ7 kde bol problém.
Akai a dvojité Technicsy majú malú mazačku v inom type puzdra, kde sa problém neobjavil
tak som logicky vyskúšal ešte deck Sony, kde je tiež veľká čierna mazačka, prekvapivo sa problém vôbec neprejavil
potom tuším sa písalo k tomu problému že sa to dialo aj na walkmane, teda ak je to tak, vec mazačky bude asi hlúposť.
dalo by sa povedať že v testoch kaziet som len na začiatku, kazety za 6rokov zbierania boli testované najviac na Akai, takže tých Maxelliek ešte bude mnoho, každý taký poznatok potom napíšem aj sem

Zatiaľ je verdikt predbežný, že na vybraných pásoch Maxell, prevažne čierne Black Magnetite novej výroby UD2 Japan a jeho deriváty majú problém s hladkým prechodom cez hlavy len vo vybraných deckoch, zrejme taktiež degradáciou spojiva v spojení so skladovaním rokmi + ďalšie možné faktory ako roztečené lepidlo a pod čo sa tu už spomenulo
prejaví sa to mechanicky istou formou lepenia, kde na rozdiel od Basf žiadny extrémny mechanický zvuk nevznikne, a samotný záznam je dokonca veľmi dobrej magnetickej kvality, ale mechanicky to doslova drhne
možno ak by sa dal merať odpor v ťahu pásky na vybranom stroji, určite by to veľa prezradilo
no a pripomínam že obdobný problém som raz pred rokmi riešil aj na AZ7 v prípade Maxell XLI-S 60 1994 kde je hnedá páska a raz na Pioneer s TDK AD 46 1979, čo som pripisoval veľmi vysokému veku pásu
všetko je vždy napísané v mojich poznámkach, až bude potreba nahodím to aj sem

riešenie sa zdá byť zatiaľ:
- problémové Maxell používať len na "kompatibilných" strojoch, časom sa to vyselektuje čo a ako
- nepoužívať vôbec, čo je škoda pri tej kvalite zvuku
- možno dodatočná lubrikácia, zatiaľ veľmi citlivá téma, ktorá sa tu niekoľko krát riešila, ale bude potreba viac praxe a experimentov z hľadiska vhodného produktu, správanie sa s rôznymi páskami a stabilita s dlhodobého hľadiska po aplikácii

a na záver, sa hanbím za seba, píšem tu ako nejaký manažér nemenovanej našej firmy, fabriky, keď sa riešia nejaké totálne číčoviny, všetky aspekty čo a ako :D
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa jhradec »

Jestli nepomůže několikeré rychlé převinutí, zkusil bych to lubrikovat.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa orhore »

Záleží také jak hluboko se hlavy "zaboří" do kazety v režimu play. Někdy stačí 2-3 desetiny milimetru více a tremolo je na světě. V té kazetě je toho pásku relativně málo. Zkus přehrávat téměř na konci pásku a pak na začátku, co bude horší? Záleží i v jakém stavu je kladka. Tys ji odtáhnul od hřídelky v domění, že navíjecí strana pásek potáhne. Tak ji teď zkus mírně přitlačit k hřídelce zda tremolo nezmizí.
Tou lubrikací bys mohl situaci zlepšit, ale i zhoršit když ji neprovedeš správně.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

V týchto prípadoch a podobných, alebo akýchkoľvek mechanických problémov, aj s ťahom, alebo dobrým chodom cievok, je vždy najhoršia situácia na konci pásky a na začiatku sa to prejavuje najmenej.
Ja síce mám len krátku verziu, ale Nstar s Moniatkom tu mali podstatne viac kaziet tohto typu s týmto problémom v rôznych dĺžkach.
Oni vlastne objavili ten problém prvý na svojej Yamahe, tuším ešte na niektorých prístrojoch.
Ja sa s tým zatiaľ stretávam jedine na AZ7 a Pioneer u vybraných kusov.
Mám obavy že tu bude viac záležať na stave hláv než kladke, v prípade že je naozaj niečo v neporiadku s povrchom pásky. Čo je u Maxell už trošku mrzuté, ak sa nám začnú kaziť Maxellky, už to môžeme rovno zabaliť...

Odtiahnutím kladky, aby šla bez hriadele sa na Pioneer zastaví úplne, na AZ7 ale normálne a spráne zrýchli chod, ale na AZ7 sa to prejavilo len občas, napriek tomu to ATC prekáža a nespraví
Silnejším pritlačením kladky na hriadeľ sa to nezmení, alebo mierne zhorší.

No o tom ešte budeme počuť behom rokov a mojich aj iných testov a skúseností, postupne sa to bude len zhoršovať, tak budeme vedieť stále o kúsok viac.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa orhore »

Aha, takže to není problém jen u 40 minutové kazety, ale i u jiných délek? V tom případě si nějakou koupím. Nabídky jsou a budu moct něco zkoumat :)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa jhradec »

Není možné, že ten pásek je mírně širší??

Kdysi jsem měl podobný problém na RTR.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

nemyslím si že bude Maxell tak zlý v tomto, celkom iste je nejaký povlak na páske, čo bráni plynulému chodu a kladie pri otere odpor na rôznych typoch a opotrebovaniach povrchu hláv
dneska rýchly test na Technics 575, ktorý má akože totožné hlavy s 979, na 979 problém nebol, tu na 575 áno, tremolo, ale nie tak extrémne ako na Pioneer, ale zo začiatku aj rozpité výšky, potom sa výšky zrovnali, ale tremolo ostalo, po zvyšnej zvukovej stránke to bolo excelentné

mám trochu obavy, nakoľko je ročník UD od Maxellu pre Japonský trh úplne posledný rok 2000, už novšia verzia neexistuje, mám podozrenie že je to trochu ekologický problém, podobne ako bezolovnatý cín v modernej elektronike, síce šetríme životné prostredie, ale že je to v skutočnosti jedno z najväčších kurvítok elektroniky na to smernice nemyslia

Maxell v sérií WE1 a WE2 sa chváli ako chráni životné prostredie a podobné logá a hlášky sú na moderných Maxell páskach v druhej polovici 90tych rokov
ja mám podozrenie, že sa niečo dramaticky zmenilo v spojive pri výrobe, čo je síce šetrné, ale životnosť je totálne na houby
https://ez647.sk/cc/maxell_we1.html
https://ez647.sk/cc/maxell_we2.html

A k tomu je potreba brať do úvahy aj skladovanie a stav, niekomu tie pásky môžu fungovať veľmi dobre a niekomu veľmi zle, tie kombinácie strojov a pásov bude treba ešte vytriediť a získať viac informácii

Nstar a Moniatko majú tých kaziet s týmto problémom napísaných viac vo vlákne k Yamahe, alebo ďalších
ja som tu tiež nejaké typy napísal, dokonca jednu TDK AD starého ročníku len v kombinácii s Pioneer.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa AdmineR »

mám trochu obavy, nakoľko je ročník UD od Maxellu pre Japonský trh úplne posledný rok 2000, už novšia verzia neexistuje, mám podozrenie že je to trochu ekologický problém, podobne ako bezolovnatý cín v modernej elektronike, síce šetríme životné prostredie, ale že je to v skutočnosti jedno z najväčších kurvítok elektroniky na to smernice nemyslia

ale myslia, hlavne kvoli tomu to zaviedli :mrgreen:
Do ekologie sa dá zaodieť vela. A akože tým chcú naše dobro ...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Robil som frekvenčný test na Akai, cca 2min záznam, na konci zmienenej Maxell UD2 40 2000, ani náznak zakolísania, pritom na dual capstanoch v takých prípadoch to ide ku dnu ako prvé
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa orhore »

To není až tak pravda. Záleží co brání plynulému transportu pásku přes hlavy. Vyzkoušej u problémových strojů nalepit kousek nečeho (izolepa, nebo etiketa) na distančí dorazy mechaniky kazety, aby se kazeta mírně zvedla. tak 2-3 desetiny by mohlo stačit. Viz obrázek kde to je u toho 550S.
550S úprava.jpg
550S úprava.jpg (102.44 KiB) 561 zobrazení
Já to dělal podobně u 965 kde to bylo třeba:

28.jpg
28.jpg (146.29 KiB) 561 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

Podľa toho čo teraz presne nie je pravda :D
Ale dual capstan mám len jediný a na ňom práve zmienená Maxell funguje dobre.
Ako s tými dorazmi je to zaujímavé, ale neviem či to tej páske celkom pomôže, asi riešenie by bolo v tej "oprave" vrstvy pásky či už lubrikáciou, alebo iným záhadným spôsobom.
Mimo to nemáš v zbierke akékoľvek Maxell typu I a II z druhej polovice 90tych rokov, mimo UR a XLII-S? Či sa niečo neobjavilo aj tam.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Maxell UDII a jeho hybridy

Príspevok od používateľa orhore »

Ne, nemám takové kazety. Já si vždy pořizoval XLII nebo XLII-S. Jiné chromky od Maxell bylo a je zbytečné pořizovat. XLI mám z dřívější doby. Takové tremolo trable jsem v životě u žádné Maxell pásky nezažil. Jsem psal jednomu na bazar o UD2, ale zatím neodpověděl.

Upřímně nevím kde jste tu UD2 nasbírali. To jich máte takovou haldu, že se musí řešit její mizerný chod? Pokud je to v počtu 1-2 kusů, tak je vyhoďte!
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety MAXELL"