Poslech LP rip 192kHz/24bit

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa orhore »

Občas mám možnost se dvěma členy fóra se osobně sejít a hlavně poslechnout muziku v kvalitě, kterou jen tak neuslyšíte. Poslech se děje ze všech možných médií. CD, nebo jeho bezztrátový rip, záznamy z kotoučových pásků či kazet a pak hlavně z LP desek, případně rip v kvalitě 192kHz/24bit wav. Vše je reprodukováno vysoce kvalitní aparaturou od A do Z včetně poslechového prostoru. Myslím, že většina z vás na tohle nikdy nedosáhne včetně mě. Nechci tady porovnávat analog versus digitál, protože v této kvalitě pořízené ripy už nemají takové omezení CD formátu či jeho zvukového masteringu současnosti, což je můj názor ;) .

LP desky pro poslech jsou obvykle různorodé jak věkem, tak i obsahově. Abych se dlouho nerozepisoval. Můj první dojem když jsem takhle slyšel hudbu znít? Byl jsem úplně ohromen jak může hrát hudba, kterou jsem v životě ani nechtěl poslouchat! Obrovský prostor, lokalizace a preciznost podání jednotlivých nástrojů, které jsou jasně a zřetelně definované. Nejen že je přednes absolutně živý, ale máte pocit jako by jste si s hudebníky mohli potřást rukama. Jste součásti tohoto neskutečného zvukového koncertu. Řeknete si, že psaním takových superlativ přeháním. Rád bych si to myslel. Pravdou je, že by si ten zážitek zasloužil ještě lepší hodnocení než jsem ve skutečnosti zde napsal. Jednoduše chybí slova na vyjádření celkového pocitu z poslechu.

Navíc jsem neodešel s prázdnou a byl jsem obdařen spoustou LP ripů v této kvalitě. Celý netrpělivý jsem přišel domů, že hned začnu poslouchat se stejným zážitkem. To se samozřejmě nestalo. Převodník - zvukovka, která to přehrává je velmi dobrá, ale chybí adekvátní reprosoustavy a poslechový prostor. Na sluchátka Beyerdynamic je to sice slušné, ale chybí ta živá syrovost nástrojů a zpěvu v obrovském prostoru. Ach jo, je co zlepšovat :|

Jak takový náhodně vybraný LP rip vypadá v programu audacity? Viz níže. Je to celá jedna strana LP alba:

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Moj dac vie len 24/96, takze nic.
Ale aj tak ficim na native (16/44,1)
Na tom dac to znie najlepsie.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Ono je vždy čo zlepšovat. Cely retazec je dolezitý. Ten digital neyreba zavrhovat.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa orhore »

Nikdo digitál nezavrhuje, pokud má parametry v jakém jsem ho poslouchal - 192kHz/24bit a je to rip z kvalitní gramofonové desky. Jaký je rozdíl mezi různými formáty při vydání alba jsem psal už zde: https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?f=41&t=584
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Samozrejme to bolo myslené rečnícky. Tiež mám len 24/96 ale dá sa to. SACD má 32/192 ale ja tam nepocujem ten rozdiel ako si ty pocul. Ten retazec mam predsa len o hodne slabší. Na sluchatka sa uz niečo dá postrehnúť, ale zase záleží na nahrávke.
2mato

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa 2mato »

Bolo by si vhodne uvedomit, ze master subory zo studia z ktorych sa lisuje vinyl maju bezne 96k/24bit, na tom rozliseni nie je nic nedostacujuce,... drviva vacsina ak nie vsetky LP dnes pochadzaju z digitalu, analog panoval tak do 80tych rokov aj v LP...

Viac urobi samotny mastering - remaster je vacsinou plychta a samozrejme kvalita nahravky, ta je daleko dolezitejsia ako format 192k VS 96k...

Este ked sme pri tom RIPe, zalezi akym prevodnikom sa tych 192/24 previedlo, to je tiez velke obmedzenie tychto suborov - nasledny prehravaci retazec je az za tym so svojimi obmedzeniami... inak po case sa priklanam k tomu, ze akustika posluchoveho priestoru + reprotuktory su bohuzial najvacsi páni... to nam velmi pekne dokazuju sluchadla
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa AdmineR »

zrovna v poslednych dnoch pocuvam kvalitne nahravky z Lp na kazetach co som kupil z roznych zdrojov. Su to stare povodne analogove kopie z analogovych Lp prehravane na starom analogovom walkmane s modernymi sluchatkami a je to balada. Ziadne prevodniky
2mato

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa 2mato »

Ja mam momentalne asi 70 vinylov aj velmi stare Supraphony/Opusy 60-70s, pripadne nejake madarske a neda sa povedat na isto, ze tie digitalne hraju zle... Napr. z tych Opusackych mam viac digitalov taka Bioelektrovízia hra vyborne... z madarskych mam nejake klasicke a Locomotive GT 2 albumy a tie hraju vyborne...

Ako pisane pravidlo, ze digitalne LP hraju zle a analogove vzdy dobre sa neda pouzivat... kus od kusu, je ale pravda, ze tie analogove hraju vsetky dobre co mam :-) Prej su najlepsie hrajuce vinyly podla odbornikov tie z USA analogy z rokov 60-70, do nich isla maximalna studiova kvalita ... tie su tazko k zohnaniu a stoja majland, stav neisty... s vinylmi je komplikovane to, ze je kopa releasov repressov a nevies tak ktory je zvukovo najlepsi... remaster u vinyla viac pokazi ako vylepsi a rozne chyby sa vychytavali, niektore prve vylisy mali rozne chyby, ktore sa neskor napravali. Z jedneho albumu mozes mat aj 5-6 vylisov, co je fakt vela.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa Kazetowich »

som rád že objavuješ tento tajomý svet (LP)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
2mato

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa 2mato »

nuz, lutujem ze ma to nenapadlo skorej... ono fakt staci slusny gramec za 200-300€ solidnu prenosku + kable a si zvukovo dalej ako s akymkolvek digitalom - DAC/CD atd... akurat ano, LP si musis nakupit, inac budes na gramec len čučať :D ... kazdopadne doska k doske... na digital som nezanevrel, stale si rad kupim CD originalku, ale take srdcovky uz tlacim do LP...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa Kazetowich »

keď ťa bude svrbieť prst na spúšti aparátu, hoď sem nejaké foto čo máš za zastavičku a dosky
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
2mato

Re: Poslech LP rip 192kHz/24bit

Príspevok od používateľa 2mato »

dobre :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"