katalóg - web EZ647

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Janvys: ďalšia zaujímavosť, kazeta Intersound CD na fotke, je vlastne SKC CD, celkom určite s chrome páskou, ale dizajn je starší, ako táto:
http://ez647.sk/cc/skc_hx.html

A SKC nemal v ponuke, aspoň som nikde nevidel model CD v tomto dizajne.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa janvys »

Bádal jsem po těch metalkách z ICM a fakt jsem zatím na nic nenarazil. Zajímavé. Myslel jsem si že třeba JVC metal bude stejně jako UFII a spol. z ICM ale kdepak, metalka JVC byla vždy Japan.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jop, ale fascinujúca je tá podobnosť kazetového odliatku medzi ICM - JVC UF a JVC XFIV, sú tam len drobné rozdiely v detailoch.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ďalší postup na aktualizácii, poobede som venoval 1,5hodiny len rozbaľovaniu už oskenovaných zabalených kaziet, je neuveriteľné že sa to len rozbalí, a pritom prejde toľko času, nedá sa to ani uvedomiť, pri tom zápale a chutí do niektorých činností sa čas preukázateľne zrýchľuje :)
Až večer som sa pustil do skenovania odbalených kaziet, postup ako vždy dve kazety na jednu A4 vodiacov časťou k hrane skenera, zarovnať presne, a zakryjem len listom papiera, aby sa nepohli pri skenovaní, už to takto robím cez8rokov, ale? ale dneska to nefungovalo, väčšina kaziet po oskenovaní bola nakrivo, niekedy aj o štvrtinu, proste počas skenovania pochodujú po skle, nechápem, musel som zakrývať dvojmo a opatrne aj plastovým krytom skenera. Nikdy s tým nebol taký problém, áno na skle sa tvárili klzko ako na ľade, ale až tak? Jediné čo ma napadlo je že sa nejako zhoršilo vibrovanie motora pre skenovaciu hlavu a kazeta takto odpochoduje bokom, nemám iné vysvetlenie, ale aspoň toto mám za sebou konečne.
Teraz skenovanie papierových vložiek a nálepiek, úprava a šup von s tým, takže kto vstane ráno po ôsmej hodine, už ich možno uvidí, ak to stihnem, a potom pôjdem späť ja :D haha
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa janvys »

Tomu říkám nadšení, klobúk dole ;)
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Díky, teraz som u SKC QX a idem abecedne v skenovaní papierových obalov, ešte do rána ďaleko :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Bejt za tohle plat, tak bys byl pěkně za vodou :-D. Ale jinak jo, jak říká janvys, je to pěkný a pořádný nadšení :-).
Já znám něco podobnýho, už kolikrát jsem při tvorbě jedné skladby seděl od večera doslova až do rána u projektu, protože jsem měl plno nápadů a jak se znám, kdybych od toho jen odešel na pár minut, tak by se mi to při jiných myšlenkách vypařilo z hlavy, takže jsem jel durch až do svítání..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keďže som po nočných, vyť ďalší deň celú noc hore je to najmenej, horšie je potom vstať v pondelok ráno že...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

kazety sú vonku:
http://ez647.sk/update.html
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy kaziet 02/2019
Krátke testy kaziet Akai DX-57 dolby C NR
Kazety update 17.2.2019

Audio Magnetics Super 60 rok 1975 Made in Portugal
+2db bias -12
Zvuk je akýsi vyhlodaný a slabší oproti zdroju o 4db. Keby nebolo vo zvuku toľko porúch, tak by to celkom šlo, snaha by tam bola, ale výškový prejav s poruchami robí dojem silne pokrčenej pásky.
Kazeta obsahuje vodiace lišty, známe už z modelov XHE II čo mám na webe, Portugalská výroba, trochu ťažší a hlučnejší chod.
Bolo nutné prilepiť odlepený vankúšik, a na hlavách ostal jemne hnedý oter.

Audio Magnetics XHE HD II 60 rok 1982 Made in Canada
-2db bias -8
tu to trochu zaváňa chromdioxidom, ale s istotou to nebudem tvrdiť, nejaký náznak arómy starých Basf by sa tam našiel. Výškovo to nie je sláva, ale dá sa to, s výkonom je to veľmi na hrane aj pri -2db to občas skreslí, ale žiadne poruchy, žiadne výpadky, kolísanie, nič také, páska je čistá, čierna s odtieňom blízkym chromdioxidom, rozhodne je zvukovo úplne iná než Portugalská XHE II.

Axia Metal 54 rok 1990 Made in Japan
+4db v špičkách +6db, bias -6
Páska má mohutnejšie bassové podanie, výkonovo je na úrovni zdroja, nie je tam pokles, ani vzostup, jemne mohutnejšie je bassové podanie a zvýraznené stredy oproti zdroju. Na dobré výšky nutný bias aspoň -4, proste vek pásu. Inak zvuková nádhera, žiadne poruchy, veľmi pekný zvukový prednes, pomerne dynamicky divoký, k tomu veľké cievky na 54min, čo viac si priať?

Basf Ferro Maxima I 90 rok 1988 Made in Germany
+4db v špičkách +6db, bias -4
Hravo ťahá na +6db, výškovo bias je skôr vec vkusu, aby to bolo dokonalé, veľmi dobrý zvuk, ťažko uveriť že počúvate len normalku, v podstate je zvukovo krajšia, fenomenálnejšia než všetky nové Basf FMI.
Výkonovo je výstup posilnený o 0,5db od zdroja.
Napriek odretému a deravému obalu, fólii je kazeta samotná vo veľmi dobrom stave.

GoldStar Beach Festival, Disck Jockey, Summer Festival 60 a Dream 90 rok 1992cca Made in Korea.
Tieto limitované edície by mali mať všetky rovnakú normal pásku, z tých základných odhadujem.
Napriek tomu výsledok testov bol rozdielny, rozdielne starnutie pásky, alebo rozdielna hrúbka C60 a C90.
Prvé dva modely +2db bias -12, model SF +2db bias -8 a model DR 90min +4db bias -8
Takže zvukovo u modelu BF by to nebolo zlé, ale ľavý kanál je slabší a silne kolíše vo výškach aj vo výkone, inak žiadne ďalšie poruchy, hralo by to dobre, keby... Pozorovaný aj výrazne ťažší chod cievok, typické pre GS kazety.
U modelu DJ sú zvukové vlastnosti rovnaké, ale nekolíše, len je výškovo slabší ľavý kanál, aj u tejto je ťažší chod cievok.
Model SF je úplne bez kolísania, dokonca na dorovnanie výšok postačí len bias -8, na bežnú normal kazetu je dosť dobrá, chod cievok je tu pomerne ľahký, žeby to malo súvis?
Model DR je vo verzii 90min, dosiahol +4db pri biase -8 s dosť dobrým zvukom, taktiež ľahký chod cievok. Všetky 4 kazety GS majú asi o 2db slabší výstup než zdroj, čo nie je tak zlé na kvalitnom decku.

ICM Hifi Ferrochrom 90 rok 1980 Made in Switzerland, páska zrejme Basf typ III.
Test, nahrávka ako typ I.
+4db v špičkách +6db, bias 0
Technicky sú to úžasné parametre, ale zvukový dojem a stav pásky je trochu horší.
Výkon páske rozhodne nechýba, je to veľmi dynamická a živá kazeta v tejto oblasti, výškovo by bol ostrý ako zdroj ale.... (pri nahrávke ako typ I je chromdioxid neprirodzene ostrý)
Ale je to že na cievke s páskou sú biele a strieborné bodky, či je to oxid zo spojiva, alebo farby cievok (ICM zrejme farbilo cievky striebornou či zlatou farbou u niektorých modelov) No a výšky extrémne dropujú, celé to hraje ako pokrčená páska.
Páska necháva veľký biely oter na hlavách, zrejme zo spojiva.
Cievky aj keď sú pekné, majú rokmi už 5uholníkový dizajn, najlepšie je to vidieť pri otáčaní, ale žiadne krivenie do strán, čo je veľké plus cievok, takže je páska relatívne v pohode v tomto smere.

Intersound CD 90 rok 1985-1992cca, Made in Korea by SKC CD tape (chromdioxid)
0db bias -8
Zvukovo, arómou aj farbou, je to chromdioxid z dielne SKC, zo starších modelov, pomerne raritná kazeta dneska. Samozrejme vybudenia moc neznesie, aj výškový pokles je značný, ale keď sa to správne nastaví, tak s menším výkonom páska zahraje pekne, zvukovo bez dropov, bez kolísania, len výstup je slabší od zdroja o 4db.

JVC F1 90 rok 1983 Made in Korea by Saehan (netreba sa nechať zmiasť nápismi Made in Japan, ani náhodou)
Použitá kazeta, netestujem, nechávam takmer vždy dobový záznam, donahrávam len konce ak niečo ostalo, v tomto prípade hovorené slovo, ale vyzerá byť nahratá na niečom kvalitnejšom, žiadne domáce nekvalitné nahrávky na lacnom plasťáku. Inak kazeta je presne dizajnovo zhodná s Fuji DR 1983-1987, kde si Fuji tiež nechali väčšinu kusov vyrobiť práve u Saehanu, ale pôvod uvádzajú len u USA verzie.

Maxell Metal CD´s 64 rok 1994 Made in Japan
+6db v špičkách +8db, bias 0
Proste excelentná, aj keď celo priehľadná, ešte sa vyrábala v roku keď metalky stáli za to. Zvuk je úžasný, po zapnutí nahrávania, som nedokázal hneď poznať kedy sa to preplo zo zdroja na kazetu, balance, stopu, to drží excelentne, ukážkovo, výšková dokonalosť, žiadne siahanie na bias, výkonovo ťahá na +8db bez tlačenia.
Pri detailnejšom počúvaní a porovnaní zo zdrojom, je tam malý rozdiel v bassovej oblasti a vokáloch, stredoch, ktoré sú viac zdôraznené, ale len nepatrne.

Maxell UR 46 rok 1988 Made in Japan, pre Japonský trh.
+4db bias -12
Nie je to zlé, ale už je cítiť, ako zostarla, výkonovo na hrane, poruchy skoro žiadne, stabilný zvuk, ale netreba čakať zázraky, výškovo jej ešte niečo k zdroju chýba.

Maxell Wild 74 rok 1992cca Made in England?
+2db v špičkách +4db, bias -10
Kazeta obsahuje pásku UR, ak sa to vhodne nastaví, zvukovo je veľmi dobrá, živá a čistá, len treba opatrne s výkonom, jej kolegyňa v 54min verzii mala už väčší problém s výškami, hrubšie pásky podajú často lepšie výkony v nízkych frekvenciách, ale slabšie vo vysokých. A C74 je obvykle navinutá z C90.

Maxell XLII-S 46 rok 1992 Made in England
+4db v špičkách +6db, bias 0
Posledná verzia kazety XLII-S v pôvodnom luxusnom dizajne, ale už obsahuje pásku Black Magnetite, jednu z prvých verzií, a musím povedať že je naozaj veľmi podarená. Vlastne excelentná, úžasná, žiadne poruchy, dropy, stopa presná, balance tiež. Ľahko sa nechá vybudiť na +6db, a myslím že od zdroja ešte mierne posilní výšky aj výkon. No a bežne to nepíšem ale za 9eur je to veľmi dobrá kúpa pomer cena/výkon.

Memorex CRS+ 100 rok 1992 Made in Korea by Saehan
0db bias +2
Kazeta je celopriehľadná, ale páska je presná alternatíva k Saehan SX, MA, alebo verzie Konica KX-HR, s tým povestným zápachom, a páskou čo vzdialene trochu pripomína metalku. Ale táto je C100 a je navinutá z C120 a čo to spraví?
Výkonovo je oproti zdroju slabšia o 4db, ideálne pri nahrávke neprekračovať 0db, bias je možné dať do plusu, pretože tieto pásky aj po rokoch sú ostré ako britva. Bohužiaľ tá tenkosť pásky je veľké zlo, kolíše a to extrémne brutálne, pláva po hlave, až do výpadkov zvuku, myslím že nedolieha na hlavy poriadne. Uvidím ako to bude na iných deckoch, ale je to škoda. Ako už z praxe poznám, druhá strana sa bude tváriť v poriadku, alebo bude ešte horšia.

Memorex dBS 90 rok 1988 Made in Korea by SKC
+4db bias -12
Klasická základná SKC normal páska, starší dizajn, s týmito parametrami je stále použiteľná aj keď by mohla byť výškovo lepšia, bez kolísania a porúch na ľahké nahrávky vhodná.

Memorex dBS-X 90 rok 1992 Made in Korea by Saehan
+4db bias -8
Táto kazeta je telom aj páskou presná alternatíva kaziet Saehan SA, alebo Chorus, len je o niečo staršia, tak to treba brať do úvahy. Zvukovo taký priemer, výškovo si vystačí obstojne s vhodne nastaveným biasom, aj výkon je v poriadku.

Memorex HBII 90 rok 1988 Made in USA.
+2db bias -8
Jedná sa naozaj o pravú Americkú výrobu Memorex, stále neviem ako boli na tom ich pásky typu II so zložením, ale výškovo je výborná, aj keď niektoré detaily sú posilnené vo výškach, niektoré sa zase strácajú, zaujímavý to efekt. Zvuk je bezporuchový a stabilný, cievky majú mierne ťažší chod.

Raks ED-X 60 rok 1990 Made in Turkey
+4db bias -12
Zrejme základná normal kazeta Raks, výkonovo dobrá, výškovo takmer ako zdroj, ešte niečo málo chýba, bez kolísaní a porúch, tieto pásky boli celkom obstojné, Raks nikdy nebol tak veľký šmejd ako si niektorý možno mysleli.

Raks SD-X 60 rok 1990 čierna verzia s malým oknom, Made in Turkey.
+2db bias -12
Výkon je dosť na hrane, výškovo niektoré frekvencie prenikajú do plusu a niektoré sú hlboko v pozadí, trochu podobné ako na tej Memorex HBII. Občas sa nájde nejaký drop, ľavý kanál je slabší hlavne výškovo. V kazete je zle uložená trecia fólia, krivá a trochu prekáža cievkam v pohybe, a nepodarilo sa mi ju narovnať, možno sa jej rokmi už nechce :)

Raks SD-SX 46 rok 1990 Made in Turkey.
+4db bias -8
Výstupný výkon ako na zdroji, výškovo je dosť schopná, vlastne pri prepínaní tape/source som nemohol nájsť rozdiel, tak dobre drží stopu, proste špička Raksu v tej dobe.

Samsung SQC 90 rok cca 1996-2000 Made in Korea
+2db bias -12
Najlacnejšia Saehan kazeta, vyslovene už zlá, pretože ľavý kanál nielen že kolíše, ale dochádza k takmer úplným výpadkom zvuku, nieje moc čo riešiť, uvidím ako to zahraje inde.

SKC GX 74 rok 1999 Made in Korea
+2db bias -8
Verzia v priehľadom puzdre Taiyo Yuden zvané ,,motýľ,, ktoré používa SKC a General Electric vo svojich kazetách po skončení výroby kaziet u Yudenov.
S týmito parametrami hraje takmer ako zdroj, špičky +4db, dosť schopná, stopu drží dobre, myslím že telo od Yudenov jej dáva punc luxusu, aj stabilitu vedenia pásky, čo trochu osviežuje nudnosť a sterilitu mizernej kvality SKC priehľadných puzdier.

SKC LX 60 rok 1999 Made in Korea
+4db bias -12
Má síce lepší výkon než GX, ale aj nižší bias a pritom je stále výškovo chudobnejšia a ľavá strana k tomu kolíše. Slabší odvar normal kazety SKC, a mí aj úplne iný odtieň hnedej než GX.

SKC LX 90 rok 1992 Made in Korea
+4db bias -12
Výkonovo zvládne niečo viac než jej novšia kolegyňa, ale výškovo sú na tom cca rovnako. Ale aspoň nekolíše, stopu drží stabilne. Páska je farebne rovnaká ako novšia GX, ale aj tak mám dojem že sa v tom roku kládol väčší dôraz na kvalitu aj u SKC LX.

SKC QX 90 rok 1992 Made in Korea
+4db bias -6
Jedná sa o ferrokobaltovú pásku typu II, narozdiel od CD ktorá je chromdioxidová.
Jedným slovom, zvukovo je úžasná, veľké prekvapenie, veľmi ľahko ide vybudiť, zvuk je dynamický a živý, dobré drží stopu, žiadne poruchy, proste veľké prekvapenie. Pred rokmi som nahrával jej staršiu kolegyňu QX rok 1988 a tá bola len dobrá.

Sony A-la? 46min zelená a žltá verzia, rok 1985 Made in Japan, páska HF.
Dostal som u oboch rozdielne výsledky, jednej svedčil výkon max +2dba druhej +4db, prvej bias -12 a druhej -8. Podobné rozdiely som pozoroval aj na A-la verzie 1988.
Veľmi pekný zvuk žiadne poruchy, kolísania, výškovo zase ten efekt keď sa niečo derie viac von a niečo je ubité.
Kazeta samotná nie je tak prehnane mliečna než nová verzia 1988, preto aj krajšie vyniknú veľké farebné cievky Sony.

Sony CDix I 90 rok 1997 Made in Japan. Pravdepodobne HF-S tape.
+4db so špičkami +6db, bias -4
CDix je Japonská alternatíva k našim CDit, len je viac Crazy farebná a šialená a dali si viac záležať na kvalite puzdier a výberu použitej pásky.
Bohužiaľ u tejto je problém s poruchovými výškami, ako u pokrčenej pásky, inak je výkon fenomenálny, aj výškovo veľmi ostrý, ale rovnaký problém som mal u tejto kazety verzie 46min, najpravdepodobnejšie zlé skladovanie vo vlhku, kde 46min mala fľaky po vlhkosti a biely oter na hlavách, táto 90min sa zdá byť čistá, napriek tomu je poruchová.

Sony HF 30 rok 1991 Made in Japan, Japonská verzia HF.
+4db bias -10
Výkonovo dobre, výškovo už toľko nestačí, ale zase kolíše ľavý kanál, ktorý je aj slabší, u verzie HF 30 rok 1988 to bolo zase bezproblémov.

Triad CD-II 76 rok 1988 Made in Japan, značka Taiyo Yuden pre USA.
+2db bias -2
Metal páska pre typ II, pravdepodobne jej EU protiklad je EM-X.
U týchto zostarnutých pások That´s je taký vtipný efekt, výstup zvuku je posilnený o 1db nad zdroj, výrazné zmohutnenie bassovej oblasti, páska samá tlačí výkon do červených čísel, takže kľudne vyskočí aj na +6db, ale kvôli veku začne chrčať už pri +4db, je to smutné, ale pri nižšej úrovni zahraje veľmi pekne, až prehnane bassovo.
Páska vykazuje silný biely oter zo spojiva na hlavách, rovnako som to pozoroval na testovanej EM-X.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Kazetowich »

admin sa nám zase raz nadchol
Inak zvuková nádhera, žiadne poruchy, veľmi pekný zvukový prednes, pomerne dynamicky divoký, k tomu veľké cievky na 54min, čo viac si priať?
- a ja mu to prajem ;)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak vždycky robím po balíku aj popis kaziet, už pár rokov :P

K Axii som zabudol napísať že má páska mierne jemný biely povlak a pri dlhšom hraní bude nechávať oter na hlavách, proste dneska normálna vec.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"