Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Tá SMAT nevyzerá zle ale nejak neviem, asi tie nálepky ako z Maxell mi to kazia, radšej tam mohli predtlačiť plochu na popisky. Booklet je pomerne pekný a fólia tiež ale asi by som to nekúpil ani v dobe aktuálnosti kaziet a asi ani dnes. Vybral by som na nahrávku Sony alebo Aiwu. Tá hierarchia je naozaj neprehľadná.
K tým výškam, ja som to napísal naposledy tak skratkovite a asi nevhodne. Prejavuje sa to skreslenie absenciou výšok, zrazu nejaké spektrum chýba, zvuk je akoby niekto vymenil stroj za nekvalitnejší, celé je to prifarbené.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pokiaľ myslíš Aiwu rádiokazeťák čo tu dávam do testov, to je len recesia, na nahrávku to nie je použiteľné :D
To že občas niečo zahrá dobre, je v zmysle možností toho strojčeka, inak je to vlastne strašný shit, nie aiwa ako taká, ale ten produkt a jeho určenie a cenová kategória kam to bolo určené.
Mať nejaký profi model decku Aiwa by bolo zaujímavé, ale drbať sa niekde s dualcapstanom, mám z toho nočné mory :D

S tými výškami to dobre ukazuje tá kalibrácia, kde na jednej strane ukazuje o dva dieliky menej než na strane druhej, ten bias je proste niekde inde na každej strane.
No samozrejme sú pásky, ktoré počas jednej strany strácajú výšky už počas nahrávky, ako v prípade Basf CSQII čo som nahrával pred troma rokmi, ale to bolo asi zanášaním hláv spojivom.

Dúfam že k tej kazete som to aspoň trochu jasnejšie osvetlil, že je to len základná ferro.
Keďže každý výrobca mal rád viac modelov z jednej základnej pásky typu I alebo II, to je už také pravidlo.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ja som bol a to neviem,niekto bude oponovať ale za mlada,totiž boli prístupné aj v predajniach elektra za čias minulých a taká stredná cesta kvality,nič ohromujúce ale zasa ani žiadny shit ak ho aj Technics deck dokázal v budení a nahrávaní potržať.
Myslím tento typ kazety od Smat.
https://ez647.sk/cc/skc_i/b/smat_sd6077c.jpg
Nstar napísal: Pondelok, 5. Februára 2024, 06:38 Tá SMAT nevyzerá zle ale nejak neviem, asi tie nálepky ako z Maxell mi to kazia, radšej tam mohli predtlačiť plochu na popisky. Booklet je pomerne pekný a fólia tiež ale asi by som to nekúpil ani v dobe aktuálnosti kaziet a asi ani dnes. Vybral by som na nahrávku Sony alebo Aiwu. Tá hierarchia je naozaj neprehľadná.
K tým výškam, ja som to napísal naposledy tak skratkovite a asi nevhodne. Prejavuje sa to skreslenie absenciou výšok, zrazu nejaké spektrum chýba, zvuk je akoby niekto vymenil stroj za nekvalitnejší, celé je to prifarbené.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

To je ovšem Smat strednej striedy, takže nie tá základná a najhoršia.
Jedine čo nechápem, je tak stará, kde sa v tej dobe to u nás predávalo, myslím že také veci tu neboli dostupné, alebo?
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

V Ba v obchode elektro na Cintorínskej ulici,koľkokrát aj na krmenie kotučakov mali pásy Agfa a Basf,objavili sa aj Maxell LN,no čo,doba minulá a kazeta nestála viac ako 30-40 KČS a pásy na 18 cm cievkach do 200KČS,osobne si pamätám.
EZ647 napísal: Pondelok, 5. Februára 2024, 20:22 To je ovšem Smat strednej striedy, takže nie tá základná a najhoršia.
Jedine čo nechápem, je tak stará, kde sa v tej dobe to u nás predávalo, myslím že také veci tu neboli dostupné, alebo?
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Som si spomenul na rýchlo že ešte aj Scotch pásy do magneťákov boli v predaji v tom elektre-model 220 25 mikron na 15 cievke,zoberte že na tú dobu Emgeton pás na 18cm cievke stál 207 korun,môžem odfotiť nový zabalený aj s cenovkou KČS.Kazety Emgeton 90 minutové za 65 KČS.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nežil som v tej dobe, len mi vždy každý tvrdí že v bežnom elektre boli vtedy len Emgetonky a zahraničné len Audiostar HS-I, a že čokoľvek iné bolo len z Tuzexu alebo na čierno.
Dobre žil som v tej dobe krátko, ale nerozumel som ešte tomu :D
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa oneeeee »

v tuzexe boli najviac kazety TDK SA chrome , maxell a basf . aspoň to som našiel tuzex žilina . metalky som nikdy nevidel, podpultový tovar - známosti . praha , brno ostrava , tam mali zase niečo iné. v klasickom železiarstve len maxell C90 za 105 KČS a maxell UD 25/120 za 205 KČS .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

No jeden kolega z práce mi požiaval kazety, že mal Basf CRMII 1982 verziu, Agfa Ferro Dynamics, a vraj Certron LN, ktoré sa vraj volali listové kazety, pretože boli len vo fólii, alebo inom skromnom obale určené vraj na posielanie, ale inak to boli samozrejme strašné šmejdy :D
TIe Basf malo vraj viac ľudí, ale každý v rodine mal doma hádam nejaké Japonské a Nemecké kazety z tej doby.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Smat SH-X 60min ročník 1992cca Made in Korea

Zo štyroch kaziet Smat SH-X je toto druhá ktorú nahrávam, ale ďalšie dve novšie nie sú zaradené do testu, lebo prišli myslím až neskôr než som toto celé naplánoval, takže si ich nechám do rezervy vzdialenej budúcnosti. :)
Model som už predstavil v minulom príspevku, zdá sa že zmenili hlavne dizajn balenia, ale v kazetách je to zase také chaotické, teraz je tu verzia s malým oknom a iste existuje aj priehľadná verzia, ale ako som si všimol, Smat používal malooknové kazety aj v poslednej generácii modelovej rady tejto značky, takže asi je zbytočné sa nad tým pozastavovať.
Páska je zase nejaká iná, ale kvalita je tak aby sa nepovedalo, základná ferro, takže poďme na to!

Balenie:
Slim zaoblená, svetlá krabička s vrúbkovaným obvodom, trojité stredovky, veľmi tenké a krehké prevedenie, bez loga, ako je zvykom u SKM, teda za tento čas som tu prezentoval len dva typy obalu SKM, hranaté a slim zaoblené, všetky sa zdajú byť totožné.
Ročník zase je určený veľmi približne, takže povedzme že je to 1992, pre tento rok zvolili tému planét a vesmíru, čo mi je celkom sympatické. (Podľa razeného sériového čísla kazety by som to na hrubo odhadol s rokom výroby na 1992-1994)
Ďalšie verzie obalov si môžete pozrieť na AgfaBasf.com
Fólia je ako vesmír, čierna s dvoma planétkami na stranách ladené v ružovej a modrej farbe, či modrofialovej, so zeleným nápisom modelu, zvyšok textu je matný zlatý a biely, zadná strana s priezorom na kazetu, aby sme videli že je tam verzia malého okna, graf, ktorý prezrádza že sme stále na základnej ferro úrovni pásky. Uvedený Kórejský pôvod, ale text je Anglicky, teda trh môže byť Európsky, alebo skôr Americký.
Booklet je krátky typ J, obe strany na popis s riadkami, vrchné pásy sú vo farbách bookletu a hlavná predná strana má jednu farebnú planétku cez riadky graficky celkom výraznú, ale páči sa mi to.
Nálepky sa nedodávajú ku kazete s malým oknom, asi práve tam ušetrili.

Kazeta:
Čierna s malým oknom, čierne skrutky, aj keď som tento dizajn kazety SKM prezentoval viac krát v posledných nahrávaniach, tak musím teraz pripomenúť že kazetový odliatok by sa mal zhodovať s nedávno predávanými bielymi no name kazety z Kórei, ktoré sa dostali medzi zberateľov. (Dobre nie je presne totožný, ale takmer)
Akurát naša kazeta stále používa štandardné SKM cievky, pomerne hrubé so svorkou C, ktorá mierne prečnieva, trojica otvorov pripomína Emtec, farba je snehová biela cievka a červená svorka, aspoň má čo žmurkať pri pohybe v tom malom okne :D
Tu trochu zapracovali na nálepke, na ktorej sú síce riadky na popis, ale moderne celoplošný obrázok planét v plných farbách sa mi veľmi páči, ako retro kazeta v modernej dobre s malým oknom, ale bohatou grafikou na tlači.
Zavádzacia páska je štandardná SKM matná s priečnym červeným značením pre C60 a šrafovaným začiatkom pri svorke, tentokrát je červená farba sýtejšia.

Páska:
Zase taký zvláštny tmavý odtieň hnedej, kde by ste márne hľadali hrdzavosť, je to také nie celkom pekné a zase neviem ku ktorej z toho množstva verzií ju mám zaradiť, no pás je funkčný, prešiel testami aj plnou nahrávkou bez tremola.

Kazetu som získal z ČR v balíku 03/2022 cena 335KČ je priemer kaziet z balíka.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 10.4.2022:
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Nepoznám presne hierarchiu verzií kaziet SMAT, takže zhodnotím čo som počul z Akai, veľmi ľahko sa nechá prebudiť aj na +6db, ale nemá na to samozrejme, ak to mala byť superferro, tak to už nefunguje, ak len základná, tak dajme tomu.
Výškovo aj napriek nízkemu biasu je tam asi štvrtinový prepad, bez porúch, bez kolísania, len mám občas pocit že sa mierne priestor ťahá na pravú stranu, čo má za následok aj mierne väčšia absencia výšok vľavo, ale nekolíše to, proste je to takto trvale.
Na základnú ferro proste neviem kalibrovať tak aby som bol so zvukom na Akai spokojný.
stav po teste: bez oteru, bez poškodenia, mierne vlnitý okraj pásky aj na nedotknutom páse.
Graf z testu už na nových kladkách, na konci galérie, hodnoty veľmi približne odčítané z grafu:
160Hz -2,5dB
10kHz -19dB
20kHz -20db
Tieto údaje značia v porovnaní s ostatnými SKM páskami v teste na Akai, že sa teraz jedná o najhoršiu možnú pásku v teste s najhoršími výsledkami v rámci celého frekvenčného spektra, okrem toho sú tam nejaké zvlnenia v nízkych frekvenciách, čo značí kolísanie úrovne pásu, ale oba kanály majú ten problém približne rovnaký.

Pioneer CT-S550S, 13.12.2023:
+2db z pásky pri vstupe +6db do decku, výšky celkom chýbajú, až príliš slabé
BLE XD:
0db pri zdroji +2db, čo nie je zvykom po kalibrácii väčšinou ten deck vyrovná úrovne pásky so zdrojom, no na tejto páske to asi nie je možné, výšky sú síce naozaj veľmi čisté, ale basy aj tak chrčia skreslením, takže mizerný výsledok a tu zase vyhráva kalibrácia na predošlý model SH-X 60 1988, kde sa u tejto verzii pásky dosiahlo v špičkách až +4db len s miernym poklesom výšok, takže v tomto prípade iný tape deck, alebo iná kalibrácia

Technics RS-AZ7, 10.12.2023:
+6db, výšky výrazne tlmenejšie už štandardne na tomto decku
ATC:
0db, je tam len veľmi jemný náznak skreslenia basov, výškovo je to výborné, teda použiteľné ak budete budiť pod 0db :D

Technics RS-TR979, dvojhlava, vstup na +4db, 26.11.2023:
+2db, výškovo slabšie, inak celkom dobré
ATC:
+4db v špičkách, skreslené, ale menšie budenie by to vyriešilo, výšky sú šialene ostré, ale ľavý kanál má tendenciu utekať na výškach, takže zase sa tu ten idealizmus tohto decku kazí

Technics RS-TR575MII, dvojhlava, vstup na +4db:
+4db len v špičkách, ale v poriadku, výšky sú stredne dobré, bez porúch a kolísania

Aiwa CS-W320, rádiokazeťák s magnetom, 17.12.2023:
V rámci možností strojčeka, ako tak dobrý zvuk, mierne slabší, výškovo tam niečo je
Mazanie sa zdá úplné

Test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S, dolby C NR
Kalibrácia podľa Sony:
H: mimo rozsah / bias na minimum -2, na strane B +1
L: -6 až -5 kolíše / malý level na maximum +2 až +3 kolíše
Zase je tam pomerne veľká nerovnováha medzi Biasom a úrovňou, preto to nejde zladiť presne, ale pás naozaj je taký poslabší, ale použiteľné to je.
Výkonovo v špičkách zvláda +4db, nahrávať budem okolo +2db a viac, je to schopné, ale zase viac zvýraznené basy.
Výškovo mierne slabšie, ale skreslenie a sykavky nie sú, strana B ma mierne sviežejší zvuk, ale na zdroj sa to ešte nechytá. V celku je pás použiteľný na nenáročné veci, poruchy nie sú, tremolo tiež nie, ani problémy s kanálmi sa neobjavili ako u iných deckov v teste.
Trojbodový test tremola, teda v strede pásu na strane A, aj B a na konci strany A bol úspešný.
Pretlaky pásu po svorkách a otlaku je to ako nebo a peklo, kde strana A takmer bez náznaku opticky aj zvukovo, tak strana B mala šialené pretlaky a spôsobovalo to veľké výpadky zvuku a kolísanie.
Oter žiadny.
Chod cievok, paradoxne strana A mala extrémny hrb, že sa tam celý návin pásky prehýbal a celé vnútro sa zakývalo v okne keď prešla červená svorka, ktorá cez okienko žmurkla, ako dvesto kilová slečna pri návšteve verejného domu, kde pravidelne opravujú podlahy, kvôli preťaženiu :D

Záverom:
Zberateľská kazeta, na nahrávky zase neodporúčam pre riziko zlého spojiva a lepenia pásky. Aj keď je tu stav pásky použiteľný, tak kalibrácia je celkom náročná a opäť nie každý deck si s ňou rozumel, či už zlá kalibrácia nedostatok výšok, skoré skreslenie basov, alebo zlý azimuth a stabilita priestoru.
Mám dojem že novšia verzia tohto modelu je o dosť viac odfláknutá, alebo je to len taká šarža a naozaj to vyrábali ako sa práve dobre či zle vyspali.

Dodatky:
Čas počítadla decku po jednej strane 31:43
Oter: na hlavách žiadny, náznak na kladke že niečo prešlo
Otlaky: strana A v náznaku, inak takmer ideálny stav, strana B extrémne prehyby pásu aj cez samolepku svorky, ktorá sa pri prechode hlavami takmer zasekávala, celé to mechanicky zachrčalo a veľmi trhlo s ťahom vo zvuku, že to bolo vidieť až na chode cievok že sa to akoby na chvíľu seklo, zvlnenie pásu stredné.
Zdroj: Technics SL-PG570A
CD-R Verbatim Colour 2013 Made in Taiwan, CMC Magnetics 97:26.66
Interné poznámky: CC 2588, CD 1019
Prílohy
IMAG0112.JPG
IMAG0112.JPG (125.88 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0113.JPG
IMAG0113.JPG (124.49 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0158.JPG
IMAG0158.JPG (128.48 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0159.JPG
IMAG0159.JPG (109.69 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0160.JPG
IMAG0160.JPG (124.59 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0161.JPG
IMAG0161.JPG (106.64 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0162.JPG
IMAG0162.JPG (103.54 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0163.JPG
IMAG0163.JPG (79.6 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0164.JPG
IMAG0164.JPG (72.75 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0165.JPG
IMAG0165.JPG (66.16 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0166.JPG
IMAG0166.JPG (81.1 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0167.JPG
IMAG0167.JPG (89.06 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0168.JPG
IMAG0168.JPG (95.26 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0169.JPG
IMAG0169.JPG (119.15 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0170.JPG
IMAG0170.JPG (130.68 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0171.JPG
IMAG0171.JPG (66.6 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0172.JPG
IMAG0172.JPG (80 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (69.05 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0174.JPG
IMAG0174.JPG (52.21 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0175.JPG
IMAG0175.JPG (67.59 KiB) 1166 zobrazení
IMAG0176.JPG
IMAG0176.JPG (41.68 KiB) 1165 zobrazení
IMAG0178.JPG
IMAG0178.JPG (120.86 KiB) 1165 zobrazení
IMAG0179.JPG
IMAG0179.JPG (97.27 KiB) 1165 zobrazení
IMAG0180.JPG
IMAG0180.JPG (78.49 KiB) 1165 zobrazení
IMAG0181.JPG
IMAG0181.JPG (77.59 KiB) 1165 zobrazení
smat_shx6092.png
smat_shx6092s.png
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

neviem či sa mi táto kazeta páči alebo nie, cielene by som ju nevybral ani teraz ani vtedy ale keby ju už mám doma asi by som ju celkom rád použil na nejaké hovorené slovo alebo, a to neviem prečo, ide z toho nejaký školský večierok kdesi na internáte v hlbokých deväťdesiatkach. Takže snáď MTV european top 20 countdown na Aiwe či 575
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej kvôli tej potlači sa to MTV celkom hodí, inak je kazeta staromódna, z dnešného pohľadu by prešla ako retro štýl.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"