Aby sa hlavy nezanášali

všetky materiály čo by mohli pomôcť pri údržbe, alebo servise vintage hifi

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3000
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa AdmineR »

Reč je o magnetických hlavách na deckoch.
Ako vieme, cez hlavu je vedený magnetický pás ktorý sa posúva rýchlosťou cca 4,6 cm za sekundu. A pritom na povrchu hlavy zanecháva bordel.
Závisí od veku, zloženia a stavu pásky, koľko toho bordelu na hlavách zanechá. Preto tu niektoré jedince čistia a čistia. Do zbláznenia.
Ako tomuto problému pomôcť?
Technológia sa vyvinula a dnes máme k dispozícii nové vesmírne výdobytky aj pre plebs. Teda nielen pre kozmonautov.
O čom melem?
Včera som na fasbúku zachytil strohú zmienku (zahrabanú medzi komentármi) a tu ju rozvíjam ... prišlo mi to ako hodne zaujímavý nápad :!:
Je potrebná istá omáčka k uvedomeniu si problematiky no ;)
Proste istý pán naniesol na povrch hláv nanosprej na ošetrovanie povrchov. Zrejme taký ten vodoodpudivý. A vraj na hlavách sa teraz nezachytáva skoro nijaký bordel a táto situácia nejaký čas pretrváva. Po čase je dobre zopakovať.
A keďže dnes otvorím konečne slávnostne balíček od Tesláka s niečím ... Sony, neskôr vyskúšam.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa jhradec »

Můj Grundig superhifi ze sedmdesátých let - CN 510 ( nejlevnější )- měl celou řadu automatik.
Jedna z nich otírala hlavu ( univerzální ) při každém zařazení play. S tehdejšími pásky to bylo docela užitečné zařízení.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa moniatko »

Vyčistiť si hlavu nie je problém, ani to nerobíme "do zbláznenia" to je len prevencia.
Ktorú môžeš - nemusíš robiť. Je to len odporúčanie
(ktoré nájdeš aj od výrobcov ; ))

Ale ak je podľa vás problém zobrať vatičku namočenú do liehu prípadne isopropylu, jemne pretrieť páskovú dráhu (celé to zaberie asi 20 sekúnd) a zas mať pokoj na niekoľko desiatok hodín, lež miesto toho zaniesť si hlavu volakymi nanočasticami.

Príde mi to ako riešenie neexistujúceho "problému".
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10267
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sú kazety keď kvôli stavu je nutné čistiť po každej strane, v horšom prípade každých pár minút.
Potom sú také kde to netreba dlhšiu dobu.
Pred nahrávaním, ak máte zásoby ako ja, by som prešiel IPOu aspoň pred každou novou kazetou.
Ten sprej neviem, je to zaujímavé, chcelo by to vyskúšať.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Prosím berte s nadhľadom aby som neurazil...
Kedysi keď sa o nanočasticiach nehovorilo a boli predmetom labákov a výzkumu som robil podobné experimenty v rámci čistidiel a ochrany pred usádzaním prachu boli v predaji špecialne na báze silikonu ošetrovače a leštidlá,názvy si už nepamätám,dalo sa kúpiť aj v modelárskych obchodoch,no bál som sa to takto nanášať aby som trebars prenosom na aktívnu vrstvu pásky nepreniesol a nebodaj do buducna aj poškodil a degradoval pasku samotnú...neviem,môj skromný názor.
A zaniesť si správne vlastnú hlavu-otvor borovičku,lej do seba min 10poldecákov v kombinácii so zapíjaním 12 stupeň piva tiež po pollitroch do 10 pohárov a jááj,zanesený,s kamarátom hovoríme až riadne ožiarený človek,zavádzam,prepáčte k téme,skúsime,dajte aj vy svoje real skusenosti,zaujíma ma to.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa daniel00421 »

moniatko napísal: Sobota, 25. Novembra 2023, 12:02 Vyčistiť si hlavu nie je problém, ani to nerobíme "do zbláznenia" to je len prevencia.
Ktorú môžeš - nemusíš robiť. Je to len odporúčanie
(ktoré nájdeš aj od výrobcov ; ))

Ale ak je podľa vás problém zobrať vatičku namočenú do liehu prípadne isopropylu, jemne pretrieť páskovú dráhu (celé to zaberie asi 20 sekúnd) a zas mať pokoj na niekoľko desiatok hodín, lež miesto toho zaniesť si hlavu volakymi nanočasticami.

Príde mi to ako riešenie neexistujúceho "problému".
Jeeej Monči že som ťa tu dlho nevidel v písaní,vitaj aj sme s polu volali,my už sme tu stihli mnoho aj sa takmer pohádať na fore,VODIČAK už máš ku krásavcovi ?
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Jo a sem tam od času priznajte sa kto má doma demagnetizer a tak od času po 100 hodinách pokial nejde o ferit hlavy Sony alebo sklokeramiku GX hláv Akai pri vypnutom stave kovové klasiky hlavy a kovové časti kolíčkov demagnetizovať,čo ?
Zasa rýpem,ospravedlnenie ak by niekto...k téme to patrí ak sa bavíme o čistote a udržbe...nechám na Vás.
moniatko napísal: Sobota, 25. Novembra 2023, 12:02 Vyčistiť si hlavu nie je problém, ani to nerobíme "do zbláznenia" to je len prevencia.
Ktorú môžeš - nemusíš robiť. Je to len odporúčanie
(ktoré nájdeš aj od výrobcov ; ))

Ale ak je podľa vás problém zobrať vatičku namočenú do liehu prípadne isopropylu, jemne pretrieť páskovú dráhu (celé to zaberie asi 20 sekúnd) a zas mať pokoj na niekoľko desiatok hodín, lež miesto toho zaniesť si hlavu volakymi nanočasticami.

Príde mi to ako riešenie neexistujúceho "problému".
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10267
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mám len demagnetizačnú kazetu, čo je skôr také placebo, s veľkými demagnetizérmi, neviem, hodil by sa, ale v zostave mám aj Technics AZ7 a k tomu sa s niečim takým je vraj zakázané len priblížiť.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Aby sa hlavy nezanášali

Príspevok od používateľa moniatko »

daniel00421 napísal: Sobota, 25. Novembra 2023, 14:14 Jeeej Monči že som ťa tu dlho nevidel v písaní,vitaj aj sme s polu volali,my už sme tu stihli mnoho aj sa takmer pohádať na fore,VODIČAK už máš ku krásavcovi ?
už sa na vodičáku pracuje, budúci týždeň hádam začnem aj jazdiť na cvičisku
Napísať odpoveď

Návrat na "Návody, servisné manuály či schémy a pod."