TDK MA-XG

Vintage Cassettes TDK

Moderátor: AdmineR

pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa pedro »

PokiaĽ sa majiteĽ zameria na typ pásky,ktorý jeho mašinke vyhovuje no problém.Resp dostaviť na novší - neobdratý a dostupný typ pásov,aby nebolo moc ,,prevýškované,,.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa AdmineR »

Ahoj.
Postupne prichádzame na to, že asi najlepšie odolávajú času tie kvalitnejšie kazety typu Normal.
Pravý chromdioxid zvykne robiť dnes problémy - až na výnimky.
Ael napr. také Type II TDK-SA či Sony UX (S, X ..) sú stále super.
Aké máš oblúbené kazety Martin ty ? A ktoré chutia tvojmu decku? - s ktorými si dobre rozumie...
Martin z K
priekopník pioneer
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Sobota, 9. Novembra 2019, 17:27

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Martin z K »

Ahojte. Takže moje najobľúbenejšie kazety su premňa z 80rokov. Aj tie iba zbieram, dúfam že sa na mňa nepohneváte, ale podľa mňa je obdobie niekedy okolo polovice 80 rokov do roku 90. najkrajšie čo sa týka dizajnu a kvality. Mám asi 450 kaziet, a najstaršia je z roku 1982 a najnovšia z roku 1990. Nič novšie už nemám. Tak isto sa mi už nepáčili oblé krabičky kaziet. Pekne všetky hranaté mám iba.:)))
Moja srdcovka je a vždy bola Sony HF-S rok 86-87. Ked som ju prvykrát videl u kamaráta pred 30rokmi, to bolo niečo neskutočné.
Martin z K
priekopník pioneer
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Sobota, 9. Novembra 2019, 17:27

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Martin z K »

A čo sa týka mojích obľúbených značiek, tak samozrejme Sony,TDK,BASF, MAXELL AGFA,FUJI,MEMOREX, hlavne že sú z 80 rokov.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa janvys »

Martin z K napísal: Nedeľa, 10. Novembra 2019, 21:45 .....podľa mňa je obdobie niekedy okolo polovice 80 rokov do roku 90. najkrajšie čo sa týka dizajnu a kvality. .
S tím se nedá nic jiného než plně souhlasit.

Ano, mám x-násobně potvrzené kazety Sony odolávají zubu času perfektně (kupodivu včetně metalek), TDK také, ale tady s vyjímkou metalek. Je ale spoustu dalších značek, i těch méně známých, kde se dá objevit super páska, která vydržela dodnes. V této sekci je o tom hodně psáno, takže si jistě počteš. Jsou prostě kazety do sbírky, kazety na nahrávání a nejlepší je kombinace obojího :)

P.S. máš velmi slušnou sbírku, udělej nějaká fota a můžeš obohatit rubriku Naše poklady
SONY ES
Martin z K
priekopník pioneer
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Sobota, 9. Novembra 2019, 17:27

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Martin z K »

Dobre nafotím celú hifi zostavu čo mám, plus niejaké JVC raritky a dám to sem.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Stano »

Erik, so záujmom som prefrčal túto tému a nenašiel som tu skoro nič o MA-XG :D
Chcel by som ťa poprosiť o nejaké informácie ohľadne púzdra kazety MA-XG, mám na mysli tú novšiu plastovú verziu.
Pozeral som, že ju na stránkach máš, keď si rozobral Vertex určite si mal správny šróbovák, aj na MA-XG.
Daj nejaké fotky a popíš trochu to puzdro, teda či bolo skutočne také vymakané, že si zaslúži označenie "najlepšie púzdro kazety"
Biely prach, nechajme bokom :D
Viem isto, že ju vlastniť nebudem.
Včera som rozmýšľal nad kazetami Technics a prídu mi veľmi drahé, zároveň ako značka je to moja srdcovka... TDK sú pre mňa len kazety a mám obdobia keď ich chcem, ale bez tejto plastovej budem.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa EZ647 »

Niečo dám dokopy ak nie teraz tak dúfam že cez víkend.
Puzdro samo o sebe nie je tak celkom plastové, i keď možno...ono to trochu pôsobí ako Maxell XLII-S ten materiál, možno ešte zvláštnejšie, celá konštrukcia je 5 dielna + k tomu vodiaci blok pásky v kazete samostatne.
Do konštrukcie sú osadené vo vodiacej časti kazety také dva hrubé plechy, ktoré dosť prispievajú svojou váhou do celku kazety
inak možno to nieje tak svetoborné a prevratné ako v dobe keď uviedli MA-R a neskôr MA-XG s kovovým rámom, ale aj táto má svoje kvality a svojich fanúšikov, len pôsobí viac temne
Malé plexi okienko má oválny 3D dizajn, cievky majú dizajn formy zhodný s kovovou MA-XG, len sú zmenené farby na čierno bielu
vraj sa aj páska dočkala zlepšenia a nikdy predtým nebola metalka TDK dvojvrstvová, až teraz v tejto generácii, a parametrovo je vraj až podozrivo výkonná, no ja som bol na Akai spokojný, len som mal dojem že ten azimuth nedrží tak dobre, ona tá páska sama o sebe je mimoriadne hladká, niektoré walkmany s ňou mali aj mimoriadny problém držať stopu ba dokonca i rýchlosť, akoby si jazdil autom na ľade, tak je dokonale hladká, aspoň sa tak tvárila :D
A vekovo by mala byť od roku 1990 až cca do 1996, tú čo mám na stránke je konkrétne vyrobená v 1992, samozrejme na fólii je rok 1990 ako doba vzniku tejto verzie, ale podľa čísla je môj kus novší
fotil som ju otvorenú mnoho krát, tak to niekedy vyhrabem

zatiaľ len náčrty než pohľadám svoje fotky:
https://ez647.sk/cc/c/b/tdk_audio_94_04.jpg

ale mám dojem že takto detailné fotky nebudem mať ani ja, ako je tu:
http://compactcassette.weebly.com/tdk-m ... -1995.html
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa EZ647 »

fotky MA-XG verzie 1990
staršie foto z roku 2012 a 2013
Prílohy
IMAG0159.JPG
IMAG0166.JPG
IMAG0903.JPG
IMAG0904.JPG
IMAG0905.JPG
IMAG0906.JPG
IMAG0907.JPG
IMAG0908.JPG
IMAG0909.JPG
IMAG0910.JPG
IMAG0911.JPG
IMAG0912.JPG
IMAG0913.JPG
IMAG0914.JPG
IMAG0915.JPG
IMAG0916.JPG
IMAG0917.JPG
IMAG0918.JPG
IMAG0919.JPG
IMAG0920.JPG
IMAG0921.JPG
IMAG0922.JPG
IMAG0923.JPG
IMAG0924.JPG
IMAG0925.JPG
IMAG0926.JPG
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Stano »

Erik, ako to vidíš zo svojho pohľadu ty. MA-XG, MA-R, Vertex. Je Vertex konštrukčne a presnosťou porovnateľná s TDK?
Super fotky.
Ešte ma zaujíma, na akú úroveň vybudenia sa dá nahrať MA-XG a na akú Vertex. Je tento údaj dôležitý?, pokiaľ by si bral do úvahy presnosť záznamu, vernosť zvuku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano:
TDK aj Vertex majú spoločné to že sú to Hign-Endy, ohľadne konštrukčnej podobnosti nič by som povedal, MA-XG je pomerne zložitá kazeta, Vertex je skôr podobná XLII-S, resp MX-S, len je pridaný vodiaci blok, ktorý ale nevidieť tak ako na Sony kazetách, a ten zvláštny zlatý štítok, no pôsobí o dosť presnejšie a kvalitnejšie než MX-S, ale či lepšie než MA-XG neviem, to sú obe umelecké diela, pre ktoré sa nevieš rozhodnúť :D

A technické údajne, asi takto:

Maxell rok 1990:
MX-S +7dB, páska Cobalt Alloy Metal, magnetická sila 3300Gauss
Metal Vertex +7,5dB, páska Super Energy Metal, magnetická sila 3400Gauss

TDK MA/MA-R, obe používajú rovnakú pásku Finavinx (MA)
+5dB, Magnetická sila 3100Gauss

MA-XG 1986-1989
+6,5dB, magnetická sila 3300Gauss, páska by mala byť zhodná s model MA-X, Super jemný Finavinx

MA-XG 1990-1996
+7,5dB, magnetická sila 3400Gauss, dvojvrstvový Finavinx
teda sa to technický tvári že nová MA-XG a Vertex sú parametrovo zhodné

údaj je po tých rokoch skôr zaujímavosťou na papieri, pri rôznom skladovaní a stave pásky a taktiež rôznych strojoch sa to môže veľmi odlišovať
ja som napríklad na Akai natlačil na túto novšiu MA-XG až +10dB, ale na Vertex šlo ťažko ledva tých +6dB

PS:
som si všimol, že Sony Metal Master má taktiež uvedených +7,5dB, ale z nejakého dôvodu dosiahli magnetickú silu až 3600Gauss na papieri :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: TDK MA-XG

Príspevok od používateľa Stano »

Pri MA-XG sa chcem tváriť, že ju nepotrebujem :lol:
Ale tie kovové sú krásne, tam by som jednu MA-XG a jednu MA-R asi chcel, najlepšie odbalené, nakoľko ja by som ju odbaliť nedokázal :D a zase presne tieto kazety sú skvostom keď ju má človek v rukách. Tie plastové sa dali minulý rok kúpiť po 50 eúr u nás na bazosi, ani mi neprišli nejak drahé, ale priamo u nás už za nich pýtajú nezmyselné ceny. Stále sa tie kovové dajú zohnať po 100vke, ale s ohľadom na to, že TDK nie je moja srdcová záležitosť, úspešne sa ich nákupu vyhýbam.
Polemizovať o cene pri týchto kazetách a v podstate pri všetkých kazetách nemá zmysel, od kedy to sledujem, ceny ešte neklesali :D

Zvukovo to hodnotiť nemôžem, vlastná skúsenosť neexistuje. Ale ohľadne toho bieleho prachu som už čítal dosť príspevkov od ludí čo ich používajú, že s tým problém nemajú. Áno sú aj takí čo na ne bežne nahrávajú :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety TDK"