Nové kategórie na fóre

Na začiatok je potrebné Vytvoriť účet / zaregistrovať sa - inak nie je možné prispievať na toto fórum. Pokiaľ nemáte skúsenosti alebo neviete ako prispievať na fórum, či učíte sa a nie ste si istí ako na to, tu je priestor na skúšanie. V prípade, že pokusy zlyhajú, kontaktujte admina - dole na stránke je odkaz Napísať administrátorovi. Kontantovať ho môžu aj neregistrovaní.
For other countries - here is SLOVAK language (for translator) - здесь словацкий язык (для транслатора)

Moderátor: AdmineR

Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Takuto temu v tejto kategorii som este nenasiel, tak ju zakladam.

Co mi tu vazne chyba je nova kategoria "AUDIO KÁBLE". Ja viem, ze kable maju hlavne v oblasti vintage zvuku vela odporcov, ktori im neprikladaju valny vyznam, s cim ja ale osobne nemozem suhlasit. Je pravdou, ze tuto problematiku v tom case prakticky nikto neriesil. Skoro cela hifina sestdesiatych a sedemdesiatych rokov s malymi vynimkami znela priblizne rovnako, takze ani nebolo potrebne to nejako kategorizovat. Zlom nastal koncom sedemdesiatych, no skor zaciatkom osemdesiatych rokov, kedy do Europy zacali prudit prve kontajnery brakovej, lacnej elektroniky a napodobenin znamych znaciek z Ciny. Vela prestiznych znaciek vtedy lahlo popolom a zacal hon na znizovanie cien elektroniky a tym padom aj kvality, aby stavajuce znacky boli konkurencie schopne voci azijskym dovozom, vtedy vznikol high end, aby sa odlisil od lacneho azijskeho hifi a komercnych znaciek, ktore sa vydali cestou lacnej produkcie.

Kable maju obrovsky vplyv na vysledny zvuk. Tvoria spojovaci most medzi komponentami a dost znacne zasahuju svojimi fyzikalnymi vlastnostami do zvukoveho retazca, ci sa to niekomu paci, alebo nie. Parametre a fyzikalne vlastnosti su nam, posluchacom prakticky k nicomu. Aj tak vysledny zvuk nakoniec zhodnoti nas sluch a nie meraci pristroj.

Takze poprosim adminov zriadit tuto novu kategoriu, nech moze prudit dalsia duskusia na tuto temu... 😊🙏😜👍
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Kazetowich »

človek poučený už neodsúdi nič bez toho aby nemal skúsenosť (preto ani ja neodsúdim vopred) - ale ku káblom mám osobne názor z doterajšej skúsenosti taký, že majú vplyv po určitú hranicu (od ktorej už nie som schopný a ochotný vnímať / zaplatiť ten rozdiel) ale proste od istej hranice je to pascička na prachy a woodoo (káblé za 150-300€ ???! wtf ...).
Viem rozoznať na mojej aparatúre káble zhruba do 30€ / pár cinch signálových. Priznám, že drahšie som neskúšal, lebo to považujem tak trochu za zvrhlosť.
Kludne si založ vlákno "káble" v príslušnej kategórii (napr. zosilňovače)a uvidíš aké názory sa vyroja z fórka. Sú tu elektroodborníci čo rozumejú veci.
Čo poznám, tak Tasker, Supra alebo Sommer spirit. Ďalej nejdem.
Kludne tu s miestnymi preberajte skin efekt alebo impedanciu a všetko čo je rozumne odôvodniteľné, ale ja na oplet z teflonu alebo veľrybiu predkožku neverím (nič v zlom ani si nerobím srandu - aj také sa rieši pri kábloch) - takže smelo debatujte. Ja sa nezúčastním. Ale pri istom stupni našponovanosti to zablokujem radšej v snahe vyhnúť sa tu negatívnym náladám.
Komerčných a sponzorovaných hififór, ktoré sa venujú hajendu a káblom a pod., sú mraky - vládne zvada a grafy - preto sme založili toto. Aby sme sa tomu vyhli. Aby zavládla vintage pohodka.
Nič vz zlom. Peace for all -:)
Prílohy
8560703_orig.jpg
8560703_orig.jpg (134.37 KiB) 5108 zobrazení
revere10.jpg
DSCN8490.jpg
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Kazetowich, áno pokiaľ sa bavíme o starých komponentoch rádovo za desiatky až stovky euro, je úplne zbytočné ich prepájať káblami drahšími ako je jedna tretina ceny komponentu. Treba si uvedomiť jednu vec. V minulosti 50,60,70 roky bola úroveň vývoja reprodukčné techniky na začiatku svojej cesty. Preto sa zdokonalovala hlavne úroveň záznamové techniky, z ktorej profitujeme dodnes. Za ten čas sa reprodukčná technika pohla míľovými krokmi vpred. Ty možno ani len netušíš, ako môže hrať kazeta nahratá na kazeťák v súčasnosti z vynikajúceho gramofónu so špičkovou prenoskou a reprodukovaná cez súčasnú reprodukčnú techniku. A to nehovorím o vytunovanych starých zaznamovych strojoch, čo to robí zo záznamom. Zažil som najkrajšiu éru hifiny 70 a 80 rokov. Viem to porovnat so súčasnosťou. A ak je tvoja referencia porovnania starej elektroniky 70 rokov so súčasnou komerčnou elektronikou značiek ako Denon, Yamaha, Pioneer, Onkyo a ďalšie podobné značky, je to na mieste a nečudujem sa že ľudia podobnej krvnej skupiny radšej siahnu po starej technike, darmo, v porovnaní so súčasnou až také veľké rozdiely nie sú, pretože v minulosti bola rovnaká kvalita súčiastok a diskrétne obvody, široké plošné spoje, tranzistory. Dnešná SMD technika a miniaturizacia uberá z kvality zvuku. Všade sa šetrí.
Prečo ohore vytunoval svoju GX-95? Pretože vývoj diskrétnych súčiastok pre High End Audio dosiahol vysokú úroveň a nadväzuje na to dobré, čo stará technika dosiahla. Pozri si Ballfinger, magnetofón novej generácie pre nahrávacie štúdiá. Áno stojí 27k€, je to magnetofón na nahrávanie. Kedysi sa ich vyrábali v sériách tisíce pre celý svet, dnes desiatky kusov, niekto tu malo sériovú výrobu a vývoj musí zaplatiť. A to isté platí aj o High ende.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Kazetowich napísal: Sobota, 26. Októbra 2019, 12:38 človek poučený už neodsúdi nič bez toho aby nemal skúsenosť (preto ani ja neodsúdim vopred) - ale ku káblom mám osobne názor z doterajšej skúsenosti taký, že majú vplyv po určitú hranicu (od ktorej už nie som schopný a ochotný vnímať / zaplatiť ten rozdiel) ale proste od istej hranice je to pascička na prachy a woodoo (káblé za 150-300€ ???! wtf ...).
Viem rozoznať na mojej aparatúre káble zhruba do 30€ / pár cinch signálových. Priznám, že drahšie som neskúšal, lebo to považujem tak trochu za zvrhlosť.
Kludne si založ vlákno "káble" v príslušnej kategórii (napr. zosilňovače)a uvidíš aké názory sa vyroja z fórka. Sú tu elektroodborníci čo rozumejú veci.
Čo poznám, tak Tasker, Supra alebo Sommer spirit. Ďalej nejdem.
Kludne tu s miestnymi preberajte skin efekt alebo impedanciu a všetko čo je rozumne odôvodniteľné, ale ja na oplet z teflonu alebo veľrybiu predkožku neverím (nič v zlom ani si nerobím srandu - aj také sa rieši pri kábloch)
Tá problematika okolo káblov je trochu širšia a zložitejšia, ako si vieš predstaviť. Ja napríklad by som nevedel zhodnotiť rozdiel vo zvuku káblov do 30 euro, môjmu uchu znejú všetky rovnako zle, pretože ani jeden z týchto káblov nie je vyrobený v Európe, mal som tu aj nablýskané káble z Číny v krabici vyložene zamatom, a pri prvom zapnutí som skoro hodil sablu. Ale bez ohľadu na každý názor, zásadou je, že od napájacieho kábla to všetko začína. Pokiaľ máme hovoriť o konzistentnom teste, mal by byť celý reťazec zapojený káblom jednej a tej istej série. Bez ohľadu na to, či kábel stojí 10, alebo 1000€. Rovnaká fyzika, rovnaká filozofia. To je presne tak, ako by si každú časť mostu staval z iných profilov. Pri kábloch do 30 euro žiaden zázrak čakať nemôžeš, tam praktický vývoj nikto nerieši, ako aj zloženie materiálu, jeho čistotu, prierez káblu, či dielektrikum. Nehľadaj tam ani trojdimenzionalitu zvuku, či jeho neutralitu, na to všetko kľudne zabudni. V audiu to platí dvojnásobne, za málo peňazí, málo muziky. Treba byť trošku viac otvorený diskusii a prijať aj iný názor. Aj ja mám bohaté 50 ročné skúsenosti so zvukom. Veľmi dobre si pamätám zvuk Transiwattu, Shure prenosky a Tesla reproduktorov. Ale to neznamená, že sa od tej doby nemôžem posunúť dopredu.

Moje skúsenosti hovoria toto.
Analógová cesta, gramo, magnetofón cievka, kazeta, áno. CD, SACD, FLAC, HIGH RESOLUTION AUDIO TRANSFER NA ANALOG ANO, MP3 nie. Co sa káblov týka, kvalitné káble áno, čínske špinavé káble, z reťazcov a Hornbachu, o ktorých zložení nikto nič nevie, nie.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Netrvám na diskusii okolo káblov, vzdávam sa tejto myšlienky, jasne si to, Kazetowich, v prvom príspevku definoval a zdá sa mi, že by to postrádalo hlbší zmysel. Viedlo by to k nepochopeniu a protichodným názorom.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa AdmineR »

naopak - ak sa niekto pripojí ku konštruktívnej debate a budete si mať čo povedať, prečo nie.
Ale ja sa nepripojím - nemám ani posluchovú miestnosť ani aparatúru, čo by vedela zhodnotiť káble drahšie ako 30€ - tolko. A žil som aj počúval aj v 80-tkach aj 90. rokoch - ako stredoškolák - takže tak
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

AdmineR napísal: Sobota, 26. Októbra 2019, 16:09 naopak - ak sa niekto pripojí ku konštruktívnej debate a budete si mať čo povedať, prečo nie.
Ale ja sa nepripojím - nemám ani posluchovú miestnosť ani aparatúru, čo by vedela zhodnotiť káble drahšie ako 30€ - tolko. A žil som aj počúval aj v 80-tkach aj 90. rokoch - ako stredoškolák - takže tak
Tak to uz bolo obdobie po revolucii, kedy bol hlad po hifi, vtedy sa este dali vystavat krasne systemy.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Analogaudioman napísal: Sobota, 26. Októbra 2019, 16:28
AdmineR napísal: Sobota, 26. Októbra 2019, 16:09 naopak - ak sa niekto pripojí ku konštruktívnej debate a budete si mať čo povedať, prečo nie.
Ale ja sa nepripojím - nemám ani posluchovú miestnosť ani aparatúru, čo by vedela zhodnotiť káble drahšie ako 30€ - tolko. A žil som aj počúval aj v 80-tkach aj 90. rokoch - ako stredoškolák - takže tak
Tak to uz bolo obdobie po revolucii, kedy bol hlad po hifi, vtedy sa este dali vystavat krasne systemy. Ja som odisiel z hifi for, pretoze tam nebol priestor pre konstruktivnu debatu a vecne sa tam bili dva tabory.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa AdmineR »

Aj pred 5 rokmi za par euro z bazosa. Teraz to zdrazelo. Ale ked hladas najdes aj dnes. Len treba vedet co hladat. Je kopa odpadu.
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Kus mimo témy, ale Denon sa stále zaoberá stereo technikou na urcitej úrovni. Rovnako tak aj Marantz.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

iwwo111 napísal: Sobota, 26. Októbra 2019, 19:51 Kus mimo témy, ale Denon sa stále zaoberá stereo technikou na urcitej úrovni. Rovnako tak aj Marantz.
Jo len Marantz kvalitne zosilnovace, to uz je hlboka minulost.
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Nové kategórie na fóre

Príspevok od používateľa iwwo111 »

No neviem. Netreba hned zatracovat nové vyrobky. Su stále kvalitné. Aj ked cena je niekde inde. Treba pozerat na vyssie modely. No a ohladom káblov, ano, je na tom urcite nieco. Sam som vyberal k reprákom a bol rozdiel v reprodukcii. U signalovych tiez, ale od urcitej ceny. vyssie je to vyhadzovanie peňazí
Napísať odpoveď

Návrat na "Ste tu nový? Pomôcky a rady + Miesto na pokusy vo fóre + OZNAMY"