Zberateľstvo

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

pepst: To jsi popsal dobře a detailně. Jen mě to připomnělo jednu polo-chybu co se naskytla u mě.

Když jsem si nedávno vytáhl jednu starší zásilku s různými origo CD, tak jsem si udělal výběr na poslech no a u pár těch CD mi program vytáhl audio s defektama jen v krátké pasáži skladby - pár typických začvachtání, pár fragmentů hudby a většinou jen "přeřvané ticho".
Zajímavý bylo, že když jsem to exportoval tím programem 2x po sobě, tak se tam stále objevovaly defekty, ale už jich bylo trošku míň. Nakonec mi to nedalo a tak jsem to v té dané poškozené pasáži přehrál přes ten program, zvuk jel v pořádku, žádný defekt, nic, tak jsem to po tomto přehrání exportoval znovu a ano, už to bylo bez poškození.

Disk samotný nebyl nijak poškozený, semtam velmi nepatrný vlasový škrábanec, žádné zvlnění či jiné poškození, ale pomohlo tomu to jen přehrát..
Je to divný, páč jindy jsem přes to vytahoval hudbu i z dost zničených disků a vždy mi to vytáhlo bez potíží.


Žeby to byla zrovna ta záměrná tvorba chyb jak psal EZ647 nebo snad cosi zvané "Copy Protect"?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

Záměrná tvorba chyb to určitě nebyla. Jen mechanika ne vždy ideálně přečetla danou oblast. To není nic zvláštního ;)
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Aha, no je pravda, že je ta mechanika z března 2007, ale nikdy dřív se mi nic takového nestalo a to se navíc jedná o interní mechaniku do stolních PC.
Ale hlavní je, že to vyřešilo obyčejné přehrání konkrétní části :-).
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

Ty interní mechaniky do pc obvykle tak dlouho neslouží. Může mít už na to i právo sem tam něco nepřečíst. Tak hlavně, že jsi to vyřešil :)
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa pepst »

SilverFox•NSK napísal: Pondelok, 22. Júla 2019, 17:57 Žeby to byla zrovna ta záměrná tvorba chyb jak psal EZ647 nebo snad cosi zvané "Copy Protect"?
Takéto zmrzačené disky sa vyskytovali v rokoch 2002-2005, najčastejšie sa používal systém Cactus Data Shield.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

pepst: Hm, to by tomu asi i odpovídalo, páč jsem si vybíral skladby z CD z let 1996-2004. Ovšem ta poškozená byla na CD z roku 1997.
Šlo konkrétně o poslední skladbu na prvním CD:
Odkaz na Discogs


Ale jak říkám, to CD bylo bez nějakého fyzického poškození, ještě jsem to právě dost prozkoumával, když to byla skladba na kraji disku.
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa pepst »

To bude určite normálne CD. Podarilo sa ho prečítať v inej mechanike?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

pepst: Tak na Discogs se mnohdy neuvádí plno údajů, tak jsem počítal i s tím, že to třeba má nějakou protikopírovací ochranu, jen to není uvedený - proto jsem ji zmiňoval jako možnost.

No bohužel jedinou mechaniku co mám je ta interní do stolního PC, ta v noťasu právě už pomalu nenačte ani origo CD, natož DVD. Proto si ji beru občas sebou.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
tak mi před pár dny už došel balík s těmi CD a přikládám zde náhledy grafů a spektrogramů daných záznamů, přesně tak, jak byly uloženy na CD - žádné úpravy hlasitosti ani jiných věcí, prostě čistý originál.

První graf je z CD alba "Madonna - True Blue" a to konkrétně 7. skladby "La isla bonita".
Disk je z roku 1986.
Audacity.19A - zvuk na CD z roku 1986 - graf – kopie.png
Audacity.19A - zvuk na CD z roku 1986 - graf – kopie.png (192.8 KiB) 6370 zobrazení
Audacity.19B - zvuk na CD z roku 1986 - spektrogram – kopie.png
Audacity.19B - zvuk na CD z roku 1986 - spektrogram – kopie.png (382.8 KiB) 6370 zobrazení



Druhý graf je z CD singlu "Nick Kamen - I Promised Myself" a to konrétně 1. stejnojmenné skladby.
Disk je z roku 1990.
Audacity.19C - zvuk na CDS z roku 1990 - graf – kopie.png
Audacity.19C - zvuk na CDS z roku 1990 - graf – kopie.png (173.49 KiB) 6370 zobrazení
Audacity.19D - zvuk na CDS z roku 1990 - spektrogram – kopie.png
Audacity.19D - zvuk na CDS z roku 1990 - spektrogram – kopie.png (368.23 KiB) 6370 zobrazení



Jak je vidět, skladby jsou opravdu "tiché", ale je to pouze tím, že jsou nahrány ještě s dynamikou a bez zvukové komprese.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tento bonusový příspěvek berte prosím s rezervou.

Tak mě to nedalo a tady ještě přidávám pouze pro zajímavost srovnání té samé skladby z CD i vinylu. Znovu říkám, je pouze pro zajímavost ne pro objektivní srovnání, protože já si desky vždy převádím maličko ostřeji než jak je to nahráno v digitálu.


První skladba je ta originální z CD a druhá je z 12" vinylu při 45RPM.
Jedná se o první skladbu "Nick Kamen - I Promised Myself".
Audacity.19E - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - graf – kopie.png
Audacity.19E - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - graf – kopie.png (296.47 KiB) 6369 zobrazení
Audacity.19F - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - spektrogram – kopie.png
Audacity.19F - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - spektrogram – kopie.png (636.86 KiB) 6369 zobrazení



Jak je vidět, je zřejmě dost pravděpodobné, že na CD singlu je uložena naprosto stejná nahrávka, která šla i na vinyl. Samozřejmě když vezmete v potaz ten rozdíl hlasitosti způsobený mojí digitalizací z vinylu a to i u spektrogramu, který je tam však přidán pouze pro zajímavost.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 1. Augusta 2019, 16:26 Tento bonusový příspěvek berte prosím s rezervou.

Tak mě to nedalo a tady ještě přidávám pouze pro zajímavost srovnání té samé skladby z CD i vinylu. Znovu říkám, je pouze pro zajímavost ne pro objektivní srovnání, protože já si desky vždy převádím maličko ostřeji než jak je to nahráno v digitálu.

První skladba je ta originální z CD a druhá je z 12" vinylu při 45RPM.
Jedná se o první skladbu "Nick Kamen - I Promised Myself".
Audacity.19E - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - graf – kopie.png
Audacity.19F - zvuk na CDS a vinylu z roku 1990 - spektrogram – kopie.png

Jak je vidět, je zřejmě dost pravděpodobné, že na CD singlu je uložena naprosto stejná nahrávka, která šla i na vinyl. Samozřejmě když vezmete v potaz ten rozdíl hlasitosti způsobený mojí digitalizací z vinylu a to i u spektrogramu, který je tam však přidán pouze pro zajímavost.

K tomuto sa viem vyjadriť naprosto jasne, dnes sa aj analógový signál pre rycie zariadenie matrice vopred zdigitalizuje a potom kŕmi dátami rycie zariadene. Je to prúser, ale je to bohužiaľ tak, nikto sa s tým nechce paprať. Potom je výsledok taký, že kúpite platňu s vloženým audio CD a to CD hrá lepšie ako ten vynil. Už aj tu sa robia s prepáčením o***y a všetci si vedia, že to konzumenti zhltnú aj s navijákom.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Kazetowich »

hej - ale to je preto, lebo sa mixuje aj nahráva digitálne - teda aj produkt je digitál - a na LP to ide z digi - to je dosť kontraproduktívne až zbytočné ... keď tak rozmýšlam.
Preto pravoverní gramojazdci siahajú po LP z rokov 1983 a starších - ak sa nemýlim v tom roku - alebo ma opravte.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"