aiwa CS-W320

боомбоксы, радиомагнитофоны, тунеры ... vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa EZ647 »

Aiwa CS-W320 je dvojkazetový rádiomagnetofón kúpený v 03/1996 za 2970Sk.
Štandardná dvojkazetová mechanika s jedným motorom, s magnetom ako mazacou hlavou, kopírovanie klasickou, alebo dvojitou rýchlosťou, nahrávanie z rádia, kazety, alebo zabudovaného elektretového mikrofónu MONO.
Mechanika mala ochranu proti vtiahnutiu pásky, ak sa navíjanie cievky z nejakého dôvodu zastavilo, behom chvíľky prešiel do polohy stop (nefunguje dobre pri kopírovaní vysokou rýchlosťou - overené :D )
Napájanie sieťou alebo šiestimi D článkami (R20).
Dva malé repro asi 10cm výkon cca 1-2W aj to je možno veľa, v technickom manuále nepíšu presný výkon, a k tomu ešte dva malé piezo repro (27mm ceramic tweeter) (doplnené, repro 2x3W 4ohm)
Korekcia výšok - aktívna.
Výstup na slúchadlá, ktorý je naozaj vhodný ak máte kvalitnejšie slúchadlá tak zahraje pekne, aj keď výrazne prifarbene než keď počúvate cez nejakú Hifi zostavu.
Kazeta rozsah nahrávania 50 - 12 500 Hz, AC BIAS, mazanie magnetom.
Rádio s troma rozsahmi, kde je zvláštnosťou FM od 65 - 108 MHz.
LED indikácia z dvoch červených LED na prednom panely, jedna indikuje zapnutý stav (kazeta/rádio) druhá je na indikáciu FM Stereo príjmu.

Bola to doba keď som ešte bol v polovici základnej školy, a po walkmane z Vietnamskej tržnice bol tento plasťák to najlepšie čo som kedy získal a čo sme si mohli doma dovoliť, resp. aj na ten som čakal naozaj veľmi dlho.
Bol to naozaj dobrý spoločník na počúvanie kaziet, vždycky mi ale na ňom chýbali bassy, tie tam takmer neboli, ale zvykol som si, časom sa to doplnilo o kvalitné slúchadlá a boli aj bassy :)
Na počúvanie kaziet, rádia v tej dobe dostatočný stroj, podľa potreby zahral aj nahlas, teta si ho požičiavala na aerobic cvičenia kde bohate dostačoval, hehe.
Čo sa týka nahrávok kaziet to bolo horšie, obmedzený frekvenčný rozsah je jedna vec, ale najviac ma štval ten dynamický kompresor, ak ste nahrávali z rádia, mikrofónu, alebo kazety s malou dynamikou, nebolo to tak zlé, ale ak ste mali predlohu - zdrojovú kazetu nahratú na +4db alebo viac, nahrávalo to asi tak že tichý začiatok skladby v pohode, keď prišla náhla dynamika, bassy, to silno zachrčalo a v zápätí sa zvuk oslabil o polovicu, ako keď náhle stiahnete volume a takto kolísali všetky nahrávky. Na podobných modeloch iných značiek čo som mal možnosť vyskúšať ako Philips neboli tieto kompresné metódy tak veľmi skokové, ale trochu plynulejšie.
Výškovo sa z toho nedalo tiež moc dostať z tých nahrávok, ale keďže som zbieral kazety odjakživa, tak som rád kupoval aj chromky, pretože niektoré ako Saehan a GoldStar boli už cenovo dostupné, a občas sa podarili aj kazety typu II Sony, Maxell, Basf. Pri tých základných High kazetách sa tam výšky dali počúvať, aj keď to bolo mierne skreslené, ale celkom to vyzdvihlo zvuk tohto stroja, u vyšších modelov chrome to už bolo naozaj preostrené, nehovoriac o neschopnosti mazania.
Po rokoch keď som sa už trochu viac hrabal v elektronike, tak som našiel na doske trimer AC BIAS, takže som laboroval a dosiahol som lepšie výšky na normal kazetách za predpokladu že sa nebude používať ako zdroj prehnane dynamicky nahratá kazeta.

V roku 2002 keď u mňa pomaly nastupovala éra Technics a potom PC, som tento stroj už takmer nepoužíval, len občas kvôli rádiu.

V roku 2013 sa mi podarilo zničiť koncový stupeň, po chvíľke hlasného hrania sa objavil silný brum len v jednom kanály, ktorý sa zvyšoval v závislosti na spotrebe, pri rádiu menší, pri kazete silnejší, na konci pásky najväčší, a po komplikovanej výmene koncového stupňa TA8227 sa tento jav neodstránil. Po meraní som zistil že do vstupu tohto čipu ide signál v poriadku, ale výstup už nie, zakúpil som asi tri ďalšie kusy tohto čipu, ale na všetkých sa to prejavovalo rovnako. Vtedy som medzi usmerňovač a zdroj zaradil stabilizátor 7809 (alebo to bol 7812?), ktorý odstraňoval čiastočne problém, ale nefunguje to na 100% keďže napájanie zdroja nie je dostatočne vysoké aby pokrylo rozdiel vstupu a výstupu stabilizátora, takže sa pod väčšou záťažou prejavuje bzučanie.
Prešiel som vtedy aj kondíky okolo koncáku, ale nepomohlo to moc, ale teraz ma tak napadá, žeby sa pri náhlom hlasnom hraní mohol poškodiť väzobný kondenzátor výstupu, predsa ak by čiastočne prepúšťal jednosmernú zložku? No musel by som si to overiť.

Takže na bežné opotrebenia, kladiek a hláv stále funguje, až na vyššie zmienený problém, stále ho používam na testy audio kaziet, ako dokáže nahrať zvuk, a hlavne vymazať typy II a IV.
Teda bol ešte jeden problém a to že občas nahratý signál hral výrazne slabšie na jednom kanáli alebo jeden kanál nehral vôbec, zistilo sa že je na vine prechodový odpor na dlhom mnoho pinovom prepínači REC/PLAY, ktorý som vystriekal Kontaktom, ale fungovalo to len chvíľu, potom zase nie a potom zase áno :)

Posledná úprava čo som na tomto robil minulý rok, bolo pridanie dvoch silných bielych LED čoby podsvietenie kazety, už má tá temnota nebavila čo z toho ide. Škoda že v 90tych rokoch neboli možnosti extra silných bielych LED...

Osadenie čipmi:
koncák Toshiba TA8227
predzosilňovač/nahrávací obvod kazety Toshiba TA8189
analógový switch funkcií MN4066B (teda digitálne CMOS hradlo :)
kompletný rádiový obvod Sony CXA
(Technickú dokumentáciu som zohnal len z novšieho modelu, ktorý má rádio už od klasických 87,5Mhz, ale zvyšok by mal byť zhodný)
Podľa manuálu, je regulácia rýchlosti decku aj na trimri hlavnej dosky.
Prílohy
Aiwa CS-W320
Aiwa CS-W320
IMAG0281.JPG (90.47 KiB) 7784 zobrazení
predný panel
predný panel
IMAG0282.JPG (73.46 KiB) 7784 zobrazení
Anténu som tiež menil, ale mali len dlhšiu než bola pôvodná
Anténu som tiež menil, ale mali len dlhšiu než bola pôvodná
IMAG0283.JPG (79.96 KiB) 7784 zobrazení
Trafo pod ľavým repro, hore elektretový mikrofón
Trafo pod ľavým repro, hore elektretový mikrofón
IMAG0287.JPG (63.69 KiB) 7784 zobrazení
Doska rádia, pod pravým reproduktorom
Doska rádia, pod pravým reproduktorom
IMAG0289.JPG (76.88 KiB) 7784 zobrazení
Usmerňovač, filter, konektory vľavo pre repro, a LED panelu, trimer rýchlosti, koncový stupeň s pôvodným plechovým chladičom
Usmerňovač, filter, konektory vľavo pre repro, a LED panelu, trimer rýchlosti, koncový stupeň s pôvodným plechovým chladičom
IMAG0285.JPG (110.79 KiB) 7784 zobrazení
Potenciometre Volume, Tone, prepínač tape/radio
Potenciometre Volume, Tone, prepínač tape/radio
IMAG0286.JPG (100.07 KiB) 7784 zobrazení
obvod prehrávania a nahrávania kaziet a elektronický prepínač
obvod prehrávania a nahrávania kaziet a elektronický prepínač
IMAG0284.JPG (105.61 KiB) 7784 zobrazení
elektronický prepínač
elektronický prepínač
IMAG0290.JPG (93.29 KiB) 7784 zobrazení
predzosilňovač kazety
predzosilňovač kazety
IMAG0291.JPG (87.38 KiB) 7784 zobrazení
IMAG0295.JPG
IMAG0295.JPG (70.87 KiB) 7784 zobrazení
AC BIAS regulácia
AC BIAS regulácia
IMAG0294.JPG (78.1 KiB) 7784 zobrazení
ladiaca cievka rezonančného obvodu oscilátora AC BIAS
ladiaca cievka rezonančného obvodu oscilátora AC BIAS
IMAG0293.JPG (71.11 KiB) 7784 zobrazení
koncový stupeň, neúspešná demontáž
koncový stupeň, neúspešná demontáž
IMAG0292.JPG (88.03 KiB) 7784 zobrazení
nový čip kondáku
nový čip kondáku
IMAG0299.JPG (69.84 KiB) 7784 zobrazení
osadenie nového koncáku do dosky
osadenie nového koncáku do dosky
IMAG0073.JPG (119.72 KiB) 7784 zobrazení
alternatívny chladič pripevnený jednou skrutkou o dosku
alternatívny chladič pripevnený jednou skrutkou o dosku
IMAG0077.JPG (97.13 KiB) 7784 zobrazení
pridaný spomínaný stabilizátor napájania
pridaný spomínaný stabilizátor napájania
IMAG0078.JPG (85.95 KiB) 7784 zobrazení
pridanie LED na osvetlenie kazety
pridanie LED na osvetlenie kazety
IMAG0572.JPG (97.86 KiB) 7784 zobrazení
biele LED pri použití farebných kaziet TDK D
biele LED pri použití farebných kaziet TDK D
IMAG0580.JPG (55.82 KiB) 7784 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte doplňujem, frekvencia BIAS v manuále je 55kHz
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa jhradec »

Teda nemůžu si pomoct, ale to je fakt bída. Srovnejte starší :
AiwaCAW302.jpg




Ten je tak dobrý, že jsem si pořídil dva :)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa jhradec »

BTW ten brum- bude to dělat některý kondík , který odešel spolu s tím koncem. součástky jsou velký, půjdou měnit celkem snadno.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tieto staršie (prvé logo) sú o niečom inom - je to pravda.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa EZ647 »

jhradec napísal: Pondelok, 8. Apríla 2019, 13:16 BTW ten brum- bude to dělat některý kondík , který odešel spolu s tím koncem. součástky jsou velký, půjdou měnit celkem snadno.
Tuším som vtedy prešiel všetky elyty okolo koncáku, ale niekedy sa na to pozriem zase, veľké sú, ale manipulácia s doskou je trochu náročnejšia, a ľahko sa odpaľujú cesty s trafopájkou.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa Nstar »

To je vtipná nahoda, teraz niečo podobné opravujem, nechce ladit radio a zvuk praska a rachoti. Tak som nasiel tri prdnute kondy a na slaka nemam take doma, takze pojdem objednat ale aj tak mam tusenie, ze to nebude vsetko. Inak remene samozrejme na srajdy a jeden tam ani neni, co je sranda pretože som ho tam nikde nenasiel, neviem ci ho vcuclo do tranzistora alebo co.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa Nstar »

Prečo si menil anténu, si ju zlomil?
Mám pocit, ze aj mne blbne ten koncak, ešte to mrknem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa EZ647 »

Požičal som ho a vrátil sa s odlomeným koncom, takže sa nedala vysúvať, tak sa musela vymeniť.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa Nstar »

Nechce mi to ladit stanice a tunerom nerozumiem tak ak ma niekto nejaky tip tak budem rad, ostatne uz ide. Ale ten tuner nechce nic naladit a ak ano tak slabo aj v mono rezime a hlas lieta hore dolu
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa jhradec »

pokud se silná stanice naladí alespoň slabě- bude v pořádku oscilátor- ergo vada za ním, nebo před. vadný kondík může způsobit, že integrovaná mezifrekvence kmitá - to by se takhle mohlo projevit. chce to vyjí z funkce - alespoň datasheet integráče a měřit a zkoušet.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: aiwa CS-W320

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Nstar napísal: Streda, 10. Apríla 2019, 17:26 Nechce mi to ladit stanice a tunerom nerozumiem tak ak ma niekto nejaky tip tak budem rad, ostatne uz ide. Ale ten tuner nechce nic naladit a ak ano tak slabo aj v mono rezime a hlas lieta hore dolu
Ptresne ako hovorí JHRADEC aj kondík kľudne niaka keramika alebo svitkáč a RLC obvody sú rozladené,hlavne nekrútiť cievkami.Možnosť ešte odídeného IC v dekoderi,neviem slabo a nič nehrá len FM alebo aj iné SW,DW...
Niekedy je tiež na vstupe zosilnenia signálu tranzistor niaky citlivý fet alebo j-fet a amôže byť chytený,sú citlivé na statický výboj,kľudne aj z antény.Potom treba riadne prekontrolovať pripojenie a stuďáky hlavne voľných drôtikov od cievok aj feritky-tá dlhá tyčka v obvode s pár závitmi.Inak fakt asi najlepšie mať po ruke servis.manual a prejsť si cesty signálu.Ak je to prijímač ladený varikapom-taká zvláštna hranatá dioda s očkom,tak pomerať ladiace napätia,zvyknú statikou odchádzať tiež.
No a samo ak idete do takýchto obvodou trafopájkou tak na 90% si buďte istí že spomenuté vstupné obvody a varikapy sú fuč,slučka pájkovačky dáva pekný prúd do týchto obvodov,a neuzemnená...aspoň pri práci používať mikropájkovačku,hrotovku s uzemnením a mať na zápästí kovový náramok kľudne uzemnený aj na radiator.
Preto manipulácia aj distribúcia citlivejších súčiastok je že súčiastky sa vkladajú dopolystyrenu obal alobalom,tie najcitlivejšie nožičky premostené elektricky a v dielektrickom obale.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Boomboxy - rádiomagnetofóny, rádiá, tunery a hifiveže"