Mission LX-2

vintage Loudespeakers, Колонки винтажные vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Mission LX-2

Príspevok od používateľa pepst »

Po niekoľkých desiatkach odskúšaných reprosústav v cene do 500-700€ (pár som vlastnil, mnoho som počul v posluchovkách, prípadne som objednával kamarátom) som presvedčený, že v tejto cene sú bezkonkurenčne najlepšie reprosústavy Mission LX-2.

Mission bol kedysi obrovský britský výrobca, no na prelome tisícročí sa rovnako, ako skoro všetci európski výrobcovia elektroniky a hifi, dostal kvôli lacnej čínskej konkurencii a nasýtenia trhu do veľkej krízy a niekoľkoročného útlmu.
Paradoxne, značku kúpou zachránila spločnosť IAG, čo je oficiálne britská firma, vlastnená dvomi taiwanskými bratmi a s obrovským výrobnom závodom v Číne.
Vývoj značky ostal v britskej centrále, výroba sa ale kompletne presunula do Číny. V 90% prípadoch to znamená veľký prúser, no toto je svetlá výnimka. IAG totiž v svojom vlastnom čínskom závode vyrába aj finančne veľmi dostupné výrobky na neskutočnej úrovni. Kvalita spracovania môže smelo konkurovať aj 5x drahším výrobkom mnohých značiek. Okrem Mission IAG vlastní aj ďalšie tradične hi-fi značky, ako Wharfedale, Luxman, Castle, Audiolab a Quad. S výnimkou japonského Luxmanu sa všetky produkty vyrábajú v závode IAG, vývoj ostal na pleciach pôvodných vývojových tímoch jednotlivých značiek v Británii.

Mission LX-2 už pri rozbalení pôsobia veľmi solídne. Dizajn je podľa môjho názoru veľmi elegantný, ale na vlastné oči pôsobí výrazne lepšie, ako na fotkách. Spracovaniu a tuhosti ozvučnice nie je možné nič vytknúť, a to nielen v tejto smiešnej cene. Repráky majú typické invertované usporiadanie meničov, akého sa firma Mission drží desaťročia, t.j. výškač je umiestnený pod stredobasákom. Pekným a praktickým detailom je magnetické prichytenie mriežky krytky reprákov - dizajn nekazia žiadne otvory na prednej strane. Výška je z tkaniny a má priemer 25 mm, basák má cca. 13 cm, je z papiera a má netypické prehnutie.

Vzhľadom k cene, objemu sústav a veľkosti stredobasáku by asi málokto čakal zvuk, aký Mission LX-2 poskytujú. Hrajú veľmi, ale naozaj veľmi hlboko, v bežných slovenských miestnostiach vyzametajú podlahu so skoro všetkými cenovo porovnateľnými podlahovými reprosústavami! Bas je pritom úplne konkrétny, žulovo tvrdý, presný a nesmierne dynamický.
Neozaostáva ani zvyšok pásma, tak pekné stredy a jasné a pritom neunavujúce výšky sú v tejto cene zázrakom.
Počúvam hlavne indie rock, rôzne temnejšie žánre a inteligentnú elektroniku a prakticky vo všetkých žánroch sú Mission ako doma. Dobre zvládnu aj orchestrálnu klasiku alebo vokálnejšie žánre.

Jedinou nevýhodou je, že naozaj dobre nezahrajú ani zďaleka s každým zosilovačom (spomínajú to aj profi recenzie a je to 100% pravda). Zabudnite na lacné 5.1 kino zosilovače, lacné vintage stroje či lacné digitálne zosilovače. Z asi 10 skúšaných zosilovačov sa mi jednoznačne najviac osvedčil model Onkyo A-9010 (fantastický prístroj z pomeru cena výkon a ďalší adept na minirecenziu). Neviem si predstaviť kombináciu zosík+repro do 1500 €, ktorá by hrala lepšie.
Vyhol by som sa lacným Denonom, ktoré sú inak fajn, ale v tejto kombinácii zvuku úplne chýbajú basy a dynamika a Yamahám, ktoré majú ostrejšie výšky a chladnejší prejav. Lacné Pioneery majú s Misson LX-2 trochu bezduchý digitálny zvuk. Skúšal som aj nejaké kino receivere v cene 400-500 €, ale s nimi to hrá ako rádiobudík.

Verdikt: skvelé, veľmi dobre a dizajnovo pekne spracované reprosústavy so zvukom, ktorý je "veľkosťou" a dynamikou vo veľkom nepomere k fyzickej veľkosti a cene. Môj osobný favorit v cenovo dostupných hladinách.


Profi recenzie:
https://www.whathifi.com/mission/lx-2/review
https://www.avforums.com/review/mission ... view.13229
IMG_20181201_102910.jpg
IMG_20181201_103058.jpg
IMG_20181201_103133.jpg
Naposledy upravil/-a pepst v Sobota, 1. Decembra 2018, 11:17, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Mission LX-2

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Hasterman tu toť nedávno zháňal malé búdy - už našiel - počul si aj tie? (Dali Spektor) - vieš porovnať?
tu - viewtopic.php?f=45&t=235&p=4723&hilit=hasterman#p4723
Sú vhodné aj na stôl k PC ?
Hrajú dobre aj potichu ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Mission LX-2

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Dám sem aj cenu aby to bolo pre budúcnosť zachované.
Prílohy
Mission LX-2 cena 2018
Mission LX-2 cena 2018
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Mission LX-2

Príspevok od používateľa pepst »

Kazetowich napísal: Sobota, 1. Decembra 2018, 11:14 Hasterman tu toť nedávno zháňal malé búdy - už našiel - počul si aj tie? (Dali Spektor) - vieš porovnať?
tu - viewtopic.php?f=45&t=235&p=4723&hilit=hasterman#p4723
Sú vhodné aj na stôl k PC ?
Hrajú dobre aj potichu ?
Spektor som bohužiaľ ešte nepočul, hoci sa už asi dva roky chystám. Asi to potom spojím s vypočutím novšej rady Dali - Oberon, ktorá vyzerá ešte zaujímavejšie.

Mission na stôl určite nie sú. Je možnosť zatlmiť bassreflex pribalenou molitánovou záslepkou, ale repro jednozačne potrebuje stojan a aspoň nejaký voľný priestor. Na nočné tiché počúvanie sú fajn.
Napísať odpoveď

Návrat na "Reprosústavy, reproduktory"