Au_Ra High End

vintage Loudespeakers, Колонки винтажные vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
*AMS*
mazák
Príspevky: 140
Dátum registrácie: Pondelok, 17. Septembra 2018, 15:44

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa *AMS* »

Ale áno, prečítal som si názov vlákna a predpokladal som, že ide o nejaké high tech zosíky, nejakej renomovanej firmy. A ono sa to napokon zvrhlo na X-krát reinkarnovaný transiwatt, ktorý síce v prevedení AuRa mal celkom podarene navrhnutú dosku a celkové vyhotovenie, ale inak stále išlo o bastl zo začiatku 70 rokov bez výraznejšej smeny a s chybami v návrhu a zapojení.
Je fakt s podivom, že Janda postavil svoj obchodný úspech na tom, že ponúkol zastaralú koncepciu s chybami, ale ľudia mu to baštili a baštia dodnes. Ako obchodník bol teda dobrý.

To, že pod značkou AuRa, či AURA, dokonca aj aura sa dajú dohľadať aj iné výrobky je fajn, len pravda je taká, že 99,99% ľudí a aj tunajších uživateľov o nich ani netuší. Postol som link na zosík AURA, ktorý zastrešuje Bowers/Wilkins, ale firma takéhoto mena je aj v Kanade (hlavne repro a akustické panely), jedna bola aj v Kaliforníí a vyrábala fajnové CD prehrávače veľmi netradičného vzhľadu. Dokonca tá Kalifornská mala označenie AuRa.

V postovanom zosíku je vstavaný koniec s laterálnymi fetmi 1058/162, napákaný symetricky. Síce žiadne super terno, ale dovolím si tvrdiť, že prevedením a pravdepodobne aj zvukom to bude o niekoľko konských dĺžok pred Jandovic transiwattom a s odretými ušami sa tomu dá povedať High End.

Aby ma nikto neupodozrival z toho, že neviem o čom bola AuRa z česka, tak tu je jedna, čo sa válala roky na polici u nás doma a spoľahlivo (síc z dvomi poruchami) slúžila až do roku 2015...
Prílohy
Z5.jpg
Väčšinou som ticho...
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa pedro »

V pohode,veď sú to len veci a len názory a len fórum.SMe tu analógovo ladení, čiŽe sa môŽeme zasmiaŤ aj so zvukom a mimikou. :O)))
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa jhradec »

Transiwatt- tedy TW 40 byl čtvrtým zesilovačem páně Jandy v řadě. Zapojení bylo poplatné době, neřekl bych, že bylo s chybami, i když v zapojení je celá řada možností na zlepšení ( od té podivnosti s koncovým stupněm až po nepolarizované elektrolyty). Zapojení bylo poplatné době, šetřilo se každým tranzistorem, postavené na domácí součástkové základně a hlavně -> byla to stavebnice, která bez znalostí a nastavování hrála každému a to i s velmi ujetými mimotolerantními součástkami ( vím o čem mluvím). mechanická konstrukce- přímo geniální ( nejen pro amatérské stavby). Při tom to hrálo rozhodně líp, než domácí produkty z TESLA Vráble. Nicméně Tranziwatty měly určitý specifický zvuk- pro který byly oblíbené. A možná u někoho ještě jsou.
Jinak pokud je mi známo, některé AuRa- stroje z přelomu tisíciletí běhaly v Áčku a fakt nehrály zas tak špatně- zapojení zřejmě klonem JLH , ale to se jen dohaduju.
Používateľov profilový obrázok
*AMS*
mazák
Príspevky: 140
Dátum registrácie: Pondelok, 17. Septembra 2018, 15:44

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa *AMS* »

Ale hej, súhlasím s tým, že to chodilo aj s mimotolerančnými súčiastkami (aj ja mám tú skúsenosť), tak isto súhlas, že Janda bol v tomto génius, že dokázal predať tie zosíky a ľudia boli spokojní, niektorí do súčasnosti. A tie chyby? No, je to uhol pohľadu, To budenie horného trandu je síce jednoduché, akurát teda moc nie OK, nakoľko hodnoty tých dvoch odporov sú potreba dopočítať podľa bety koncových tranzistorov. To nerobil pravdepodobne nikto, alebo málokto. Problém, ktorý ja považujem za chybu je vstupný obvod a absencia filtru na vstupe. Origo konfugurácia prinášala mnoho problémov, s ktorými sa ťažko vysporiadavalo a pravda je, že väčšina užívateľov to nikdy nemerala, tak nevedela o tom, že to robí zlobu. Z môjho pohľadu sú to ešte problémy so spätnými vazbami (je to riešiteľné a nie každý s tým mal problém) a moduláciou. To nikdy nikto neriešil, pritom na to stačil jeden trimer navyše, nastaviť a osadiť príslušný odpor a fertik.
Ale je pravda, že to sú moje výtky, spokojný uživateľ si nesťažuje.
Aj tá Aura Z5 na mojom obrázku hrala k spokojnosti, neunavovala a nový majiteľ je spokojný.

AuRa Z7A bol tiež len transiwatt na iný spôsob :) aj keď na prednej strane mal nápis virtual class A, Som si na to namaľoval dosky, osadil namiesto 30MHzToshib 3MHzTIPká a chodilo to, ale stabilitu to moc nemalo.

A veľký súhlas s tým, že v tom období to určite hralo lepšie, ako čokolvek z Vráblov, alebo Bratislavy. Taká AZS218 oprti TWčku bol (a stále je) úplný hnus.
Väčšinou som ticho...
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa pedro »

Veď išlo predovšetkým o to,aby aj laická verejnosť majúca trafopáku niečo ,,naisto hrajúce polepila,, na plošák z overenej skladačky hifiklubu ,,ve Smečkách 22,,.. V tom období vznikol aj projekt gramofónu TG 120 Junior s popisom v AR..Bolo viac verzií tanierovej zostavy,podĽa nároku na zvuk.V Tesle vtedy od TG 120 odvodili hodne odĽahčenú verziu NC470 vs NAD 5120 pre zahraničný trh. Taktiež niekoĽko hifiklubáckych reprosústav RS 238 a i. Jedno 3 pásmo v polystyrénovej ozvuČnici ako skladaČka za 1290 kČs som si objednal aj ja.ARN 664,ARE 567 ? a ARV 081.Hralo to pohodovo,kĽudne s mäkkým a nedunivým zvukom.Síce ARV 081 ,,LEN,, do 16kHz , no pohoda.Výhybky jednoduché 6 db / oct.Basová bola na ferite s pr. 8mm...No nik chyby nehľadal,teŠil sa .! :O)
ps. Verte,Či nie , no mnohé vtedajŠie radosti z hifiklubu by i dnes poslali do ,,pivničných ,, priestorov mnoho zvučných a nám obdivujúcich búdiek,, pri porovnaní so stavebnicami vtedajŠka
Používateľov profilový obrázok
*AMS*
mazák
Príspevky: 140
Dátum registrácie: Pondelok, 17. Septembra 2018, 15:44

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa *AMS* »

Na obrázku je modifikované TW s riadením kľudového prúdu, ktorý v tejto verzii bol nastavený na 280mA, kúrilo to aj na veľkom chladiči jak tepláreň, ale zvuk to malo velice fajný. Na foto je tatkova verzia, ja som si postavil o niečo inak modifikovanú a overil, že to hrá fakt luxusne.
Prílohy
TWA.png
TWA.png (334.5 KiB) 5307 zobrazení
Väčšinou som ticho...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ja tomu síce prd rozumiem ale fascinuje ma ako si dokážete chalani "pomôcť" a ako tomu rozumiete. Klobúk dole. Kludne by sa to pri dobrom zvuku dalo vyrábať a predávať - dnes už vďaka Ebay po celom svete. Fandom dobrého zvuku a originality. Pohrať sa trošku s designom a urobiť peknú retro krabičku - hm ?
Síce sa dnes priepastne otvorili nožnice kúpyschopnosti - extrémisti lovia na Aliaexprese zosiky za 12 dolárov a ich náprotivky dajú za exotický zosik kludne aj 6000 euro - v tej kope extrémistov by sa snáď našla hŕstka klasikov, čo by ocenili niečo normálne :lol:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa Nstar »

...
Prílohy
IMG_20190321_100228-1.jpg
IMG_20190321_100353.jpg
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa pedro »

Toto je ten zosik, ktorého ,,volume,, bolo v tvare ohnutej špajdle z motocykla a séria gramofónu,kde LP vyČnievala spod ,,krytu..?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa Kazetowich »

pekné jednoduché riešenie - chcel by som to počuť hrať !
Mám podobný malý zosik z 1967 - prvý hifi stereo nemecký tranzistorový zosik vôbec - ktorý spĺňal DIN hifi normu - Perpetuum Ebner HSV 20T - kuk- aj keď je zložitejšie osadený - neviem prečo mi tieto fotky pripomenuli jeho. Holt - strojár - jednoduchá duša :lol:
Prílohy
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Perpetuum Ebner HSV 20T
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa Nstar »

Model 1
Prílohy
IMG_20191106_085345-1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Au_Ra High End

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ano - keď sa povie AuRa (audio racionalne), predstavím si toto čo dal Nstar
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Reprosústavy, reproduktory"