Čistenie LP

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Tady to jen upřesním. Saze se používali, to je pravda, ale to ještě za dob šelaků, ty se vyráběly ze šelaku, sazí a bavlny. Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků červce lakového. Více zde:
Odkaz na Wikipedii

Že by byl povrch mastný, to netuším.. Při té teplotě a tlaku spíš na povrchu vznikne zapečení, takže tam nemá být co mastného.. Každopádně pár šelaků jsem si taky umýval a nebyl znatelný rozdíl k horšímu.

O výrobě šelaků je zde kratičký dokument, který naštěstí ještě nikdo nesmazal. Vždy mě dostane to, jak těm dělníkům zamatlali obličej - to vypadá opravdu přirozeně... (čas 05:00).
Odkaz na Youtube


Co se týká součastných vinylů, tak ty nemají se sazemi absolutně nic společného. To už je jen plast.
A barevnost nebyla jen jak ji známe u dnešních vinylů, barevné byly i šelaky, ale ty se objevovaly jen opravdu velmi vzácně.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Ano SilverFox, to vím, že to se sazemi nemá už nic společného :) . Ale občas na některých fórech o tom někteří píšou, že je po vylisování v drážce nějaké vrstvička maziva. Spíše odpůrci mokrého čištění, kteří v tom vidí to, že se ta vrstva smyje a pak už to jinak než na mokro nejde přehrát. Jde to přehrát i po umytí i suchým způsobem bez nějakého zhoršení.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Aha, no tys to spojil tak, že jsem to tak pochopil :-)..

Já ti nevím.. Mazivo by tam nemělo nebo spíš myslím ani nesmí být - podle mě je to konina.. Vždy (dobře ve velké většině), když jsem rozbalil zatavenou desku, tak byl vinyl tak čistý, že při přejetí prstem to bzučivě drhlo (jako když vybalíš novou kazetu a přejedeš po povrchu prstem) - samozřejmě čistým a suchým prstem (já si ruce umývám furt :-D - nechci mít zamaštěný kazety, desky nebo pásky).

Avšak jsem měl i desky, které byly zatavené a přesto na nich byly otisky a hňápance od prstů. Jiné zase byly povrchově odřené jakoby od ostrého papíru - zvukově nepraskaly, ale opticky to vypadalo celkem divně..


Ono na čištění je pak i jiná metoda - drahá a extrémně zdlouhavá, to jsem už taky kdysi zkusil jak na hodně hraném vinylu, tak i šelaku z 20. let.
Na talíř gramce si dáš ostřižený papír (třeba na velikost 13"). Vezmeš nit, protáhneš ji středovým otvorem, tak aby ti šla přes celou desku. Vezmeš lepidlo Herkules, spustíš gramec na 16 či případně 33RPM a jemně poliješ desku lepidlem přes tu nit. Prstem rozetřeš, aby bylo lepidlo po celém povrchu jednolité. Po několika hodinách, když to zaschne a ztvrdne, tak jemně nití zvedneš to lepidlo a začneš ho odlupovat.

Z drážek to dostane pořádný bordel, ale efekt to má stejný, jako když ji umyješ.
Tento způsob je asi vhodný jen v případě šelaků, které jsou naprasklé a při otírání by se mohly rozlomit.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa oneeeee »

danielov postup je správny . tak čistím platne už 40 rokov
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Streda, 19. Decembra 2018, 15:46 Na talíř gramce si dáš ostřižený papír (třeba na velikost 13"). Vezmeš nit, protáhneš ji středovým otvorem, tak aby ti šla přes celou desku. Vezmeš lepidlo Herkules, spustíš gramec na 16 či případně 33RPM a jemně poliješ desku lepidlem přes tu nit. Prstem rozetřeš, aby bylo lepidlo po celém povrchu jednolité. Po několika hodinách, když to zaschne a ztvrdne, tak jemně nití zvedneš to lepidlo a začneš ho odlupovat.
Kdysi existoval jakýsi sprej, kterým se na desku nastříkala vrstva a po zaschnutí se to z desky slouplo i z nečistotama. V podstatě je ten tvůj postup podobný, akorát z materiálu co dům dal :)
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa oneeeee »

aj na ten ,,tekutý leukoplast ,, som úplne zabudol. aj to bolo v dávnych časoch .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa daniel00421 »

oneeeee napísal: Streda, 19. Decembra 2018, 16:58 aj na ten ,,tekutý leukoplast ,, som úplne zabudol. aj to bolo v dávnych časoch .
A čo tak ešte pleťová maska...Kto odskúša naniesť a potom zlúpnuť.Ešte ma napadá odlievacia guma ale to neviem či sa to ešte vyrába-LUKOPRÉN ?
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa Kubrt »

Můj táta byl takový technický alternativec a vymyslel šílenou, ale fungující věc. Když deska příliš praskala a příliš šumela, vzal Silkal a celou ji nastrikal. Prostě silikonovým olejem. A hle... Deska praskala o 70 procent méně a šumu znatelně ubylo... A hrála stejně. Avšak jak to pak cistil, to už v pamětech rodu nemám...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa oneeeee »

zaujímavé riešenie .
ja som na LP nič nepotreboval . to bola asi len náhoda ,ale fungovalo to aj na iné LP .
za starých čias som vlastnil pioneer PL8 . Požičal som si LP beatles . praskanie ako v krbe . Tak , no , na noc je to dobré . zapol som repeat a nechal hrať . ale ráno som zaspal do práce a tak som na gramec úplne zabudol . a z práce až večer ešte k rodičom a tak som sa vrátil domov až ráno a ten gramec stále hral . praskot nebol . bolo to ako nová LP . tak rýchlo prečistiť aj druhú stranu a potom som si to nahral na pásku a platňu vrátil . majiteľ ma pochválil a tak som sa dostal aj k iným.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Jo tohle je normální jev zas*ané desky :-D.

Když deska příliš šumí a praská a jde třeba o desku již hranou a ne nově zatavenou, tak abych se zbavil co nejvíce šumu, nejdřív ji umyju tím svým způsobem, osuším což udělá největší rozdíl, ale pokud je to praskání snad stále nežádoucí, pak pomůže několikrát přehrát v reverzu s vyšším přítlakem. Už hned při prvním projetí reverzem je rozdíl pořádně znatelný (ale to hlavně před umytím desky).

V tvém případě šlo asi o jehlu, na kterou kdybys přitlačil, tak desku typicky škrábneš, takže stačí několikrát projet i v normálu. S tou svojí jehlou nepoškrábu desky i kdybych se sebevíc snažil - už jsem to testoval ;-).


Ale já osobně vždy když mám nějaký nový přírůstek použitých desek, tak si zdigitalizuju hned to první přehrání, kdy to praská nejvíc, páč to se mi líbí a i po tomto prvním přehrání se ztratí poměrně dost praskání. A to i když mám jehlu vždy dost odlehčenou.
Za to vždy může právě prach a špína.


Fyzického poškození se dá zbavit poměrně špatně, ale i to trochu jde.
Dokonce se dá opravit i pořádný rýhanec způsobující přeskakování přenosky, ale je to poměrně dost náročný na soustředění, protože při neopatrnosti se může deska ještě víc poškodit a to dost rázně..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čistenie LP

Príspevok od používateľa orhore »

Další netradiční, ale už zde zmiňovaný způsob čištění gramodesek: http://habulinec.blogspot.com/2017/09/k ... desku.html

Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"