Čištění, běžná údržba a servis decků

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Čistenie mi príde rýchle a nešetrné k páske, v špinavej kazete je vhodné umyť samostatne telo kazety, trecie fólie, a páska je takmer VŽDY špinavá obojstranne, už len preto, že sa navíja na seba na cievke, je nedostatočné čistiť len vrchnú stranu pásky.

Biela kazeta na videu má zhodný odliatok ako moja RKL DX, o ktorej som si myslel aj som to písal že je ICM Switzerland, ale na tapeheads sú dohady o pôvode tohto dizajnu a pásky buďto Magna, alebo nejaká z Talianskych, Európskych či dokonca UK fabrík.
No na Akai výkon +4db, bias -10 s veľmi dobrým zvukom, dosť podobný základným ferro kazetám z Nemecka ako Basf a pod. Je úplne čistá, žiadne špinenie hláv počas testov.
https://ez647.sk/cc/rkl_dx.html
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Však úplně v pohodě :-). Kdybych ji viděl prve, tak by mě absence popisů zarazila, takže bych se taky zeptal :-).

Jo tak, rozumím. Zásadním prostě vždy zůstane pravidelná údržba. Já se ptal jen, jestli i přes tu pravidelnou údržbu se tam spíš nezanese nějak víc bordelu protože přeci jen je to porézní a do těch drobných míst se to líp nachytá.
Jinak jo, to je pravda, já si většinou ověřil jestli hřídel není osviněná tím, že jsem po ní přejel nehtem. V mém případě šlo většinou spíš o brajgl z lepidla - tedy ze slepek. Ale po nějakých těch trochu drsnějších páskách (co do stavu) jsem si hlavy, hřídel a přítlačnou kladku vždy raději očistil, i když tam třeba nic nebylo.


Jinak jo, Erik má pravdu. I mě přišlo polovičatý, že se očistí jen jedna strana pásky, ale zase když tu druhou tlačí ten přítlačný polštářek.. Už jsem ale párkát byl nucen čistit i pásek a musím říct, že to je asi nejhorší práce v porovnání třeba s deskama. To se odmotá jen kousek, jak je to mokrý, tak se to suprově zacuckuje, lepí se to na sebe..no prostě nádhera..a to sušení pak je taky super..
To je pak s jednou kazetou nebo kotoučem zábava na celý den :lol:
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - tak je to věcí údržby, ale také jaké kazety do přístroje člověk vkládá. Kdo má rád zkoumání hodně starých kazet z neznámých zdrojů, tak se možná nevyhne čištění třeba i po přehrátí jediného kusu. To ale není můj případ ;) . U těch vykopávek není často ani problém, že to pouští kentus, ale dostávají na "prdel" i hlavy a kladky. Některými starými kazetami by se daly úspěšně i zabrušovat hlavy, a to nepřeháním :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

Čistím Akai po každej kazete čo teraz riešim z tej tašky na vyhodenie, vždy biely bordel na hlavách a kladkách.
Ale jedno mi vysvetli, ako sa brúsia kladky zlou páskou, keď sa v podstate nedrhne, len ťahá a mierna drsnosť kladky je plusom narozdiel od hláv kde to škodí samozrejme.
Trochu mám obavy aj že veľmi časté čistenie nebude robiť dobre hlavám a kladke.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

To jsem se možná špatně vyjádřil. Kladky se neobrušují, ale to co se nalepuje na nich, nebo na hřídeli, tak se začne zatlačovat do materiálu gumy. Pak dojde po čase ke změně tvaru a vlastnosti gumy.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

čistím stále aj kladku po každej kazete v prípade tých špinavých
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

To je samozřejmě v pořádku, ale... Už jsem si to zažil kdysi na kotoučovém mgf. Kamarád donesl nějaký "skvostný" starý pasek. Přehráli jsme obě strany, záznam strašný a pak jsem se zhrozil. Pásková dráha vypadala jako by do ní někdo nasypal kýbl rzi. Vše jsem vyčistil, včetně kladky a pustil svůj pásek. Bohužel kladka už nedokázala pásek udržet v dráze a to byla skoro nová. Musel jsem ji vyhodit a nahradit novou, nepoužitou. Pod lupou bylo na té postížené kladce vidět jaké měla po obvodu rýhy a prohlubně. Hlava navíc musela jít na přeleštění do servisu. Tohle fakt za tu zvědavost nestojí.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa EZ647 »

to vyzerá ako kompletná degradácia vrstvy s olupovaním, u audiokaziet sa to asi nebude stávať tak často, tie sú podstatne mladšie, ale uvidíme.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Tak samozřejmě to čištění chápu a taky praktikuju po delší době přehrávání nebo když se mi zdá, že by to bylo záhodno. Ono tolik drastických kazet zas nemám, ale taky jsou některé v celkem zdrbaným stavu.
Pro příklad, kdysi se mi ve sbírce co jsem kupoval podařilo natrefit na jednu BASFku, která měla totálně zmačkaný pásek, ale že durch po celý délce kazety - nikde žádná slepka od přetržení, nikde nitkovité protažení, snad ani varhánky to nemělo, ale byla zežvejkaná od začátku do konce. Ani teď mi nejde do hlavy, jak je tohle možný.
Přehrát šla, bez potíží, zvuk samozřejmě v háji, ale jela.
A víš kolik takto zničených kazet po celé délce mám? Jen tuto jednu.

Taky to co často popisuje Erik při svých testech (lepivost, bílý prach..) jsem zatím u žádné ze svých kazet nenašel a že jsou některé fakt dost jeté. Jedinou co mám je právě ta Ampex, co jsem testoval zde na fóru.

Nejvíc jsem kazety přehrával na jednom diktafonu - tehdy jsem neměl žádný deck a pořádný kazeťák (přenosný) taky ne, takový nemám doteď. Hrál jsem na tom diktafonu i pásky v dost špatným stavu a normálně zbroušení žádný.
Tím však nechci říct, že ti nevěřím, jen píšu svoji zkušenost.

Tyjo, no poškodit si páskovou dráhu až tolik..to musela být teda ta páska snad ze šroťáku..
Já mám teda nějaký dost starý a hodně jetý pásky, který pouští hnědou barvu, ale až tak ne.
Jednou jsem měl na pásku rez, ale ta byla jen jediný závit a pouze na místě styku s tou AEG středovkou, která byla v dost otřesným stavu..no zrezlá..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Tenhle koment vytahuju z jiného vlákna a dávám sem ať není zbytečné OT ;)
EZ647 napísal: Nedeľa, 20. Septembra 2020, 15:49 S tou zásobou kladiek je to smutné v tom že guma zostarne či je v decku založená, alebo v sáčku v šuflíku, ja som mal cez 10kladiek navyše Technics/Panasonic a dneska je z nich čierny prach v sáčku.
Tak to mě docela překvapuje. To bydlíš v Černobylu? :shock:
Ne, vážně. Mám v zásobě gumové kladky na Technics, které jsem zakoupil někdy v roce 1992 - 93. Kvalita gumy je prakticky nezměněná. Normálně jsem ji použil nedávno do decku a nevidím žádný problém. Pokud není guma vystavena extrémním podmínkám, tak vydrží celkem dlouho. Proto mě překvapuje to, co se ti stalo. To vypadá na nějakou napodobeninu kladek ze špatného materiálu. Jinak nemám vysvětlení.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa Nstar »

Orhore, zaujímalo by ma ako to skladuješ ked to ma taku vydrž. Ja som bol v tom, že ked kladku dáš do šuflíka, že zostarne rovnako ako v magiči (samozrejme nerátam opotrebenie oterom)
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Čištění, běžná údržba a servis decků

Príspevok od používateľa orhore »

Skladuju to úplně normálně. Většinou v sáčcích pro elektroniku nebo v krabičkách od zápalek. Jedinou kladku, kterou bych označil za narušenou jsem viděl akorát v decku Technics RS-AZ7. Ale to bylo spíše způsobené prasáckým uživatelem.
kladka AZ7.jpg
kladka AZ7.jpg (121.18 KiB) 2185 zobrazení
03.jpg
03.jpg (166.84 KiB) 2185 zobrazení
Na dalším obrázku jsou mé kladky kupované v 90 letech.
kladky 93.jpg
kladky 93.jpg (123.04 KiB) 2185 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"