Technics SL-Q2

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

daniel00421 napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 13:26
orhore napísal: Piatok, 12. Októbra 2018, 08:31 daniel00421 - díky za všechny informace. Co mi u toho Technicse trochu chybí, tak to je výškové nastavení ramena. Ale naopak jsem rád, že nastavení anti-skatingu se děje otočným ovladačem a ne protizávažím. Vím jak tahle věc s protizávažím mě strašně prudila u Tesly NC450. Musel jsem si nechat vysoustružit několik kusů s různou hmotností, protože s těmi od výrobce nešlo nic nastavit.
Ja na svojom Sansui SR-525 mám pevné závažie na ramene vzadu na lanku ale je lanko zavesené na trňi s ciachovanými stupňami po pol gramu a posuvom lanka sa dá dosiahnuť optimalu.Tiež vyváženie plunulým posuvom protizávažia na stabilitu ložísk-uloženia veľkého S ramena.
Viz tu na druhej strane čo opisujem v nižších riadkoch.:
viewtopic.php?f=7&t=184&start=12
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

Než jsem se rozhoupal ke koupi nějaké slušné přenosky (třeba zmiňovanou Shure M97XE), tak už se neprodává. Nechtěl jsem ultimátní řešení (i když by bylo nejlepší) za ultimátní ceny, tak jsem musel vybrat něco v dobrém poměru kvality ku ceně. Nakonec po zvážení padla volba na přenosku od výrobce Audio-Technica VM540ML.

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Důležité, že je to Made in Japan a ne oblíbená China :) . Příslušenství je velmi dobré. Nic nechybí k montáži, či základní údržbě. Zatím jsem přenosku nestihnul namontovat a vyzkoušet. Ještě mám objednaný další headshell ať nemusím šroubovat, připojovat kablíky a seřizovat celou přenosku po každé když chci použít jinou. Jen přehodím hlavu s přenoskou, vyvážím a nastavím přítlak.
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa pedro »

Zmeraj si kapacitu celých káblov v i z ramena.Výrobca doporučuje celkovú kapacitu ,teda aj so vstupnou preampu 100-200pf. Q2 jka si zaslúži už aj pre AT VM540ML prekáblovanie ramena a out...
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

O tom samozřejmě vím a mám v plánu zjistit a případně změnit vše potřebné.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Utorok, 19. Novembra 2019, 00:07 O tom samozřejmě vím a mám v plánu zjistit a případně změnit vše potřebné.
Dobrá volba ak dodržíš aj príšlušné kapacity,som rád že si nevyberal medzi základnými modelmi AT.
Dávaj pozor nad správnym nastavením dlžky hrotu a styku s drážkou podľa druhu ramena prenosky-nastavenie priamo v headshell na skrutkách.Potom sa ďalej nepohneš,hneď na vnútorných drážkach vinylu pocítiš ten neduh stredového kreslenia,ten je čut pri nedodržaní efektívnej dľžky ramena a styku hrotu s drážkou platne,ešte horšie ako zvierací uhol proti stredovke.,na zvuk nemenej vplýva aj správny Antiscating a hlavne správny úhol zvierania proti drážke vinylu,neplatípri nasadení začiatku platne,musí sedieť správny zvierací uhol voči stredovke taniera,ale to veľmi dobre vieš,veď poznáš a si registrovaný na hifiengine.com,aje altern stránka vinylengine.com a tam si vieš presne na tento gramec a jeho prenosku zadať aj prepočítavacie parametre,popr.vyhľadať aj hotové odporúčané ku danému modelu.
Ani ti nebudem hovoriť čo ma to stálo síl nakalibrovať svoj Sansui SR 525 na prenosku práve Shure SM97 XE,nič len matematic prepočtami som sa dostal ku optimal parametrom,som si aj na tanier gramca kreslil centrovkou okružia na sadnutie optimal dráhy hrotu,čo budem hovoriť,kedysi s tak neladilo aj odstupy skreslenie boli benevolentnejšie.
Budeš sa v prípade Technics musieť trápiť viac,ide o S rameno a záleží na každej desatine mm.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tiež ti odporučam,teraz si nepamätám či má QL 2 pevné káble,tie sú O.K. ak magramec pripoj na cinch viac odporučam si vyrobiť z nízkokapacit symetrického káblu prepoj a spojiť druhú žilu symetrie s kostrou,samo dodržať samostatné spojenie individual kostra gramec a preamp-spojenie chassis-chassis,ty rozumieš,vieš.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1922
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Krásnu a neobmedzenú konštrukciu tvorí pantografické rameno firmy Rabco ktorú použil vo svojom gramci brúsič diamantov fy.Garrard v gramo Zero 01.To ale asi nedokážeme ani kúpiť,predávajú sa aj niektorélacno-ca.400-1000Eur ale majú väčšinou vylámané ložiská bo užívatelia nedoplňali olej v mazaní uloženia britov závesu ramena a odpísali uloženie kľbu ramena so stykom trubice.Oni Garrard Vám ichnové spravia dodnes ale stojí Vás to 1 500 Eur.
Ide o rameno s pantografickým klbom sledujucim pohyb ramena s odchylovaním od drážky ale to čo som popísal vyššie veľa spotrebiteľov v rámci údržby vôbec neakceptovalo.Treba pravidelne meniť olej v komore uloženia hrotov uloženia v styku s položením ramena na hroty diamatu/pravého presne brúseného v komore styku kľbov zavesenia a potom mazanie tiež pozdľžneho diamant klbu pantografu v styku s hlavicou porenosky-okrúžok z už chemického diamantu.
Kúpite akurát dnes brak so zatuhnutými mazivami a zlým choom vďaka nedokonalej udržbe majteľov a nesprávnej prevádzky.
Prílohy
garrardzero_arm_400.jpg
garrardzero_arm_400.jpg (19.21 KiB) 4369 zobrazení
effective_tonearm_length2.800x640.jpg
effective_tonearm_length2.800x640.jpg (77.43 KiB) 4369 zobrazení
nastaveni-prenosky-ramenko-talir-uhly-vzdalenosti-komplet.jpg
nastaveni-prenosky-ramenko-talir-uhly-vzdalenosti-komplet.jpg (58.57 KiB) 4369 zobrazení
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Daniel a Pedro uz nieco poradili,ja prispejem tiez.Technics nema nastavenie VTA a vyska prenosiek je rozna.Mas v podstate dve moznost nastavenia.Bud das podlozky medzi prenosku a hedshell alebo zmenis hrubku podlozky na tanieri gramca.Prenoska AT ma VTA 23stupnov,platna by mala byt rezana pod uhlom 20stupnov,ked das rameno do vodorovnej polohy VTA uhol sediet nebude.Treba vyskusat ci zmenu VTA uhlu budes pocut.Co sa tyka rezonancie prenoska - rameno,vybral si dobre.
Pri nastaveni antiskaitingu odporucam platnu na to urcenu / HIFI - NEWS /a osciloscop
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa pedro »

Áno,antiskating ! Pri výmene káblikov v ramene - áno NUTNOSŤ !!! daj pozor pri ich pájkovaní vo vnútri gramca aby boli ,,odtoČené,, a netvorili torznú pružinu eliminujúcu , resp nahradzujúcu antiskating.Niektoré kábliky ako clearaudio,cardas je dobré od Časti prechádzajúcej kĺbom ramena rozpliesť aby nepružili ako ,,vrkoč,,... Samozrejme ,po poloŽení hrotu na platŇu skontroluj horizontálny súbeh ramena s LP a podĽa toho porieš kde ,,podložiť,alebo ubrať,,.ISte to poznáŠ,píŠem to vo všeobecnosti. Inak SL-Q2 je aj môj obĽúbený model. SAmozrejme ,,trochu,, nalepovacieho bitúmenu vnútrajšku neuŠkodí.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

Díky všem za velmi užitečné rady ;) . Budu se snažit jimi řídit. Až budu mít více volného času, tak to v klidu postupně budu řešit.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

vlado.bb napísal: Utorok, 19. Novembra 2019, 06:43 Technics nema nastavenie VTA a vyska prenosiek je rozna.Mas v podstate dve moznost nastavenia.Bud das podlozky medzi prenosku a hedshell alebo zmenis hrubku podlozky na tanieri gramca.Prenoska AT ma VTA 23stupnov,platna by mala byt rezana pod uhlom 20stupnov,ked das rameno do vodorovnej polohy VTA uhol sediet nebude.Treba vyskusat ci zmenu VTA uhlu budes pocut.Co sa tyka rezonancie prenoska - rameno,vybral si dobre.
Ono s tím výškovým nastavením je více cest jak píšeš. Asi půjdu cestou změny tloušťky podložky na talíři (nejrychlejší). Bohužel i desky mají občas různou tloušťku + se k tomu přidá možné zvlnění desky, které periodicky tu výšku bude měnit. Je to i o určitém kompromisu.
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa pedro »

TO by si musel kúpiŤ ,,levitujúci gramec,, a upraviŤ. :O)))
Napísať odpoveď

Návrat na "Technics"