Technics SL-Q2

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

Tento gramofon fy Technics jsem si pořídil v roce 2017 od jednoho sběratele. Takový kousek analogu mi prostě nesměl chybět. Byl vyroben v roce 1980 a je to zcela jiný level oproti všem dnešním vyráběným gramofonům.

Obrázok

Technické informace
Servisní manuál

Technics SL-Q2 je poloautomatický, dvojrychlostní gramofon s přímým náhonem řízeným krystalem. Celková hmotnost činí téměř 7 kg. Celkové zpracování je na velmi vysoké úrovni. Bytelná konstrukce, velmi tichý chod a vysoký komfort obsluhy jak bylo v té době pro Technics typické.
Nebyl bych to já, kdybych si tohoto krasavce celého nerozebral. Většinou je dobré vše vyčistit a namazat a pak zase přeleštit apod. Docela mě ale dostala jedna věc právě u těch mazadel. Tento gramofon jsem otevíral jako první po tak dlouhé době a ty mazadla uvnitř mechaniky byly ve stavu jako bych je zrovna aplikoval. Neskutečné, že tak kvalitní vazelínu výrobce použil. Vše by se zdálo perfektní, ale přece jsem jednu slabinu našel. Byly to panty plexiska, které byly vsazeny do takových pérových domečků. Otvíráním a zavíráním se překročily mezní hranice odolnosti materiálu a oba panty byly vylomené. Bylo nutné vyrobit náhradu. Hledal jsem na internetu a našel tento návod, podle kterého jsem oba panty vyrobil.
Po těchto úpravách přišlo na řadu seřizování dle manuálu. No, ono tam toho není zrovna hodně. Výšková pozice zvedáčku a pak samozřejmě přenoska a její vyvážení. Vše je absolutně jednoduché a srozumitelné dle uživatelského manuálu.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Pak když bylo vše sestaveno a seřízeno jsem si vyzkoušel jak vlastně hraje. Nejdříve to bylo s přenoskou Ortofon neznámého typu, kterou mi dotyčný sběratel přibalil. Byla už jetá, ale nebylo to nejhorší. Pak jsem vytáhnul svoji levnou Ortofon OMB5-E a zvuk byl o dost lepší. Vím, že to není nic extra a určitě bude lepší zakoupit třeba Shure M97XE. Jenže cena je už někde jinde.

Obrázok

Obrázok

Další důležitá věc u gramofonu s MM či MC přenoskou je předzesilovač. Zde jsem vůbec nešel cestou kompromisu a postavil si to co je dnes nejlepší. Actidamp MK3_v2 a Actidamp MK4_v4. Zakoupil jsem akorát neosazené plošné spoje. Veškeré osazení součástkama a umístění do krabiček jsem provedl sám. Na těchto předzesilovačích určitě půjde poznat ve zvuku rozdíly mezi přenoskami, ale také jak která deska je vylisována.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

A to je prozatím vše. Gramofon funguje jako švýcarské hodinky a hlavně hraje parádně. Jak už jsem zmínil v úvodu, tak málo co dnes vyráběného se dá s těmito starými gramci srovnat. V podstatě nic. Hlavně si dejte pozor na dnešní kopie Technicse SL-1200, které vyrábí několik současných výrobců. Jsou to neskutečné křápy s hlučnými motory a odrbanou elektronikou.
Naposledy upravil/-a orhore v Piatok, 29. Novembra 2019, 10:21, upravené celkom 5 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Prenosku od At si nezvazoval?
Mam jeden tip (ale nie od AT) ak mas zaujem na spickovu prenosku v cene okolo 100-150 euro od borca co sa venuje gramcom ako svojim detom. Vlado ho pozna.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

Vím, že audiotechnica vyrábí také velmi slušné přenosky, ale ta shure co jsem zmínil patří k velmi doporučovaným. Problém je, že už se jen doprodává. Zatím než přenoska je problém s deskama. Měl jsem jich několik set a hloupě je kdysi rozprodal v bazarech. A to byly většinou zahraniční originály :(. Dnes mi zůstalo jen pár desítek desek a ještě takové nic moc tituly. Takže spíše sem tam něco budu muset koupit.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa Kazetowich »

No, ani EZ uz nepredpokladal ze kazety oziju. Takisto ako si nemohol vediet ze vinyl bude dobry.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

To je právě ono. Akorát na co jsem nesáhnul byly kazety. Ani nevím proč. Kdybych se zbavil i jich, tak můžu poslouchat fakt jen mp-trosky a mlátit se po hlavě.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ta SHURKA nie je vhodna na ten gramec,mas tazke rameno.Ak sa ti paci Fleetwood Mac mam na 45ot.album RUMOURS Made in USA,lisovane PALLAS,nova nerozbalena
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

Jo, to je možné s tou shurkou. Zatím jsem nezkoumal zda bude vhodná zrovna pro mě. Kupovat zatím nebudu nic. Dík za nabídku desek, ale spíše sám na něco přijdu na discogs.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1938
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ano,slušný stroj.
V podstate tak by som povedal že odvodený konzumák od profi serie 1 200-viek,ja tiež blbec po skončení aktiv hrania,nemám rád DJ púšťač som ich predal a to som mal 4 kusy,2x strieborne a 2x čierne 1200 SL-ky.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1938
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Treba skúsiť pre to ťažšie rameno a nie je ani drahá a je spoľahlivá ak hovoríme o Shure model SC 35C,v minulosti som bol spokojný v osadení s technics ramenami,alebo Stanton 500-vková séria.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1938
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

daniel00421 napísal: Štvrtok, 11. Októbra 2018, 23:41 Treba skúsiť pre to ťažšie rameno a nie je ani drahá a je spoľahlivá ak hovoríme o Shure model SC 35C,v minulosti som bol spokojný v osadení s technics ramenami,alebo Stanton 500-vková séria.
Inak vo svojom Sansui SR 525 mám osadenú Shure M 97 a nemám problém,hrá ako má a aj rameno je veľké S aj s dosť veľkou hmotnosťou a v poho,len oproti SL-Q2 má omnoho väčších možností nastavovania.
Nesedela mi práve od Shure tá niaka 50 ková séria a už vôbec nehrala a dosť kreslila séria Ortofonu OM-ka modely,neviem,subjektívny pocit...ostal som pri Shure,kedysi v Tesla gramcoch som používal legendárne M 7 rada,presne už nepamätám mali hrot nasadený v takej bielej predsádke, dali sa kúpiť za socíku v Zväzarm predajniach,kde sa kupovali aj Transiwaty a niako mi ku srdiečku ostal pocit dobrého zvuku tejto firmy.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa orhore »

daniel00421 - díky za všechny informace. Co mi u toho Technicse trochu chybí, tak to je výškové nastavení ramena. Ale naopak jsem rád, že nastavení anti-skatingu se děje otočným ovladačem a ne protizávažím. Vím jak tahle věc s protizávažím mě strašně prudila u Tesly NC450. Musel jsem si nechat vysoustružit několik kusů s různou hmotností, protože s těmi od výrobce nešlo nic nastavit.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1938
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Technics SL-Q2

Príspevok od používateľa daniel00421 »

orhore napísal: Piatok, 12. Októbra 2018, 08:31 daniel00421 - díky za všechny informace. Co mi u toho Technicse trochu chybí, tak to je výškové nastavení ramena. Ale naopak jsem rád, že nastavení anti-skatingu se děje otočným ovladačem a ne protizávažím. Vím jak tahle věc s protizávažím mě strašně prudila u Tesly NC450. Musel jsem si nechat vysoustružit několik kusů s různou hmotností, protože s těmi od výrobce nešlo nic nastavit.
Ja na svojom Sansui SR-525 mám pevné závažie na ramene vzadu na lanku ale je lanko zavesené na trňi s ciachovanými stupňami po pol gramu a posuvom lanka sa dá dosiahnuť optimalu.Tiež vyváženie plunulým posuvom protizávažia na stabilitu ložísk-uloženia veľkého S ramena.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Technics"