Sony TC-KE600S

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska sa pozrieme na tento stredný model Sony z kategórie trojhlavy. Nachádza sa v katalógu 1996 a bol to posledný stroj čo som zakúpil asi pred troma rokmi, a naozaj ma veľmi prekvapil, technicky aj zvukovo predčil najvyšší model Technicsu tej doby.
Jedná sa o single capstan, tri hlavy, kde je na play/rec použitý opäť silnejší Hard Permaloy značené ako SD, Super Density.
Z výbavy by som vyzdvihol dolby S, ktoré naozaj poskytne zvukový zážitok za predpokladu že túto nahrávku budete prehrávať len na tomto alebo inom dolby S decku so správnou kolmosťou hláv.
Podsvietená kazeta na zeleno, a to najlepšie, pre mňa vtedy len novinka je ručná kalibrácia pásky, ktorá pomôže nastaviť bias a úroveň na dokonalosť podľa vlastnej chuti a naozaj z každej kazety dostať maximum čo sa dá.
Je to aj môj prvý oficiálny trojmotor čo mám doma.
V podstate sa pri predaji u môjho známeho vyskytlo viac kusov, ktoré boil všetky dlho odležané niekde v nejakej firme či inštitúcii, a všetky mali mať potrhané či poškodené remene, z niektorých foto čo som dostal, som videl že remeň visí len na vlásku a pretrhne sa, tak som povedal nech mi nejaký z tých deckov vyberie a pošle. A ten čo som dostal na mojé veľké prekvapenie mal remene v poriadku, chodia doteraz, deck má zo všetkých mojich najstabilnejšie otáčky, možno spolu s Akai.
Jediné čo bolo nutné vymeniť kladku, ale tú som zohnal poslednú originálnu na avelmaku, po výmene nastaviť rýchlosť a funguje bez chyby doteraz. Nie je na ňom nič čo by som nejako musel skritizovať z hľadiska zvuku, teda nejaké drobnosti by sa našli. Pri zázname je na funkcii monitor jeden kanál nepatrne slabší, asi o 1 či dva db displeja, ale paradoxne je to kanál zo source a z pásky vychádza správny pomer balancu, čo je trochu záhada. Ak sa nejedná o záznam, ale len prechod signálu cez source, tak sa závada neprejavuje, ale vzhľadom k tomu že záznam je dokonalý, neriešim to.
Ďalšie detaily sú power primárnej strany je super, displej je trojfarebný s Rímskou indikáciou typu kazety.
Opäť funkcia Memory na zastavenie vo zvolenej polohe počítadla, slúchadlový výstup má absenciu regulácie hlasitosti, to zamrzí, používam predlžku z walkmana s diaľkovým, kde je symbolické volume čo by poťák v ceste signálu a funguje to.
Čo sa týka displeja, mám jednu výhradu, a to že je vidieť poblikávanie, hlavne pri bočných pohľadoch, výraznejšie viac než u technicsu, Technics má podľa schémy niečo ako frekvenčný menič či reguláciu obvodov napájania FL displeja z trafa, ale Sony to ide surovo priamo z trafa na žhavenie tuby, teda efekt 50Hz, na tom mohli trochu zapracovať.
Čo sa týka prevedenia je to pekné, na otočný dolby volič si je potreba trochu zvyknúť, aj na to že vľavo sú dolby s MPX a otočením doprava zase dolby bez MPX filtra.
Prílohy
pózuje spolu s Akai DX57
pózuje spolu s Akai DX57
detail ľavej strany panelu
detail ľavej strany panelu
Ceramic holder, no niečo tam je, ale či práve keramický
Ceramic holder, no niečo tam je, ale či práve keramický
Hlavný REC level na vstupnú úroveň a malý rec level na kalibráciu úrovne, výkonu kazety je niečo nové a super
Hlavný REC level na vstupnú úroveň a malý rec level na kalibráciu úrovne, výkonu kazety je niečo nové a super
ópeň
ópeň
štandard mazacia feritová, a klasická rec/play hlava
štandard mazacia feritová, a klasická rec/play hlava
displej detail
displej detail
zadný panel, v jednoduchosti je krása :D
zadný panel, v jednoduchosti je krása :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

foto vnútra
Prílohy
pekne usporiadané, 4kusy modulov dolby S, pre prehrávanie a monitorovanie záznamu
pekne usporiadané, 4kusy modulov dolby S, pre prehrávanie a monitorovanie záznamu
dolby S moduly
dolby S moduly
dolby S
dolby S
mechanika
mechanika
detail
detail
power spína sieť
power spína sieť
slušne pripojené trafo, na doske
slušne pripojené trafo, na doske
pekné zelené kondíky
pekné zelené kondíky
remeň sa zdá oki že?
remeň sa zdá oki že?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte dokladám nejaké technické info z manuálu
Prílohy
sony_tcke600s_data.png
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte zvláštnosť, hlavný micro CPU s riadením funkcií a displeja je štandardne na doske predného panelu hneď za displejom, v tomto prípade je tento chip na základnej doske, z panelu prepojený len plochými vodičmi. Kde je to vidieť na fotke z horného pohľadu na celý stroj, veľký plochý vodič vľavo.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2319
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa orhore »

Tak to je docela fajnový deck. Jednu dobu jsem si ho chtěl pořídit, ale pak jsem se rozhodnul pro jiný kousek. Co se týče toho rozhození vyvážení kanálů po kalibraci a následném záznamu, tak i to jde samozřejmě vyřešit. Na desce je povícero nastavovacích prvků, kterými jde jakýkoliv nesoulad v uživatelském režimu opravit. Je ale nutné postupovat přesně podle manuálu v krocích.

Obrázok

Servisní manual download: https://uloz.to/!AoIgmN6cgt6m/sony-tc-k ... ervice-pdf

Ten deck má jednu velmi dobrou vlastnost, kterou EZ647 nezmínil. V elektronice za přehrávací hlavou je připojena dvojice FET tranzistorů 2SK170 a za nimi teprve typický operační zesilovač. Ty FET tranzistory způsobí, že šum v režimu přehrávání je až o 3-4dB nižší než kdyby se použil jen operační zesilovač. Takové decky jsou velmi dobře použitelné i bez Dolby systému. Dokonalosti by prospělo vyměnit ještě operační zesilovač IC351 (M5218AFP) za něco lepšího, ale bohužel je použit typ pro povrchovou montáž. Výměna často končí zničením plošného spoje. Výrobce ty obvody kromě pájení ještě pro jistotu přilepil, takže je oddělit od desky jde velmi těžko.

Obrázok

Abych jen nechválil, tak maličkou vadou na kráse je, že nemá regulaci sluchátkového výstupu. A také mám dojem, že při zapnutí se stále otáčí motor, který má na starosti navinování pásku a rychlé přetáčení. Ale to by mohl EZ647 upřesnit zda mám pravdu a nebo si vymýšlím :)
Jinak jo, ten deck je velmi dobrý a udělá radost každému. Na nějakou významnou kritiku jsem nenarazil ani jinde na diskuzích.
Byl prodáván pod 2 názvy, TC-KE600S a druhý byl TC-KA2ES, který byl určen pro USA a Kanadu.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2888
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa AdmineR »

Orhore - vieš sa kuknúť na zúbok aj mojmu decku denon ? dn-720r
Na to, aký je vnútri prázdny, má fakt dobrý zvuk a nízky šum :D
Čo hovorí schéma?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2319
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa orhore »

Zrovna na ten model DN-720R jaksi schéma nemohu najít, ani na hifiengine či jinde. Na 730 už cosik je použitelného, ale nevím jak moc se to liší vnitřním zapojením. Pokud najdu (a nebo někdo jiný) na 720, tak prostuduju a napíšu zde na web.
Co jsem se tak díval na 730 (velmi malý a špatný scan), tak to je takové skoro normální zapojení. Za hlavou je nějaký uPC či nevím co, nejde to přečíst, pak klasika OZ, Dolby a výstup OZ.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2888
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa AdmineR »

Díky vopred. Deck hrá fakt dosť otvorene akoby ho nebrzdilo nič - takým spôsobom ako tie tranzistorové typy. Je to záhada.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nie motor sa netočí, až pri zapnutí play a pod.

Tak do hĺbky som nešiel, ale myslím celkom určite že moje dvoj Technicsy 575 a 979 tiež začínajú za hlavou najprv tranzistormi tuším FET a potom čipmi. Lepenie SMD myslím bolo z dôvodu, aby im neodpochodovali pri cínovej vlne, museli to nejak fixnúť :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa EZ647 »

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2319
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 napísal: Streda, 3. Októbra 2018, 08:53 Nie motor sa netočí, až pri zapnutí play a pod.
Lepenie SMD myslím bolo z dôvodu, aby im neodpochodovali pri cínovej vlne, museli to nejak fixnúť :)
Dík za info. U toho motoru jsem si nebyl jist. Možná, že se to vztahovalo k jinému decku.
To je mi jasné, že to museli nějak přilepit. Bohužel i po místním nahřátí kdy cín povolí, tak lepidlo drží dále. To se špatně takhle mění.
Naposledy upravil/-a orhore v Streda, 3. Októbra 2018, 16:36, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2319
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony TC-KE600S

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 napísal: Streda, 3. Októbra 2018, 08:53Tak do hĺbky som nešiel, ale myslím celkom určite že moje dvoj Technicsy 575 a 979 tiež začínajú za hlavou najprv tranzistormi tuším FET a potom čipmi.
To bohužel není ta samá funkce. V těch dvojčatech je ten FET pouze jako spínací prvek pro univerzální hlavu (head select). Nepodílí se nijak na zlepšení šumových vlastností.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sony"