EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

nahoď foto, lebo som nejak zmätený
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

zajtra to testnem v inom črepe a potom dám fotky do správneho vlákna
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ďalšie tri týždne sú za nami, a keď som aj nevedel isto či budem môcť a mať čas sa presne tento týždeň tomu venovať, tak som mal...

1. kamarátová Tudor DS 90 jedna z tých vrátených
Ako som nedávno spravil obsiahlejší článok o jej testovaní a problémoch a keďže som ju celú nahral, mohol som ju popočúvať na mechanike, a neskôr mu ju vrátim ako "kvalitne" nahratú :D
Samozrejme presvetlená vyzerala výborne, čierne cievky zakrývali dojem pohybu, chod pásky bol stredne kľudný, páska nechala len nepatrný zlomok hnedej farby na hlave a zvukovo až na pár zakolísaní to bolo dosť slušné, veď som jej vybral najlepšie kalibračné stroje že. :D
IMAG0631.JPG
IMAG0631.JPG (103.25 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0633.JPG
IMAG0633.JPG (78.64 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0634.JPG
IMAG0634.JPG (96.81 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0636.JPG
IMAG0636.JPG (85.93 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0637.JPG
IMAG0637.JPG (90.26 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0640.JPG
IMAG0640.JPG (80.78 KiB) 1724 zobrazení
*
2. druhé počúvanie, Poľská originálka od tety, Dr. Alban - One Love (poľský vydavateľ) /1992/
viewtopic.php?p=23163#p23163
Veľmi dobre presvetlená, zvukovo z tých posledných Poľských je najlepšia, nejaké drobné výpadky a zanášanie bolo až na druhej strane, v celku slušný výsledok, aj nejaké výšky tam boli a nestratili sa.
Aspoň vidíte ako sme dopadli s firmou Basf, neskôr Emtec nakúpil dizajny presne takejto kazety kde dával Basf pásku, telo a cievky sú na chlp zhodné s mnohými Emtec, koncept starý a jednoduchý, páska samozrejme bola iná v tej dobe, nejaká Čína, ale ako vidím nie ta najhoršia.
Vlastne trecia fólia je odlišná, má okienko v strede.
Mne sa toto vtedy keď som to videl prvý krát neskutočne páčilo, všetko žlté aj zavádzacia páska, a žiadna potlač, som bol fascinovaný :D
IMAG0686.JPG
IMAG0686.JPG (104.16 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0688.JPG
IMAG0688.JPG (77.33 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0689.JPG
IMAG0689.JPG (86.22 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0693.JPG
IMAG0693.JPG (83.76 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0696.JPG
IMAG0696.JPG (78.03 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0697.JPG
IMAG0697.JPG (50.74 KiB) 1724 zobrazení
*
3. čerstvá nahrávka Sony 90 2002 Mexico z poslednej série s bielou potlačou, posledná z trojky Mexických Sony čo som nahrával pred nedávnom v rámci lowendu, presvetlenie dosť dobré, zvukovo sa snažila, kolísanie som postrehol len raz, zvukovo na výškach občas mierne skreslená, inak fajn, hlavy ostali v poriadku :D
IMAG0724.JPG
IMAG0724.JPG (97.02 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0726.JPG
IMAG0726.JPG (75.8 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0728.JPG
IMAG0728.JPG (83.41 KiB) 1724 zobrazení
*
4. použitá kazeta Maxell XLII 90 zo zvláštnej série 1996-2002 ktorú poskytol Kazetowich, bola tam nahratá Angličtina a jeho testy, pokusy o kvalitný záznam
https://ez647.sk/cc/maxellii/b/maxell_xlii9096calt.jpg
Jeho krátke testy nahrávok boli ostré, kvalitné, podľa Akai ale do 0db a menej, Angličtina nekvalitný zvuk s hlukom a šumom pozadí ako nahrávka na plasťáku s magnetom miesto mazacej hlavy, na stroji čo vie len typ I, teraz by Nstar iste poznamenal že XLII sa presne hodí na hovorené slovo :D
A ja som donahrával včera na Sony TC-KE600S 7min na konci prvej strany a 19min na konci druhej strany, kde deck dosiahol +4db, špičky +6db s kvalitným zvukom
Presvetlenie na mechanike stredné, vidieť veľké siluety cievok a návinu, kľudný chod.
Dizajn kazety je už na tejto mechanike rokmi osvedčený v desiatkach prehratých kusov.
IMAG0772.JPG
IMAG0772.JPG (70.02 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0774.JPG
IMAG0774.JPG (51.75 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0777.JPG
IMAG0777.JPG (73.37 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0778.JPG
IMAG0778.JPG (75.73 KiB) 1724 zobrazení
*
5. nečakaný bonus, nová čistiaca kazeta Sony C1K, ešte nebola nikdy v žiadnom decku, ale to k tejto mechanike, rituálu a foteniu patrí, keď čas od času nejakú čistiacu získam do zbierky. Sony používa bledomodrú matnú pásku čo vyzerá ako zavádzacia, kazeta neobsahuje trecie fólie, ani kladky, ani vankúš, ani magnetický tieniaci plech.
fotka len jedna, pretože je krátka a trvá to len pár sekúnd, človek si to ani neužije, ale vyzerala tam dobre
IMAG0779.JPG
IMAG0779.JPG (99.72 KiB) 1724 zobrazení
*
6. druhé počúvanie, kazeta od tety Denon DX1 90 1983, veľmi obohratá, použitá, občas pokrčená, z jej pôvodných dobových kaziet, tak som premýšľal že sa ku nám vedeli prepašovať v tej dobe Basfy LH, LHEI, LHMI, Sony HF, HFS, ale aj Denonky DX1 boli bežné? a čo Sony UX-ES, ktoré bola tiež v tetinej starej zbierke?
Kazeta s malým oknom samozrejme veľmi nevynikne na mechanike, ale chod je kľudný, pôvodné nahrávky zmazané, strana A na veži Sony, na ktorej som nahrával v tej dobe veľa aj pre seba, ale dynamika slabšia, výšky nič moc
IMAG0781.JPG
IMAG0781.JPG (67.32 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0783.JPG
IMAG0783.JPG (89.84 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0785.JPG
IMAG0785.JPG (142.12 KiB) 1724 zobrazení
IMAG0788.JPG
IMAG0788.JPG (140.3 KiB) 1724 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

toto bola pekná sada tento krát, vyhráva asi tá Dr. Alban alebo DS. Zaujímavá je aj tá čistička Sony a to, že HF Mexico nepoškodilo mechaniku je tiež paráda, pretože ja proste tie low end kazety mám rád. Znovu oceňujem vytrvalosť pri počúvaní pretože ja ak mesačne vypočujem hodinu muziky tak to je veľa. Toho Dr. Alban si asi zoženiem niekde ale asi na CD
štve ma, že zasa ubehli tri týždne a už končí leto
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

hudobné zloženie bolo v tomto prípade viac prijateľné, takže pohoda
že končí leto, som ja rád, že sa tu nemusím pariť pri pc počas marodky, alebo v práci, no každý ma na to iný názor že :D

no nahral som si dopredu toľko kaziet, že už nebudem mať núdzu o materiál pre mechaniku, takže aspoň v tomto vieme približné poradie novonahratých kaziet, z tých použitých to bude stále trochu nepredvídateľné :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

dodatok k tetinej Denon DX1 90, už som také fotky postoval ohľadne jej Basf LH a LHEI, takže občas tieto kazety skrývajú nejaké výpovede tej doby
štítok popísaný na stroji s dátumami a iniciálmi, dneska by sa mi k tomu už asi nikto nepriznal že
IMAG0839.JPG
IMAG0839.JPG (114.22 KiB) 1693 zobrazení


v dobe keď som tú kazetu počul prvýkrát ako malý, tak už ani ten popis neplatil, ale bol tam nový papierik ktorý asi sedel, ale nebol tak presný, ale už som raz rekonštrukciu tetinej kazety podľa štítku spravil, a chcel by som znovu, tento model Denon mám aj ako nový nenahratý, len tá kvalita zvuku by asi nebola až taká oslnivá, napriek tomu na náhradnom štítku už nie sú popisy skladieb, len interpretov, no ani ten už nie je aktuálny na dobovej kazete
IMAG0840.JPG
IMAG0840.JPG (96.72 KiB) 1693 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

mne sa páči ako sa s tým kedysi ludia vedeli vyhrať, dali si záležať, so šablónou alebo so strojom popisky, ja zasa perom, ceruzou alebo fix
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak ako doba 90siatok už bola perom a fixou, to viem sám najlepšie :D

vtedy som si nedokázal predstaviť ako by som tak malý kúsok papiera napchal do stroja a presne trafil riadky, s tou šablónou by som sa ešte zmieril, ale vždy som mal problém ak trebalo do školy podľa potreby si na to pripraviť vhodne ostré ceruzky a starať sa o nich, predsa hrubý kolík neprejde cez úzky otvor šablóny :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Stano »

Tak k tomu bokletu :lol:
Minulý rok v lete som dostal igelitku kaziet, celkom šmejdy a aj príšerný zvuk, nahrané boli dobovou hudbou a popísané dobovou angličtinou :lol:
Neviem, či nájdem fotku, lebo jeden boklet som si odfotil a dlho som sa na tej angličtine rehotali.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano: to je niečo čo som zabudol povedať, za celé tie roky nákupov, kde som sa dostával aj k celým krabiciam použitých kaziet, som asi nikdy nevidel kvalitne popísaný booklet, len u tých z našej rodiny


z toho čo viem, dve tety v rodine mali v 80tych a 90tych rokov známych, čo im nosili kvalitne nahraté a popísané kazety, čo sa do toho naozaj vyznali a kazety to boli značkové, od základných normal, cez superferro a superchrome, vždy značky ako Basf, Sony, TDK, aj ten Denon.
V našej rodine sme napríklad nikdy nemali kazetu Emgeton či AudioStar
ale originálky Opus, Supraphon, Panton už áno :D

ale dneska by som ocenil debatu s tými ľuďmi čo to nahrávali pre nás, ale vraj jeden z nich už nie je medzi nami, takže sa to výrazne komplikuje a jedna teta o tom nikdy nechcela ani počuť, pretože podľa nej som so svojím záujmom psychicky chorý, takže možno má pravdu a druhá žije v KE a vidíme sa strašne málo a pri tých príležitostiach mi táto téma prišla vždy nevhodná
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Stano »

Strýko mal tuzexovu vežu Toshiba a parádne kazety, mnoho z nich prežili zabalené až do roku 2015, kedy ich teta vyhodila do kontajnera. S pravdou vyšla von až nedávno a strýko len zalapal po dychu :lol:
Tak som jej za trest ukázal koľko stoja kazety a ukázal som jej tie najdrahšie z hifibazar, aby trpela ešte viac :lol:
A k vyhadzovaniu dodám, že strýko je z BA, no a vo firme mali kotolníka takého huliča, ktorý zo dňa na deň, neprišiel do práce a viac sa neukázal. Strýko raz doniesol plnú igelitku marihuany :lol: aj tú teta vyhodila :(
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

hem to je zaujímavé :D

no k tomu vyhadzovaniu, to mám v rodine tiež, všetko by chceli vyhadzovať, našťastie pred kazetami bol trochu väčší rešpekt, skôr vyhodili staré rádiokazeťáky a tak, a kazety šli ako u koho, teta ich dala mne, babka ich dala do pivnice, kde im isto miesta klíma prospeje a keď som ju prosil nech tam zájdeme pozrieť, tak nie, mne sa nechce, nie je čas, je tam bordel, ale také somariny riešiš furd....
no a ďalší v rodine by som s kľudom povedal že mohli aj vyhodiť, už som sa nedozvedel nikdy, ale mnoho ľudí si kazety odkladá a mnoho ich aj vyhodí, jeden kolega z práce že vyhodil som celé igelitky už pred mnoho rokmi, ďalší že ich má na chatke v igelitkách dlhé roky, kde sa nikdy nekúri v zime a v lete je tam teplo, tak tvrdí že určite budú v poriadku :D
ja mám všetky čo som kedy kúpil a čo mi kedy kto dal,
dobre no nie, v mladosti som zničil min tri už poškodené kusy, a z kúpených viem že som raz nedostal dve čo som požičal, aj keď som za dotyčnou osobou chodil ešte niekoľko mesiacov aby ich vrátila, no nestalo sa
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"