Dolby

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Dolby

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak na uvod. Nenahravam s Dolby.
Ale.
Ked je dobre zladene Dolby - teda deck v poriadku a kvalitne poctive obvody Dolby + kvalitna kazeta, vysledok je zaujimavy a funguje to bez namietok. Konkretne som dnes pocuval originalku Roxette Tour na Sony DD22. Kazeta nahrata s Dolby a na DDcku tiez zapnute Dolby. Šum nikde a všetko zachovane.
No kvoli problemom so vzajomnou kompatibilitou Dolby nepouzivam.
A vy?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Dolby

Príspevok od používateľa iwwo111 »

https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?f=1&t=1907


Velmi vela som laboroval a prisiel som na jedno. Netreba sa hnať za vybudenim. Dodrziavam nulu a špičky idem do znaku dolby. Mame predsa volume. A odrazu mi vsetko sedi na vsetkych strojoch. Samozrejme ked nahravam bez dolby, tak tam idem, co kazeta dovoli, aby sa ten šum zamaskoval. S dolby to predsa netreba. Dolby C je skoro bez šumu.
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Dolby

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Iné je to s originalkami. Niektoré pri béčku hrajú tak ako majú, niektore orežú výsky. To zase záleží na strojoch, kde to bolo nahravane a ako boli dodrzane štandardy.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Dolby

Príspevok od používateľa janvys »

Přesně tak. Je absolutní lahoda poslouchat nahrávku v dolby C na stroji s dolby C. Je to jako nebe a dudy. Pochopitelně, nahrávka musí být kvalitně nahrána. Osobně budím podle typu kazety, ale většinou do +2, tlačit to víc je zbytečné, nic to tomu nepřidává. Hodně mých top kazet bez náznaku zkreslení dává +6, ale opět, k čemu to je? Držet se na nule a špičkovat na +2 je ideální u kvalitních kazet.
Teď co mám několik walkmanů s dolby C, je opravdu parádní nahrát si kazetu v C a pak si lehnout do postele s walkmanem a v C si tu muziku přehrávat. Naštěstí jsem v dolby C nahrával odjakživa a téměř vše, takže plně využívám.
Ten zvuk to nevyčistí jen od šumu, ale od dalších parazitních kmitů, laicky řečeno ten zvuk to skutečně rozjasní. Nic už nesplývá, nebo nemá tendenci se "rozmělňovat".
Je ale opravdu etrémně důležité, mít rekordér na mikrochlup sladěný s ostatníma strojema, co se azimutu týče. A není prdel toho docílit. Avšak výsledek stojí za to.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dolby

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak Dolby C som nemal ešte možnosť počuť. Nemám ani taký deck ani walkman. Ale podobny pocit ako Janvys mam z dobre zohratych strojov aj s Dolby B
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Dolby

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Aj dolby B je účinné pri dodržaní postupov pri nahrávaní. Odstráni šum, ale nie výšky. Nahravam aj s béčkom kvôli inym strojom. No podla chuti proste. Ale fakt som bol najprv sklamany. Chce to mať kalibrovane stroje. Aj obvody dolby. Pri niektorych originalkach to fakt oreze vysky.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dolby

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Kazetam svedci nevyhanat vybudenie do neba, ale drzat sa v okolo nuly, spicky do tych +2 dB max 3.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Dolby

Príspevok od používateľa oneeeee »

na boomboxe mám len dolby nr . no mám tam aj manualne prepínanie normal , cro2 aj metal . tak ak prepnem na cro2 potlačí mi to výšky . bez rozdielu typu pásky . prepínanie typu pásky je len pri nahrávaní . pri prehrávaní by rozdiel nemal byť .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dolby

Príspevok od používateľa Kazetowich »

aj pri prehrávaní predsa treba prepínať !
Preto PLAYER (walkman) MÁ prepínanie (normal / cro, metal)


Niečo iné potom je FeCr - ale to je špecialitka.
Tam pri nahrávaní treba prepnúť FeCr, ale pri prehrávaní stačí Fe. Preto má aj FeCr kazeta vylamovacie kolíčky ako FERRO type.
Ale toto som sem dal len ako pikošku - kusok mimo toho čo si písal.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Dolby

Príspevok od používateľa orhore »

Samozřejmě, jak při záznamu, tak reprodukci je třeba použít jinou korekci pro různé typy kazet. Někdy výrobci sloučí typ CrO2 a Metal v korekčním obvodu. Tyto kazety mají vyšší citlivost na vysokých frekvencích a při reprodukci je tak možné správně fungujícím korektorem omezit vysoké frekvence pro rovný :!: průběh a zároveň částečně omezit šum. Také a nejen proto všechny kazety typu II, a IV méně šumí při reprodukci než Normal. Ale určitě nemají méně výšek. Spíše naopak. Pokud to tak někdo vnímá, tak má něco špatně na straně techniky.
Vybuzení kazet je individuální disciplína u každého decku, značky či generační řady. Tohle se tu už psalo. Nejdříve si ověřte jak má deck nastavené obvody a indikátory. Obecný závěr, že se má budit do +2 až +3 dB je mylný jak s dolby, tak bez něho. Značka dolby systému u indikátorů tam není umístěná pro srandu :)
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Dolby

Príspevok od používateľa oneeeee »

u boomboxu aj 530 mám výlučne chromky na prehrávanie . až to prepnem na cro2 oreže mi to výšky . až zapnem dolby nr tiež to oreže výšky . chromky sú nahraté na akai gx 67 . tak v boomboxe by to orezávať výšky pri manualnom prepnutí na cro2 nemalo mať vplyv . no , ale má , tak kde je chyba .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Dolby

Príspevok od používateľa iwwo111 »

oneeeee napísal: Nedeľa, 29. Decembra 2019, 11:01 na boomboxe mám len dolby nr . no mám tam aj manualne prepínanie normal , cro2 aj metal . tak ak prepnem na cro2 potlačí mi to výšky . bez rozdielu typu pásky . prepínanie typu pásky je len pri nahrávaní . pri prehrávaní by rozdiel nemal byť .

Ano potlačí. Ked vlozis kazetu typu 2 tak mas vela vysok. Ked to prepnes na typ 2, tak to vysky potlaci, ale na spravnu hodnotu. Ked vlozis pasku typu 1, tak samozrejme potlací výšky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"