Dobré gramo?

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa E001 »

Tiež by som potreboval poradiť ohľadne gramo. Momentálne mám Dual CS 505 - 3 s prenoskou Shure M 92 E. Na nete sa mi zapáčil jeden Technics SL D3. Je tam prenoska 270 C.Oproti môjmu Dualu vidím prednosti v tom, že je to plný automat a má strobo. Sú to viac - menej fičurinky, ale potešilo by. Tak by som sa chcel opýtať na váš názor, či by to bol aj zvukovo kvalitatívny progres, prípadne ako je ten gramec poruchový, prípadne na čo si dať pozor pri kúpe. No a zaujíma ma ešte, ako je to z headshelov, časom by som si asi dokúpil dáky. Predpokladám, že je ten Technics štandard a vymeniteľný, len je vždy potrebné vždy nastaviť zvislú silu hrotu?
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa oneeeee »

všetky full automaty sú už o triedu vyžšie . no a nie je prenoska ako prenoska .tak a teraz ktorú ? MM alebo MC . ja som mal gramec PIONEER PL8 , s original prenoskou MC . bol to síce plasťák ale tie parametre pre akai gx 620 boli až nad limit . A to sa písal rok 1986 . aj teraz by som bral pioneer pl .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa E001 »

Čo sa týka MM/MC som limitovaný zosíkom Akai AM-55, ten ešte nemá možnosť voľby MM/MC a kupovať ešte predzosík pokladám za zbytočné. Tak by som zostal pri MM systéme. Najskôr by som skúsil tú originálku od Technicsu EPC 270 C, čo to zahrá, porovnal by som to s tou Shure M 92 E čo mám a potom uvidíme. Možno by som išiel do Ortofonu red, lebo tie zobákovité OM 5 a pod. sa mi už aj opticky nepáčia a hrajú asi tú istú ligu, čo tá moja. No skôr som chcel vedieť čosi z praxe o tom gramci samotnom. Ten môj Dual je pomerne vysoko hodnotený, vraj audiofilský koncept a ako sa hovorí v jednoduchosti je sila. No ten Techics má lepšiu výbavu. Tak sa neviem moc rozhodnúť.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa oneeeee »

čo sa týka gramca technics . ten je tiež dobrý . tak ak chceš ten technics tak ho zober . budeš s ním nad mieru spokojný a dual pošleš do sveta. a prenoska sa dá kedy koľvek vymeniť . aj za MC . treba vyskúšať. ja som mal v tej dobe (1986) zosilňovač unitra a MC prenosku mi to zožralo . akai je modernejší ,aj tam by MC prenoska mohla ísť super . ale to zase nieje dôvod nekupovať . na tú dobu , technics robil veľmi dobré gramofony , magnetofony a zosilňovače .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa vlado.bb »

E001,ja zacnem z opacneho konca.Pozeral by som ci ma gramec moznost nastavit VTA.To preto,ze nie kazda prenoska ma rovnaku montaznu vysku.Do AM-55 mozes dat aj MC prenosku s vysokym vystupom /DENON DL-110/.Ak das MM prenosku,dodrz kapacitu.Zmeraj si kapacitny vstup na zosiku+capacita kablov + kapacita kablov v ramienku.Niektori vyrobcovia uvadzaju vhodnu kapacitnu zataz pre prenosku.potom by som hladal gramec s minimalne 10palcovym ramenom.Cim kratssie rameno,tym vacsia uhlova chyba./Alebo kupit tangencial/.Ked das dlhe rameno zvacsi sa ti efektivna hmotnost ramena a s nespravnou hodnotou sa posunie rezonancny kmitocet dolu.Podla VINYLENGINE spravna hodnota je medzi 8-11Hz.Ked vymenis HEADSHEL /maju rozne hmotnosti/a nespravnu prenosku,neziskas nic.Zmeni sa rezonancny kmitocet.
Kludne sa moze stat,ze kupis novy gramofon,budes ignorovat fyziku a novy gramec bude hrat horsie ako stary.Tymto som si presiel,ked pozries moj profil je tam napisane.MOJA najhorsia investicia v oblasti HIFI.
Mam tiez gramofon,paci sa mi ako kus techniky.Ked vinyl tak JEDINE MONO.
Ak mas zaujem,prid,predvediem v praxi.
A to som este nepisal o dalsich veciach co mi vadi.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa jhradec »

chtěl bych tu připomenout, že DUALy mají proti jiným značkám vychytanou otřesuvzdornost. tak aby nebyl při nákupu nového zklamání. Jinak MC ( je to opravdu jiná třída) se nechá přpojit taky přes přizpůsobovací trafo ( též elektronické) ale je to samozřejmě náklad navíc. Taky MC je zpravidla dražší a hrot se nenechá jednoduše měnit.
Já mám aktuálně ( mimo další) DUAL 522 ten má strobo i plný automat, ale je to starý kus . Když si koupíš starý kus, koupíš si i problémy - jeden s tím musí počítat.
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa E001 »

Tak ja si myslím, že pri kúpe použitého zariadenia je vždy určité riziko, človek nikdy nevie, kto a ako s tým zaobchádzal. Väčšinou to riešim osobným odberom, aby som si mohol mašinku vyskúšať a ohmatať. Tento Technics ma zaujal tým, že má S-kové ramienko, stroboskop, odnímatelný headshel, je to plný automat a celková váha je tiež vyššia. Samozrejme, spotrebka sa nekupuje na váhu, ale čosi to napovedá o masívnosti konštrukcie, prípadne váhe taniera. A rok výroby je 1980. Na vtedajších zariadeniach sa až tak nešetrilo na materiáloch a boli opravitelnejšie, ako dnešné zariadenia vyrábané tak, aby prežili do konca záruky. Navyše, čosi som si prečítal aj na zahraničných fórach, kde bol hodne vysoko hodnotený. Tak uvidím.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa E001 »

[quote=vlado.bb post_id=25563 time=1589610076 user_id=60]
.Ak das MM prenosku,dodrz kapacitu.Zmeraj si kapacitny vstup na zosiku+capacita kablov + kapacita kablov v ramienku.Niektori vyrobcovia uvadzaju vhodnu kapacitnu zataz pre prenosku.

Tak som neodolal a ten Technics je doma. :roll: Skončil najprv na pracovnom stole. Potreboval som dlhšie káble, cca 3 metrové a rozštelovaný bol na hovado. Kábel som vymenil, meral som celkovú kapacitu, nameral som 320 pF. Len neviem s týmto parametrom pracovať, nikde som nenašiel po lopate vysvetlené, čo táto hodnota ovplyvňuje, prípadne čo sa mení. Jednoducho som tam dal " co dúm dal". Začal som z nastavovaním, na konci platne nevypínal, nastavenie zvislej sily úúúplne mimo, antiskating na nule a to sa predávajúci divil, že mu ramienjo uteká do strany. Po prvých testoch som spokojný, je citlivejší vo vyšších pasážach a priestorovejší. Zatiaľ s origo prenoskou 270C. Cez víkend skontrolujem ešte nastavenie geometrie ramienka a prenosky a potom môžem začať s vymýšľaním a testovaním prenosiek. Len si musím ešte kúpiť druhý držiak prenosky, aby tá výmena bola pohodlná a rýchla.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Tak konkretne.Nameral si kapacitu 320pF na kabloch.Spominal si,ze by si v buducnosti vymenil prenosku za nejaku vyssiu ORTOFON.Doporucena zataz prenosky 2M RED od vyrobcu je 150-300pF.Cize ked ju tam das,hrat to bude,ale nevyuzijes plny potencial prenosky.IBA kable maju vacsiu kapacitu ako je doporucene.K tomu si pripocitaj kapacitny vstup na zosilnovaci /zmeraj/+ kable v ramienku.A si uplne mimo.Redka ma poddajnost 20,cize lahke rameno.Poznas efektivnu hmotnost ramena na Technicse?Ak nie,zese si mimo.Na stranke ORTOFON najdes vyrobcov gramofonov,najdi si svoj a pozri co ti odporucaju.Ak tam svoj nenajdes,mas smolu.Ortofon pre teba nie je.
Co sa tyka kapacity a zvuku,najdi si tu na fore moje dva prispevky Vinyl ano ci nie?Tam mas link na SHURE 97pri roznych kapacitnych zataziach.
Este dodam
Zrieknutie sa zodpovednosti: Chceli by sme zdôrazniť, že informácie v nástroji Náhradné kazety sa považujú za presné, ale nemôžeme niesť zodpovednosť za nekompatibilitu . Ak chcete zaistiť fyzickú spôsobilosť, prečítajte si tabuľku rozmerov náplní Ortofon http://www.ortofon.com/support/support- ... ions-chart a prečítajte si, ako vypočítať kompatibilitu systému http://www.ortofon.com. / support / support-hifi / resonance-frequency .
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Len pre zaujimavost.Spolocnost ORTOFON pre moj gramofon ma iba jeden produkt.X1-MCP a ten sa uz nevyraba.Cize momentalne je pre mna ORTOFON pase.
Ale POZOR,toto sa tyka iba REZONANCNEHO kmitoctu,nie kapacitnej zataze.Chvalabohu.kapacitnu zataz vieme ovplyvnit.
Vieme ovplyvnit aj rezonancny kmitocet.Ak vymenis HEASHELL s inou hmotnostou,mal by si to potom dopasovat prenoskou s inou poddajnostou.
bellko
vyzerá to nádejne
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Piatok, 21. Septembra 2018, 17:01

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa bellko »

Ja mam gramo tangencial SONY PS-X555ES s prenoskou Audio-Technica AT440MLB, tam sa pritlak nastavuje elektronicky, a ostatne nastavenia netreba riešiť?
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Dobré gramo?

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Zatazovacia kapacita prenosky je 100-200pF a je urcena primarne na tazsie ramena s hodnotou 10 x 10-6 cm.Ak nemas samostatny PHONO predzosik ,tak si s najvacsou pravdepodobnostou mimo.Ale hrat ti to hra,to urcite.Hodnota 10 x 10-6cm je parameter prenosky,vyrobcovia to udavaju aby si vedel ci ta prenoska je vhodna na tvoje rameno.Ci je to vhodne na tvoj gramec musis poznat efektivnu hmotnost ramena,hmotnost prenosky + skrutky co drzia prenosku a vypocitat.Tu mas prenosky ktore na tvoj gramec odporuca ORTOFONhttps://www.ortofon.com/hifi/?categoryId=1678&s ... oryId=1722
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"