AKAI GX-75 MK II

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

to je prax, za tie roky , perfektné čítanie schémy , rozumieť súčiastkám , vedieť náhradu a nespočetné množstvo ďaľších učení.
smekám.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Kazetowich napísal: Streda, 27. Novembra 2019, 20:09 Sice tomu prd rozumiem, ale som šokovany akych mame šikovnych ludi.
Kazetowich nemusíš tomu rozumět. Stačí když napíšu, že obvod DC serva, který tam inženýři od Akai navrhli, fungoval jako kurvítko zvuku :D . A já to jen opravil, aby už nic nekurvil ;) .
Nstar napísal: Streda, 27. Novembra 2019, 20:28 Bez preháňania, Pán Majster
Odkiaľ sa takto vyznas?
Nejsem vůbec žádný Majster :) . Je ještě spousta věcí v elektronice co neznám a nebo se v nich nevyznám. Ale snažím se tomu porozumět.

oneeeee - dík za pochvalu, ale jsou i daleko znalejší a šikovnější uživatelé. Já jsem jen amatér, kterého to baví ;) .

Navíc je to jediné fórum kde odstranění těhle chyb zveřejňuji. Ani na tapeheads nic z toho nenajdete. Snad to někdo využije když bude tunit svůj deck Akai.
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa pedro »

Pokiaľ si ostatok mgf tunenie zaslúži... Niekedy je menej starostí zmeniť deck.NO ,ščul buď múdry ,ktorý z ,,novších ,, by za to stál ??? :O)
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

orhore
ako je na tom GX 67 ? alebo to vylepšenie išlo len do posledných modelov
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

oneeeee - tyhle chyby jsou jen u tohoto modelu MKII. U Akai GX-67 není žádný významný bug, který ovlivňoval zvuk. Je daleko jednodušší v zapojení. Určitě je tam nějaký prostor pro zlepšení, ale to se týká buď jen změn operačních zesilovačů, či výměna CMOS přepínače na lepší typ. Ale to je stejné u všech decků. Je to pak o preferencích daného uživatele když se mu zvuk třeba nelíbí a chtěl by ho mírně vylepšit. Takže na tvém místě bych GX-67 vůbec neřešil.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

len sa pýtam , lebo ma to zaujíma , ktoré modely , ako sú na tom . neriešim to . inak diky za odpoveď aspoň viem čo mám doma .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa janvys »

orhore napísal: Štvrtok, 28. Novembra 2019, 15:53 ..... bych GX-67 vůbec neřešil.
A co si myslíš o GX-6 versus GX-75 mkII?

Kdybys měl někdy chuť a čas, poslal bych ti svoji 75ku na komplet tuning, samozřejmě za $$$.
Kdybych se do toho pouštěl sám, měl bych to rozdělané na stole 4 roky :D
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

U decku GX-6 je výhodou, že záznamový zesilovač má na výstupu dvojici tranzistorů, které budí hlavu. Je předpoklad, že díky tomu lépe nahrává - dodá vyšší proud při větším rozkmitu napětí. O tomhle stroji nejvíce ví uživatel kubrt, který ho vlastní. Já tady už jen papouškuju to co mi sám řekl. GX-6 bohužel má v sobě mazací hlavu, která ubírá výšky při přehrávání. Dále při vypnutí dolby systému signál neobchází komplet tento obvod.
GX-75MKII má sice záznamové korekce hezky rozdělené, ale buzení hlavy obstarává jen holý operační zesilovač. To má své limity. Na druhou stranu už má mazací hlavu, která výšky neumazuje při play. Navíc při vypnutí dolby signál plně obchází tyto obvody. To je plus.
Úplně jinak to může být po tuningu GX-6 (výměna operáku či kondenzátorů). To ale nedokážu posoudit, protože GX-6 nevlastním.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa janvys »

Jak víš, mám tyto stroje oba, a čistě subjektivně mi GX-6 připadá o malinký krapítek lepší. Nevýhoda je u GX-6 taková, že nemá počítadlo dle skutečného času mmss, ale prostě jen počítadlo. Druhá nevýhoda je prodleva mezi přepnutím monitoru mezi přímým signálem a play hlavou při nahrávání, není to plynulé jako u 75ky či jiných decků co mám. Třetí nevýhoda je absence rec level v kalibraci. A samozřejmě ta mazací hlava při přehrávání. S dolbyC nahrávám stále. Všechny tyto nevýhody jsou relativně drobné a většině uživatelů by asi ani nevadily. Tu mazací hlavu chci do budoucna nějak pořešit, ještě nevím jak.
Asi se budeš divit, ale poslední dobou mě docela zaujala ta moje Yamaha, co se nahrávání týče.
Jinak 95% nahrávek samozřejmě obstarává 700ES, který je ze všech mých decků absolutně nej.
SONY ES
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 160
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Petr »

Sice je to několik let od posledního příspěvku ke GX-75mkII, ale považoval jsem za slušnost napsat sem a poděkovat zakladateli tohoto tématu Orhoremu za skvělou práci. Každý, kdo dokáže něco vymyslet, vylepšit, realizovat a pak zdokumentovat a sdílet na webu má můj velký obdiv a uznání. K tématu - mám doma GX-95mkII. Krásný stroj, fascinuje mě ta robustní konstrukce (na tapeheads fóru s nadsázkou popisovaná jako tank). Má sice stále nějaké mechanické mouchy, na jejichž příčinu nepřišel ani respektovaný odborník, ale jinak je precizně seřízený. A když mu sedne kazeta, nahrává excelentně. Co se týká playbacku, tak můj první dojem byl pozitivní (ale tak to mám vlastně s každým deckem, každý má svůj typický projev). Ale při dlouhodobém poslechu to není úplně ono na top model. Takže už jsem se chystal na modifikace A.Nikitina a objevil jsem toto Orhoreho téma, které jde ještě mnohem dál než Alex. A jsem moc zvědavý, jak to bude hrát po komplexní úpravě. Nebude to sice hned, musím poshánět vše potřebné, ale jdu do toho :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Já jsem těch změn a úprav udělal daleko více. Jenže zde na fóru nikdo tento deck nevlastní-l, takže jsem usoudil, že je zbytečné o tom dále psát. Navíc tu chybí i nějaký oponent, který by mi napsal, že jsem to udělal blbě :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Odpovím zde, protože v tom druhém tématu je to OT.
Petr napísal: Štvrtok, 11. Januára 2024, 17:07 Díky za doplnění, ale i tak přece výrobce musel vědět, že při takto navržených záznamových korekcích a optimálně nastavené předmagnetizaci bude na nahrávce citelný nedostatek výšek. Nebo obráceně - při snížení předmagnetizace, aby byl záznam výšek uspokojivý, dojde k rapidnímu poklesu vybuditelnosti kazety na nižších frekvencích a nárůstu zkreslení. Na tapeheads by se našlo víc takových případů.
Na kazetách vyšší třídy to nedělalo problémy. Je to pochopitelné, protože vyžadují vyšší úroveň předmagnetizace než ty méně jakostní kazety. Odpověď výrobce by byla - uživateli, je to vysoký model decku, tak používej drahé kazety :)

Jinak v tom decku je jedna velmi zásadní chyba u polarizace filtračního kondenzátoru C502 u operáku IC501. Je zapojen s obrácenou polaritou. Už na desce je to natisknuté špatně. Je třeba ten kondenzátor vypájet a připájet nový se správnou polaritou (obráceně, než byl).
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"