AKAI GX-75 MK II

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Obsah:

1. Část - představení
2. Část - záznamové korekce - úprava
3. Část - oprava další chyby - DC servo ve snímacím zesilovači

Nedávno jsem si pořídil použitý (jak jinak) starší deck Akai GX-75 MK II včetně dálkového ovládače. Je to v podstatě nejvyšší model pokud nepočítám GX-95 MK II, která se liší akorát v jediné věci - dřevěných bočnicích :) . Už delší dobu jsem si ho chtěl pořídit i přes to, že mám jakousi averzi vůči deckům Akai. Kdysi jsem vlastnil GX-69, ale nelíbil se mi zvukově. Teprve co zveřejnil možnou úpravu ke zlepšení zvuku A. Nikitin na stránkách tapeheads, tak jsem začal znovu přemýšlet o pořízení krásného decku AKAI.

Obrázok

Ten obrázek je původem z hifiengine, protože bych ten svůj tak pěkně nevyfotil :D . Spíše pořizuji snímky rozkuchaných starých strojů, aby v závěru vypadaly jako nové a ještě s lepším zvukem pokud vše vyjde.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

A další obrázek již částečně rozebraného stroje.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Dále následují fotky zašpiněné mechaniky a mechanického kola kde je vidět černá vazelína, která spíše připomíná plastelínu. Opravdu ty mazadla jsou po těch letech nepříjemné zatuhlé a plné prachu. Vše půjde pryč a znovu namazat. Pak budu i přidávat fota po obnově. V podstatě jsem skoro ve fázi kdybych mohl jednotlivé díly již kompletovat, ale nemám zatím nafoceno.

Ne vše šlo vyčistit bezpečnými rozpouštědly. Bylo nutné sáhnout i po těch agresivních jako je nitroředidlo, které dokázalo odstranit nečistoty na kovových dílech či setrvačnících.

Obrázok

Po kompletním vyčištění a promazání kvalitními mazivy se vše povedlo pěkně poskládat. Vyměnil jsem všechny gumové díly za nové. Záměna operačních zesilovačů jak ve snímacím řetězci, tak v záznamovém. Pro jistotu jsem kompletně vyměnil i všechny mikrospínače. Níže je foto na vykuchané součástky, které pak byly nahrazeny.

Obrázok

Některé finální detaily mechaniky a elektroniky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Na závěr seznam změn integrovaných obvodů a jiných pasívních prvků, které měly nejzásadnější vliv na kvalitu zvuku:

IC101, 101b - OPA2227
IC102 - NJM2114L
IC103 - DC servo - Update! https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?p=21643#p21643
IC501 - OPA2228 Update!
IC451 - NE5532 Update!
IC901 - NJM4580L
IC551 - MAX4066CPD+ (CMOS přepínač s nízkou impedancí)
C453,453b - 7,5nF + 4,7nF
C452,452b - 7,5nF + 5,6nF
C451,451b - 6,2nF + 3,3nF

Servisní manuál: http://sportsbil.com/other/Akai/AKAI%20 ... I%20SM.pdf
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 15. Októbra 2022, 17:10, upravené celkom 19 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

čím odstraňuješ to staré mazivo, aby sa nepoškodili plastové diely ?
Inak, tie Akai decky vyzerajú moc dobre :oops:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Odstraňuju a čistím to jednoduše. Nejdříve ty hrubší vrstvy tuku vatovými tyčinkami co to jde. Případně bavlněnými hadříky z triček a klidně i hygienickými kapesníky, které rovnou vyhazuji. Pak následuje odmaštění v isopropylakoholu buď opět vatovými tyčinkami, nebo po sundání dílu celý pak vyperu v nějaké nádobě v IPA. Ale ne vše lze takhle řešit. Třeba ložiska od setrvačníků bych takhle určitě nečistil :) .

Spíše je pak problém znovu namazat správnou vazelínou. Minerální se nedá použít, protože narušuje plasty. Takže používám SPG. Je to syntetická vazelíná, která má velmi dobré mazací schopnosti pro jakékoliv materiály (kovy, plasty) a jejich kombinace. Hlavně nenarušuje plastové díly.

Obrázok

Pokud by někomu nevyhovovala viskozita či maximální teplota u SPG (jen do 120 stupňů), tak může použít ještě lepší vazelínu Molykote EM-30L. Bohužel se prodává v balení od 1 kg výše za cenu zhruba od 117 Euro. Takže zbývá využít jen služeb portálu ebay, kde to prodejci porcují do menších balení: https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=m ... L&_sacat=0

Obrázok

Obrázok
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 15. Septembra 2018, 11:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

mám akai GX 67. u kaziet dĺžky 100 110 a 120 robí problém dual capstan. u gx m959 w super .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

EZ na modrom fóre ešte písal že vykuchal druhý kapstan lebo to robilo halušky - ono to vraj musí byť presne nastavené - čítal som že sa tam hrá na desatiny % - má byť asi o 0,4-0,8% pomalší ako prvý aby fungoval ako má - navyše povrch a kladka v 100% stave. Odborník nie som ani servisák - len čo sa nalepilo na pár odumretých sivých buniek ... možno nejaký frajer to upresní čo sa tomu venuje.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

všetko je v poriadku u gx 67 . nerobí to na všetkých páskach . len u niektorých. u TDK MA 100 a 110 neboli problémy a ani u maxell UD 120 .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, dual capstan občas mívá problémy, ale i ty se dají vyřešit. To že levý capstan běží o něco pomaleji než pravý je dané průměrem hřídelek, ale i setrvačníků. Obrovskou nevýhodou je, že prolis kazety, který nemusí být ideálně vyrobený vzdoruje dual capstanu, který se snaží napnout pásek přes hlavy. Dojde ke stranovému ujíždění pásku a pokud nejsou ideálně nastaveny tahy jak na navíjecí straně, tak na odvíjecí, může dojít k vyjetí pásku mimo dráhu a ke zničení. Typicky na levé straně, protože je nejkritičtějším místem. Pokud je na 100% jisté, že pásková dráha je perfektně nastavená, rovnoběžná s páskem a kladky a hřídelky v perfektním stavu, tak je třeba se zaměřit na tahy. Nejdříve na pravé straně kde to bývá u drtivé většiny decků nastaveno špatně - příliš velký tah. Ale to není až tak příčinou "šrotování" pásku na levé straně. Následkem je "jen" periodické kolísání výšek ve zvuku. Nejhlavnější příčinou ničení pásků na levém capstanu je příliš nízký tah unášeče na levé straně. Je to téměř 100% příčina ujíždění pásku a jeho následné zničení.

Tohle jsem si už prošel v 90 letech když jsem už vlastnil Technics RS-B965 a lámal si hlavu proč to dělá i po výměně kladek.
Každý deck s dual capstanem má u levého unášeče krom rychlé brzdy i druhou tvořenou nějakou plstí a ta má za úkol vytvářet tah na levé straně. Stačí se podívat. Tah se dá nastavit buď přehozením pružiny do jiného výřezu, nebo i jinak. Každý výrobce to řešil podle sebe. U toho technicse jsem musel jít jinou cestou a vyrobil jsem kroužek z jelenice, která má větší třecí odpor a bylo po problému. Je dobré si ale uvědomit, že ten tah musí být tak akorát, jinak může dojít ke kolísání posuvu a zbytečnému namáhání pásky.

Obrázok

nebo podobně u jiných decků

Obrázok

Obrázok

U Akai to je takto, viz níže

Obrázok

Ono se ten problém nemusí projevit hned, ale po určitém čase kdy se ta plsť ojede a zmenší se třecí vlastnosti. Výrobce sice v servisním manuálu dává i hodnoty tahu, ale ty nemusí vždy vyhovovat.
Pak to je provedení povrchu hřídelek. Levá bývá často leštěná, aby to lépe prokluzovalo. Ono dual capstan je vlastně přetahovaná pásku s prokluzem! Ale bývají i obě hřídelky pískované a u nich se problém se "šrotováním" pásku na levé straně neprojevuje. Pásek lépe drží, ale také na nich více ulpívá mag. vrstva z pásků.
Osobně nepoužívám delší pásky než 90 minut. Delší jsou podle mě zbytečné už z důvodu většího prokopírování a menší mechanické trvanlivosti.
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 6. Júla 2019, 17:37, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa AdmineR »

zaujalo :)
Máš SS
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja len tvrdím, že som hlavnú kladku mal novú, ale druhú som mal pôvodnú, po rokoch to už kolísalo na každej páske, tá guma kladky je tvrdá a leskne sa ako kus kovu.
Prílohy
IMAG0219.JPG
IMAG0219.JPG (51.43 KiB) 13070 zobrazení
IMAG0220.JPG
IMAG0220.JPG (60.97 KiB) 13070 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

len tak ma napadla možno zvhlosť - neskúšal si to prejsť veľmi jemným šmirglom ?
Alebo motoristi majú prípravky na renováciu - zmäkčenie gúm, pneumatík.
Jednu takú taliansku flašku mám doma a guma naozaj po tom zmäkne.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa EZ647 »

Regum už jeden môj známy skúšal, ale páska na Akai mu ide jaksi úplne mimo stopu hláv :)
Kým neuvidím, neuverím.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

nie nie Regum - mám takú taliansku modrú číru vodičku Pneubell sa volá. Môžem trošku odliať a keď budem posielať nejakú kazetu, pribalím. Pripomeň.

https://autokozmetika.heureka.sk/pneube ... neu-750ml/
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"