AKAI GX-75 MK II

Moderátor: AdmineR

pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa pedro »

Bavili sme sa iba o údajoch z papiera a reality ! Kua a vonku je tak príjemne...
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Nstar »

Ked to prezeniem kazeta je taký atrac voci r2r
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa oneeeee »

pedro
daj kontakt do ss , pošlem ti pásku na vyskúšanie . nahraná je na 9 rýchlosti . potom mi ju vrátiš .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

janvys napísal: Nedeľa, 20. Októbra 2019, 06:56 Výsledek je takový a to teď uź můžu s jistotou potvrdit, že K700ES je lepší. Zprvu jsem myslel že to bude vyrovnané. Není. K700ES má lepší kalibraci, nakalibruje více kazet a zejména si dokáže dobře poradit s low-end pásky. Akai to nedává, nedokázal úspěšně skalibrovat ani polovinu toho co Sony. V případě lepších kazet se situace zlepšuje ale pořád tam nedokáže nacpat to, co K700ES. Akai se sice snaží, ale začíná dříve zkreslovat.
Ten Akai potřebuje úpravu v korekčních obvodech pro záznam jinak to na slabších kazetách nejde zkalibrovat a kreslí to jak sviňa. To se probíralo už dávno zde: https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?p=1661#p1661.

Pokud se neudělají veškeré úpravy, včetně výměny OZ co jsem v tom přehledu v ůvodu napsal, tak se jedná jen o průměrný deck co se týče zvuku.
Naposledy upravil/-a orhore v Nedeľa, 20. Októbra 2019, 13:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ešte sa vrátim a neodpustím si vyrývku do vás - ktorí ženiete kazetu nad 0 dB a viac ... často aj k +6 a proste čo to dá
Tu sa hovorí a udávajú sa skvelé parametre v špecifikácii strojov pri -20 a dokonca (!!!) pri smelých -10 dB, ALE !!!
Aký kmit. rozsah potom bude pri 0 dB a nedajbože pri +6 alebo +8 dB ???? Vie niekto ?
Načo to hrotiť k výšinám ? Keď (predpokladám - ja neznalý a hlúpy strojný konštruktér, čo vie prd o elektronike) že s rastúcim vybudením nahrávky klesá šírka kmitočtového rozsahu ...
Koľko kHz na výškach bude schopná uhrať páska pri +6 dB vybudení? (dajmetomu v rozmedzí +-3 dB)
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Nedeľa, 20. Októbra 2019, 13:15, upravené celkom 1 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

júúúúj, dnes vŕrrtam :lol:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa moniatko »

Maskovanie
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

Kazetowich napísal: Nedeľa, 20. Októbra 2019, 13:07 ešte sa vrátim a neodpustím si vyrývku do vás - ktorí ženiete kazetu nad 0 dB a viac ... často aj k +6 a proste čo to dá
Tu sa hovorí a udávajú sa skvelé parametre v špecifikácii strojov pri -20 a dokonca (!!!) pri smelých -10 dB, ALE !!!
Aký kmit. rozsah potom bude pri 0 dB a nedajbože pri +6 alebo +8 dB ???? Vie niekto ?
Načo to hrotiť k výšinám ? Keď (predpokladám - ja neznalý a hlúpy strojný konštruktér, čo vie prd o elektronike) že s rastúcim vybudením nahrávky klesá šírka kmitočtového rozsahu ...
Koľko kHz na výškach bude schopná uhrať páska pri +6 dB vybudení? (dajmetomu v rozmedzí +-3 dB)
Na Technicsu RS-B965 natlačím záznam u Sony HF až na +8dB bez jakéhokoliv zkreslení. Ale to byl jen test, jinak to budím daleko méně. Nejde ani tak o omezení kmitočtového rozsahu jako o zkreslení. Pak je tu také prokopírování mezi závity pásku při vysokých úrovních u tenkých dlouhohrajících pásků.
Udávání kmitočtové charakteristiky při úrovní -20dB je světový standard. Při 0dB je to nesmysl, protože vysoké kmitočty nelze bez zkreslení na takovou úroveň dostat. V běžných hudebních snímcích mají výšky daleko nižší úroveň než zbytek spektra, proto i při celkovém buzení na "0" i více dB nebudou zkresleny.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

skúste nahrať sklatbu Aphex Twin - Xtal pri +4 dB + 6 dB...
V prípade záujmu pošlem flac cez SS
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa orhore »

3. Část - oprava další chyby - DC servo ve snímacím zesilovači :!:

Už jsem si myslel, že nedostatky u tohoto decku jsou již vyčerpané. Bohužel je vše jinak...

Po delší době jsem se začal více věnovat poslechu kazet na tomto přístroji. I přesto, že ve snímacím zesilovači byly osazené doporučované operační zesilovače přímo A. Nikitinem, tak mi ten zvuk oproti jiným deckům připadal divný. Více basový, až trochu dunivý a s větším zabarvením na středech. Na první poslech to ani nepřipadne, že je to zlé, ale po více kazetách s nahrávkami to začalo lézt na nervy.

Začal jsem laborovat s operačními zesilovači, ale krom nepatrných změn to nic jednoznačného nepřineslo. Téměř jsem vyčerpal všechny možnosti, až na jednu - obvod DC serva. Kdo neví o co se jedná, tak to zkusím napsat jednoduše.

Tento obvod má na starosti, aby v daném zesilovači na jeho výstupu nebylo žádné zbytkové stejnosměrné napětí. Tím odpadnou veškeré oddělovací kondenzátory v cestě signálu. To je samozřejmě velké + pro kvalitu přenosu signálu. Vše je hezké až do doby než někdo tento obvod navrhne špatně. Pak to samozřejmě hraje hůř, než kdyby do cesty vložil často diskutované kondenzátory. Obvod je tvořen přesným OZ s velkým vstupním odporem, který je zapojen ve zpětné vazbě zesilovače.

Po změně OZ v obvodu DC serva se zvuk úplně změnil což je jasný důkaz špatně navrhnutého obvodu, který má pracovat v subakustické oblasti a do slyšitelného spektra nesmí v žádném případě zasahovat.

Detailněji jsem se podíval na schéma tohoto zapojení ve snímácím zesilovači, který je osazen diferenciálním (rozdílovým) zesilovačem se symetrickým vstupem. Obrázek níže.

Obrázok

Zapojení jsem si "nahodil" do jednoduchého simulátoru, abych viděl co se děje a zvolil lepší řešení. Úpravy zahrňují změny hodnot některých pasivních součástek + přidání dalších pro zvětšení strmosti, aby zásah do akustické oblasti byl minimální. Vše je popsáno a zakresleno červeně ve schématu níže (jen jeden kanál).

Obrázok

Změny se projevily zcela jasně a vše co se mi na zvuku nelíbilo bylo pryč. Teď je úplně jedno zda je osazen původní OZ a nebo jiný vhodný v obvodu serva - zvuk to již neovlivňuje. Na dalším obrázku je úprava na desce s označenímm, co se změnilo. Je toho více, takže to vypadá trošku jako bastl, ale hlavně, že to vyřešilo zatím snad poslední velký problém.

Obrázok

A na posledním snímku je již hotové osazení i se všemi operačními zesilovači, včetně těch, u kterých bylo nutné použít adaptér SO8/DIP8 to SIP8.

Obrázok

Na desce snímacího zesilovače je ještě možnost nastavení EQ, ale tu jsem zatím ještě nenastavoval. Už bylo dost pozdě večer a na tohle už jsem fakt neměl náladu, takže zase příště ;) .

Poznámka: tyhle změny platí pouze pro model MKII. U verze MKI je snímací zesilovač jednoduchý bez DC serva.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Sice tomu prd rozumiem, ale som šokovany akych mame šikovnych ludi.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: AKAI GX-75 MK II

Príspevok od používateľa Nstar »

Bez preháňania, Pán Majster
Odkiaľ sa takto vyznas?
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"