SilverFox•NSK - Audiokazety

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
tak zakládám zřejmě poslední podkategorii v rámci mé sbírky. Někteří se konečně dočkali, že :-D.

Zřejmě poslední proto, že audiokazetám a gramofonovým deskám se ve svém sběratelství věnuji nejvíc.


Je pravdou, že si nemůžu dovolit moc drahé kazety, takže doposud třeba nemám jedinou keramickou kazetu, kovovou (TDK MA-..), kotoučkovou, kalibrační, tu o délce C180 atp., ale pokud se zadaří, tak je časem třeba budu mít.

No a proto se věnuji spíš kazetám levnějším, které, pokud je ta šance, nakoupím ve větším množství. Ono je to blbý, když mám třeba jen jediný artikl dané kazety, která je zabalená, protože ji nechci rozbalovat. Když už mám ale aspoň dva identické kusy, tak jednu odbalím, většinou pokud se najde, tak tu s maličko horším obalem. Ale v případě, že i když mám třeba stejný kus, ale je jen maličko odlišný nebo pro jiný trh, tak se mi taky moc nechce odbalovat - holt, to jsem já :-D.

A pak tu jsou ty nejlevnější. Většinou jde o obyčejné kazety, někdy takové co jsou v horším stavu a vyjímečně potřebují i opravit, pak třeba ty neznačkové a nebo vyjímečně i padělky. Za takovéhle věci jsem taky moc rád. I co se týká zničených, protože mě pak baví to opravovat a zprovoznit něco co by jiný vyhodil.


Co se týká originálek, tak k těm jsem se nikdy moc nedostal, protože byly většinou cenově poněkud mimo. Vloni se mi ale podařilo sehnat pořádné množství ČS originálek a překvapivě to nebyly tak obyčejné originálky, podle vzhledu a "popisů" šlo spíš o kousky, které byly buď chybové nebo reklamované, těžko říct, ale prý pocházeli přímo z Gramo-závodů a podnikové prodejny.
Jinak třeba bych se rád někdy dostal k těm padělaným "originálkám", ty mě celkem zajímají. Ale to až si nastřádám nějaké ty peníze.



Pokud budete mít zájem, můžete se podívat na souhrnné a vlákno s deskami zde:
SilverFox•NSK - Gramodesky
SilverFox•NSK - Ostatní

A na vlákno v sekci Představení členů fóra, kde se o své sbírce taky rozepisuji, zde:
SilverFox•NSK - nejen o hudbě
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

01. Emgeton - nové základní kazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Proč nezačít něčím takovým :-).


Vloni se mi podařilo sehnat tento malý balíček úplně nových Emgetonek za celkem solidní cenu.

Bohužel jediný kus je zrovna u C•45LH, takže ta zůstane zabalená..
Nejvíc tam je 60min a část těch 90min.

No ale potěšilo mě to :-).
CIMG0497 – kopie.JPG
CIMG0497 – kopie.JPG (131.95 KiB) 10206 zobrazení
CIMG0498 – kopie.JPG
CIMG0498 – kopie.JPG (129.48 KiB) 10206 zobrazení
CIMG0499 – kopie.JPG
CIMG0499 – kopie.JPG (130.16 KiB) 10206 zobrazení
CIMG0502 – kopie.JPG
CIMG0502 – kopie.JPG (165.44 KiB) 10206 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

02. Emgeton - nové počítačové kazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Na předchozí příspěvek navážu tímto, protože víc nových Emgetonek už nemám :-|..
A vzhledem k tomu, že to Kazetowich vykecl, tak už to pro Erika nebude jako překvápko :-?..


Opět vloni jsem se konečně po mnoha letech dokopal ke koupi těchto krátkostopých kazet, které jsem jen roky vyhlížel. Bohužel vzhledem k ceně jsem neměl moc na výběr.
No ale už mi to tehdy nedalo, tak jsem si konečně udělal menší zásobu.

Jak můžete vidět, tak u délky OP10 jsou dvě odlišná těla (černé starší a bílé novější). Bohužel ale mám ty v černém provedení jen dva kousky. Vše ostatní jsou ty bílé novější. Ale i tak moc potěšily :-).
CIMG0505 – kopie.JPG
CIMG0505 – kopie.JPG (116.2 KiB) 10205 zobrazení
CIMG0506 – kopie.JPG
CIMG0506 – kopie.JPG (118.71 KiB) 10205 zobrazení
CIMG0509 – kopie.JPG
CIMG0509 – kopie.JPG (147.61 KiB) 10205 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pekne si kupil. Nove Emgetonky to je uz vzacnost
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Piatok, 18. Októbra 2019, 22:33 Pekne si kupil. Nove Emgetonky to je uz vzacnost
Díky. No jo, to vím, proto jsem za ně taky rád i když kvalita pásky je poslabší. Ale stejně je zajímavý, když vezmu kazetu a rozbalím ji třeba až po 30 letech od výroby, je to jak určitý návrat v čase, kdy se tyto kazety běžně používaly, všude kolem jsou už jen xkrát přehrané, mnohdy doničené a v tom si rozbalím úplně novou.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hmm no je tam veľa takých čo na webe nemám, ono skompletovať zbierku Emgeton by bola vzácnosť sama o sebe, a to viem že sa vraj robili aj 120min kazety. A kedy sa vlastne definitívne skončila výroba Emgeton kaziet? tuším najnovšiu čo mám je rok 1990.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Promiň, budu za potvoru, ale ty horní nedám, to byla pro mě nečekaná vzácnost a jsem za ně rád a bohužel jich nemám zrovna moc na rozdávání. Když už, tak leda na zápůjčku a radši použité - ono když to má průvitnou fólii, tak to na skenech nepůjde moc poznat.

Ty spodní jsem pro tebe odkládal po kuse a samozřejmě ve fólii s tím, že by to byl menší dárek, byť ne cenově zrovna nejlevnější, ale už i ty jsi mi občas něco přihodil navíc :-).

No, s těmahle kazetama je to poněkud paradoxní.. Jde o Československý výrobek, tak bych logicky počítal, že v Česku a Slovensku bude těchto kazet k sehnání dostatek i použitých, ale je to pořádná mizérie.. Takže pokud byly i 120min, tak to jsem nikdy neviděl.


Jinak s rokem výroby je to těžký. Tady se to dá najít vždy jen u každého kusu tak, že koukneš na razítko technické kontroly. Ale stejně myslím, že se označení "Vyrobeno v České republice" určitě nedožily.. Zřejmě to právě skončilo lehce po převratu..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ale tie staršie modely som nedokázal rozoznať ani podľa razítka, čo by ma celkom zaujímalo. To čo som poznal mám rok na webe uvedený a čo nie, tak sú len dohady.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo tyhle, no těch mám taky jen pár kousků.. Ale ohledně období, kdy se objevily by už museli poradit zdejší pamětníci. Nebo najít někoho, kdo v Emgetonu pracoval..to by asi bylo nejlepší.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A od akej firmy pochadzala linka na vyrobu Emgetoniek? Nie nahodou stara Agfa alebo Basf?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: To bylo od BASF, ale pásy si už Emgeton dělal sám - jak pro kazety, tak pro kotouče.
Emgeton spadal pod FLB (Filmové laboratoře Barrandov), proto lze vidět i na každé krabičce kotoučů jejich logo a v případě kazet je to tam napsáno přímo.

Tady máš odkazy na Wikipedii:
Emgeton - odkaz na Wikipedii
Emgeton (firma) - odkaz na Wikipedii


PS.: ty fotky zvukového dopisu jsem tam kdysi vkládal já, je to z jednoho poněkud zajímavého balíku..
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

SilverFox•NSK - Opravy audiokazet (díl 1.)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
vím, že by mě tu asi pár lidí chtělo nasměřovat, že bych to měl dát do vlákna "Operácia lepenie ...", ale to mi přijde poněkud nevhodné, protože zde krom lepení mám v plánu uveřejňovat cokoliv z oprav mých audiokazet - od těch nejobyčejnějších pár minutových záležitostí až po ty náročnější, které mi v klidu zaberou i pár hodin.

Kdo by tedy chtěl časem dohledat všechny zapadlé opravy, stačí mít po ruce jen název předmětu bez závorky, kde je číslo dílu oprav a fórum by to mělo vyhodit - ale nechci kecat, kolikrát totiž to fórum najde jen co se mu zrovna hodí..

V případě oprav nějakých starých kazet, kde by mě zas bylo směřováno do kategorie "VOCC - veľmi staré kazety" bych mnohdy neměl šanci popsat kvalitu pásky a její původ, protože ne všechny kazety chci smazat kvůli zachování původního obsahu a taky, že o kazetách nemám až tak dokonalý přehled a o těch neznámých..no to ani nemusím říkat..


Takže, aby jedna věc nebyla roztříštěna na vícero míst, tak ji prostě dám sem. Díky za pochopení :-).



---
Nedávno se mi podařilo koupit bednu kazet se zatím největším počtem v historii mého sbírání. Samozřejmě šlo o náhodné kazety, málokdy nějaké známější značky a pokud, tak buď počmárané nebo v horším stavu.

Hned bych tedy začal jednou kazetou z balíku.


Nebýt toho roztržení, tak je (tedy byl) stav kazety opravdu perfektní.
CIMG2007 – kopie.JPG
CIMG2007 – kopie.JPG (118.67 KiB) 10025 zobrazení
CIMG2009 – kopie.JPG
CIMG2009 – kopie.JPG (115.17 KiB) 10025 zobrazení




Ale aby to nebylo nějak jednoduché, je zrovna tento model kazety tavený, to právě pro tyto situace, aby byla oprava prakticky téměř nemožná. A tento kousek byl tavený snad nejprecizněji co jsem kdy zažil..

Začal jsem jako vždy v případě kazet bez šroubků.
Nehtem jsem jemně rozevřel část, která nebývá nikdy tavená (nebo jsem to zatím u žádné kazety nezažil, a že jsem jich kuchal pár desítek) v přední části pro prostor hlav, abych mohl vrazit šroubovák do hlouběji posazené části kazety a s ním pak mohl rozevřít a rozpraskat tělo kazety v místě sváru.
CIMG2012 – kopie.JPG
CIMG2012 – kopie.JPG (82.17 KiB) 10025 zobrazení




No, jako by nestačil fakt, že mám ztíženou práci absencí šroubků, tak ještě musela prasknout fakt křivě.
CIMG2014 – kopie.JPG
CIMG2014 – kopie.JPG (65.81 KiB) 10025 zobrazení




Ve snaze se vyhnout křivému rozpraskání jsem se tedy šel o to pokoušet z druhé strany. Ne, to fakt není možný :shock:. Kdybych chtěl udělat takto krásně jemně zvlněné prasknutí, nikdy by mi to nevyšlo :!:
CIMG2015 – kopie.JPG
CIMG2015 – kopie.JPG (64.19 KiB) 10025 zobrazení




V takových chvílích přichází na řadu improvizace.
Jsem absolutně neměl tucha jak ji rozkuchat, protože jsem nevěděl, že může být až tak pevně zatavená. Pak mě napadl lámací nůž, no, to nějak nevyšlo. Na řadu tedy přišel takový "malý" špendlík, kterým jsem kroužil pořádně dlouho, až jsem měl otlačenou ruku a vyhloubil jsem jamku a poté dírku. Tak jsem tam vtlačil špendlík a chtěl ji rozlomit.
No, nějak to taky nevyšlo a lámala se na všechny strany, jen je v místě sváru.

Tak jsem tedy takto kroužil na vícero místech za střídavého sledování Oggyho a švábů. Jsem byl na nervy, tak jsem se musel přitom maličko odreagovat.
CIMG2016 – kopie.JPG
CIMG2016 – kopie.JPG (67.24 KiB) 10025 zobrazení




KONEČNĚ se podařilo.
Bohužel kazeta vypadá poněkud ohavně, ale podařilo se mi ji konečně kuchnout.
Fotka je až po umytí.

Při vytahování dílů nastal problém u těch vodících kladek (či jak se tomu nadává) - nevím proč, ale byly mastné asi od oleje. Takže jsem celou kazetu i s těmi kladkami šel umýt i s mýdlem.
Na fotce s páskou jsou vidět malé tmavší kolečka na papírovém podkladu.
CIMG2018 – kopie.JPG
CIMG2018 – kopie.JPG (123.53 KiB) 10025 zobrazení




No a zde jsou čerstvě vytažené a nijak neupravované kotoučky z kazety.
Výše je možné vidět i ty zmiňované mastné flíčky od kladek z kazety.
CIMG2019 – kopie.JPG
CIMG2019 – kopie.JPG (89.12 KiB) 10025 zobrazení




Do očištěné kazety jsem vložil tyto zatím neupravené kotoučky, aby se mi s nimi lépe manipulovalo a pásek se nerozmotával.
CIMG2020 – kopie.JPG
CIMG2020 – kopie.JPG (86 KiB) 10025 zobrazení




Protože chci zachraňovat každý kousíček pásky, tak jsem vystřihl i ten 3-4cm fragment mezi nitěmi pásky.

Kazeta je nyní konečně opravená a slepena na více místech průsvitnou páskou - aby se nerozpadla.
CIMG2021 – kopie.JPG
CIMG2021 – kopie.JPG (96.63 KiB) 10025 zobrazení


Délka opravy: "pouhé" ani ne 2 hodiny :-?
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"