SilverFox•NSK - Audiokazety

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Osky kladiek sa lubrikujú od výroby, u nekvalitných kaziet to ztuhne a spraví bordel, ale u Sony sú mokré a klzké aj tie veľmi staré, umývať sa to nesmie.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Díky za info a poučení, aspoň vím zas něco novýho.

Ostaně, u této je už tak trochu pozdě :-D. Navíc kdyby něco, tak se dá otevřít.

Jinak promazávání kladek jsem nikde neviděl, až teprv teď a u této kazety.. Bylo mi to divný, co tam dělá olej, když je to zatavený, ale nechtěl jsem riskovat, že by se mi zamastila páska, když už jsem ji kuchal, tak jsem to raději umyl.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja som o tom tiež dlho nevedel, ale čítal som to a u Sony a starých kaziet sa to potvrdilo, u ostatných veľkých značiek som nedával pozor či sa tam niečo také nachádza, obvykle obdivujem konštrukciu ak otvorím kazetu, ale snažím sa na to moc nešahať a nevyberať veci z toho ak netreba.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa janvys »

Typickým příkladem zatuhnutí tohoto maziva a tím pádem zbůsobení bílého bordelu v kazetě je italský Magnex.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Hm, ale je to zajímavý, páč za tu dobu jsem rozdělával i plno Sonek, TDK a hromady dalších kazet a nikdy jsem si toho nevšiml, to slyším až teď prve a to i díky tomu, že jsem na papíru, kam jsem odkládal díly z kazety našel jakési fleky..

Jako teď si vzpomínám, že jsem kdysi dávno našel v okolí těchto kladek u starých kazet brajgl, ale to jsem přisuzoval špatnému skladování, páč celá kazeta byla ošuntělá, mastný to ale nebylo.

No, pořád se učím nový věci :-).



---
janvys: Už jsem málem chtěl napsat, že takovou mám, ale spletl jsem si to s Magna firmou.

Jo, tyhle kazety vypadají zajímavě a zvláštně díky šikmému uspořádání štítků a ještě zajímavěji v případě těch velkých oken.. Bohužel nemám ani jednu. Jako ve většině případů.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Janvys aj staré Philips, ICM a pod majú stuhnutý tuk v strede osiek kladiek, potom sa to roznáša po kazete a páske, čo je smutné, určite sa takých kaziet nájde veľa, kde je tento problém.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

SilverFox•NSK - Opravy audiokazet (díl 2.)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
no, nějak mě to po včerejšku nedalo a musel jsem se dnes pustit do další kazety. Tenhle druh oprav mě prostě baví :-).


Dnes som si tedy vzal kazetu z jiného balíčku. Bylo mi ale jasné, že oprava bude mnohem jednodušší a rychlejší, takže jsem neměl potřebu se odreagovávat a udělal jsem to na jeden zátah (plus samozřejmě zdržovačka s focením).

Jedná se o pěknou BASFku CM II z druhé poloviny 90. let.
Tento druh kazet je v mé sbírce poměrně vzácný, takže jsem rád i za tento stav.
CIMG2045 – kopie.JPG
CIMG2045 – kopie.JPG (135.07 KiB) 5663 zobrazení
CIMG2046 – kopie.JPG
CIMG2046 – kopie.JPG (128.92 KiB) 5663 zobrazení
CIMG2047 – kopie.JPG
CIMG2047 – kopie.JPG (110.67 KiB) 5663 zobrazení
CIMG2048 – kopie.JPG
CIMG2048 – kopie.JPG (146.39 KiB) 5663 zobrazení




Po odmontování 5 hezkých zlatých šroubků jsem se dostal dovnitř a měl jsem možnost vidět líp destrukci pásku.
CIMG2051 – kopie.JPG
CIMG2051 – kopie.JPG (114.17 KiB) 5663 zobrazení




Zde je detail, kde je vidět i postupné ztenčování pásku.
CIMG2054 – kopie.JPG
CIMG2054 – kopie.JPG (94.1 KiB) 5663 zobrazení




Tady je ještě detail na nitě kazetové pásky a černý prach způsobený vydrobením nátěru.
CIMG2055 – kopie.JPG
CIMG2055 – kopie.JPG (120.67 KiB) 5663 zobrazení




Po utření vnitřní fólie od toho černého prachu jsem opět jako včera vrátil cívky zpět do kazety, kvůli lepší manipulaci s páskem a pustil jsem se do práce.
Zde to bylo jednodušší, protože mezi nitěmi zničeného pásku nebyl žádný zachovaný fragment, takže jsem jen uštřihl pásek těsně u krajů zniťovatělých částí.
CIMG2058 – kopie.JPG
CIMG2058 – kopie.JPG (93.72 KiB) 5663 zobrazení




Páska byla poměrně dost tenká a měkká a nanesený magnetický povrch se v pomačkaných částech měl tendenci vydrolovat, ale vzhledem k tomu, že jsem ten pásek rovnal právě v pomačkané části a navíc nehtem, tak se to dá pochopit.

Zde je už opravený výsledek včetně odstřižené části v podobě stylového písmene "M" :-).
CIMG2065 – kopie.JPG
CIMG2065 – kopie.JPG (80.99 KiB) 5663 zobrazení




No a zde je už zašroubovaná a konečně plně funkční kazeta jen s lehce zmačkaným, avšak přehratelným, kouskem pásku v místě okolo oprav.
CIMG2066 – kopie.JPG
CIMG2066 – kopie.JPG (130.74 KiB) 5663 zobrazení


Délka opravy: 30 minut :-)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Všetky takto totálne poničené pásky sa začnú vydrolovať z vrstvy, Mimo to je to des, čo s tými páskami stvárajú že sú v takom stave? veď ja mám niektoré hodne ošúchané, ale nikdy nie takto pokrčené či potrhané.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: No ale v případě Normálek mi přijde, že ten nátěř tam drží líp i přes pořádné zmačkání než třeba v případě této Chromky. Se zmačkanou Metalkou a FeCr nemám žádnou zkušenost, protože oba typy mám v zastoupení asi 7 kusů.

Jinak fakt nemám tucha. Sám se divím, jak to dokázal někdo takto zprasit, že se z pásku stala nit. Mě osobně se zniťovatět podařilo jen několik málo pásků a to ještě při ručním natahování, kde jsem musel mnohdy i celkem zabrat. Většinou se místo roztažení do nitě pásek přetrhnul..
Ale aby to neznělo, že mi hrabe :-D - takto jsem experimentoval pouze s pár obyčejnými kazetami a pár kotoučovými pásky.

Jinak ale musíš taky vzít v potaz, že takto zničené kazety jsou v případě mé sbírky v určitém poměru, velmi hrubým odhadem je to třeba 1 kazeta ze 100 kusů. No možná spíš ze 125 kusů.
Jinak to jsou spíš semtam nějaké zmačkané místa, či harmoniky nebo opatlání od rozteklé lepící pásky.

V případě rozteklé slepky u zaváděcí pásky se ale obávám, že se to bude týkat asi všech ±50 ještě zatavených Brownie, co jsem kdysi koupil. Ty však do tohoto poměru nezapočítávám.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa EZ647 »

Z každej jednej sa olúpe vrstva pri poškodení, neexistuje páska, ktorá by to vydržala, ani metalka nie.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Chytat za slovo mě nemusíš ;-). Já psal, že mi přijde, že na Normálkách se nátěr udrží mnohem líp, tedy že i při pořádném zmačkání se odloupe menší množství vrtsvy než při slabším pomačkání Chromky - tedy aspoň této konkrétní BASF CM II.
Vím to moc dobře, protože s totálně zmačkanými páskami mám dost zkušeností od mala a šlo téměř vždy o Normálky. Při čištění a opravování se vrstva moc neloupala.
Pak mám ale i vloni pořízené kazety, kde se záhadně vrstva nesloupne ani při stržení lepící páskou - a to opakovaně. Nechápu jak je to možný, ale při odstraňování lepidla z pásky díky vadné slepce, jsem lepidlo sundaval svoji metodou strhávání lepící pásky a magnetická vrstva zůstala netknutá.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Streda, 11. Decembra 2019, 00:36 EZ647: Díky za info a poučení, aspoň vím zas něco novýho.

Ostaně, u této je už tak trochu pozdě :-D. Navíc kdyby něco, tak se dá otevřít.

Jinak promazávání kladek jsem nikde neviděl, až teprv teď a u této kazety.. Bylo mi to divný, co tam dělá olej, když je to zatavený, ale nechtěl jsem riskovat, že by se mi zamastila páska, když už jsem ji kuchal, tak jsem to raději umyl.
Si to otváral tú zatavenku strašne amatérsky,postačila by čepel na rezanie,taký ten odlamovací núž alebo dobrý ostrý skalpel.Pri zoskladaní nelepit lepidlem ale plochy styku natrieť chloroformom a je to.Tak ako to robia modelári.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"