SilverFox•NSK - Gramodesky

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: V případě Rockové desky "Duke Special" je pouze první strana nahraná na 78RPM a druhá na 33RPM. Tato deska je vyrobená 16.10.2006, takže tam jsou normální běžné drážky jako u součastných vinylů. Na té 78RPM straně je obsažena jen jediná skladba o délce ±03:48. Tato společně se dvěma dalšími je obsažena i na druhé 33 otáčkové straně.
Zajímavostí je, že tyto strany mají dost odlišný zvuk ve smyslu, že kanály jsou jinak hlasité a barvu zvuku mají taky trochu jinou.
Tato má velikost 10".

V případě té Popové desky s "Betty Johnson" se jedná o singl vyrobený v roce 1954, kdy se jedno období dělaly nějaké singly na 78RPM a součastně s tím se vyrobil stejný singl avšak na 45RPM většinou pro jukeboxy, takže i s velkým středem. Tehdy to nebyl ani vinyl, ale ani šelak, šlo tuším o cosi zvané Styrene, ale nechci kecat - prostě není to šelak, ale je to dost tvrdý materiál..
Zde jsou drážky taky stejné jako u tehdejších LP desek.
První skladba má délku ±02:30 a druhá ±02:10.
Tato má velikost 7".


Hlavně je ale dost důležité vzít v potaz to, že v 50. letech bývaly skladby běžně dlouhé v průměru těch 2-2.5minut. Dnes je průměr jedné skladby kolem 4minut. Mluvím o žánru Pop, tak mě prosím někdo nechytejte za slovo, vím, že existují i různé extrémy od skladby trvající klidně pár vteřin až po pár hodinovou záležitost, ale to již není v rámci žánru Pop.


Ještě bych dodal, že ačkoliv tam asi jsou odkazy na víc desek na 78RPM o velikosti 7", tak já mám jen tu jedinou s Betty Johnson, důvod jsem vypsal na začátku toho příspěvku o velkém rozšíření sbírky.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Děkuji za vysvětlení.
jasně, s mikrodrážkou se ty 3 minuty vešly na 7". se standardní širokou drážkou zabraly 3 minuty celý 10".
Ona ta délka popových skladeb jaksi souvisí s technickými možnostmi těch singlů :).

Ta hmota by podle názvu mohla být polystyren v tuzemsku se tomu říkalo Krasten, později třeba Forsan. Je to tvrdé, různě křehké a rozpouští se organickými ředidly - snadno se lepí- to ale u gramodesky není až tak zásadní.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Není zač :-).

Já vím, to mě sice taky napadlo, ale když vezmu v potaz to, že i na ČSR Ultraphon deskách se klidně vešla skladba delší jak 4min, tak už tehdy mohli i samotní zpěvácí Popové hudby dělat i 3.5 - 4min skladby.
Potíž je, že ačkoliv se jednalo o 12", tak se takto dlouhé nahrávky využívaly spíš pro vážnou hudbu a asi velmi vyjímečně i pro mluvené slovo.

Já ti fakt nevim, vím jen to, že je dost tvrdá, ale může se při nevhodných podmínkách i pokřivit (nevím jestli stačí jen velké teplo nebo tlak, či je potřeba obojí), páč takových desek taky mám, ale má možnost i prasknout při pokusu ji ohnout.
Jak jsem jednou takovou desku držel a zjišťoval jsem jakou má výdrž, tak jsem slyšel malé, ale výrazné prasknutí a radši jsem toho hned nechal.
Zajímavý je, že nikde nebyla ani proti světlu vidět ta prasklinka, přesto, když jsem do té desky poklepal, bylo jasné, že naprasklá je. To proklepání jsem využíval hlavně u šelaků.


V případě šelaků mám takovou techniku ověření zda není prasklá - abych věděl jak ji skladovat, jestli normálně nebo ji dát na jinou hromádku. Než ji vyndám z obalu, tak ji držím v poloze, aby se případně nerozbila a jemně ji při vyndávání proklepávám nehtem do prostoru drážek - když není nic zvláštního slyšet, tak je to v pohodě a vytahuju ji dál. Stále ji při vyndávání prklepávám a pokud je to v pohodě, tak si ji po vytažení položím na prst v místě středové dírky a proklepám, zda je 100% v pořádku.

Když by byl šelak (nebo i ten tvrdý singl) prasklý, tak by se ozývalo podezřele ostré rezonování namísto tlumené a jemné vibrace.

Teď bohužel nemám po ruce žádnou nakřáplou desku, tak nemůžu přiložit nahrávku a musím to popsat slovy.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Kusový nákup -01- Nové desky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím, tak bych po delší době přispěl s něčím novým.

Tentokrát nepůjde o balíky obsahující více desek (to až později, a že další mega-balík mám :-D ), ale o desky, které se mi tu nakupily postupně zhruba za posledních pár týdnů, tedy Dido je koupená o něco dřív..

Aby tu byl přehled, tak nad obrázkama jsou podtržené názvy alb jež jsou odkazy na web Discogs.



Dido - Still On My Mind (08.03.2019)
Vím, že je to poněkud blbý, ale toto album bych moc rád sehnal ještě v modré verzi a tuto desku asi nechal zabalenou. Potíž je, že modrou verzi mi nemůžou objednat - prý ji jejich dodavatel nemá :-| . A to bych si to už rád poslechl..
CIMG9629 – kopie.JPG
CIMG9629 – kopie.JPG (140.32 KiB) 7602 zobrazení




Roxette - Have A Nice Day (1999 - Reedice 12.04.2019)
I podle prodejce to byla dost drahá deska. Ale stejně si myslím, že cenově to nemá na to nové album od Madonny, které jsem si radši koupil bez obalu, ale téměř za třetinovou cenu..
CIMG9630 – kopie.JPG
CIMG9630 – kopie.JPG (119.05 KiB) 7602 zobrazení




Rihanna - Good Girl Gone Bad (2007 - RE 04.2017)
Tak konečně jsem se dočkal tohoto alba na desce.
Je to asi trochu divný, ale já celé album neslyšel nikdy :-D - a to beze srandy.
Kromě skladeb: Umbrella, Don't Stop The Music a Shut Up And Drive jsem fakt neslyšel žádnou další. Pouze kromě krátkých (asi 30s) ukázek na webu při zjišťování, zda jít do koupě celého alba.

Na druhou stranu, i když to teď uslyším poprvé po 12 letech od vydání, to má i pozitivum - protože se dnes už nedělá takové R&B jako před 10 lety, a ty první dvě výše uvedené skladby se mi dost líbí, tak teď uslyším pro mě naprosto nové skladby z tehdejší doby.
CIMG9631 – kopie.JPG
CIMG9631 – kopie.JPG (116.66 KiB) 7602 zobrazení




William Basinski & Lawrence English - Selva Oscura (12.10.2018)
Jo, tak Basinskiho tvorbu ani nemusím ověřovat zda ji kupovat na desce, tam je to jasný.
Na tohle album se těším zhruba od doby, co bylo uveřejněno na webu Discogs - což odhaduji asi na listopad minulého roku a konečně jsem se ho dočkal a ještě k tomu v limitované barevné verzi :-).

A nebyl bych to já, kdybych si to trochu nezkomplikoval - i když bych si to rád poslechnul a už jsem si ji i rozbalil, abych se na tu desku podíval, tak si to zatím nechci pouštět, abych se tím neovlivnil - to proto, že chci udělat pár složitějších Ambientních skladeb, které dělá poslední dobu i Basinski, ale nerad bych ho napodoboval..
CIMG9632 – kopie.JPG
CIMG9632 – kopie.JPG (129.03 KiB) 7602 zobrazení




Roxette - Good Karma (03.06.2016)
Jde o aktuálně nejnovější album skupiny Roxette. Celkem mě zklamalo už před nákupem, že tolik skladeb je jen na jediném vinylu. Co jsem si pouštěl ukázky, tak to neznělo špatně a navíc jsem si mohl objednat tuto limitovanou barevnou desku (tedy podle čárovýho kódu by měla být barevná, ale ještě jsem ji nerozbalil - no co, vyzvedl jsem si ji teprve předevčírem).

Celkem zajímavou věcí je to, že prý po skončení poslední skladby a odjezdu jehly do nekonečné drážky se rozezní nějaký sampl, který je nahraný i v nekonečné drážce. Tak jsem na to zvědavej, páč desek co mají záznam až do nekonečné drážky mám zatím jen 2.
CIMG9633 – kopie.JPG
CIMG9633 – kopie.JPG (148.42 KiB) 7602 zobrazení




No a pokračování bude za chvíli :-)..
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Kusový nákup -02- Bazarové desky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

No a zde je pokračování.
Společně s těmito novými vinyly jsem si nakoupil i pár starších, přičemž jsem po delší době navštívil bazary kam chodím už roky.

No je to těžký.. Dnes se v těch bazarech nedá najít něco pro mě nového a desky od skupin jako Kiss, Van Halen, Guns N Roses, Black Sabbath (nebo Ozzy Osbourne), Scorpions, Queen, Judas Priest, Iron Maiden nebo třeba Anthrax jsou buď nedostupné a nebo drahé, takže si budu muset počkat až to bude nabízet někdo za rozumný ceny a tohle fakt nemá smysl ani stahovat z netu, protože co jsem si poslechl pár ukázek toho co mám na deskách a co se prodává v digitálu, tak ten digitál mi přijde poněkud kastrólovej - slabý basy, slabý výšky a celkově to zní poněkud šedě - líp to popsat neumím.
Když nepočítám blbý remaster, tak je to možná ale i tím, že mi z desek jde vždy prostě jinej zvuk než jaký je na ně zaznamenán.

To samý je to i v případě Depešáků, Tears for Fears, Michael Cretu, Sandra, Enya, Madonna a další, ale tady jsou remastery většinou solidní.

No a to co se v bazarech nabízí už buď většinou znám nebo mám doma, takže si vyberu jen někdy něco co mě alespoň trošku zaujme a kde je cena přijatelná.


A zde je tedy ten nedávný decentí výběr :-).


Тич-Ин - Вокально-Инструментальный Ансамбль
Zatím jsem si nestihl pustit, tak ani netuším co jsem si to vlastně koupil.
Ve snaze najít přesnou desku na Discogs jsem se nervil s načítáním tuny verzí, ale tu co mám já, tam zrovna není.. A ještě k tomu tam jsou i barevné vinyly.. Ti se u tohoto alba solidně vyřádili..
CIMG9635 – kopie.JPG
CIMG9635 – kopie.JPG (133.15 KiB) 7598 zobrazení




Hana Hegerová, Pavel Kopta - Lásko prokletá (Hana Hegerová zpívá texty Pavla Kopty) (1977, RE 1982)
V domnění, že tuto desku mám v monofonní verzi jsem si tuto (zničenou) desku koupil. No, doma jsem zjistil, že jsem se tak trochu spletl a toto album mám samozřejmě ve stereofonní verzi (páč jinak nebylo vydáno) a jak jinak než v zánovním stavu - no spletl jsem se proto, že mám na ní jiné starší album "Šansony s Hanou Hegerovou", které však nebylo vydáno jinak než jen monofoně. A vždy když jsem prohrabával desky, tak tyto byly u sebe a asi se mi tak tyto desky v hlavě promíchaly..
Ale co, moc drahý to nebylo, jinak bych neriskoval ještě k tomu s poškozenou deskou.
CIMG9636 – kopie.JPG
CIMG9636 – kopie.JPG (140.3 KiB) 7598 zobrazení




Нью Сикерс - ВИА "Нью Сикерс" в Москве (1982)
O tomhle jsem taky netušil co je to zač, tak jsem si nechal kousek první skladby přehrát a zaujalo mě to, tak jsem si ji vzal. Dnes jsem si ji pustil a protože jsem neprohlížel co tam je za skladby, tak mě velmi mile překvapilo, když se rozezněla skladba "Give Peace A Chance".
Celkově je to dost povedené album, pokud máte rádi Pop Rock a budete mít šanci, tak doporučuju pustit.
CIMG9637 – kopie.JPG
CIMG9637 – kopie.JPG (151.88 KiB) 7598 zobrazení




The Prime Movers - Prime Movers (1985)
Tady jsem taky netušil co to je, ale říkal jsem si, že to asi bude něco Rockovýho, což jsem se trefil a když to bylo ještě zabalený a stálo to 70Kč, tak jsem to vzal. No, doma jsem zjitil, že je to EP a ještě k tomu na 45RPM, nějak jsem si na obalu nevšiml podezřele malého množství skladeb - myslel jsem, že je to album, páč maxáče nebo takový věci tento bazarista moc nemívá..
Díky tomu, že jsem zjistil co je to za desku se mi to moc rozdělávat nechce, jen nevím jestli se mi podaří ji sehnat ještě jednou..
CIMG9638 – kopie.JPG
CIMG9638 – kopie.JPG (122.88 KiB) 7598 zobrazení




Krom tuny běžných LP desek tam má i trošku šelaků. Tady mě dost zaujala ta dobová papírová taška na desku, tak jsem ji vzal. Uvnitř je naprasklý šelak, proto tak nízká cena.
CIMG9639 – kopie.JPG
CIMG9639 – kopie.JPG (170.41 KiB) 7598 zobrazení




Jiří Štědroň - Belinda / Šestnáct růží
The Rangers - Poslední večeře / Otec a syn
Milan Chladil - Granada, Je krásné lásku dát / Za rok se vrátím, Té kterou mám rád
Karel Gott - Good Bye / Já toužím po životě
М. Александрович / «Фарроупилья» - Ночное Танго = Night Tango / Чимарита = "Chimarita"
Ostravský dětský rozhlasový sbor Domu kultury VŽKD - Veselé vánoční hody
Marta Kubišová / Karel Černoch - Modlitba pro Martu / Zlej sen
Dušan Holý - Ligotala sa zvezdička
No a jsem si povybíral i několik singlů. Jo, ten ruský je opravdu menší než základní 7" singlovky. A ta singlovka s Kubišovou má skladbu "Modlitba pro Martu" - to asi vyšlo ještě v době, než se do ní navezli s falešnými "důkazy" a jiným bordelem..
No a jedna fonokarta s fotkou brněnského výstaviště - tuto sice už mám, ale v poněkud horším stavu. Tak jsem si konečně sehnal tu samou v poměrně pěkným stavu. Navíc je tam pěkná skladba.
Tyto skladby od Rangers jsem sice neznal, právě si je ji pouštím poprvé a je to fakt pěkná hudba. A navíc deska je skoro jak nová. Tahle skupina asi nikdy nezklame. Tedy, ty odříkávané skladby mě sice moc neberou, ale ta druhá je úplně jiná káva.
Singlovka s Chladilem je poněkud zvláštní. Tyto skladby sice taky slyším prvně a jsou pěkné, ale první strana má skladby, které zní jak z 50. let. A další divností je to, že deska má kód typický pro Mono desky, je označená jako Monofonní a to přímo i na samotné desce, ale zvuk je značně Stereofonní - tak a teď mi vysvětlete tento paradox :!:.
CIMG9640 – kopie.JPG
CIMG9640 – kopie.JPG (159.94 KiB) 7598 zobrazení




Грег Бонам и Вокальный Дуэт «Липс» в Москве
Hm, no není to zrovna to co bych poslouchal, ale vyloženě špatný to zase taky není. Tady jsem se asi nechal trochu zvyklat tím, že je ta deska snad nová - jak vizuelně, tak i zvukově.
CIMG9641 – kopie.JPG
CIMG9641 – kopie.JPG (148.54 KiB) 7598 zobrazení




Jam Tronik - Another Day In Paradise (Dance Version - Remix)
Tady jsem si to nejdřív prověřil, ale další den jsem si to šel koupit.
Sice to není úplně dobře propracovaný co se hudby a těch přebytečných samplů týká, ale vokály jsou pěkný a slyšet to s ženským hlasem je zajímavý.
CIMG9642 – kopie.JPG
CIMG9642 – kopie.JPG (131.2 KiB) 7598 zobrazení
CIMG9643 – kopie.JPG
CIMG9643 – kopie.JPG (106.78 KiB) 7598 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Po precitani tychto prispevkov sa mi normalne zacnelo za gramofonom (a vsetkym co k tomu patri)
Je to kultura pocuvania.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Díky za komentář, aha ty už vlastně gramec nemáš.. Je to škoda, na deskách je hromada hudby v původní originální kvalitě a ne jako dnes co se digitalizuje, navíc jen něco, a ještě se to zmrší (nad tím jsem tu taky už nadával).
A když to vezmu v globále, tak sám mám ve sbírce i hromady desek s hudbou, o které se neví ani na internetu - a jednu takovou skladbu mám třeba i na desce z roku 2010..

Jen mě štvou ty zákony - hudba se má přece šířit a ne hamounit za účelem co největších zisků..
Takže kdyby sis někdy chtěl něco poslechnout s typickým vinylovým zvukem, napiš (radši soukromě).



Jinak k těm příspěvkům, ono mi bylo blbý sem jen hodit fotky bez nějakého komentáře a k něčemu mě napadlo, že bych rád něco připsal.. Tak jsem si pak řekl, že napíšu něco krátkého ke každému obrázku.
Jen jsem si pak klasicky říkal, jestli tím dlouhým textem ostatní neunudím..
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

kľudne píš, foť - toto fórum je na to. Ak to niekoho nudí, klikne inde ... kto chce, pozrie si a prečíta. Ja som si to prečítal všetko a nenudilo.
Možno neskôr pošlem nejakú kazetku k tomu účelu čo si sa ponúkol :) - ale asi ich bude viac
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Já vím, a i toto si uvědomuju :-), jen jsem to myslel tak, abych se třeba nesnažil zbytečně.

Jo tak, přímo na kazetu.. Hm, to jsem zatím ještě nezkoušel - ono ten magič nemám propojený se zvukem z gramce, vše co mě dostatečně z desek zaujme, si převádím do mobilu - tam mám Mp3 nejvyšší kvality, ale mám uložený na disku i originální WAV soubor a to jsem myslel, že bych poslal.
Ono totiž nevím, jestli by ti ta ostrost digitalizací třeba nevadila - většině lidem nějak nesedne :-?..

A ještě k tomu mám některý desky jen v solidně jetým stavu..
Ale na druhou stranu by to bylo zajímavý, udělat to, o čem jsem dřív jen slýchal..

Mimo to, ale co poštovný?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Nedeľa, 22. Septembra 2019, 14:36 Ono totiž nevím, jestli by ti ta ostrost digitalizací třeba nevadila - většině lidem nějak nesedne :-?..
Mi také nesedí :), ale to nevadí. Chtěl jsem spíše napsat, že mě to tvé rozšíření gramodesek inspirovalo. Musím si zase něco starého - dobrého koupit ;)
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: No jo, já vím, holt se mi líbí říznej a pořádnej zvuk než jak je utlumený na CDčkách. Ono i když stáhnu výšky na kotoučáku, tak to opravdu jde do tlumenýho zvuku, ale stále to má tendenci znít ostře - fakt nevím čím to je.
Jo, sice mi jde zvuk z gramce do Tesly B73 a z ní pak do 1039A a pak teprve do noťasu, ale na 1039A to mám vše relativně srovnaný - nic není výrazně vyhulený..

Teda, tak to jsem nečekal, že to tolik zaujme :-). Tak to držím palce, upřímně, protože v dnešní době "vládnou" překupníci a ty starý věci co se dřív i vyhazovaly se dnes prodávají za nehorázný prachy (a to nemyslím jen desky).
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ja by som tiez rad gramo ale neni kam.
Nemame na to miesto ani nabytok.
Stacia kazetky.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"