SilverFox•NSK - Gramodesky

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 16:29

Re: SilverFox•NSK - Gramodesky

Príspevok od užívateľa SilverFox•NSK » Štvrtok, 11. Júla 2019, 16:57

jhradec: V případě Rockové desky "Duke Special" je pouze první strana nahraná na 78RPM a druhá na 33RPM. Tato deska je vyrobená 16.10.2006, takže tam jsou normální běžné drážky jako u součastných vinylů. Na té 78RPM straně je obsažena jen jediná skladba o délce ±03:48. Tato společně se dvěma dalšími je obsažena i na druhé 33 otáčkové straně.
Zajímavostí je, že tyto strany mají dost odlišný zvuk ve smyslu, že kanály jsou jinak hlasité a barvu zvuku mají taky trochu jinou.
Tato má velikost 10".

V případě té Popové desky s "Betty Johnson" se jedná o singl vyrobený v roce 1954, kdy se jedno období dělaly nějaké singly na 78RPM a součastně s tím se vyrobil stejný singl avšak na 45RPM většinou pro jukeboxy, takže i s velkým středem. Tehdy to nebyl ani vinyl, ale ani šelak, šlo tuším o cosi zvané Styrene, ale nechci kecat - prostě není to šelak, ale je to dost tvrdý materiál..
Zde jsou drážky taky stejné jako u tehdejších LP desek.
První skladba má délku ±02:30 a druhá ±02:10.
Tato má velikost 7".

Hlavně je ale dost důležité vzít v potaz to, že v 50. letech bývaly skladby běžně dlouhé v průměru těch 2-2.5minut. Dnes je průměr jedné skladby kolem 4minut. Mluvím o žánru Pop, tak mě prosím někdo nechytejte za slovo, vím, že existují i různé extrémy od skladby trvající klidně pár vteřin až po pár hodinovou záležitost, ale to již není v rámci žánru Pop.

Ještě bych dodal, že ačkoliv tam asi jsou odkazy na víc desek na 78RPM o velikosti 7", tak já mám jen tu jedinou s Betty Johnson, důvod jsem vypsal na začátku toho příspěvku o velkém rozšíření sbírky.

jhradec
mazák
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 13:51

Príspevok od užívateľa jhradec » Piatok, 12. Júla 2019, 06:46

Děkuji za vysvětlení.
jasně, s mikrodrážkou se ty 3 minuty vešly na 7". se standardní širokou drážkou zabraly 3 minuty celý 10".
Ona ta délka popových skladeb jaksi souvisí s technickými možnostmi těch singlů :).

Ta hmota by podle názvu mohla být polystyren v tuzemsku se tomu říkalo Krasten, později třeba Forsan. Je to tvrdé, různě křehké a rozpouští se organickými ředidly - snadno se lepí- to ale u gramodesky není až tak zásadní.

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 16:29

Príspevok od užívateľa SilverFox•NSK » Piatok, 12. Júla 2019, 11:47

jhradec: Není zač :-).

Já vím, to mě sice taky napadlo, ale když vezmu v potaz to, že i na ČSR Ultraphon deskách se klidně vešla skladba delší jak 4min, tak už tehdy mohli i samotní zpěvácí Popové hudby dělat i 3.5 - 4min skladby.
Potíž je, že ačkoliv se jednalo o 12", tak se takto dlouhé nahrávky využívaly spíš pro vážnou hudbu a asi velmi vyjímečně i pro mluvené slovo.

Já ti fakt nevim, vím jen to, že je dost tvrdá, ale může se při nevhodných podmínkách i pokřivit (nevím jestli stačí jen velké teplo nebo tlak, či je potřeba obojí), páč takových desek taky mám, ale má možnost i prasknout při pokusu ji ohnout.
Jak jsem jednou takovou desku držel a zjišťoval jsem jakou má výdrž, tak jsem slyšel malé, ale výrazné prasknutí a radši jsem toho hned nechal.
Zajímavý je, že nikde nebyla ani proti světlu vidět ta prasklinka, přesto, když jsem do té desky poklepal, bylo jasné, že naprasklá je. To proklepání jsem využíval hlavně u šelaků.

V případě šelaků mám takovou techniku ověření zda není prasklá - abych věděl jak ji skladovat, jestli normálně nebo ji dát na jinou hromádku. Než ji vyndám z obalu, tak ji držím v poloze, aby se případně nerozbila a jemně ji při vyndávání proklepávám nehtem do prostoru drážek - když není nic zvláštního slyšet, tak je to v pohodě a vytahuju ji dál. Stále ji při vyndávání prklepávám a pokud je to v pohodě, tak si ji po vytažení položím na prst v místě středové dírky a proklepám, zda je 100% v pořádku.

Když by byl šelak (nebo i ten tvrdý singl) prasklý, tak by se ozývalo podezřele ostré rezonování namísto tlumené a jemné vibrace.

Teď bohužel nemám po ruce žádnou nakřáplou desku, tak nemůžu přiložit nahrávku a musím to popsat slovy.

Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"