Veľký dlhodobý seriál o káve

všetko o káve sem

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Káva je v našich končinách fenoménom už pekných pár desiatok rokov. Hovorí sa, že vo Viedni po porážke Turci zanechali na nedobytom území pri úteku stovky vriec praženej kávy a tak vznikla kávičková kultúra, na ktorej hlavné mesto Rakúska vybudovalo svoj kult. Zrejme potom odtiaľ už nebolo ďaleko k nám a postupne sa lahodný temný mok s podmanivou vôňou, bez ktorého si niektorí z nás nevedia predstaviť ráno, rozšíril do celej Európy aj ameriky. Napr. káva je vraj veľmi obľúbená aj v škandinávii - neviem, nikdy som tam nebol. Ale ak je nejaký návštevník tohto webu, čo má o tom vedomosť, nech sa podelí.
Každopádne ale za kávovú baštu EU považujeme Taliansko, kde vynašli to "espresso", ktoré sa v poslednej dobe tak ujalo aj u nás.
Do revolúcie u nás bol známy skôr "turek" - teda káva zaliata horúcou vodou. Postupne sem hlavne po revolúcii začali prenikať do domácností aj presovače/pákové espresso - niekde aj tie kanvice na kapsule (dolce gusto, nespresso a spol - názov nemci vlastne ukradli z taliančiny, ktorý vlastne znamená v preklade sladká chuť - ehm - v nemčine by to asi nevyznelo dosť dobre). Ano - ja ich nepovažujem za kávovary. Možno máte na to iný názor. Ja len neviem čo do tej kapsule výrobca dá - môže tam byť kľudne nejaká chémia ... ide o cenu/zisk. Kdežto, ak si pomeliem zrno, viem čo pijem.
Preto sa tento seriál kapsulami nebude zaoberať. Iná vec sú E.S.E pody - teda zlisovaná mletá káva v papierovom vrecúšku - niečo ako obdoba porcovaného čaju. Tie sa chystám tiež otestovať v budúcnosti.

Takže pozrime sa, čo máme k dispozícii.
Jeden kávovar talianskej značky DeLonghi s tlakom 15 bar - čo je skvelé pre splnenie požiadavky na kvalitné "espresso". Tento model, aj keď sa nezdá, vnútri má ústrojenstvo z vyšších modelov celé z kovu. Takže mal by byť kvalitný na amatérske testy. Ďalej (zatiaľ) nožový mlynček - toto je dočasné núdzové riešenie, nakoľko nie je možné s ním presne nastaviť a kontrolovať mletie - hrubosť. V pláne je mlynec s kameňmi.
Potom odmerka s dusadlom (tamperom-:), šálka, lyžička a kávy, ktoré sa budú dopĺňať časom. Budeme sa venovať zrnkovým aj mletým kávam.
Toľko na úvod. Kľudne komentujte a pripíšte svoje poznatky a skúsenosti, svoje obľúbené značky ...

Len pre poriadok. Výsledky testov nie sú kupované žiadnym sponzorom, alebo pod. Sú nezávislé ako celý tento web.
Ešte v krátkosti - prečo vlastne táto téma - načo sa jej venovať.
Tak len krátko:
- niečo nové sa naučiť ako dobre pripraviť kávu, správnej kávovaj kultúre - vysvetliť si niektoré pojmy
Ale HLAVNE roztriediť kávy podľa chuti, sily, vône na jednom mieste - porovnať ich. Primälo ma k tomu to množtvo značiek, druhov - čo si vybrať a nepopáliť sa. Vyhnúť sa prepraženej, kyslej, horkej alebo nevýraznej káve, nekúpiť takú, po ktorej budem mať ťažobu, pálenie záhy ... ktorá dobre vonia. A tak.


Doplnenie (02/2019):
Rubriku vedieme zatiaľ dvaja - ja a Peter (Tortillahot). Za aktívnu pomoc a jeho nadšenie mu ďakujem.
Nedajte sa zmýliť šálkami, v ktorých prezentujeme a fotíme finálnu kávičku. Áno - máme rovnaké šálky s červenou potlačou. Ukázali sa ako veľmi dobré. Takže napriek tej nechcenej reklame ich používame :)
Ak by sa chcel hocikto pripojiť do nášho teamu amatérskych testovačov, radi ho privítame. Požiadavky nie sú nijako zvlášť drastické. Dôležité je radosť a nadšenie. Odmena? Dobrý pocit a osobný rast za pomoci vlastného a čiastočne aj nášho pričinenia :)
Prílohy
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Veľký test kávy (laický)
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Streda, 13. Februára 2019, 09:53, upravené celkom 5 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Lavazza cafe espresso

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Prvý test bude veľmi rýchly - vlastne neprebehol ani test kvoli tomu, že sa to nedalo piť.
Reč je o tejto káve. Inak naša obľúbená značka (ale iný "model" kávy)
Lavazza cafe espresso
Lavazza cafe espresso
lavazza_caffe espressso.jpg (12.27 KiB) 6356 zobrazení
Lavazza cafe espresso - cena
Lavazza cafe espresso - cena
Jedná sa o zrnkovú kávu, 250 g, sáčok, veľmi pekné balenie, striedma čierna tomu pristane, sofistikovaná grafika.
Cena 16,50-25€/kg - priemer asi 18-19€/kg.
Zrnká stredné až menšie prekvapivo svetlejšej farby.
Chuť - výrazne kyslá
Neodporúčam.

Pekné balenie by si zaslúžilo omnoho kvalitnejší obsah.
Michael-Richards-Oh-no.gif
Michael-Richards-Oh-no.gif (1.28 MiB) 6256 zobrazení
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Pondelok, 15. Októbra 2018, 14:31, upravené celkom 2 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Popradská Classico Espresso - modrá

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Pozn.: Text bol mierne doladený po porovnaní s kávou Colombia.

Po nevydarenom štarte zo zahraničnej produkcie zamierime späť domov - do Popradu, domova tradičného slovenského výrobcu kávy. V poslednom čase sa predviedol s novinkami vo veľmi vkusných a moderných obaloch.
Uvidíme, či aj obsah korešponduje s obalom.
Dnes sa pozrieme na zúbok modrej - Popradská Classico Espresso.
Zrnká su tmavšie upražené, no nie úplne najtmavšie - nie zhorené, skôr menšie, nepolámené, vidno že je to zmes z viac druhov káv. Vôňa je príjemná, podmanivá. Dodržíme odporúčané množstvo vody a dávku kávy podľa údajov na obale, dostaneme klasické espresso - teda 7g na cca 35 ml vody. Toto ponecháme aj ako štandard pri ďalších testoch. Vôňa je to, čo by som u tejto kávy vyzdvihol - je proste fantastická. Po pomletí, aj po uvarení.
Po prenesení do nápoja je skôr jemnejšia. Chuť je delikátna, vyvážená a skôr jemná - mierne zaostáva za vôňou - preto kto má rád výraznejšiu a silnejšiu kávičku, nech si dá menej vody. Nie je úplne neutrálna - cítim tam prímes niečoho, čo jej dáva istý svojský charakter. Niekoho poteší, niekoho nie. Colombia z Popradu je bez tejto prímesi. Z tohto nám vychádza, že káva nie je až tak silná. Skôr stredne až menej. Takisto sa nemusíte báť ťažoby a iných sprievodných negatívnych javov ako napr. pálenie záhy. Telo chute je priemerné až tenšie. Chvostík "nikotínu" je slabý.
Crema je pekná - s "mapami" tmavších olejov a kyseliniek.
Horkosť a kyslosť som nezaznamenal - je vyvážená a príjemná. Zatiaľ si ju nechajme ako referenciu pre porovnanie so vzorkami, ktoré nás ešte čakajú.
Cena 15€/kg je taký priemer. Takže dosť dobrý výsledok.
Výsledok: vyvážená chuť, super vôňa, dobrý pomer k cene ODPORÚČAM
Popradská Classico Espresso
Popradská Classico Espresso
zr-classico-500.jpg (89.26 KiB) 6338 zobrazení
Popradská Classico Espresso - CENA
Popradská Classico Espresso - CENA
čaká nás ešte + Columbia a Finca, možno Professional a Mistral
čaká nás ešte + Columbia a Finca, možno Professional a Mistral
pa-zrnkova-large.jpg (50.95 KiB) 6325 zobrazení
Oh-yes-GIF.gif
Oh-yes-GIF.gif (477.85 KiB) 6255 zobrazení
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Utorok, 16. Októbra 2018, 11:28, upravené celkom 8 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

S kávami mi bude pomáhať Peter, ktorého koníčkom je práve tento mok.
Takže verím že sa pripojí už pri tejto príležitosti ;) Navyše disponuje inou mašinkou, ktorú si predstaví sám.
Vaše postrehy sú vítané samozrejme tiež.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
peterKE
metál za zásluhy
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:12
Bydlisko: tam kde ty nie

Popradská Classico Espresso

Príspevok od používateľa peterKE »

Po rozbaleni, zrnka kavy vonaju prijemne, silno, viac kyslo, citit vacsi stupen prazenia. Kava sa prazila trosku dlhsie ako je potreba, za co hovori ostatkovy olej na zrnach. Je to vraj zmes arabiky 80% a robusty 20%. Kazdy mame ine chutove kanaliky a u kavy Classico Espresso je to u mna trosku ine ako napisal kolega hore. Podla mna jej telo je urcite silnejsie, ma nadhernu aromu po zomleti, ktora sa ale trochu strati v salke, kava je vyborne vyvazena. V tomto pripade vyrobca na obale nezavadza a udaje ako silne telo a vyrazna aroma uplne sedia aj u mna. Pozor! ak si ju chcete vychutnat tak si pripravte prave espresso tj. 30ml. Skusal som Lungo 60 ml (prva fotka) no stratilo to vela pozitiva a uz to jednoducho nebolo espresso. Kazdemu odporucam ochutnavat nove kavy stale ako espresso. Kavu som robil v automate Sencor SES 7010NP. Vseobecne sa odporuca nastavit mlyncek podla farby prazenia. Cim tmavsie prazenie tym hrubsie mletie a cim je prazenie svetlejsie, ma byt mletie jemnejsie. To je ale teoria. V praxi som si to uz viac krat vyskusal prevazne na automatoch od DeLonghi. Osvedcilo sa mi jemnejsie mletie stale. Po urobeni viacerych kav musim priznat, ze za dane peniaze dostane zakaznik vybornu kvalitu. Tato kava ma vraj vacsi podiel kofeinu a preto by sa nemala pit v poobednych hodinach. Som si isty, ze kava si najde vela fanusikov. Je to jedna z najlepsich kav, za tie peniaze a bezne dostupna v potravinach. Radim ju zatial do top 3 v cenovej kategorii do 17 eur/1kg. Samozrejme su lepsie kavy na trhu ale su drahsie. Tymto sa chcem podakovat panovi - Radomir M. za poskytnutie tejto kavy 8-)
Prílohy
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
Naposledy upravil/-a peterKE v Piatok, 26. Apríla 2019, 16:21, upravené celkom 24 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak vďaka Peter za predstavenie, prvý názor a doplnenie testu ;)
Verím, že tu s nami vytrimeš aj naďalej - nejako zladíme svoje kroky čo sa týka výberu káv, aby sme sa vedeli doplniť - teda aby sme mali obaja poruke tú istú kávičku a mohli k nej podať svoje stanoviská.
Máš poruke Colombia od Popradskej ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
peterKE
metál za zásluhy
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:12
Bydlisko: tam kde ty nie

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa peterKE »

Ano mam po ruke aj Colombiu, dalej Segafredo Intermezzo, Julius Meinl Wiener Art, Segafredo Espresso Casa. Najblizsie bude urcite Colombia. Ale to skor mozes kupit Intermezzo alebo Wiener Art ty. Lebo ja najprv vypijem jednu kavu az potom otvaram druhu ak sa da prva otvorena pit a Classico sa da bez problemov. A ku kave Intermezzo alebo Meinl viem pridat svoje dojmy kedykolvek a porovname to.
Sansui 331 klub czechoslovakia
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Teraz nekupujem nič - mame - može byť kolumbia.
Potom dáme segafredo. Medzitým niečo nahodím čo už bolo pité. To aj tak nepoznáš
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
peterKE
metál za zásluhy
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:12
Bydlisko: tam kde ty nie

Julius Meinl Espresso Wiener Art - chutná horká čokoláda

Príspevok od používateľa peterKE »

Po rozbaleni, zrnka kavy vonaju pekne, ako jemna horka cokoladka, bez naznaku kyslosti ci preprazenia. Tuto kavu odporucam kazdemu, kto nechce mat palenie zahy, ma rad stredne silnu kavu a preferuje prijemnu chut horkej cokolady pred silnou davkou kofeinu 8-) Zrno tejto kavy je pomerne rovnakej velkosti, stredne velke az vacsie a pekne oprazene. Farbou najviac pripomina karamel. Myslim, ze prazenie bolo jemne, maximalne stredne. Pouzil som ako tradicne druhe najjemnejsie mletie. Telo tejto kavy je stredne silne, jej vona menej vyrazna ale prijemna. Crema kavy je jemna. Chut je ako slabsia horka cokolada s mensim podielom kakaa a ma dochut jemne pripeceneho karamelu s minimalnou kyslostou az ziadnou. Celkovo jej chut je horka. Niekto by mozno povedal, ze nema gule :) Som toho nazoru, ze tato kava je viac vhodna pre Latte alebo Cappuccino. Na espresso ci ristretto je podla mna slabsia. Ale nezabudajme nato, ze nie kazdy si moze dovolit napr. zo zdravotnych dovodov silnu kavu. Ludi je vela a kazdy ma ine poziadavky na kvalitu a chut kavy. Mne tato kavicka chutovo vyhovuje a myslim, ze je vhodna aj na poobedne popijanie. Ak ale hladate nieco na rannu vzpruhu energie tak to nie je pre Vas. Pozrite sa napr. na Classico Espresso od Popradskej alebo Segafredo Intermezzo.
Prílohy
image.jpeg
image.jpeg (145.85 KiB) 6288 zobrazení
image.jpeg
image.jpeg
Naposledy upravil/-a peterKE v Utorok, 23. Októbra 2018, 10:54, upravené celkom 13 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Fajn - tu už len k dokonalosti chýba fotka, ako to tečie do tej tvojej Julius Meinl šáločky ;) - však táto kávička je tam vlastne doma. Urobíš z nej špeci pre mňa ristretto a dáš sem report ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
peterKE
metál za zásluhy
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:12
Bydlisko: tam kde ty nie

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa peterKE »

Ale to uz nebude to iste ako z pakoveho :D Nemyslim, ze je to az take podstatne ako tecie. Vzdy sa pocita vysledok :) Ale urcite vyskusam aj v automate a doplnim info ak bude v niecom rozdielny vysledok. A ak velmi chces tak kvoli tebe aj fotka ako tecie bude :D
Sansui 331 klub czechoslovakia
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Veľký dlhodobý seriál o káve

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak fajn. Keď už, tak už - nech teče Meinl do Majnla :D
Inak túto Wiener si kde kúpil? Tu som ju nevidel - má pekný obal.
To vypadá na tie zásoby čo tu nechali pri Viedni turci po porážke :lol:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "o káve"