Typ 4 • Metal

prosím vkladať ostatných svoje testy mimo tohto vlákna
Unique reviews vintage audio cassettes with samples (tests audio cassettes with samples)

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa Nstar »

a nepomoze ani ta automaticka kalibracia?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 napísal: Štvrtok, 20. Decembra 2018, 14:57 orhore: sú niektoré metalky čo sa krúti menej alebo vôbec, napríklad pozri nejaké Sony Metal XR z 90tych rokov. Alebo tie staré Basfy hodne vzácne.
Já zas nemám takový výběr, takže jen tu XR od Sony, ale ještě jsem ji nerozbalil. Třeba Maxell Metal CD se kroutí.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej Maxell sa krúti, aj Nová Basf TPIV, aj Thats, Denon, a TDK najviac. Niektoré staré metalky zase vôbec.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: No, už jsem byl párkrát znechucený výsledky, tak snad mě to nakonec fakt neodradí.
Hele ono je průser v tom, že nevím jestli to kolísání a i stabilně slabší levý kanál je způsobený jen páskama nebo tím přístrojem - to je to co mě štve. Páč aby byly všechny kazety napříč jejich stářím v háji a levý kanál byl u všech slabší než pravý se mi nezdá..


Nstar: No autokalibraci jsem na SONY objevil teprve nedávno, tak jsem s tím zatím nezkoušel nahrávat, ale nevím no. Celkově oproti Dualu nahrává i tišeji.
Příklad - nahrál jsem ORWO kazetu na SONY, pak ji vložil do Dualu, ten test jsem přehrál a za to nahrál to samé na Dualu. Rozdíl byl znatelný. A když jsem tu nahrávku z Dualu dal do SONY, tak i tam to bylo znát, páč najednou VU metr vyletěl tuším až k +6dB..
Jednak je to tím, že SONY a Dual má jiné měření dB, ale i v záznamu to právě bylo znát, že SONY nahrává tišeji..

Ale stejně, dokud nebude zkalibrovaná rychlost a aspoň i hlava v té přehrávací mechanice, tak bude jen vyčkávat :-|..
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa Nstar »

vynechajme mechaniku kde ide krivo hlava
ako si dosiel na to, ze hra ten sonak pomaly?
Ten Sony je nakalibrovany na ich kazety, takze nejake ORWO na tom musi hrat zle, bez kalibracie to nepojde a ani s inymi a novsimi kazetami to nebude ono, preto tam ta autokalibracia je. Ak pouzijes iny pas ako Sony ( tusim HFS, UX, XR ) tak vysledok bude odlisny.

K tomu slabsiemu lavemu kanalu, prejdi jemne nechtom po nahravacej aj prehravacej hlave ci je tam nejaka nerovnost
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: No, nemám sice absolutní sluch, ale poznal jsem to hned, když jsem si něco pustil na Dualu. Abych zjistil, který hraje špatně, tak jsem si vzal origo singl (originálka se dvěma skladbami), přehrál jsem to přes Sony, přes Dual a na porovnání importoval i staženou skladbu. Nejblíž jí byl Dual s rozdílem ani ne do 1sec, kdežto Sony měl rozdíl tuším o 3-5sec.
Testování probíhalo při asi 4min skladbě.

A omlouvám se, spletl jsem se, Dual je pomalejší oproti Sony, takže Sony potřebuje zkalibrovat otáčky na míň..

No jak která, když jsem tam dal jinou ORWO, tak hrála suprově, ale ta jedna hrála dost tlumeně. Přitom Dual z ní dokázal vytáhnout o dost ostřejší a hlasitější záznam - při běžné rychlosti.
Ale jak píšu, já tu kalibraci objevil před pár týdny a to jsem už zvuk netestoval jestli je lepší než bez kalibrace.


Jinak nerovnost tam nevidím ani necítím. Jen se mi nehet lehce zasekává o ty přechody v konstrukci hlav - na nahrávací v jednom místě trochu víc, u přehrávací jsou přehody nepatrné. Ale těžko porovnat, mám trochu jinak tvarované nehty..
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa Nstar »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 20. Decembra 2018, 19:52 Nstar: No, nemám sice absolutní sluch, ale poznal jsem to hned, když jsem si něco pustil na Dualu. Abych zjistil, který hraje špatně, tak jsem si vzal origo singl (originálka se dvěma skladbami), přehrál jsem to přes Sony, přes Dual a na porovnání importoval i staženou skladbu. Nejblíž jí byl Dual s rozdílem ani ne do 1sec, kdežto Sony měl rozdíl tuším o 3-5sec.
Testování probíhalo při asi 4min skladbě.

A omlouvám se, spletl jsem se, Dual je pomalejší oproti Sony, takže Sony potřebuje zkalibrovat otáčky na míň..

No jak která, když jsem tam dal jinou ORWO, tak hrála suprově, ale ta jedna hrála dost tlumeně. Přitom Dual z ní dokázal vytáhnout o dost ostřejší a hlasitější záznam - při běžné rychlosti.
Ale jak píšu, já tu kalibraci objevil před pár týdny a to jsem už zvuk netestoval jestli je lepší než bez kalibrace.


Jinak nerovnost tam nevidím ani necítím. Jen se mi nehet lehce zasekává o ty přechody v konstrukci hlav - na nahrávací v jednom místě trochu víc, u přehrávací jsou přehody nepatrné. Ale těžko porovnat, mám trochu jinak tvarované nehty..
OK, pitch mozeme vylucit?
menili sa remene?
bez kalibracie to nepojde, jedine nahodne niektore kazety alebo origo sony
vyskusaj prejst takto hlavy aj na tom sonaku nech vies ktore su hladsie, mozno ten dual ma uz nejake opotrebenie a preto pada lavy kanal
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Tak samozřejmě nemluvil jsem o mechanice s Pitch controlem a i kdyby, tak bych ho při testování samozřejmě vypl. Ten PC funguje stejně jen na přehrávací, nikoli nahrávací mechanice.

Já do svých strojů nezasajuju, takže já osobně neměnil nic. Mimo to, přehrávání nekolísá, je jen rychlejší. Kenwood je ještě znatelněji pomalejší než Dual.

Tak u Sony decku je to prakticky nepoznatelné jako u přehrávací hlavy v Dualu.
Takže to jsem jako ten Dual koupil poškozený? To by mě ten prodejce pěkně nasr*l..


Jinak to tedy kdyžtak potom směřuj do vlákna viz odkaz níže, aby se to nepletlo mezi Metal kazety..
viewtopic.php?f=7&t=948
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox, niečo navrhnem, u pásky ktorá ti kolísala, alebo bol slabší jeden kanál opakuj prosím test na stranu B a nemyslím tým pretočiť na stranu B na začiatok, ale tak ako si skončil testom na strane A, len otoč kazetu a hneď nahrávaj na B a hoď sem výsledok trebars tej metalky, alebo Daiso
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak dobře, jak budu mít čas, tak to udělám.
Ta Daiso kolísala jen v ostrosti zvuku, nikoli hlasitosti. U ní byl problém s levým kanálem, který je oproti pravému přesně o 1dB slabší.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa janvys »

Fox: Myslím že by to chtělo pozvat k tobě domu na kafe někoho s kalibrační kazetou, měřákem (ideálně s jednoduchým přenosným osciloskopem) a sadou šroubováků aby ti oba decky dal do lajny. Kompletně..
myslím že jedině poté má smysl něco testovat

Edit: "lehkou" kalibraci si můžeš udělat sám, na tom není nic složitého. Předpokládám že azimuty máš u obou decků udělané přesně stejné. U walkmanového krále si kup kazetu na kalibraci rychlosti - 3000Hz. Stojí něco kolem 100kč nebo tak nějak.
Pusť tu kazetu v obou strojích, strč do decku dobrá sluchátka a změř si ten signál jednoduše přes mikrofon mobilu s příslušnou měřící aplikací-stáhneš zdarma na gůglplay. Předpokládám že čítač nebo osciloskop doma nemáš. No a potenciometrem si podle toho srovnáš rychlost. Někdy se nachází přímo na motoru, někdy na desce, to ti poví gúgl.
Pokud si ty decky aspoň takhle nesladíš, není ti dál pomoci. Nemá smysl tu psát stovky vět o tom co nejde pořád dokola, ale něco s tím udělat ;)
Naposledy upravil/-a janvys v Piatok, 21. Decembra 2018, 01:03, upravené celkom 1 krát.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 4 • Metal

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Já vím, tomu rozumím a rád bych tu někomu poskytl i nějakou menší brigádu v rámci oprav mé techniky, ale na to bych potřeboval bohužel peníze..a asi i přístupný pokoj, páč to tu nemám zrovna ideální :-D.. Zjednodušeně řečeno, chtělo by to defragmentaci (líp to popsat nejde).

Bohužel do té doby to holt budu testovat takto.. Navíc jak píšu v úvodu, každý může mít stejné kazety i deck, ale protože můžou být v různých stavech, tak se výsledky mohou lišit. Proto to neberu jako konečnou pravdu, ale jen jako orientační posouzení kvality, což tak k zahození není. Mimo to, při nehorším alespoň ten pravý kanál funguje na 100%..zatím..
Napísať odpoveď

Návrat na "Audiotesty kaziet NSK"