Typ 2 • Chrome

prosím vkladať ostatných svoje testy mimo tohto vlákna
Unique reviews vintage audio cassettes with samples (tests audio cassettes with samples)

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Typ 2 • Chrome

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny sběratele a příznivce analogu.

V tomto subfóru postupně budete moci nacházet moje vlastní testy známých i neznámých kazet, které si však budete moci i stáhnout, poslechnout a porovnávat je s referenční nahrávkou i mezi jednotlivými modely kazet.
Pokud to bude možné, budu se vždy snažit uvést rok výroby jednotlivých kazet, dále jejich stav a případně doplňující informace k dané kazetě.

Pro zajištění co nejideálnějších podmínek nepoužívám žádné Dolby, vyšší rychlost posuvu pásku, úpravy hlasitosti ani volbu lepších typů pásků - každá kazeta tak bude mít naprosto stejné podmínky.
Pokud jste nepochopili předešlou větu, tak vysvětlím. Kazety budou testovány na tape decku Dual C844, který má dvě rychlosti posuvu pásku (4.75cm/s a 9.5cm/s) a 6 voleb typů pásků: Fe, Fe I, Cr, Cr II, FeCr a Metal. Zdvojení prvních dvou typů je zjednodušeně řečeno uvedeno pro vyšší třídy těchto kazet.
Zdroj zvuku je základní WAV (44.1kHz a 16bit). Výsledný zvuk je kvůli velikosti souboru ukládán při stejných parametrech.
Synchron všech nahrávek je ke 14s záznamu.


Za případné nesrovnalosti v informacích o kazetách se předem omlouvám.


Prosím pozor: tyto testy neberte jako konečné, ale pouze jako orientační a to z důvodů, že každý může mít stejný model kazety i tape decku v jiném stavu a tím se mohou výsledky lišit.

Autorské upozornění:
Všechny mnou uvedené materiály (fotografie, zvukové nahrávky, texty) jsou autorsky chráněná díla. Vytvářeny jsou specielně pro toto fórum. Zde jsou zveřejněny pouze za informativním účelem a tudíž z něj neplynou žádné zisky.
Testovací sekvenci jsem si vytvořil sám, obsaženou skladbu jsem sestavil z legálně zakoupených materiálů.
Jakékoli kopírování a šíření (i pouhých úryvků) je bez povolení autora porušením autorských práv.

PS.: toto neberte jako, že vám nevěřím, jde pouze o informaci i při případných potížích ze strany právních institucí - kvůli stále zpřísňujícím se autorským zákonům.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

000. Referenční záznam

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny,
konečně jsem se dostal k tomu, abych mohl poskytnout další nahrávky. Pro zkoušky uveřejněné zde používám jen horní Dual.
CIMG4627.JPG
CIMG4627.JPG (80.68 KiB) 6054 zobrazení

Na úvod chci jen podotknout nějaká upřesnění.
Když zde budu uvádět testy i použitých kazet, tak se jedná pouze o kazety koupené od lidí nebo z bazarů. Svoje staré kazety totiž nikdy nepřemazávám.
Dále aby nedošlo k případným nedorozuměním, tak pokud se jedná o kazety, které se vydávají za originální (jako v typu Ferric 4. testovaná Sony HF) nebo pouze mají jiný název (jako 2. Sipote v typu Ferric), tak je budu označovat slovy falzifikát, padělek či podvrh.


Dále bych chtěl nabídnout případným zájemcům o archivaci mých testů, přehledné pojmenovávání souborů pouze s nutností si vytvořit i složky pro každý typ pásku. Originální název najdete vždy nad odkazem. Z technických důvodů musí mít nahraný soubor takový název jaký má.

000. Referenční záznam č.5 - Pro typ 2
nikolas/2_000_referencni_dual_c844_typ2.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

001. ORWO Chromdioxid HiFi K 60 (max 70. léta)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: ORWO (Original Wolfen)
Modelová řada: Chromdioxid HiFi
Rok výroby: maximálně 70. léta
Trh: Německá demokratická republika (DDR)
Délka: 60
Stav: Lehce použitá
Stav pásku: Lehce až běžně použitý, v pořádku, ze začátku pár defektů, půlka 2. strany čistá - zřejmě málo používaná
CIMG5412.JPG
CIMG5412.JPG (115.11 KiB) 6053 zobrazení
CIMG5413.JPG
CIMG5413.JPG (85.21 KiB) 6053 zobrazení
CIMG5414.JPG
CIMG5414.JPG (106.11 KiB) 6053 zobrazení
CIMG5416.JPG
CIMG5416.JPG (67.22 KiB) 6053 zobrazení


Jako první jsem záměrně vybral kazetu této značky, protože je jedna z mých oblíbených. Bohužel jich však nemám mnoho.

Přesný rok výroby této kazety odhaduji tak do 70. let, ale možná se pletu. Kazeta má pouze určitá razítka z výroby - v 70. a 80. letech už bylo na kazetách značky ORWO značeno o jaký rok se jedná nebo tedy, kdy prošly technickou kontrolou (podobně jako u nás Emgetonky).
Co se týká designu, tak kazeta jistě zaujme zajímavou pistáciovou barvou. Než v 80. letech přešli na nudně černé kazety, tak užívali světlé barvy plastů i na krabičky, které v kombinaci s více designy etiket i hlavních papírů vypadaly opravdu různorodě.
ORWO vynikal i používáním různých barev zaváděcích pásků jak průsvitných, tak i neprůsvitných. Některé měly hladký povrch, ale většinou jsem se setkal s hrubým povrchem jenž měl jakoby čistící funkci - což na bílém pásku bylo znát, když byl u slepky s magnetickým prakticky hnědý :-D.

Zaváděcí pásek této kazety je mléčně čirý a hladký. Magnetický pásek je i při silném světle naprosto sytě černý.



Nyní k popisu zvuku.
Už při digitalizaci původního záznamu mě zarazila ostrost nahrávky, která však ručičky VU metru vytáhla sotva k -20dB. No co, původní záznam jsem si zálohoval ještě k tomu na typ "Fe". Testovací sekvenci jsem však už nahrával logicky na "Cr" - to byla jen malá vsuvka.
Podobně jako jiná ORWO Chromka má oproti zdroji slabší výstup, ale při vyšší rychlosti dosáhne mnohem lepšího výsledku. V případě zájmu můžu založit jiné vlákno s testy některých kazet na normální i vyšší rychlost, pouze s použitím nějaké skladby, aby se to nepletlo zde.


Bohužel zvuk už asi nedosahuje kvalit jako kdysi. Oproti zdroji má o ±5dB slabší výstup. Kazety pro tento i následující typ testuji pořád stejným způsobem, kdy je zvuk přebuzený, to abych otestoval, co která kazeta zvládne. Tato právě už větší vybuzení moc nezvládá, za to si ale v hudbě udržuje celkem ostrost.
Toto je právě jeden z případů, kdy by se pro kvalitní přednes hodila vyšší rychlost, avšak na úkor poloviční hrací doby.



001. ORWO Chromdioxid hifi K 60 • DDR, max 70. léta • Použitá • Typ 2.wAv
nikolas/2_001_orwo_chromdioxid_hifi_k60_ddr_pouzita.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

002. elite - Chromdioxid C 90 (60. - 70. léta)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: >elite<
Modelová řada: Chromdioxid
Rok výroby: 70. léta
Trh: Německo
Délka: 90
Stav: Jako nová - zřejmě nebyla vůbec použitá
Stav pásku: Jako nový, v pořádku, ze začátku lehké defekty
CIMG5448.JPG
CIMG5448.JPG (104.97 KiB) 6051 zobrazení
CIMG5449.JPG
CIMG5449.JPG (132.84 KiB) 6051 zobrazení


Jako další jsem vybral asi již neznámou kazetu..

Rok výroby této kazety vůbec netuším. Před několika měsíci jsme ji s EZ647 okrajově probrali, ale období zmíněno nebylo, takže je ten můj odhad třeba i špatný. Nejsem si jistý jestli se nemůže jednat o kazetu i z konce 60. let, ale to tehdy asi neměli takový design..
Šrouby má se zářezem pro plochý šroubovák - jen taková vsuvka.
Když jsem kazetu začal digitalizovat, kvůli záloze předešlého záznamu, celkem mě mile překvapilo, když se po celou dobu přehrávání obou stran neozval ani jeden zvuk. Po zesílení jsem objevil jen jakési tlumené šumy ve stejných intervalech, což většinou značí, že kazeta nebyla vůbec použitá.
Když to tedy vezmu tak, že by tato kazeta nebyla nikdy použitá, tak před tímto testem jsem ji projel jen 3x.

Překvapivě, když jsem ji právě převinul na začátek, kde jsem ji před 8 měsíci testoval, tak se v hlubokých tónech velmi slabě prokopíroval záznam - šlo o testovací frekvence do 2kHz - ale je to slyšitelné velmi slabě.

Magnetický pásek je sytě černý se stříbrným odstínem - zřejmě způsobený trochu matným povrchem.
Při ponechání kazety nějakou dobu odvinutou v půlce se pásek typicky lehce zkroutí.
Při přehrávání bylo občas slyšet, jak jede pásek přes hlavy - znělo to, jako kdyby ji nějak dřel, ale nikde nezůstal ani otěr..



Nyní k popisu zvuku.
Možná je to tím, že ta předchozí ORWO kazeta má jiné složení nebo že byla i používaná, ale tato kazeta při slabším vybuzení nepotřebuje vyšší rychlost, aby dokázala přednést ostrý zvuk. I přesto, že to s rozsahem zabalí celkem brzo..
Oproti zdroji má výstup slabší ani ne o 1dB, což si myslím, že není špatný výkon na to jak je stará a má délku 90min.



002. elite - Chromdioxid C 90 (70. léta) • asi Nová • Typ 2.wav
nikolas/2_002_elite_-_chromdioxid_c90_n ... i_nova.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

003. ACME CHROME C 90 • EU, 90. léta

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: ACME
Modelová řada: CHROME
Rok výroby: 90. léta
Trh: EU
Délka: 90
Stav: Nová
Stav pásku: Nový
CIMG5450.JPG
CIMG5450.JPG (120.51 KiB) 6050 zobrazení
CIMG5451.JPG
CIMG5451.JPG (101.76 KiB) 6050 zobrazení
CIMG5452.JPG
CIMG5452.JPG (137.79 KiB) 6050 zobrazení


Myslím, že značku ACME tu pár lidí může znát. Převážně však asi v provedení Normal s českými nápisy, že jde o kazetu pro Tesco v ČR (ty mám taky, zatím jsem netestoval).

Kazetu jsem rozbalil a poprvé jen jedenkrát testoval v létě 2016. Takže je stále nová.
Na fotkách si můžete všimnout, že má trochu křivě nalepenou etiketu - to už tak bylo z fabriky. Proto jsem rozdělal právě tuto - s touto mám jen 3 kusy.
Jedna z cívek (ta prázdná) je asi špatně odlitá, protože se při navíjení pohybuje nepřirozeně, kdežto ta plná je v pohodě.

Zaváděcí pásek je čirý se zelenými tenkými proužky. Magnetický pásek je sytě černý.



Tato kazeta je asi ideální jen k nenáročnému poslechu, protože je výstupem levý kanál slabší o ±3dB oproti tomu pravému.
Různé ruchy a zřejmě občasné puknutí je způsobené tím, že jsem tuto kazetu prve testoval na Sony decku, který občas dělá neplechu při testování na Dualu. V úvodní sekci s tóny je možné v tichých pasážích slyšet slabě melodii z prvního testu ve kterém jsem používal demo stejné skladby.
I zde by bylo ideálnější pro nezkreslený zvuk nahrávat tišeji.
Občas je zde možné zaregistrovat i nějaký ten výpadek..



003. ACME CHROME C 90 • EU, 90. léta • Nová • Typ 2.wav
nikolas/2_003_acme_chrome_c90_eu_nova.wav
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 2 • Chrome

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Mas zaujimave kusky.
Zaujala ma ta Elite.
Srouby pre plochy sroubovak hovoria o skorej dobe vzniku, ale dizajn tomu odporuje.
Zrejme pouzili teda puzdierka a alebo srobiky a skompletovali to neskor v 70 rokoch.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 2 • Chrome

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Díky :-).

Jo tak to právě netuším. Ono když si to tak vezmeš, tak vlastně i BASF používal šroubky s plochým zářezem ještě u kazet v 80. letech, takže kdo ví.. Tuhle odhaduji právě tak na 70. léta, ale fakt nevím přesně.

Jinak v textu první kazety jsem nastínil jednu z myšlenek, která mě nedávno napadla, že bych mohl taky udělat - ohledně vyšší a nižší rychlosti.. Tak uvidím jestli to někoho zaujme :-) - nerad bych dělal něco zbytečně.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 2 • Chrome

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak to by som bol rad aj rad mal dvojrychlostny dek
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 2 • Chrome

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Tak pokud jsem to pochopil správně, tak první zájemce o tyto testy tu je, ale zatím vyčkám jestli se projeví i další.
Nehledě na to, že jsem se ještě nedostal přes testy těch kazet ani k těm skladbám, které musím dokončit..i když tam hraje trochu roli i ta lenost :-D..

Jo, tak dvě rychlosti jsou u některých starých kazet potřeba, to je pravda.
Napísať odpoveď

Návrat na "Audiotesty kaziet NSK"