Zberateľstvo

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa oneeeee »

kiss alive 1 som kupoval pred viac ako 20 timi rokmi za cenu 1400 korun . hneď som si urobil kopiu . zmestilo sa to na 1 cd. to je moja srdcovka . teraz je to problém prehrať. roky stárnutia spravia svoje .
Prílohy
cd.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hmm mne to nedá, ale prosím Pepsta aby sa tiež vyjadril, totiž neverím moc v starnutie originál CD, za dobrých skladovacích podmienok by malo byť takmer nesmrteľné, a nestretol som sa s tým žeby proste nejaké prestalo fungovať.
Jediná výnimka ktorá ma napadá sú konkrétne ochrany na CD.
Mám konkrétne jedno doma kde sa praktikuje typ ochrany, ktorý zámerne pridáva chyby, aby si s tým mechaniky v PC neporadili, ale CD prehrávače to ešte vedia opraviť, tam naozaj stačí veľmi málo a CD prehrávač z toho skolabuje.
Ale to som tuším už niekde písal do nejakého vlákna.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

I originál disky mohou stárnout. O tom se psalo již v 90 letech. Ta vrchní hliníková vrstvička není skoro ničím chráněná pokud pominu určitou slabou vrstvu laku. Ten bohužel rozpustí i obyčejný líh, takže nic moc. Bohužel koroze si najde cestu, takže hliník začne oxidovat i na vnitřní straně. Nástup změn je poznat nejdříve ve snížení úrovně záznamu. Ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by dotyčný disk nešel přehrát, ale není to vyloučeno.
Kdysi si kamarád čerstvě koupený disk zaznamenal na DAT-ku. Po x-letech začal přehrávat originál disk a něco se mu na tom nezdálo. Tak si pustil záznam z DAT-ky a nestačil se divit. Ten záznam byl daleko lepší než původní originální disk.
Asi bude ideální koupený disk rovnou ripnout v cd clone nebo pomocí EAC - vytvořit obraz jako zálohu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

Neviem o tom žeby zlé Audio CD mohlo strácať úroveň signálu, len o tom že pri chybách sa stále viac vyskytujú poruchy spôsobené snahou CD prehrávačov opraviť chyby na disku. To sa prejavuje bežne jemným až výrazným praskaním, v extrémoch až do úplných výpadkov zvuku. Bežne skákanie a neudržanie stopy disku je často krát spôsobená aj neschopnosťou mechaniky držať stopu, problém s optikou a laserom.

Ako si spomínal koróziu odrazovej vrstvy, áno stáva sa to, ale u originálov nie tak často ako u CD-R, a hlavne tento problém sa prejaví veľkou neschopnosťou prečítať daný úsek, extrémne množstvo chýb a porúch.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

A ešte musím doplniť že je to digitálny záznam, to znamená nemení sa nič vo zvuku, len sa zväčšuje miera malých chýbajúcich úsekov, ale samotný priebeh signálu sa nemení. Ten potom ovplyvňuje až použitá elektronika a obvody za prevodníkom D/A, a zrejme aj prevodník samotný.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

No právě, mě se taky nezdá, aby staré origo lisované disky mohly odejít. Tím neříkám, že vám nevěřím, ale je to divný. Kdysi se mi krom pásek podařilo vyjímečně natrefit i na CD, samozřejmě že mezi nimi byly i extrémně doškrábané s pár hlubšími rýhami, ale číst šly přesto v pohodě. Jediný problém nastal až při poškození datové vrstvy - zlomení disku, dloupnutí kusu té vrstvy atp..
Co se týká snížení hlasitosti, tak bohužel nemám dostatek origo CD na to, abych to měl jak posoudit.
A není to třeba náhodou tím, že přehrávač vyhodnotí nejvyšší špičky v audiu díky čemuž pak to CD přehrává podle nejvyšší špičky, která je však zrovna ten defekt, který může být přebuzený i o pár desítek dB oproti samotné hudbě?


A obecně co se těch problémů s CD týká, tak to bohužel taky nemám šanci posoudit - nejstarší CD co doma mám je toto:
Odkaz na Discogs
z roku 1983, ale protože je ještě originálně zabalený, tak ho asi neotevřu..

To další nejstarší co budu mít bude už použité a z roku 86', tak dám pak vědět jak na tom je :-).
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 - logicky máš pravdu. U digitálu by se němělo nic měnit ve zvuku. Jenže to je teorie. Já tomu také nevěřil, že by to bylo jinak. Jenže v 90 letech jsem pomáhal jednomu djayi (to je výraz :) ). Hrál z CD a po určité době se musela u některých více vytahovat "šavle" nebo gain na mixpultu, aby to hrálo. Nové byly ok, po pár měsících ztráta v úrovni. A nebyl to jen můj postřeh. Vysvětlení?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: jop idem na to logicky, pretože som sa s tým ešte nestretol, viac sa točím okolo kaziet a CD som testoval len digitálne na chyby čítania, takže neviem posúdiť, až a to niekedy narazím tak by som to mohol sem napísať
origo CD mám málo, a nie sú nejak extrémne staré
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa janvys »

Za sebe můžu říct, že mi hrajou zatím úplně všechny cdčka. Moje první cd jsem si koupil v roce 1988. Samozřejmě nejsem DJ takže jsou hraná jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jen asi cca 200 ks bylo hráno ze začátku hodně a poté uloženo. Většinou jsem je dřive či později přehrál na kazety a dělám to tak dodnes. Samotná CD skladuju ve stálé teplotě a plus mínus stálé vlhkosti, žádný sklep, garáž nebo půda :D
Všechny mám v černých obalech aby byly v temnu. Jakmile bylo nějaké cd v průhledném, hned šlo do černého a průhledný letěl do koše. Myslím že víc už pro jejich nejlepší skladování udělat nemůžu (do ledničky fakt ne, to bych měl dům plný ledniček:D )
To se samozřejmě bavíme o originál cd. Pálené cd je jiný příběh.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa pepst »

Lisované CD sú extrémne trvanlivý formát.
Mám/mal som niekoľko tisíc originálnych diskov a všetky sú aj po desaťročiach v 100% stave. Jediný prípad, kedy sa vyskytli problémy s odolnosť záznamu, bolo u pár stotisíc kusov vyrobených na začiatku 90tych rokov u britského výrobcu PDO, aj to bolo dosť kuriózne. Začali používať novú technológiu tlače bookletov a výpary z farby reagovali s ochranným lakom, čo spôsobovalo rýchle zažltnutie CD a v najhorších prípadoch aj odlupovanie reflexnej vrstvy. Ale to bol veľmi výnimočný a izolovaný prípad.

Pokiaľ CD nie je vystavené poveternostným podmienkam alebo vlhkosti, tak musí prežiť určite min. 40-50 rokov (moje najstaršie exempláre majú 36 rokov). Ak tie CD Kiss a Led Zeppelin nie sú poškrabané alebo ohnuté (to je veľký a neriešiteľný problém, ak boli zle skladované), tak problém bude skôr v prehrávači.
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa pepst »

orhore napísal: Nedeľa, 21. Júla 2019, 09:28 EZ647 - logicky máš pravdu. U digitálu by se němělo nic měnit ve zvuku. Jenže to je teorie. Já tomu také nevěřil, že by to bylo jinak. Jenže v 90 letech jsem pomáhal jednomu djayi (to je výraz :) ). Hrál z CD a po určité době se musela u některých více vytahovat "šavle" nebo gain na mixpultu, aby to hrálo. Nové byly ok, po pár měsících ztráta v úrovni. A nebyl to jen můj postřeh. Vysvětlení?
Problém musel byť niekde inde. Lisované CD z princípu musí prežiť prakticky nekonečný počet prehraní bez akejkoľvek zmeny záznamu.
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa pepst »

Ešte k chybám na CD, aj keď to tu už EZ647 v podstate celé napísal.
Záznam na CD je digitálny so sofistikovaným systémom na opravu chýb (a s veľmi sofistikovaným spôsobom záznamu tak, aby bol pre laser ľahko a jednoznačne rozoznateľný). Každé CD má po výrobe určite malé množstvo digitálnych chýb, ale tie sú zanedbateľné a logika prehrávača si s nimi poradí s rukami vo vreckách. Pri bežnom používaní vznikajú škrabance, ale ak nie sú brutálne veľké alebo s veľmi nešťastným tvarom (špirálovitý), tak logika prehrávača je vďaka systému na opravu chýb schopná zrekonštruovať pôvodný signál v totálnej 100% presnosti, t.j. do posledného bitu.
Až naozaj veľké poškodenie spôsobí neopraviteľné chyby - prehrávač buď na miesto chýb do zvukového signálu vloží ticho alebo interpoluje signál na základe predchádzajúcich a nasledujúcich miest na disku (občas to ani nemusí byť počuteľné).

Čiže - pokiaľ chyby na disku nepresahujú určitú kritickú hranicu (po dosiahnutí ktorej môžete disk vyhodiť), tak je výstupný signál z disku dokonale zhodný s pôvodnou nahrávkou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"