Zberateľstvo

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa oneeeee »

žiadna oprava , len doplním .
dva tri roky by som ešte pridal . až potom sa začala kvalita kurviť.
k tej kvalite ešte treba pripočítať kvalitný zosilňovač , špičkový gramofon a HI ihla . gramofon zo vstupom mm alebo mc je niekde je dve triedy vyžšie ako wav , poprípadne flac .
berem do úvahy :
prametre gramofonu viac ako 32 khz
predzosilňovač až do 100 khz .
a ak to elektronika zvládne bude s toho aj dvd audio s príponou arm .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Analogaudioman, Kazetowich: Tak jasný, ale stejně se tehdá nahrával samotný master na pásku, i dnes se občas najde nějaký umělec či skupina, co pracuje s páskem a pak se to převede do digitálu, protože s tím se líp manipuluje a hlavně to ta rycí mašina líp zpracovává a dokáže simulovat i proces rytí, zobrazí problémové pasáže záznamu, aby nedošlo k chybám atp..

Hele já vás nechápu, to že je něco vytvořenýho nebo masterovanýho v digitálu z toho snad hned nedělá zavrženíhodnou věc. Pochopte, že to, že něco vyjde vyřvanýho a bez dynamiky nemá s digitálem jako takovým nic - tohle už je věc toho, jak to zprasí to studio či vydavatel.
Stejně tak se tohle mohlo dít a dělo i v 60. letech, kdy byl jen analog, ale na to se už zapomnělo.. A že to vím, když takový desky mám..

Ano, mám i desku, která je s vysokou pravděpodobností nahrána z materiálů jenž byl určený pro CD, což v případě zrovna toho Nick Kamen - I Promised Myself není problém díky velké dynamice, ale toto je nová věc, v žánru Dubstep, kde je ta snížená dynamika (vyřvanost) záznamu dost znát. Sice to díky tomuto žánru není problém, ale dost jsem se divil, že i přes velkou hlasitost mi to při digitalizování moc nelezlo do přebuzení - jsem si myslel, že se něco pokazilo..


Já su za digitální zařízení a vše s tím spojené moc rád, protože si nedovedu představit jak bych měl pracovat s analogem - si vemte už jen takovou věc jakou je nahrávání zvuku - s digitálním diktafonem, který nahrává ve vysoké vzorkovací frekvenci dokážu nahrávat klidně i hodinový záznam bez přerušení, teď si vemte, kdybych to měl nahrávat na pásek - byla by potřeba vysoká rychlost posuvu, velké kotouče, kvalitní stereo mikrofon a nějaký zdroj energie, abych ten stroj měl čím živit.
A to je jen základ, co pak to zpracovávání, vrstvy záznamu, úpravy, efekty atp..


Počítám, že za tenhle názor sklidím asi negativní odezvu..


PS.: Pro mě jsou desky dost zásadní, líbí se mi prostě to, že tam můžu vidět ten zvuk, že se na to dá koukat při přehrávání aniž by to začalo nudit, že to praská a má typicky jiný zvuk, ale abych si myslel, že když bylo něco nahranýho z digitálu na desku, že je to k ničemu, tak to bych si pořádně protiřečil a rozhodně bych nikdy do toho nedal ty hromady peněz.
Já mám desky, které byly nahrané i z MP3 o 128kbps a myslíte, že mi to vadí - jo, zvuk je poněkud deformovaný, ale sakra jsem rád za to, že mám na té desce hudbu, která se mi líbí a i taková, která ani nikdy oficiálně nevyšla!



A jen tak pro info, asi málokdo ví, že gramofonové závody doporučují odstraňovat z masteru frekvence ideálně pod 40Hz a ty nad 16kHz.
"Odfiltrujte složky signálu, které se nepodílejí na subjektivním vjemu při reprodukci, tedy subakustické signály pod 20 Hz – lépe už pod 40 Hz a složky na horním konci akustického pásma - nad 16 kHz. Předejdete tím problémům při záznamu i reprodukci."

Odstavec č. 6 převzat z webu níže:
Odkaz na web
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Nstar »

Jasne je to orezane na kmitoctoch, ale nie je to len o tom ze tam budes mat 100kHz. Ak je to dobra nahravka a zachovali dynamický rozsah jenotlivych trackov (jasne ze nezachovali ale citlivo upravili ) tak sa v hudbe prejavi taky ten dobry rytmus co ta nuti pohybovat sa a ten je podľa mojho nazoru dolezitejsi pre kvalitný dojem z nahravky ako 24kHz v -40dB. Proste farby, napatie, plastickost, rychlost, rytmus, plynulost. Ale jasne ze aj Hz su dolezite ale kvalitu nahravky podla nich neurcis. Na CD mozes dat v plnej urovni 20 kHz ale v hudbe to prirodzené nebude aj ked je dnes modne dat vsetko naplno a co sa nevojde nevadi hlavne nech to huci, nech to unavuje.
A bicie nastroje, neznasam ked su zaznamenane tak ze sa stracaju kdesi v hlukovej guli a zneju tak akoby si triasol vo vacku sirkami. Vypocujte ako su zaznamenane bicie Collegium Musicum, tak to ma byt.
Takze kludne 40 - 16000 Hz staci ak je dobra nahravka gramofon to prenesie k tebe do izby, lahko prirodzene s prehladom, bez prepoctov, bez prevodov, bez schodov. Ja tomu hovorim ze prenoska interpretuje to co je na platni, k tomu kazetka...
PS ak nema signal dynamiku je tichy, ak ma velku dynamiku je silny, to o com sa bavime (kritizujeme )je rozsah ja len tak lebo casto ci uz z neznalosti alebo lenivosti sa to spatne oznacuje a vznikaju omyly
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Tak tu trošku nesedí názov témy. :D
Posledné dva dni som sa tak zamýšľal nad zbieraním kaziet a celkom som z toho posmutnel.
Sledujem na FB dve kazetové skupiny a hlavne toto fórum, na ten FB si odskočím, keď je tu mŕtvo.
Je super, že je tu toto fórum, získal som trošku prehľad a niečo sa naučil..., ale späť k zberateľstvu.
Stretol som sa dnes s názorom, teda jeden hrdý zberateľ tam napísal niečo v tom zmysle, že sa naplnilo jeho tušenie o renesancii kaziet a akú má on bohovské kazety a to sa tam predvádzal s Maxell MX za 1800+pošta a ešte nejaké 4 ks maxell UDI, XLII, UD 1985
Tak som dospel k názoru, že ja v tých skupinách vlastne nechcem byť, ale aby nebol taký nebol taký pyšný tak som mu tam bachol, čo mám od Phexysa a napísal, že za 100vku, že ja zbieram takto :D
IMG_20201218_182043.jpg
Tiež mi nedalo a poučil som ho, že kazety majú len takú hodnotu akú majú a nie hodnotu tých kaziet neurčuje cena ktorú sme za ne zaplatili :lol:

Určovanie ceny v týchto skupinách funguje asi spôsobom, že pozriem 4 najvyššie ponuky na ebay a pripočítam poštovné aspoň z UK.
Nejak veľa ľudí sa tam zoskupilo a tento jav, má dopad aj na ceny na inzertných portáloch. Začína to byť hnusne drahé a mne ešte toľko kaziet od maxell chýba :lol:

Pýtal som sa aj tu skúsenejších, na ceny, ale ja v tých cenách viem kúpiť len náhodné alebo od tunajších členov. Lebo inak napr. TDK SA-X 450-500 českých SA-XS 550 a viac. No a pri týchto cenách, stráca zmysel nahrávka na kazetu, za to kúpim originál nosič a nie len jeden.

Viacerí nakupujete aj na Ebay, aj tam to tak prudko rastie?
Ak to pôjde takto ďalej, nejako to pre mňa stráca zmysel, za 100 ks kaziet v týchto cenách kúpim špičkový kotúčak. Jaj a tie ceny čo som uviedol, nájdu sa ľudia čo to za to kúpia.
No a z toho som smutný.
Osobne by som bol za to aby ceny na Československom trhu určoval Nstar pod dozorom Hastermana a Janvysa, aby to zase nebolo zadarmo😁
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

mám toho každý týždeň plný mail o odkazoch na ebay, ako rastú ceny a od toho sa odvíja celé kazetové zberateľstvo
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

Tak potom je lepšie nahrávať :D, v tých skupinách sú aj ľudia čo ti tie isté TDK SA-X, predajú po 9 eúr 😁 a tí skutočne aj používajú.
Predá ti za rozumnú cenu 10 ks nových a za to kúpi 100 ks použitých.
A ten čo som ho chcel nasrať, tak to nebol tvoj dodávateľ, ale tú MX mal od neho.
Nechápem to, ale si mladší ako ja a už teraz sa rozpadajú obaly na kazetách zo 60,70tych rokov, tak ty ak dožiješ, tak ešte zažiješ jedno vyhadzovanie kaziet. :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslím že obalové fólie nie sú tak kvalitné ako film samotnej pásky
okrem toho je fólia veľmi napnutá cez krabičku kazety, rokmi vystavená všetkým vonkajším vplyvom a svetlu, krehne to a rozpadá sa, už mi pán posielal fotky Maxell MX 1979, ktorú kúpil v TOP stave a po pár mesiacoch ju našiel v poličke v popraskanej rozpadnutej fólii, ktorá vôbec nezodpovedala tomu čo dostal pred časom.
Takto sa do aukcií dostáva mnoho rozbalených ale nepoužitých kaziet, kedy to pre zberateľa nemá zmysel, ale ako to zastaví dotyčný? to je to vaše zbieranie zabalených vecí :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Stano »

To zbieranie zabalených vecí, to ešte ujde :D
Ale to tvoje odbaľovanie, tak to sa už vôbec nedá pochopiť, to je niečo také ako na Maxell Vertex nahrať Twinsky alebo Moravanku :lol:

UV žiarenie je sviňa, rozloží časom akýkoľvek plast.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vidíš, a ja som si lámal hlavu čo dať na Vertex :D Díky za tip, na jednu stranu Twins a na druhú Moravanku, ale potreboval by som HD Vinyl RP 96kHz na tú Moravanku, má niekto? Nejaký Opus vinyl HD edition?

A k tomu UV, nie je to paradox že najväčšia móda bola práve na plastové okná? :D
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa oneeeee »

kazety z ebay sa kupujú do vitrín teenagerov , ktorý tomu vôbec nerozumejú . a keď už niečo chcú mať tak dvíhajú ceny .
stačí pobrázdiť pošahané servery , kde sa vychvaľujú čo všetko vydražili . aj nefunkčné veci si kupujú . len tak doma na poličku pred priateľmi , aby sa mohli podívať a konštatovať , čo to je , ako to bolo , ale už sa to pokazilo .
názory mladých sú myslením , niekde inde . po niekolkých rokoch sa to objaví v zberných dvoroch . je to elektronický kruhový objazd . business je business ale , hi-fi antikvariát to nebude .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa janvys »

Já už kazety nesbírám, vykašlal jsem se na to. Ještě asi před rokem jsem jich měl zabalených hromadu a snažil se kompletovat jednotlivé série, ale vzhledem k současnému vývoji cen jsem si řekl že to opravdu nemá smysl. Je to ztráta času a peněz. Nejsem miliardář abych si mohl dovolit nakupovat za současné ceny. Např. UX-PRO, HF-ES a pod. jsem ještě před rokem koupil po 10 euro. Nyní je to dvojnásobek a výše. Všechny tyto zajímavé a kvalitní modely vykoupili překupníci. Všude. U nás, i ve světě.
Takže nyní už kupuju kazety jen podle kvality pásku protože je rozbalím a nahraju. Sem tam se na ebay dají stále najít velmi dobré nabídky, sám jsem jich zde několik sdílel. U nás ty ceny navyšují stále ti samí překupníci a ostatní se toho pak chytají.
Aktuálně mi dělá mnohem větší radost ty krásné kazety nahrát, držet v ruce, dávat do walkmanů (s velkým oknem samozřejmě) a přehrávat, než na ně koukat zabalané v poličce.
SONY ES
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Zberateľstvo

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

janvys napísal: Piatok, 15. Januára 2021, 23:03 Já už kazety nesbírám, vykašlal jsem se na to. Ještě asi před rokem jsem jich měl zabalených hromadu a snažil se kompletovat jednotlivé série, ale vzhledem k současnému vývoji cen jsem si řekl že to opravdu nemá smysl. Je to ztráta času a peněz. Nejsem miliardář abych si mohl dovolit nakupovat za současné ceny. Např. UX-PRO, HF-ES a pod. jsem ještě před rokem koupil po 10 euro. Nyní je to dvojnásobek a výše. Všechny tyto zajímavé a kvalitní modely vykoupili překupníci. Všude. U nás, i ve světě.
Takže nyní už kupuju kazety jen podle kvality pásku protože je rozbalím a nahraju. Sem tam se na ebay dají stále najít velmi dobré nabídky, sám jsem jich zde několik sdílel. U nás ty ceny navyšují stále ti samí překupníci a ostatní se toho pak chytají.
Aktuálně mi dělá mnohem větší radost ty krásné kazety nahrát, držet v ruce, dávat do walkmanů (s velkým oknem samozřejmě) a přehrávat, než na ně koukat zabalané v poličce.
Presne môj názor. Veď na to sú.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"