Nadšenci suplujú štát a múzeá

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa orhore »

Berte to tak. Když píšete, že lidi jsou líní se podívat na živo na vintage techniku, tak zkusme začít u sebe. Já třeba už ani nechodím po obchodech, abych si kupoval některé věci. Ano, potraviny, oblečení, ale tím to skoro končí. U mě je v drtivé převaze nakupování v e-shopech! Je to pohodlné a přivezou vám to až pod nos. A bude to možná ještě horší. Tak se nedivte, že lidé prostě na určité takové akce vůbec nepřišli. To si radši půjdou zařvat na fotbal či hokej.

Mám obavu, že i ten současný určitý zájem o vintage opadne. Vyčerpá se nabídka vhodných strojů a nebo nastoupí nová generace, která to s úsměvem smete ze stolu. A ti co zůstanou, tak jich bude jen pár.

Já jsem třeba před x lety zaznamenal i velký zájem o stará pc či jejich komponenty kdy na aukru byly nelítostné bitvy o zastaralé grafiky, základní desky, či paměti. Já si takhle poskládal 2 pc. Dnes uvažuji zda jsem v té době náhodou nějak nepraštil do hlavy :D . Jen doufám, že mě něco podobného nepotká - nenapadne i u vintage hifi :|
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Ano to je pravda. Ono i 70letý člověk může přejít na dotykáč a mít v uších sluchátka, jak jsem toho byl svědkem a ne jednou (to jen já zatuhl u kvalitních čudlíkových mobilů, které mají přes 10 let :-D).
Ale mladší věková kategorie je náchylná na to, svést se s davem, takže pak i rozumný člověk může zdebilizovat.. Jen je otázkou zda si uvědomí, že jít s davem je konina. Důležité je mít vlastní názor.

Já osobně mám velmi často takové názory a myšlení, že si připadám, že jsem snad emzák :-D. Ale beze srandy, fakt si někdy říkám, že co kolem sebe vidím a slyším není snad možné..


Kazetowich: No jo, taky si těch změn hodností všímám. Holt co už že :lol:.


orhore: To je taky pravda, člověk hodnotí ostatní, ale nepodívá se mnohdy ani na to, jak by se zachoval sám - a to nemyslím jako narážku na někoho, to myslím obecně.
Já třeba dělám ve skladu výdejny (boty, oblečení, batohy, čepice atp..) a absolutně nechápu, jak tohle vůbec může fungovat. Sakra, oblečení je věc na kterou nebudu čekat až dorazí, ale snad si zajdu do normálního obchodu si to vyzkoušet..

No, pokud je někdo v práci od rána do večera (což není dobrý), tak ty e-shopy pochopím (krom těch s oblečením a jídlem).

Osobně ale na všechny ty internetový blbosti kašlu, já si normálně zajdu do obchodu a z fleku si to koupím. Vyjímečně se stalo, že to tam neměli, tak jsem je požádal o objednání - na mě čučeli jak na vola, že tak mladej a nevím jak to chodí "é-šopama", to neřekli, jen jsem to pochopil z pohledu a tónu kdy mi říkali, že si to mám objednat doma..
Na to objednávání přes net stále kašlu a raději než tam jdu si zavolám na prodejnu zda to tam mají a případně po telefonu objednám.
Nevím prostě, mě se tyhle modernosti hnusí. Platit za předraženou poštu a doma čučet než mi to přijde - to si radši cvaknu lístek a zajedu si osobně do obchodu.

No já nevím, počítačové komponenty stárnou rychle - před 8 lety jsem slýchal, že noťas výkonostně zestárne za půl roku a stolní počítač za rok a něco. Na tom mém skoro 8 let starém noťasu je to už trochu znát, ale furt se drží.
Ovšem ty dnešní noťasy mě něuveřitelně se*ou tím, že mají na spodní části jednolitý dekl a žádný už nemá ty klasické okýnka jen pro výměnu disku, RAMek a vyjmutí baterky..to kterýho vola napadlo fakt nechápu.

Ovšem se starou technikou se to nedá srovnat. Jo, bohužel staré přístroje budou docházet, ale myslím, že jejich kouzlo se žádnou novou technologií nahradit nedá. Jediné čeho bych se v tomto ohledu bál je to, že už se nikdy nebude vyrábět a pokud ano, tak že kvalitou bude stát za ho..ouby.
Pokud by lidi dostali rozum a nešlo jim jen o prachy, ale tak jako dřív o to, aby to vydrželo, tak bych za opětovnou výrobu této techniky byl rád. Vem si jak by se se součastnými technologiemi daly zdokonalit ty staré přístroje (a tím nemyslím gramec s CD, USB nebo paměťovkami, ale zdokonalení zvukových vlastností, výkonu a více funkcí).

Jak říkám, to by se ale musel změnit přístup na: Vyrábíme pro lidi a aby to vydrželo, ne pro zisk firmy.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa oneeeee »

no , to vieš , firmy potrebujú mať denne zisky . v dnešnej dobe to tak ide . kvalita je predurčená na tri roky a dosť .
asi tak dva roky dozadu som pravidelne 2 x do týždňa navštevoval planeo. z každého vreckového a z výplaty som si pravidelne kupoval audio kazety maxell ur , za 99 centov , no nekúp to . a boli mesiace kedy som kúpil aj 30 kaziet. no a takto som to vyškrabal na viac ako 200 kusov . časť išla do čiech pre krteka časť som porozdával , niečo mám aj v práci . doma ich už je len okolo 140. no a v lete zdraželi až o 100 % , tak som dal stopku . v planeu sú stále v ponuke . zásoby som si spravil. no a takto sa predajca vyfarbil . Keď niečo ide na odbyt tak treba zdvihnuť cenu . tak ale v kamenných obchodoch je aspoň jedná výhoda , že si to môžeš pozrieť a rozhodnúť sa . nákup cez internet je ako kupovať mačku vo vreci.
a čo vydrží najviac ? - myslím na životnosť spotrebnej elektroniky . to budú len tie ledky čo sú tam osadené . ostatok ide do sračiek.. plnia sa zberné dvory a smetiská . a ak zoberem zberateľstvo od čias československa , tak sme najväčší zberný dvor v europe. preto aj tie ceny a kšeftári , ktorým sa darí . ale tak asi za 50 rokov sa to tu skoro celé vyčistí . naše deti k tomu nemajú vzťah . im postačí aj uškriekaný chrcheľ z mobilu.

kvalita starých elekro vecí , ku ktorým máme ten zvláštny vzťah , bude žiť tak dlho , ako sa budú rozmnožovať servisáci .,ktorý budú mať k tomu tiež vzťah a nechajú tam aj srdce . je ich čoraz menej . servisákov nahradia výmenári . tak a vtedy bude koniec.
boli časy keď som si z časti vedel opraviť závadu , poprípadne , mal niekoho známeho čo mi s tým pomohol. viac hláv viac rozumu . mladých v tejto činnosti podporujem aj budem podporovať .
a ešte jedna kuriozia.
po rokoch sa ku mne dohrabal kamarát aj zo svojou úžasnou polovičkou . to prvé než si dala bolo . ešte máš tie staré krámy ? ja by som ich vyhodila aj s tebou.
moja odpoveď bola veľmi stručná : mať takú manželku , do roka ju utopím vo vani .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ten zaver :lol:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Já vím, ale je to hnus. Už je potřeba, aby tihle překupníci (myšleno obchody) konečně skončili, ale ti sami od sebe neskončí, to musí dostat lidi rozum a přestat je podporovat v nákupech. Asi je to drsný přístup, ale svině co jdou jen po prachách by si zasloužili skončit..
No, tak to sis udělal teda pořádnou zásobu :-D. V době, kdy bylo kazet plno a za slušnou cenu jsem neměl zrovna moc peněz (tak co chceš od školáka že) a nějak by mě ani nenapadlo, že než dochodím školu, tak skončí s výrobou kazet a pak už nebude co kupovat..
Ke konci jsem kupoval kazety hlavně za 8Kč (které při doprodeji zvedli na 12Kč) což byly Sipote ZX a pár kusů Tesco, dříve chviličku Brownie (na nahrávání blbin přes diktafon a něco z rádia to bohatě stačilo). Před pár lety jsem viděl, že dva kusy těchto zabalených kazet někdo prodává dohromady za 99Kč - to je opravdu výhodný nákup vzhledem ke kvalitě :-D.
Pak jsem narazil na jednoho prodejce, který měl doma hromadu těch Brownie kazet, které jsem si kdysi koupil jen dva kusy, tak jsem z nostalgie vzal všechny co měl :-D. Ale za tu cenu to fakt nebyl problém, jen výrobce použil špatnou lepící pásku, tak po rozbalení těchto kazet musím přelepit maličko rozteklou slepku.

Tak u nákupu nových věcí přes net to chápu jen v případě elektroniky - tam vidíš parametry, tak víš co dostaneš, ale u hader jsem to nikdy nepochopil..
Co se týká nákupů bazarových věcí, tak ano, tam to může být v jakémkoli stavu, ale před nákupem si rozmyslím jestli se to vyplatí risknout.

Ano, bohužel vztah k těmto věcem je důležitý, jinak to skončí špatně. Já se ale na to snažím dívat pozitivně a stejně si myslím, že pokud to pro další generace nebude jen módní záležitost (slovo "retro" se mi hnusí), tak se to udrží dlouho. Si vem třeba jen takový nosič jakým je gramodeska - od jejího vzniku v roce 1887 se změnilo jen pár věcí. Chci říct, kdo by v roce 1887 byl schopný říct, že si ještě v roce 2018 můžeš koupit hudbu na tomto nosiči..
Tzhe :lol:, možná ani česká Wikipedie si to nemyslí, když je tam napsaný:
"V současnosti jsou gramofonové desky vydávány pouze okrajově, v malých nákladech jako sběratelské edice, popřípadě jsou vydávány nezávislými vydavateli nekomerční hudby."
Odkaz na Wikipedii


Kuriozita? Ti nevím, takový věci občas taky slýchám.. Ale je pravda, že tu bohužel mám v pokoji bordel - jednoduše, je potřeba defragmentace (líp to popsat nejde).
Ono jinak co bys taky chtěl že, když tu mám zhruba 2.500-3.000 gramodesek, přes 1.000 audiokazet, stovky kotoučů, filmové pásky, technika atp.. (nechlubím se, jen popisuji nepopsatelné).
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa janvys »

NSK je vidět že ještě nemáš děti :D

...taky nakupuju výhradně přes eshopy. Pouze jídlo a oblečení kupujeme osobně a navíc to většinou dělá manželka.

NSK jestli máš čas jezdit osobně do všemožných obchodů a navíc sockou, jsi buďto student kterého živí rodiče a jen si přivydělává brigádama, dlouhodobě nezaměstnaný, invalidní důchodce nebo rentiér.

Většina z nás (včetně mé maličkosti) ale takové možnosti (čas) v dnešní době nemá, protože musí makat, platit hypotéky a živit rodinu, starat se o děti o naše hifi, dům aj. a pak nemáš čas trmácet se po obchodech ani omylem. Navíc zjistíš že většina zboží není skladem, protože dnes naprostá většina obchodníků má 90% provozu na eshopu a kamennou prodejnu si drží jen kvuli základnímu zboží, reklamacím a reklamě..
Kamenné obchody chcípají jeden pro druhém a za chvíli už nebudou existovat ani velké obchody typu datart, planeo atd., protože náklady na provoz už se nevyplatí. Kdo tam nakupuje - většinou důchodci kteří neumí pracovat s internetem. Ostatní tam chodí jen na čumendu a pak si to stejně objednají doma na netu protože zjistí že jinde je to levnější.

Takže jiná možnost ani není pro většinu z nás.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: No nemám.
Ano, však vím, že je to výhodný kvůli tomu, že nemají lidi čas, ale nevím, na tohle jsem prostě asi staromódní a nové věci kupuju jen osobně v obchodech.

Do všemožných nevím, ale nevím co je furt za módu si dělat srandu z těch, kteří žijí u rodiče/rodičů. Chci vidět nějakýho vrstevníka, kterej si koupí dům, aby se odstěhoval od rodičů - to může leda milionář..
Student už nejsem, podrobnosti nechci rozvádět, ale brigády mám dvě s celkovým výdělkem kolem 2.500Kč měsíčně..

Dostupnost a výběr je jedna věc, ale ten hnus co se tu děje, vždyť už ani nikdo za chvíli nebude vědět co je sámoška, tedy ta malá prodejna..všechno zničí ty prasácký super-hyper markety, kterých tu jsou kvanta..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa orhore »

Myslím, že to není v tom jestli má či nemá někdo děti a tím méně času. Kdysi nebylo pc, internet, e-shopy a dětí měla každá rodina minimálně 2. Dnes je to spíše druh práce, která člověka zaměstnává i doma což je největší chyba. Pokud člověk dělá více než 8 h denně, tak brzo skončí u Chocholouška s vyhořením. Osobně takové problémy nemám i když pracuji i ve svátky, ale o volno nepřijdu, akorát je jindy než u většiny populace.
Takže objednávám přes internet, protože je to sice rychlejší, ale hlavně tehdy, když nejde určitou věc koupit v mém okolí. Každý si to samozřejmě zařídí podle sebe a určitě je to každého věc co mu více vyhovuje. Dnes je značně uspěchaná doba, což je škoda. Si pamatuji jak jsem kdysi přišel do prodejny a hodinu debatoval s prodavačem nad hifi technikou. Dnes přijdeš do prodejny a prodavač ti nic neřekne a ani nemá zájem ti poradit. Jen co a kolik toho chceš koupit, zaplať a vypadni. Pak už fakt nemáte chuť do prodejny zajít a radši si to objednáte přes e-shop.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa oneeeee »

orhore , tak ako u koho , ale na 95 % máš pravdu . a s tým sa nedá nič robiť .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Však jo, tak jsem to myslel, že třeba není čas, tak si to vezme přes net, to jsem bral jako jednu ze samozřejmých možností, tak jse to ani neuváděl. Jinak ta druhá věc, to je pravda, já byl nucen zatím jen 2x koupit novou věc jen proto, že jsem neměl jinou možnost - šlo o gramec a diktafon. A jedinkrát před několika lety jsem si nechal poslat domů pevný disk a paměťovky, ale to protože jsem pak odjížděl a nestihl bych to koupit v prodejně. To bylo ale vše.

Jo no, tohle jsem zažil jen párkrát a to jen v bazaru, že jsem se tam zakecal. Byla tam pěkná atmosféra, malý krámek hezky plný různými starými věcmi, rád jsem tam jezdil, bohužel se pak museli přestěhovat, protože bourali budovu, kde sídlili. Od té doby jsem po jejich přestěhování byl u nich jen jednou, už to na mě nepůsobilo jako kdysi, ale spíš jsem se tam zatím nedostal kvůli času a penězům..
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa janvys »

Budu se opakovat ale dnešní doba je prostě taková.

NSK buď rád za to že máš čas a že ještě máš KAM jít nakupovat, to ti mohu jen bledě závidět.

Já jsem se narodil a prožil většinu dosavadního života v Praze, kde bylo vždy hodně všemožných obchodů a když ještě nebyl internet, bylo bez problémů naskočit na socku před barákem a zajet do příslušných obchodů. Dnes už to nejde. Většina těch obchodů již neexistuje a ty mraky turistů kterýma se musíš v centru proplétat ti akorát leze na nervy.
Jestli je tu ještě někdo kdo prožil nějaký kus ještě za komanče, může potvrdit, že doba byla o poznání klidnější a jak píše horehore, každá rodina měla dvě děti a čas. Ten dnes není. Tehdy to fungovalo trochu jinak, trochu jinak fungovaly sociální služby a podobně, lidi měli mnohem méně starostí a nežili ve stresu jako dnes.

Já už rodiče bohužel nemám. Ale život jde dál, a kdo se dnes neohání aby měl dobrou práci, skončí v nejlepším připadě někde na ubytovně. Dnes má plný sociální program, bezstarostnost a bydlení zajištěné na celý život jen určitá skupina obyvatel.

:D :D :D
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nadšenci suplujú štát a múzeá

Príspevok od používateľa janvys »

A ještě k těm hypermarketům které NSK nenávidí. Opět se zde střetáváme s nedostatkem času. Za komanče, nebo ještě v první polovině 90.let byl každý krámek na něco. A ten člověk, rodina, prostě nakupující měl čas na nákupy. Nejdřív se zašlo pro ovoce zeleninu, pak vedle do masny, vedle do mlékarny, pak k pekaři a nakonec třeba do drogerky. To je nostalgie!! :D Pamatuju si jak jsem třeba zašel do podnikové prodejny Tesly a dlouho tam čučel na audio elektro apod. Nikdo mě nevyháněl a když jsem potřeboval něco technického poradit, prodavačka mi zezadu zavolala vedoucího nebo servisáka (jo, většina těhle obchodů měla svého vlastního servismana schovaného v zákulisí prodejny) a klidně hodinu jsem tam nadšeně poslouchal technické záležitosti.

No a dnes...přirozený vývoj KAPITALISMU, ze západu k nám dorazily super-hyper-megamarkety, které tam už fungovaly spousty let, protože tam už kapitalismus měli o hodně dříve a lidi v kapitalismu prostě tolik času nemají. Nejsem komanč ani nikdy nebyl, ale v tomhle byl život tenkrát mnohem lepší a hlavně zdravější pro běžného člověka.
Hypermarkety jsou dnes lidi tímto vývojem a svým způsoben nuceni využívat. No a samostatné krámky tohle logicky nepřežily a zbytek jich funguje v malých městech kde se nevyplatí stavět hypermarket. Je to zákon padajícího hovna.
Nejsem sice prognostik, ale troufám si řict, že příští generace už ani nebude vědět jak takový kamenný obchod vypadá, vše pojede na eshopech a fyzicky zůstanou už jen showroomy a výdejny jako to má dnes např. Alza.
O Alze toho vím celkem dost, byl jsem u jejich začátků v době na přelomu tisíciletí :) :) ale to je mimo téma a povídání na jindy.

Nakupuju na netu z několika zásadních důvodů: úspora času, v naprosté většině případů nižší ceny než v kamenných obchodech, tisíckrát větší výběr, klid na výběr, na pročtení recenzí atp. Např. když jsem nedávno kupoval novou pračku, jen čirou náhodou jsem zabloudil do kamenného obchodu kde byl relativně slušný výběr, ale stejně neměli to co jsem potřeboval (slim verzi a chytré programy a min.1200 otáček) a prodavači nebyli schopni mi k tomu nic říct, nevěděli odpovědět ani na můj dotaz která pračka či značka či výrobce má nejvíce reklamací.
Takže jako vždy, po večeři jsem sebou praštil na kanape a vybíral ideální pračku(mým kritériím) a četl na ně recenze. Dozvědel jsem se spousty velmi užitečných informací na jejichž základě jsem si tu pračku objednal, a za dva dny byla doma a tu starou si odvezli na likvidaci, zdarma samozřejmě.

Takže pánové, hlavně KLÍDEK (Bony a klid) :D :D berte věci pokud možno s nadhledem.

A pro NSK ještě jednou - nikdo si z tebe srandu nedělá že bydlíš u rodičů, to jsi zle pochopil. Sám jsem tak bydlel poměrně dlouho, kdy už ostatní moji vrstevníci brali hypotéky či se potloukali po podnájmech.
Na tom nevidím nic špatného, naopak. Za sebe mohu řict že kdyby moji rodiče byli jestě na tomto světě, bydleli by s náma, což bylo kdysi i tak plánované, že se pořídí dvougenerační domeček.

Doufám že vás tohle čtení totálně neznudilo či neuspalo pokud to vůbec někdo četl celé :D
SONY ES
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"