HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Máte alebo používate staré alebo zabudnuté elektronické hry a pc ?

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
vím, že název tématu není zrovna ideální, ale asi by si toho moc lidí nevšimlo, kdybych napsal jen značku a typ..
Ale toto asi stejně bude dotaz na Draka :-).

Při prohledávání harddisků ve snaze najít po několika letech jeden seriál, jsem si vzpomněl, že bych se mohl zeptat, jak starý je vlastně tento HDD. Ve mé sbírce několika harddisků s poměrně nízkou kapacitou tento kraluje opravdu tou nejnižší, má pouhých 120MB.
Zajímavé na něm je to, že se stále roztočí a vestavěná dioda zabliká, bohužel se však už neobjeví ani ve Správci počítače - za což ten disk nemůže. Noťas mi totiž zobrazí disky od 400 či 500MB výš.


Takže by mě zajímalo, ze kdy vlastně tento disk je, když je schopný se ještě rozběhnout a zablikat..
CIMG5200.JPG
CIMG5200.JPG (137.65 KiB) 5972 zobrazení
CIMG5201.JPG
CIMG5201.JPG (141.46 KiB) 5972 zobrazení
CIMG5202.JPG
CIMG5202.JPG (163.04 KiB) 5972 zobrazení
CIMG5204.JPG
CIMG5204.JPG (160.9 KiB) 5972 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

žeby 09/1996 ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Sobota, 24. Novembra 2018, 12:36 žeby 09/1996 ?
Jo, je mi jasné, že myslíš to číslo v rámečku mezi Quantum a Made In Japan, ale já chtěl mít jistotu, protože některé integrované obvody mají vytištěné jiné roky a na jednom je tuším i 1991. Přeci jen, *v roce 1992 už prý byl disk Seagate Baracuda s kapacitou 2.1GB, proto si nejsem jistý, aby se ještě dělali v 96' disky s kapacitou 120MB - samozřejmě chápu, pořizovací cena pro obyčejné lidi, ale stejně..

*zdroj informace
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Hladal som vselikade,ale nenasiel nic co by pomohlo urcit vek.
S pc robim asi od 95'
Ale kapacitu hdd si nepamatam.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Sobota, 24. Novembra 2018, 15:31 Hladal som vselikade,ale nenasiel nic co by pomohlo urcit vek.
S pc robim asi od 95'
Ale kapacitu hdd si nepamatam.
No já taky hledal. Než se zeptám, tak se snažím si sám najít informace, abych nevypadal, že su línej hledat a abych zbytečně nezaplňoval fórum.

Já začal asi na přelomu 2007-8, ale neměl jsem kdoví co..vypisováním bych ale odbočil, páč toho bylo trochu víc :-).

Jo tak to nevadí. Já ten dotaz směřoval asi spíš na Draka, protože jsem si všiml, že se v těchto starých počítačových věcech vyzná, tak uvidím, jestli si poradí i s tímto..
Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 638
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

Niekedy je to najlahsie zistitelne podla cisiel na cipoch. Podla programovania toho cipu v strede je to 1991 ale na inom cipe vidim 9242 coz moze bit aj koniec roku 1992. Presny rok sa ale bude pohibovat niekedy v zaciatku 90. Aj kapacita je z toho obdobia. Co sa tice nenacitania pc tak tieto stare hdd sa daju niekedy nacitat len v starych pc alebo na lepsich pc doskach, co tu mam 40mb hdd tka ten ties nevidi kazda doska alebo radic. Obzvast nie nejaka usb blbost za par eur.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Duke_Dragon: Ahoj, moc díky za zprávu.
Já si právě taky kdysi říkal, jestli náhodou není v tom číslu 800-09-96 značeno září 96', ale vzhledem ke kapacitě a použitým obvodům mi to přišlo dost divný.. Ale ani ve značení plošných obvodů se nějak nevyznám, tak jsem vůbec netušil ze kdy je.
Tak to stáří tedy není zas tak špatný, aspoň vím, že je nejstarší z těch co mám doma :-).

No, když mi ještě fungoval nějaký stolní počítač, tak vím, že se tam chytl jen ten ±340MB a vytáhl jsem z něj přes nějakých 500MB dat. Ten 120MB disk jsem ale nikdy nerozchodil, netuším však jestli jsem ho měl šanci otestovat i na stolním PC, to bych nerad kecal..
No a protože už několik let jedu jen přes noťas (kde nemám jinou šanci než použít USB kabel), tak vím, že ten mi pobere disky jen od 400 nebo 500MB výš.
Kdysi jsem z jednoho starého disku sundal horní kryt a zapojil ho, bylo zajímavý sledovat jak zapisuje soubory.

Vzhledem ke kapacitě tohoto 120MB disku by mě jen zajímal ten obsah..


Tak já mám starý "USB 2.0 To IDE & SATA Cable" od PremiumCord, ale co jsem si potřeboval koupit nový, protože se mi zdrbala koncovka na zdroji, tak to nové avšak stejné balení od PremiumCord jsem neměl šanci rozchodit - nejen, že ten zdroj nebyl schopný rozjet většinu disků, ale ani ten kabel od disku do USB mi nefungoval a to ani se starým zdrojem.
Takto jsem testoval celkem 6 balení a pak jsem ztratil trpělivost a nechal si vrátit prachy.
Ani na jejich podpoře mi nebyl vysvětlen důvod, ta komunikace byla nějaká divná..
Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 638
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

mne to cez moje USB radice ties neslo tieto stare disky, ten 42 megovy siel len na niektorich doskach triedy 486 a P1 na novsich sa napriklad ukazal ale nedalo sa s nim nic robit. Ono IDE ako standart nebolo este uplne utrasene v zaciatkoch 90 a disky mohli mat nejake odlisnosti proti neskorsim ATA modelom preto tieto lacne a nove radice nedokazu tieto hdd naist alebo s nimi pracovat. Rovnako som sa stretol s pripadom kedy disky vdaka viac ako 20 rokom neaktivity stratili cast dat a bolo takmer nemozne ich znovu pouzit, pomohol len Low level format priamo za pomoci ich vlastneho radica.

Ak by si ale horel zvedavostou co sa na tom 120mb hdd co mas nachadza mozes mi ho poslat a ja sa mozem pokusit sa k datam dostat cez svoje stare dosky. Ono vseobecne naist nejaky stary disk je taka mensia zabava, minimalne do chvile ked sa nedostanes k niecomu desivemu... :twisted:

Oh a maly tip pre teba aj kohokolvek dalsieho, ak davate niekedy svoj PC, notebook, mobil ... skratka akekolvek zariadenie na opravu tak NIKDY netrvajte na tom aby sa nikto nepozeral do vasich osobnich udajov, pripadne na tom ze chcete specificky zmazat disk... je velmi pravdepodobne ze tim pritiahnete pozornost technikou a z vasich "tajnich" veci sa stane verejna prezentacka polke firmy... :lol:
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Duke_Dragon napísal: Nedeľa, 25. Novembra 2018, 15:33 mne to cez moje USB radice ties neslo tieto stare disky, ten 42 megovy siel len na niektorich doskach triedy 486 a P1 na novsich sa napriklad ukazal ale nedalo sa s nim nic robit.
...
Ahoj, jako že na vině nemusí být jen základovka noťasu, ale i samotný USB kabel?
Tak toto je můj nestarší disk, jinak mám sice taky z 90. let, ale už novější, tuším tak ±97' rok a to jsou kapacity kolem 1GB. A všechny se bez potíží načetly. Samozřejmě mám i různě staré CD-ROM mechaniky, které tuším mají ještě i rychlost 24x :-). Jedna je dokonce vypalovací a má speciálně diodu zobrazující čtení a pak zápis, jen bohužel nechce načíst žádný disk, ale až se k ní dostanu, tak ji asi znovu otestuju.

To je zajímavý, já myslel, že se z disku ztrácí data jen poškozením a ne samovolně.

Tak tento disk byl tuším někde ve škole zahrabaný, takže nic záhadného by tam být nemělo..asi..
Myslím že na nějaké citlivé nebo děsivé materiály by se dalo narazit, kdybych měl třeba 2GB disk ale ze 70.-80. let.. Je známo, že vláda používá různé technologie, které pokud nakonec uvolní i pro veřejnost, tak to trvá třeba pár desítek let - proto ta kapacita vzhledem k roku.
Ale kde zrovna já bych se dostal k něčemu takovýmu :-D..


Che :-D, to je dobrá rada - to myslím normálně.
Kdyby mi šlo o utajení informací, tak kašlu na případnou záruku a disk si vytáhnu. Já to měl ale v případě reklamace naopak, mě selhal disk v noťasu, s pomocí známých jsem vytáhl data co jsem mohl, ale i potom jsem po nich požadoval, aby mi to vytáhli - třeba jako servis můžou mít lepší SW než když jsem jel s Ubuntem z CD.. Buď se ten disk stihl totálně zdrbat nebo se na to prostě vys*ali, prej že to nejde, že je disk poškozený..
Součastně s tím jsem chtěl, aby mi místo původně 320GB disku dali vyšší kapacitu, tak mě pak volali, že mi můžou dát 500GB disk, ale musel bych doplatit tuším dva nebo 3 000Kč..tak jsem to odmítl.

Jinak já když koupil ty ZIP100 diskety, tak jsem jen ze srandy a zvědavosti zkusil SW na obnovu smazaných dat, no netušil jsem, že se i z tohoto opravdu dají vytáhnout data..

Sice jsem konspirátor, ale co bych mohl chtít utajovat?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

viac o tomto môžeš?
Low level format
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Nedeľa, 25. Novembra 2018, 16:55 viac o tomto môžeš?
Low level format
Asi předběhnu Draka, ale dle Wikipedie je Low Level Format (tedy LLF) nízkoúrovňové formátování.

Nízkoúrovňové formátování (anglicky Low Level Format, zkratka LLF) je základní formátování, které provádí výrobce pevného disku ihned po jeho fyzickém vytvoření. Nejprve jsou vytvořeny značky na začátku a konci stopy, následně jsou označeny začátky sektorů, je označen konec sektoru, jsou nahrána zkušební data a nakonec jsou všechna data na pevném disku zkontrolována testovacím programem. Starší BIOSy obvykle umožňovaly LLF provést, avšak jeho použití není vhodné, protože jsou smazána data a protože nově zapsané informace nejsou tak přesně umístěny, může být disk nevratně poškozen.

Zdroj a více informací zde
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: HP D1696A - jak starý je tento HDD?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

hmm - ok diky
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "VINTAGE videohry a pc"