Ako vybrat auto akumulator?

pre oživenie sem môžete prispievať aj o starších približovadlách

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Kazdy motorista sa cas od casu postavi pred problem ked mu odchadza stary akumulator v aute, aky novy vybrat.
Spomenul som si preto na rozhovor s jednym poctivym a dlhorocnym malym miestnym predajcom na tuto temu.
Je to profik, nakolko dlhe roky predava len automoto akumulatory.
Vysvetlil mi, ze ak chcem aby mi baterka vydrzala dlhsie ako dva roky, mam si kupit s odlievanymi olovenymi platmi. Nie valcovanymi. Valcovane su vraj ojebane a presne robene aby vydrzali tie dva roky do konca zaruky - nie viac. Nastavenim toho valcovania to vraj vedia presne trafit tak, aby to vydrzalo nutne minimum. No zmrdi.
Tak som sa pytal ktoru mam vybrat, ktore su s liatymi clankami. Vraj naj je talianska Akuma (myslim ze spomenul aj Banner). Poctive hrube liate olovo.
A vyhnut sa Varte, Bosch a spol. S tymito vraj zrusil zmluvy, lebo su to oholene mrdky. Ludia mu odchadzali ked im jeho baterky vydrzali 2-3 roky.
Moja Akuma kupena unho uz vrti stvrty rok ... Zacina piaty.
Ratajme spolu. Ak vydrzi do leta, tak je to 4,5 roku co je ako dve nemecke mrdky. Takze som usetril asi 70 euro za jednu ojebanu vaterku. A to sa oplati.
Zaroven som podporil miestneho poctiveho predajcu a poctiveho vyrobcu. A nedal zarobit vychcanym kurvam.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa oneeeee »

tak :D to ťa pekne ojebal . vidno , že to je predajca , výmenár a nie servisák.
v 80 tich rokoch som opravoval autobatérie . Z 35 Ah batérie som spravil aj 50 Ah a to tak , že som zamenil plus a mínus ,
v jednom článku sú 4 mínusové a 3 plusové dosky(35 Ah škodovka) . aj baterka čo má 50 - 165 Ah a viac má plusových dosák menej . batéria na samom spodku , má tak zvaný odkladací priestor asi 20 mm na ten olovený bordel čo vypadáva z plusových dosiek . ak vypadne jedna tretina , batéria stráca kapacitu . a ak je batéria údržbová a začiatkom leta a koncom leta si ju nedolejete tak vrchná - suchá časť baterie vyschne , tvrdne a zníži sa kapacita batérie tak ako pri starej , niekoľko ročnej batérii .
ďaľším jebnutým faktorom na odsratie si batérie je štartovanie . nie viac ako 8 sekund . pri štartovaní dochádza k extrémnenu vyťahovaniu šťavy z batérii . tak ak niekto , hlavne v zime štartuje aj pol minuty , začne vykrúcať články a , praskne izolátor a článok zoskratuje . u točených článkov k tomuto javu nedochhádza .
plusové dosky v baterii sú tmavšie a preto z nich padá aktívna vrstva . preto je v na spodku baterie ten odkladací priestor .
údrba baterie sa robí , ak ju vôbec niekto robí , tak že sa najprv nabije a doleje sa kyselinou , aby boli články zaliate (bateria na dlhšie skladovanie). to platí aj keď niekto prevráti batériu .
v prípade jazdenia , kde sa bateria stále vybíja a nabíja stačí doliať destilovanú vodu .
varta : jedna z najlepších batérii v europe . ale len pokiaľ sa jedná o z brusu nového auta. tam je totiž len original . to čo kúpite samostatne je turecký klon .
aj my sme mali výrobu autobatérii.
akusit - slovensko banská stiavnica
akuma česká republika .
akusit mal redšie články a preto bola viac kazová a dlho nevydržala . vykrúcalo to články.
akuma mala husto naukladané články , mala väčšiu kapacitu a teda aj viac zniesla.
original nová varta v novom aute vydržala aj 7 rokov .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ano. Tak to bolo pred par rokmi.
Dnes je to kus ine. Aku su bezudrzbove, nedolievaju sa. Su aj gelove.
V com ma ojebal ten predajca?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa oneeeee »

rozdiel medzi valcovými a rovnými bateriami . teda ak som to dobre pochopil ako si to napísal.
po rozpade rvhp boli na trhu aj ruské baterie striebro zinkové ako mali v ponorkách . ich cena ale bola takmer dvojnásobná .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Volakedy som mal aj tu slovensku aj nejaku rusku. Boli v pohode. Vydrzali min 4-5 rokov obe. Mal som aj exide premium ci silver a po 3 rokoch amen.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 550
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Hasterman »

Tak originál vždy vydrží najdlhšie a nielen v aute. V aute mi originál vydržala asi 7 a pol roka. Tak som zvedavý koľko vydrží táto. Zatiaľ ju mám dva roky a štartujem na prvý krát. Podobne to je aj v telefónoch. Žene odišla v Huawei batéria asi po dvoch rokoch. Nevydržala už ani deň. Kúpil som novú v autorizovanej predajni a o pol roka už bolo cítiť strata kapacity.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak pri baterke je dolezite aj aku zataz pri starte sposobuje motor, ci je benzin, nafta, kubatura, 8 ci 16 ventil a ako dlho musi tocit kym chyti a ci je v poriadku dobijanie.
Ale myslim si ze ak je vsetko ok a baterka nevydrzi ani 3 roky, je to ojebany shit. A uz v zivote si taku nekupim a vyrobca by mal hnit v base.
Volakedy vydrzali aj 6-8 rokov ...
Ak dnes iba 3 roky, niekde je velky problem.
A to volakedy boli aj vacsie a dlhsie zimy!
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 550
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Hasterman »

Bohužiaľ, je taká doba. Tlačia nás k tomu že my by sme tú batériu vlastne ani nikdy meniť nemali. Ale mal by si si po 3-4 rokoch vždy vziať na lízing nové auto.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A to bude moment ked bude baterka v aute napevno. Ako v notebookoch a mobiloch. Uz chapeme?
A preto im serem na tie mocoviny, dpf, dvojhmoty, turbo, internet v aute a pod. kurvitka.
Sprosti ludia kupia vsetko, preto si vyrobcovia zacinaju robit co chcu.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa oneeeee »

:D Kazetowich . a baterku keď si kúpil ako novú ? si si doma zalial alebo už bola naformátovaná ?
baterie čo sa vyrábajú sú prednabité - nasucho prednabité. z čias dávnych zelené N .
výrobca ich už pošle nabité zaliate a v sklade sú aj rok . tak sa nediv , že stoja za hovno.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Bezudrzbova, bez otvorov a moznosti otvorit, doliat .... Prednabite.
Neviem ci sa daju kupit este tie kde sa dolieva destilka.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Ako vybrat auto akumulator?

Príspevok od používateľa oneeeee »

samozrejme že sa dá kúpiť . ale dovozca sa stým musí srať. jednoduhšie je to predať hotové.

Presvedčte sa podľa akej normy je udávaný štartovací prúd. Najčastejšie sa používajú normy európske (EN), nemecké (DIN) a americké (SAE). Požiadavky na merania podľa jednotlivých noriem sú rôzne. Preto napr. u akumulátorov o kapacite 55 Ah - je štartovací prúd podľa DIN 255A, podľa EN 420 a podľa SAE až 450A.

Optimalizujte výber kategórie vhodnej batérie podľa spôsobu jazdenia (časté štarty/krátke rsp. dlhé trasy/intenzívna mestká prevádzka apod) a zvoľte si batériu s dostatočným elektrickým výkonom a cyklickou životnosťou.
Ak máte vozidlo so systémom Štart/Stop - vyberajte len batériu rovnakej konštrukcie, aká bola inštalovaná z prvovýroby (AGM za AGM resp. EFB za EFB).
Požiadajte predajcu alebo servisného technika, nech vám batériu odborne nainštaluje do vozidla :D
a v prípade systému Štart/Stop a potreby aj správne validuje pre BMS (Battery Management System) vozidla. nikto to nerobí
Viac než dátum výroby batérie je pre jej spoľahlivú a dlhú funkčnosť dôležitejší stav kľudového napätia batérie. V čase predaja by nemal byť nižší ako 12,5V. Rovnako počas prevádzky zabezpečte plné nabitie batérie čo najčastejšie, ako je to možné. Batéria sa vám odvďačí dlhou životnosťou a spoľahlivou funkčnosťou.
https://www.battery-import.sk/autobaterie/
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Autá, motorky, bicykle a iné samochody"