DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

všetky ostatné značky - other Vintage Cassettes

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Časom tu nahodím nejaké modely a popis, pretože kazety z tejto pobočky sa v zbierkach a medzi zberateľmi začínajú dosť rozmáhať, takže tu neskôr zhrniem nejaké poznatky.
Na začiatok, niečo málo bolo napísané už aj tu:
https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?f=29&t=291

No a takto na úvod som mal stále dilemu že či ich kazety stále používajú chromdioxid, alebo je tam kobalt? Tvári sa to tak pomedzi.
Väčšina z Vás už pozná výsledky, alebo možnosti kalibrácie svojich strojov, ak sa rozhodnete nahrať nejakú chromdioxid kazetu Basf, Agfa a pod. Ale čo kazety Dessau typ II? za čerstva kupované v rokoch 2000-2005 tieto sa tieto kazety správali štandardne ako iné kobalt či typy II, základné nastavenie, automatické kalibrácie všetko v poriadku, plný zvuk bez strát, v kľude +4db a viac, dneska v testoch už tieto kazety nedosahujú týchto parametrov, ale nie je tam moc ani cítiť tu arómu ako v pravých chromdioxidoch. Na weboch, na fórach sa uvádza že je to pravý chromdioxid, to by sme tu ale nesmeli mať kazetu Tyrolis Cobalt, ktorá pochádza z rovnakej fabriky, ktorá to trochu komplikuje:
https://ez647.sk/cc/tyrolis_cobalt_shx.html
A nápisom o výrobe v Rakúsku moc neverím.
Ja som spravil nejaké foto vybraných kaziet, aký je váš názor?
Na fotke kazety zľava: Basf CRSII, Melectronic Chrome (ICM), PDM CDX Chrome (Germany Dessau)
Prílohy
IMAG0804.jpg
IMAG0804.jpg (79.1 KiB) 4574 zobrazení
IMAG0805.jpg
IMAG0805.jpg (64.07 KiB) 4574 zobrazení
IMAG0806.jpg
IMAG0806.jpg (71.6 KiB) 4574 zobrazení
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Tak ja som to už otestoval a z môjho pohľadu je to vynikajúca páska na nahrávanie, dokonca aj v rámci toho, že je to čistý chróm, ja osobne som touto páskou nadšený, podľa mojich testov je vhodná aj do deckov bez nastavovania biasu s veľmi slušným výsledkom.

Ten angličan z cassettecomeback.com uvádza, že je to čistý chróm. Vonia tak. Je možné, že sú to ešte zásoby z DuPontu. Som prekvapený ich zvukom v dobrom slova zmysle.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Tak ja som to už otestoval a z môjho pohľadu je to vynikajúca páska na nahrávanie, dokonca aj v rámci toho, že je to čistý chróm, ja osobne som touto páskou nadšený, podľa mojich testov je vhodná aj do deckov bez nastavovania biasu s veľmi slušným výsledkom.

Ten angličan z cassettecomeback.com uvádza, že je to čistý chróm. Vonia tak. Je možné, že sú to ešte zásoby z DuPontu. Som prekvapený ich zvukom v dobrom slova zmysle.

Ešte jedna zaujímavosť. Čítal som históriu fabriky Dessauer Magnetband GmbH. Začiatkom 90 rokov ju kúpil Raks tuším presnejšie v 93 roku, keď už táto fabrika vlastnila aj značku PDM. Potom Raks/Beko fabriku predal, keď poklesla výroba kaziet a v roku 1998 fabriku zrovnali so zemou. Je ale celkom možné, že toto je originálna páska Dessau. Na svoj vek veľmi kvalitná. Hovorím o páske PDM CDX ročník 1993-5.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja si stále niesom istý tým chromdioxidom, pán z Anglicka má ešte dosť medzier v mnoho vecí ohľadne kaziet, už neraz tam povedal niečo čo nesedelo, ho niektorý opravovali, niektoré veci si priznal.
Fotky s Dessau, ruiny a pod som niekde videl dávnejšie na tapeheads.net alebo podobnej stránke.
Si ale môžeš nájsť články o Ruskom výrobcovi Ronees, kde sme dávali odkaz na ruiny fabriky, kde všade zo stien trčia veľké kusy pások.
O Rakse sa tiež hovorilo, sám Wilhelm písal že im poskytoval Basf svoje pásky, dokonca chromdioxidy, alebo novšie kobaltové, ale ako som testoval tak sa mi to zatiaľ tiež nepotvrdilo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vraj je to ta fabrika kde sa tie kazety vyrábali v Dessau.
http://orwo.bg19.de/geschichtliches/mbf01.jpg
Prílohy
mbf01.jpg
mbf01.jpg (31.54 KiB) 4547 zobrazení
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

Normalne to clveku srdce drasa...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Hej. Teraz sa robia ssd hdd v cine ...
To je nahrada. A mobily
Ako skonci EU pod vedenim babrakov ako Juncker a spol ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Celkem nepříjemný pohled, když vezmeš co tam dokázali vyrábět.
Zbourat a zničit, to dovede každý debil, ale něco postavit, to chce mít rozum. Bohužel ti co jen ničí ho nemají, tak ani nedokáží porozumět významu slova úcta. A to myslím všeobecně, ne jen na fabriky, kde se výraběly kvalitní věci, po kterých je teď sháňka, protože se dnes vyrábí jen za účelem zisku, ale i v souvislosti s přístupem k ostatním a přírodě.


Další z věcí je to, že ti co neuvažovali dopředu a neměli trpělivost, tak zbourali před pár lety to, po čem je dnes poptávka. A co to znamená? Aby se dosáhlo kvalit minimálně stejných jako dřív, tak bude potřeba znovu vybudovat nové fabriky (což by mohlo být výhodný v rámci ekologičtějšího přístupu a nových technologií), což zabere dost času.
A dále i úbytek různorodých pracovních míst, díky čemuž zbude jen menší množství a většinou těch zaměřených jen na výrobu odpadu - věcí, které se ani nebudou mít šanci prodat a těch co nic nevydrží.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa EZ647 »

https://www.youtube.com/watch?v=rb_A8HF ... lfschultze

Nádherné video, ktoré dokumentuje výrobu v Dessau od roku 1989 až do zničenia v roku 1998

Dokonca sa tam vyrábali aj kazety Basf Ferro Extra I verzie 1992 a ktovie čo všetko ešte!
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2891
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa AdmineR »

Toto bol prípad evolúcie - keď začal digitál vytláčať analógové médiá - a fabrika neprešla v duchu doby na novú výrobu - kvtorá je samozrejme v tomto prípade ÚPLNE iná - výroba čipov sa nedá porovnať s výrobou magnetického pásu...
U nás vo východnom bloku sa podobných príbehov opakuje x krát - navyše aj z iného dôvodu ... privatizáciam zmena systému a tak ... smutný pohľad.
Ono Európa a jej cesta do pekla začala vtedy, keď sa výroba začala presúvať do východných krajín.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Tak právě jsem si to video stáhl a koukám na něj.
Krom toho, že jim nerozumím ani prd, tak je to dost pěkný video. Hlavně bylo zajímavý vidět úplně prázdnou Basfku (viz čas 11:20) jak se hezky plní. Taky mě dost překvapilo to, co mohlo všechno být na výstavištích, být tam tohle dneska, tak od té výlohy asi neodejdu :-D . A musím říct, že aspoň jeden, dva kotouče těch počítačových pásků bych bral. Stejně tak i nějakou tu jejich VHSku. Nemluvě o těch ORWO kazetách pro PC, kterou nemám ani jednu..
Hele, a nezmiňovali RAKS v čase od toho záběru na tu plnící se BASFku?

Když jsem viděl ty ohromný role magnetofonových pásů, to jak se pak řezaly a plnily do kazet...já bych tam pracovat nemohl, nedokázal bych tam všechny ty pásy a kazety jen tak nechat aniž bych si nějaký neodnesl sebou dom.

Ale ty záběry na konci byly fakt hnusný..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: DESSAU kazety Germany, bývalé ORWO. (Compact Cassette)

Príspevok od používateľa jhradec »

Není třeba chodit tak daleko Co zbylo ve Zlíně na Kudlově? (Emgeton)
Ono je to těžké - výroba, která si na sebe nevydělá prostě skončí a vybavení se v lepším případě rozprodává. Hlavním zákazníkem je kovošrot. Správce konkurzní podstaty to má v popisu práce.
Zažil jsem takový konec firmy (vícekrát ). Takže je mi smutno když jdu kolem další a další cedule :
Prostory k pronájmu.
Napísať odpoveď

Návrat na "iné Kazety"