RONEeS

všetky ostatné značky - other Vintage Cassettes

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
zde bych rád uvedl informace ke kazetě na níž jsem se dříve sám ptal :-).

RONEeS kazety byly vyrobeny v Rusku, ve městě Rostov na Donu v bývalé cihelně.
Závod na výrobu kompaktních kazet fungoval od roku 1991 do roku 2006.
Magnetický pásek byl velmi dobré kvality. Šlo hlavně o BASF. Součástí Chromek byl film Maxell XL-II.


Níže je poznámka z ruských obchodních novin z roku 1996
Noviny "Kommersant" č. 99 od 14.06.1996, s. 9
Odkaz na původní článek
Odkaz na původní článek v překladu do češtiny


Výrobní projekt v Rostově na Donu

Na začátku kazetového projektu byla cihla

V Rostově na Donu se otevřel velký závod na výrobu videokazet značky RONEeS. Vedení společnosti "RONIS", majitel podniku, má s ním velmi ambiciózní plány: chce vyrobit až 100 milionů videokazet za rok, tím chce vyhrát nejen na domácím, ale i evropském trhu videa.

AO "RONIS" ("РОНИС") vznikl na místě rostovské cihelny #3. Ředitel závodu Evgenij Ladik (Евгений Ладик) v roce 1988 otevřel družstvo "Lotos" ("Лотос"), které se zabývalo nahráváním a prodejem audio kazet. O dva roky později na základě družstva, byla založena magnetická kazetová továrna "Melodija" ("Мелодия"), která se později stala jedním ze zakladatelů "RONIS". (Prý se ale jedná o shodu jména a s gramofonovou společností Мелодия to nemá co dělat).
Cihelna postavená v roce 1902 už nemohla být použita na určený účel. Dříve dokonce i německá vojska, při ústupu od Rostova, zbourala všechny fabriky ve městě, s výjimkou cihelny, na které chtěli ušetřit výbušniny, protože byla již zchátralé struktury. Ale Němci se přepočítali: výroba po celá desetiletí úspěšně otrávila městské prostředí. Konečně, na počátku 90. let, ekologové dosáhli uzavření závodu. Jeho vedení o tom, co má dělat, moc nepřemýšlelo: bylo rozhodnuto rozšířit výrobu audiokazet ve starých zdech, což pro pracovníky nebylo nic nového.
Ronis rekonstruoval a postavil 11 výrobních budov a v roce 1991 vyrobil 12 milionů RONEeS kazet. Pásek byl zakoupen od německého koncernu BASF. Objem výroby vzrostl (v roce 1995 - 36,4 milionu kusů), pásky RONEES, které zaplavily trh v Rostově, se začaly prodávat do Německa a Rakouska. Na počátku roku tak společnost dodala německým partnerům 5 milionů kazet. Zdá se, že Rostovci měli závratný úspěch: vyprávějí neuvěřitelný příběh, protože odmítli prodat společnosti Philips 20 milionů kazet kvůli tomu, že Holanďané požadovali, aby jim dali svou značku. To znamená, že odmítli jednat jako partneři OEM.
Nyní se "RONIS" začal rozšiřovat na trhu video nosičů. Zpět v roce 1993, Evgenij Ladik, nyní Ředitel JSC "RONIS", s pomocí guvernéra regionu, získal z vládních půjček 13 miliard rublů a 78 milionů DM přijatých na základě mezistátních dohod. Za peníze (německé, mimochodem) Ladik začal stavět závod na výrobu videokazet. Bylo zakoupeno docela slušné vybavení z Německa, Švýcarska a Itálie.
Dnes je závod schopen vyrobit 500 tisíc videokazet - pro konkrétního spotřebitele. Do konce roku hodlá RONIS zvýšit kapacitu závodu na 2,5 milionu kazet měsíčně. Své domácí videokazety (vyrábějí se v továrnách v Moskvě, Cheboksary, Krasnojarsku a Bělgorodu) Evgenij Ladik nepovažuje za konkurenční produkty. Nemá však žádnou úctu ke kazetám BASF: například považuje film zakoupený od jihokorejské společnosti Ssong Jong za kvalitnější než film BASF. Názor je samozřejmě kontroverzní, ale je zřejmé, že korejský film je levnější než německý.
Co si myslí RONIS konkurenti? Savva Magnetics připomněla, že podobné ambiciózní plány již byly v Krasnojarsku (kazety značky ESP), ale jakmile Němci začali postupně opouštět továrnu (výroba v Krasnojarsku byla vytvořena za účasti BASF), kvalita jejích výrobků, začala klesat. Takže čas to řekne.
АЛЕКСАНДР Ъ-БЕЗМЕНОВ



Jiný zdroj uvádí, že prý v roce 1991, kdy vyrobil 12 milionů kazet, začal na německém zařízení DESSAU (bývalý značka ORWO) s použitím jejich příslušenství a jejich pásky.
Později byl zakoupen kvalitnější film od německého koncernu BASF a jejich formy byly použity později (od roku 1996) od jihokorejské skupiny SK (značka SKC).
První várka kazet neměla písmeno R v názvu. Vzhled některých vložek a označení kazet (ur-90) byly zkopírovány z kazet Maxell.

Na konci 90. let výrobce zkrachoval. Zde můžete vidět ruiny továrny.
https://ru-abandoned.livejournal.com/1445378.html


Nyní obrázky. Jejich pořadí je však bohužel nahodilé, protože nemám přesnější informace o tom, která kazeta kdy byla vyrobena.
Kazety typu NORMAL

Zde jsou kupříkladu ty kazety, jež měly být zřejmě částečně kopírované od Maxellu:
01a.jpg
01a.jpg (16.37 KiB) 4774 zobrazení
01b.jpg
01b.jpg (31.59 KiB) 4774 zobrazení
02a.jpg
02a.jpg (12.76 KiB) 4774 zobrazení
02b.jpg
02b.jpg (32.62 KiB) 4774 zobrazení
03a.jpg
03a.jpg (13.76 KiB) 4774 zobrazení
03b.jpg
03b.jpg (34.58 KiB) 4774 zobrazení

Dále
04.jpg
04.jpg (12.46 KiB) 4774 zobrazení
05.jpg
05.jpg (13.16 KiB) 4774 zobrazení


Zdroje informací:
https://www.kommersant.ru/doc/234395
https://ru-abandoned.livejournal.com/1445378.html
http://www.c-90.org/catalogue/tapes/RONEeS
Naposledy upravil/-a SilverFox•NSK v Nedeľa, 28. Apríla 2019, 17:12, upravené celkom 1 krát.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

A zde je pokračování, které se nevešlo do předchozího příspěvku.

Kazety typu NORMAL - část 2.
07.jpg
07.jpg (12.42 KiB) 4773 zobrazení
06.jpg
06.jpg (16.22 KiB) 4773 zobrazení
08.jpg
08.jpg (13.1 KiB) 4773 zobrazení
09.jpg
09.jpg (15.61 KiB) 4773 zobrazení
10.jpg
10.jpg (19.99 KiB) 4773 zobrazení
11.jpg
11.jpg (18 KiB) 4773 zobrazení



Kazety typu CHROME
12.jpg
12.jpg (11.69 KiB) 4773 zobrazení
13.jpg
13.jpg (13.36 KiB) 4773 zobrazení
14.jpg
14.jpg (16.6 KiB) 4773 zobrazení



A zde můžete vidět detailní fotky jediné z mých kazet zřejmě této značky:
https://vintagehifi.sk/viewtopic.php?f=1&t=1327#p10768



Zdroje informací:
https://www.kommersant.ru/doc/234395
https://ru-abandoned.livejournal.com/1445378.html
http://www.c-90.org/catalogue/tapes/RONEeS
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mne sa tie kazety páčia, chcel by som nejaké získať.

Ešte som tam niekde v článkoch čítal že majiteľ bol zastrelený, čo v Rusku asi nie je nič zvláštne, ale nejak si nespomínam na dôvody, alebo koniec fabriky, keďže v ruinách je vidieť hodne zničených kaziet a pásky všade.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keby toľko nevymýšľali , dali by sa ich kazety pod značkou Philips ako OEM zakúpiť, boli by dneska pre zberateľov dostupnejšie. Keďže Philips doslova ponúkal pod svojou značkou výrobky rôznych firiem, zo začiatku ICM Switzerland, neskôr aj SKC, GoldStar, China OEM, Basf, Dessau, Emtec a ktovie čo ďalšieho.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo, tak to já bych taky moc rád měl nějaké tyhle kazety, páč to není ono, když mám jen jedinou a ještě i bez obalu.. Ale jo, jsem i za tu jedinou rád.

Aha, tak o tom nevím, jen se tam psalo, že zkrachovala..

Jo, ty zbytky pásků a kazet, to jsem vůbec nečekal.. Kdyby něco takovýho bylo poblíž, tak bych tam hned zajel, poprvé se podíval po takové budově (páč zchátralý se mi líbí) a vysbíral bych asi všechny pásky a kazety co tam jsou..

Ono ale na druhu stranu říct ne nějaké velké firmě je celkem zajímavý, nechtěli se zaprodat, ale bohužel dočasný konec těchto nosičů tomu asi taky moc nepomohl..
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa janvys »

Nsk: stejně bys měl smůlu. Tohle místo už bylo místníma nadšencema x krát navštíveno a to co mělo nějakou hodnotu (nejen finanční ale i sběratelskou) bylo odneseno a z větší části rozprodáno na ruských burzách. Pokud vládneš azbukou, dodnes se dají najít zajímavosti z této fabriky na prodej, ale kazet už je minimum, ty už mají sběratelé většinou nasyslené. Dokonce i na ebay jeden rus nabízí krabici Ronees J labelů do krabiček nebo originál polepy na kazety.
V 90.letech toho bylo zničeno, rozkradeno, vytunelováno obrovské množství, nejen v cz/sk ale i v rusku a dalších zemích bývalého východního bloku.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Hm, tak vzhledem k tomu kdy ta fabrika krachla, tak se tam dochovalo po okolí dost kazet - víš ono by mě nejvíc bavily právě ty co vidíš na fotkách - zničené, zaprášené, poškozené.. Očistit a opravit je by mě bavilo.
To že by se tam snad dochovaly i nějaké nové a v krabicích mě ani nějak nenapadlo..

No azbuku umím jako pokročilý začátečník - zhruba tomu porozumím, ale čtení už není nejrychlejší. Jenže to mi je v hledání kazet k ničemu - nemám jak kupovat ze zahraničí.
Mimo to, z Ruska bych rád měl jakékoli kazety, příkladem КФЖЗ nebo АССОФОТО..

Tohle je sice dost zajímavý, ale polep a papír není ono, když tomu chybí právě ty kazety.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa janvys »

Rusko mělo více výrobců, různých značek neznaček, nejznámější a nejstarší, ještě z dob hlubokých CCCP byl МАЯК nebo tak nějak.
Jsem v kontaktu s jedním sběratelem z Ruska a pravděpodobně se mi podaří získat pár Ronees kazet nových zabalených, uvidíme
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: No pro mě je zatím nejznámější КФЖЗ(KFŽZ) [Казанский Фото-Желатиновый Завод] a ta je taky vyrobená za СССР. A přijde mi mnohem starší.. O těch МАЯК jsem se dozvěděl až díky Erikovi:
http://ez647.sk/cc/mark_mkln.html

No tak to by bylo pěkný, ale asi za draho, že?
Jinak pokud bys dokázal splašit i jiné nahrávací kazety z Ruska, tak bych měl zájem doslova o jakékoli a v jakémkoli stavu (i poškozené), ale aby cena tomu byla přiměřená.
Pro mě je totiž prakticky nemožný sehnat ruské, polské, maďarské atp.. kazety, to se mi podaří jen velmi vyjímečně. Zrovna takové ORWO nebo Stilon či Superton sice pár kousků mám, ale to byla spíš náhoda..


Hm, jako jo, tady jsem na obdobě Aukra našel použité prakticky zadarmo, ale zrovna ty nové verze:
Odkaz na web
A i když to celý je sotva za 100Kč, tak je to až z Ukrajiny..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska si ukážeme jednu a zrejme aj poslednú RONEeS kazetu vyrobenú v Rusku v 90tych rokoch.
Jedná sa zrejme o základný model UR, obsiahnutá páska vyzerá na Basf.
Krabička aj kazeta sú jemne namodralé, kazeta pomerne špinavá, potlač veľmi nekvalitná, výlisok pomerne mizerný. Chýbajú aj osky vedenia pásky pri vodiacich kladkách.
Cievky sú ľahké, zatiaľ nepôsobia krivo.
Skrutky kazety sú nejaké menšie než zvyčajne a príde mi že sú trochu krivo osadené, a z druhej strany kazety je pod každou skrutkou prasklina, ak to montovali Rusáci ručne tak sa nieje čomu diviť, nasilu zľahka by tam nabili aj klinec :)
Prílohy
IMAG0076.JPG
IMAG0076.JPG (77.01 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0077.JPG
IMAG0077.JPG (102.44 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0093.JPG
IMAG0093.JPG (96.11 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0094.JPG
IMAG0094.JPG (68.83 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0095.JPG
IMAG0095.JPG (68.79 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0096.JPG
IMAG0096.JPG (65.51 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0097.JPG
IMAG0097.JPG (87.81 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0098.JPG
IMAG0098.JPG (83.4 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0100.JPG
IMAG0100.JPG (89.03 KiB) 4614 zobrazení
IMAG0101.JPG
IMAG0101.JPG (82.32 KiB) 4614 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Celkem pěkná i na to jak je obyčejná. Ten stav je fakt divnej, asi to bylo už fakt v konci, kdy se to všechno rušilo..

Ten potisk kazety mě připomněl hnedka styl TDK D z první půlky 90. let.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: RONEeS

Príspevok od používateľa janvys »

Originálním TDK D se potisk neloupal, falzifikátům často.
Tahle Rones je extrém šunt, to snad ani nemohla vyrábět tovární linka. Tohle snad montovali ručně na koleně ze starých zásob nějací zbylí zaměstnanci až po ukončení oficiální výroby, čert ví. Každopádně brutal, do decku bych to nevložil ani náhodou.
SONY ES
Napísať odpoveď

Návrat na "iné Kazety"