Sony FXI / FX Prehľad

Vintage Cassettes Sony

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony FXI neskôr len FX - Fidelity and Excellence bola rozpočtová (budget) kazeta triedy normal typ I v ponuke približne v rokoch 1990 - 2012. Je to ,,červená,, alternatíva ku kazetám Sony EF, teda podobná kvalita, aj praktiky rôznej ferrooxidovej pásky aj v rámci jedného roka. Vieme už aj o prípade (majiteľ určite doplní foto a info) keď sa našla v tejto kazete aj páska typu II.
Katalógy samozrejme nie sú, a dokonca sa mi dosť rozchádzajú aj názory z vintagecassette, takže nech si to každý s tými rokmi prečísluje podľa chuti :) Ja začnem podľa seba.

1990
Kazeta má telo HF, ale cievky EF.
sony_fxi9090u.jpg
sony_fxi9090u.jpg (12.45 KiB) 3202 zobrazení
sony_fxi9090cu.jpg
sony_fxi9090cu.jpg (13.78 KiB) 3202 zobrazení
1992
Jednoduché telo zhodné s EF 1992 a modernými dierkovanými Sony cievkami v bielej farbe bez kontrastu.
sony_fxi9092u.jpg
sony_fxi9092u.jpg (15.77 KiB) 3202 zobrazení
sony_fxi9092cu.jpg
sony_fxi9092cu.jpg (15.29 KiB) 3202 zobrazení
1996-1998 cca
Stále hranatá krabička, telo zhodné so Sony EF 1996, ale na zadnej strane obalu je už uvedená www adresa, takže bola kazeta vyrábaná až od roku 1998, alebo sa vyrábala dlhšie obdobie a adresu potom pridali, alebo tých obalov a ročníkov je ešte omnoho viac.
sony_fx9092u.jpg
sony_fx9092u.jpg (17.82 KiB) 3202 zobrazení
sony_fx9092cu.jpg
sony_fx9092cu.jpg (15.6 KiB) 3202 zobrazení
1999-2000cca
kazeta od Romana, je vlastne mix klasického puzdra EF, ale nových Emtecovských cievok, kazeta vraj vyrábaná ešte v EU či Thailande, cievky ešte nie sú krivé, a páska je zvukovo dosť solídna, no možno zase záleží aj na šarži, že?
sony_fx9098cu.jpg
sony_fx9098cu.jpg (16.23 KiB) 3202 zobrazení
2002 a novšie
kazeta v zaoblenej krabičke, Mexico, s nekvalitnou páskou a krivými cievkami.
fx9004.jpg
fx9004.jpg (13.86 KiB) 3202 zobrazení
fx9004c.jpg
fx9004c.jpg (14.35 KiB) 3202 zobrazení
zdroje:
http://ez647.sk/cc/sony_fx.html
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tak mi pride, ze do tychto lacnejsich modelov pchali co im prislo pod ruku, ostalo, ci poskupovane odrezky (roznych farieb a kvality) hroza.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ak dávali zvyšky pások len zo svojích fabrík a pobočiek tak dajme tomu, posledné roky sa to mohlo rozšíriť aj na iných výrobcov. Ale prvé roky si to držalo svoju kvalitu, až z príchodom Mexických verzií pokorili v nekvalite aj tie fejky EF a HF :)
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa Kazetowich »

No. Preto prekvapila ta co som ti aj poslal, ci ma neklamu usi. Mexico 2002
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa EZ647 »

Moja HF Mexico 2002 mala tiež veľmi dobrý zvuk, ale nechce sa moc otáčať kvôli tým cievkam, a minule testovaná Sony CDitII tiež na ten štýl, zvukovo excelovala. Proste ešte mali po ruke posledné zásoby kvalitnej pásky.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tak teď jsem poněkud zmatený..
Jak jsem tu psal a dělal testy té SONY FX I, tak jsem měl za to, že jsem tuto v tom období zmiňovaném u testu kupoval - právě jsem se prohrabal ke starým kazetám a našel jsem jen tu novější verzi SONY FX z roku 94'.. Nechápu to, já si na ni vzpomínám, že byla v tom starším designu těch FX I, ale mám ty novější...tak se omlouvám za případný omyl.


Ale nyní k tomu co zmiňoval EZ647.
Již od letmého pohledu při rozbalení mi přišlo zvláštní, že je pásek tak tmavý. Ale nějak jsem tím příliš nezabýval, protože při nasvícení tam byla vidět tmavě hnědá barva.
Při prvním testování, tehdy ještě na Sony decku mi přišlo hned překvapivé, jak dokáže hrát krásně ostře i přesto, že se jedná jen o rozpočtovou kazetu.
Když jsem si však pořídil nový deck Dual a testoval jsem to na něm, tak mi přišlo divné, že je nepatrně slyšet předešlé testování - vzhledem k častějšímu jevu jsem ale došel k názoru, že má Sony deck trochu posunuté hlavy oproti Dualu.

Pak mi to ale nedalo a zkusil jsem otestovat tuto kazetu znovu s tím, že si nejdřív nahraju kontrolní tóny a pak to zkusím přemazat tichem s přepínáním od typu Metal na Normal a zpět. V části, kde jsem přepl na Normal byl slyšet předešlý záznam, ale od typu Cr už bylo ticho.


Těchto kazet mám i s tou testovanou 5ks a jediná, která je zabalená působí světlejším odstínem pásky, ostatní 4 vypadají stejně jako ta testovaná.

Takže byť se jedná o rozpočtovou kazetu, tak se někdy dá natrefit i na poměrně kvalitní pásek a v tomto případě dokonce typu Chrome :-).


Podrobnější informace i s testem se dozvíte zde.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Sony FXI / FX Prehľad

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

A pozor, přidávám ještě aktuálně nové zjištění.
U těch novějších kazet SONY FX (94') co mám, tak jedny mají světle hnědý pásek a jiné mají stejně sytě černý a při nasvícení tmavě hnědý odstín. Takže zřejmě i v těch je opět Chrom pásek :-D..
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety SONY"